Rūkymo įtaka burnos higienai

Palangos tiltas, 2024-07-18
Peržiūrėta
846
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Daugelis gerai žino, kad rūkymas neretai lemia geltoną dantų atspalvį. Tačiau kai kuriems tai tikrai nėra priežastis šio žalingo įpročio atsikratyti. Tačiau ar esate susimąstę, jog neigiamas rūkymo poveikis jūsų burnos higienai yra kur kas platesnis? Aptarkime, kuo rūkymas žalingas būtent burnos ertmės priežiūros kontekste ir kokių sprendimų galima imtis?

Kaip rūkymas kenkia burnos sveikatai?

Be jau minėto geltono ar net rudo dantų atspalvio, rūkymo žala yra dar didesnė. Rūkymas dažnu atveju lemia nemalonų burnos kvapą, kurio pats rūkantysis gali ir neužuosti, tačiau kitiems jis bus jaučiamas. Rūkymas skatina apnašų ant dantų kaupimąsi, kurios ilgainiui kietėja ir gali virsti dantų akmenimis. Dėl mažesnio seilių kiekio, kurį lemia rūkymas, spartinamas ėduonies kaupimasis. Taip pat prie rūkymo sukeltos žalos galime priskirti ir didesnį dantų jautrumą, pažeidžiamumą.

Ką daryti?

Žinoma, efektyviausias ir geriausias būdas ne tik dantų, bet ir jūsų sveikatai būtų rūkymo atsisakymas. Tačiau vieni to negali, o kiti nenori daryti, tad reikia ieškoti būdų, kaip sumažinti rūkymo daromą žalą ir nepriekaištingai pasirūpinti dantų bei visos burnos ertmės sveikata.

Kruopšti dantų priežiūra

Jei mesti rūkyti nėra jums priimtinas sprendimas, tuomet maksimaliai gerai rūpinkitės dantų, dantenų priežiūra. Pirmiausia – preciziškas dantų valymas ryte ir vakare, o jei reikia, ir dažniau. Naudokite minkštą dantų šepetėlį, kokybišką dantų pastą.

Reguliariai lankykitės pas odontologą, geriausia – bent kartą per metus. 1–2 kartus per metus atlikite profesionalią burnos higieną.

Maistas ir gėrimai

Kadangi rūkymas dantims nėra į sveikatą, tai kaip kompensaciją galite atidžiau peržvelgti savo racioną. Verta atsisakyti ar sumažinti vartojimą gėrimų ir produktų, kurie kenkia dantims. Prie tokių priskirtume saldžius gėrimus, taip pat saldainius, šokoladą ir kitus saldumynus, cukraus ir daug angliavandenių turinčius produktus. Po valgio atsigerkite vandens ar suvalgykite obuolį – tai mažins apnašų kaupimosi riziką.

Atsakingas tarpdančių valymas

Dažniausiai akcentuojama dantų ir dantenų priežiūra, bet labai svarbu tinkamai rūpinti ir tarpdančiais, nes tai terpė mūsų burnoje, kur itin linkę kauptis bakterijos, kiti nešvarumai, nes būtent tarpdančiuose užsilaiko maisto likučiai. Ne visus nešvarumus gali išvalyti tarpdančių siūlas. Tačiau ko negali tarpdančių siūlas, lengvai atliks burnos irigatorius „Waterpik“. Šie prietaisai išvalo net iki 99,9 proc. apnašų, lengvai pasiekia itin sunkiai prieinamas vietas, nesukelia dantenų kraujavimo ir yra tiesiog puikūs, jei norite efektyviai pasirūpinti dantų ir dantenų priežiūra.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Daugelis gerai žino, kad rūkymas neretai lemia geltoną dantų atspalvį. Tačiau kai kuriems tai tikrai nėra priežastis šio žalingo įpročio atsikratyti.


Tyrimai rodo, kad procentas sėkmingai metusių rūkyti su specialistų pagalba yra net kelis kartus didesnis negu bandžiusių atsisakyti rūkymo savarankiškai.


Prevencinę dantų priežiūrą galime apibrėžti kaip pastangas užkirsti kelią burnos sveikatos problemoms, tokioms kaip dantų ėduonis, dantenų ligos ar emalio erozija.


Seilės – neabejotinai vienas iš labiausiai apleistų burnos ir bendros sveikatos aspektų.


Į Lietuvą, Kauną, žydą Avi Kuperschlag atvedė odontologijos studijos, o vyro likimą čia „sucementavo“ būsimoji žmona Dovilė, kurso draugė, su kuria abu dabar Klaipėdoje laukia savo pirmagimės. Išgirdęs žaismingą pastebėjimą, kad jis burnoje ne taikosi, o siaučia, burnos chirurgas juokėsi: „Chirurgija – ne tik burnos – tarsi liga. Turi būti nesveikas žmogus, kad patiktų toks kraujingas darbas!“


Galima nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 17 | Rubrika: Sveikata

Visą vasario mėnesį žmonės kviečiami dalyvauti prevencinėje programoje ir nemokamai pasitikrinti dėl burnos vėžio, nes tik laiku aptikus ligą, žmonės gali pasveikti. Prevencinė programa vyksta visoje Lietuvoje, tad kiekvienas, norintis pasitikrinti sveikatą, jau dabar gali registruotis pas gydytoją.


Gydytoja odontologė pataria rūpintis savo burnos ertmės higiena savarankiškai bei pasitelkiant profesionalų siūlomas paslaugas. Daugelis žmonių klausia: ,,Profesionali burnos higiena. Kas tai? Kam to reikia?“. Taigi, profesionali burnos higiena – tai gydymo įstaigoje atliekama dantų paviršių nuvalymo procedūra, kurios metu naudojant rankinius instrumentus bei...


Auksinis ruduo Palangoje – be cigaretės dūmo?

Kotryna REKAŠIŪTĖ, 2015 09 07 | Rubrika: Miestas

Palanga rudenį – ne tik auksinių lapų, bet ir be cigaretės dūmelio kurortas. Ar tai įmanoma? Palangoje įsikūręs LSMU Elgesio medicinos institutas bei Lietuvos biologinės psichiatrijos draugija, rengiantys projektą „Palanga – nerūkantis miestas”, siekia, kad tokio dūmelio kvapo Palangoje neliktų ar būtų kuo mažiau – norintys mesti rūkyti palangiškiai...


Neįtikėtinai iškalbinga „Nebyli kalba“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 10 13 | Rubrika: O man ne dzin

„Nebyli kalba“ – taip iškalbingai pavadinta paroda atidaryta Palangos miesto viešojoje bibliotekoje. Čia savo sukurtus darbus eksponuoja Palangos dienos centrą lankantys cerebriniu paralyžiumi sergantys jaunuoliai, po parodos atidarymo pirmadienį kartu su Senosios gimnazijos moksleiviais susitikę diskusijoje „Negalios nuostatos, stereotipai ir jų įtaka...


Nori būti gera mama? Įsiklausyk į vaiką!

Psichologė Jelena BACHLINA, 2013 04 15 | Rubrika: Sveikata

Mieli skaitytojai, kaip manote, ar motinos požiūris į motinystę turi įtakos motinos-vaiko santykiams? Kadangi imliausi asmenybės raidos laikotarpiai yra iki šešerių metų ir šiais raidos periodais šeimos įtaka yra didžiausia, todėl apklausėme Palangos darželius „Nykštukas“, „Pasaka“, „Ąžuoliukas“ lankančių vaikų mamas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius