Vaikų psichikos sutrikimai: svarbiausia – neignoruoti ir laiku ieškoti pagalbos

***, 2021-07-17
Peržiūrėta
6704
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vaikų psichikos sutrikimai: svarbiausia – neignoruoti ir laiku ieškoti pagalbos

Vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ įsikūrusi nuostabioje vietoje, visais metų laikais supama žaliuojančių pušaičių ir kvėpuojanti gaiviu jūros oru. Ši sanatorija visapusiškai pritaikyta vaikų reabilitacijai, o mokyklinio amžiaus vaikai turi galimybę tęsti mokslus moderniausiomis mokymo priemonėmis aprūpintoje Sanatorinėje mokykloje, turinčioje gimnazijos statusą. 

Ilgametė patirtis ir atsidavęs darbui kolektyvas

Palangos vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ yra didžiausia vaikų sanatorija Baltijos šalyse. Ilgametė patirtis ir atsidavęs savo darbui kolektyvas padeda į kiekvieną pacientą pažvelgti individualiai ir atrasti tinkamiausius gydymo metodus. Reabilitacijos programa sudaroma atsižvelgus į vaiko pagrindinę diagnozę, gretutines ligas, vaiko amžių ir emocinę būseną.

Vaikų sveikatos problemos – labai įvairios, todėl sanatorijoje dirba skirtingų specialistų komanda. Vaikai į „Palangos gintarą“ atvyksta jau su nustatyta diagnoze. Atvykimo dieną gydytojas suformuoja komandą, kurią sudaro atitinkamos diagnozės gydymui reikalingi specialistai. Svarbu, kad į šią komandą įsitrauktų ir pats pacientas bei jo šeimos nariai, nes sanatorijos specialistai parodo, kaip ir ką reikia daryti, pastato gydymo pamatus, tačiau labai svarbu, kad sveikatai gerinti reikalingi pratimai/metodai būtų tęsiami ir toliau, grįžus iš sanatorijos, o tam reikia paciento tėvų/globėjų noro ir pastangų. 

Psichikos ir elgesio reabilitacijos poreikio didėjimas

Nemaža dalis į „Palangos gintarą“ atvykstančių pacientų turi įvairių raidos ir psichikos sutrikimų. Visame pasaulyje vaikų, turinčių įvairių psichinių sutrikimų, kasmet vis daugėja. Deja, ne išimtis ir Lietuva, tad labai svarbu laiku suteikti tinkamą pagalbą. Psichikos ir elgesio reabilitacijos metu dažniausiai susiduriama su specifiniais mišriais raidos sutrikimais, depresija, hiperaktyvumu bei autizmo spektro sutrikimais. Tam įtakos turi įvairūs aplinkos veiksniai, genetinis paveldimumas, kenksmingos gyvenimo sąlygos ir neigiamos gyvenimo patirtys. O šiuo pandeminiu laikotarpiu didelę neigiamą įtaką vaikų ir paauglių sveikatai daro ilgai besitęsiantis karantinas, kurio negatyvias pasekmes jausime dar ilgai. 

Karantino poveikis vaikų psichinei sveikatai

Karantinas vaikams kelia labai daug sveikatos problemų, ypač kenčia jų psichinė sveikata. Dėl pandemijos jie yra atskirti nuo mokyklos, tiesioginio bendravimo su bendraamžiais ir draugais, izoliuoti namuose su savo mintimis ir problemomis. Vaikai yra labai socialūs, tad natūralus gyvas bendravimas jiems yra gyvybiškai svarbus. Jie sunkiai pakelia vienatvę, o socialinė erdvė tikro bendravimo ne tik neatstoja, bet ir kelia papildomas grėsmes (priklausomybė, žalinga informacija, patyčios ir t. t.). Bendraudami internetu jie susikuria nesamą savo paties įvaizdį, leidžia sau išlieti slopinamus jausmus, kurie daro neigiamą įtaką tiek skleidžiančiam virtualų psichologinį smurtą, tiek jį priimančiam.

Specifiniai mišrūs raidos sutrikimai

Tėvai geriausiai pažįsta savo vaiką, todėl jie pirmieji pastebi neįprastą vaiko elgesį, sulėtėjusį kalbos vystymąsi, vėluojantį atsisėdimo – atsistojimo – pirmųjų žingsnių procesą, emocinį nestabilumą, pagal amžių nepakankamai išreikštą girdimąjį bei regimąjį dėmesį. Keli iš šių požymių gali būti specifinio mišraus raidos sutrikimo pasekmės. Mišrūs raidos sutrikimai yra dažniausiai pasitaikantis psichikos sutrikimas, dėl kurio tėveliai kreipiasi į vaikų reabilitacijos sanatoriją „Palangos gintaras“. 

Depresija

Depresiją dažniausiai lemia kelių priežasčių derinys. Jeigu vaikas kelias dienas būna irzlus ir viskuo nepatenkintas – tai nėra depresija, bet verta išsiaiškinti, kokios problemos jį kamuoja tuo metu. Tačiau jeigu vaikas nebemoka džiaugtis gyvenimu, jam niekas neįdomu, jis vengia susitikti su bendraamžiais ir dalyvauti visuomeniniame gyvenime mėnesį laiko ir daugiau, tuomet tai jau labai rimtas požymis, kad vaikas serga depresija. Kai kurie paaugliai, jausdami depresijos požymius, bando juos panaikinti vartodami alkoholį arba narkotines medžiagas. Kai kuriems net kyla nors žaloti save ir jie nusiramina sukeldami sau fizinį skausmą. 

Depresija yra labai rimtas psichinis sutrikimas, kurio negalima ignoruoti ir būtina laiku vaikui suteikti būtinąją medicininę pagalbą bei palaikyti jį, einant sudėtingu pasveikimo keliu.

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas/hiperaktyvumas

Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas/hiperaktyvumas (attention deficit – hyperactivity disorder; toliau – ADHD) yra kitas vis dažniau sutinkamas vaikų psichikos sutrikimas. Dažnu atveju jis pasireiškia ankstyvame amžiuje, bet reikia neskubėti klijuoti judriam, aktyviam vaikui hiperaktyvumo etiketės, nes šį sutrikimą reikia nustatyti įvertinus visus atitinkamus požymius. ADHD diagnozuojamas tuomet, kai atitinkami simptomai kartojasi ilgą laiką, yra intensyvūs ir apima visas vaiko gyvenimo sritis.

Autizmo spektro sutrikimai

Dar viena vis dažnėjanti vaikų diagnozė – autizmo spektro sutrikimai. Jie unikalūs tuo, kad yra labai įvairūs – nėra dviejų vaikų, kurie turėtų vienodus ASS simptomus. Autizmas nėra liga, todėl jis neturi vaistų. Tai – neurologinis raidos sutrikimas, kuris turi įtakos vaiko vystymuisi ir jo elgesio ypatumams. Autizmas ir jo spektro sutrikimai (ASS) yra kompleksiniai raidos sutrikimai, kuriems būdingi bendravimo ir socialinių santykių su kitais žmonėmis sunkumai. Jie pasireiškia tokiais ypatumais: elgesio ir bendravimo, kalbos ir komunikacijos, sensorinės integracijos ir netipiniu pažinimo procesu.

„Palangos gintaras“ – vieta, kurioje jūsų laukia gydanti aplinka ir rūpestingos širdys

Psichikos ir elgesio sutrikimų reabilitacija privalo turėti aiškiais tikslais paremtą programą. Svarbu sukurti tarpusavio ryšį tarp paciento ir specialisto, o tam labai palankus sanatorinis gydymas, kai pacientas turi laiko susipažinti su jį supančia aplinka. Sanatorinė reabilitacija leidžia su vaiku dirbti kiekvieną dieną, stebėti jo emocijų pokyčius ir atitinkamai į juos reaguoti. Tai gerokai sunkiau pasiekiama psichikos sveikatos centruose ar mokyklose.

Vaikų reabilitacijos sanatorijoje „Palangos gintaras“ naudojamos specialios programos, kurios gali padėti vaikui į jį supantį pasaulį pažvelgti kitomis akimis ir tai taptų stimulu pradėti naują etapą. Labai rekomenduojame „Palangos gintarą“ rinktis rudens ir žiemos mėnesiais, kai dėl mažesnio personalo užimtumo sanatorijos specialistai gali suteikti maksimaliai daug paslaugų vaiko sveikatai pagerinti. 

Vaikų ligų gydytojas Ąžuolas Kavoliūnas

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės asmenų su negalia gerovės tarybos (toliau - Taryba) nariai rugsėjo 10 d. lankėsi Palangos miesto sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje (toliau - Bendrija), kuri vienija psichikos negalią turinčius asmenis bei jų šeimas.


Kviečiame pasinaudoti galimybe birželio 17 d. (pirmadienis) 9:00 – 15:30 val.  dalyvauti nemokamuose psichikos sveikatos raštingumo mokymuose Palangoje.


Gegužės 1 dieną buvo minima pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena.


2021 metais vienam tūkstančiui gyventojų teko 75 psichikos sutrikimai, kai prieš beveik dešimtmetį – 2012 m. – šis rodiklis siekė 49 psichikos sutrikimus tūkstančiui gyventojų.


Negalia būna ne vien fizinė, bet ir proto, psichikos ar intelekto. Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje psichikos ir elgesių sutrikimų turėjo 12,1 proc. suaugusių šalies gyventojų.


Vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ įsikūrusi nuostabioje vietoje, visais metų laikais supama žaliuojančių pušaičių ir kvėpuojanti gaiviu jūros oru. Ši sanatorija visapusiškai pritaikyta vaikų reabilitacijai, o mokyklinio amžiaus vaikai turi galimybę tęsti mokslus moderniausiomis mokymo priemonėmis aprūpintoje Sanatorinėje mokykloje, turinčioje gimnazijos statusą. 


Nors populiarėja sveikas gyvenimo būdas, tačiau vis dar nemažai pacientų kreipiasi į medikus pagalbos dėl persivalgymo sukeltų pasekmių – įvairių virškinimo sutrikimų ir antsvorio. Pasak medikų, persivalgymas pavojingas ne tik augančiais kilogramais, bet ir išprovokuoja visą puokštę ligų. Apie tai, kuo pavojingas persivalgymas ir kokios medikų pagalbos prireikia...


Spalio 10 – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Parengė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo programą pagal sutartį su Palangos savivaldybe, 2013 10 10 | Rubrika: Sveikata

Nuo 1992 m. Pasaulinė psichinės sveikatos federacija pasiūlė minėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną ir kiekvienais metais ši federacija skelbia vis kitą aktualią šios dienos temą. Šių metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema skirta vyresnio amžiaus žmonių psichinei sveikatai.


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Visame pasaulyje spalio mėnuo minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo. Į šią kovą stoja vis daugiau moterų, o jei liga diagnozuojama laiku, tuomet įmanoma ją sustabdyti. Kaip patvirtino gydytoja akušerė ginekologė Svaja Kundrotienė, neabejotinai laiku pastebėjus ligą galima pagerinti gyvenimo kokybę, tačiau svarbiausia – nepamiršti savimi pasirūpinti. „Juk moters krūtis – pati...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius