Įtarus krūties vėžį svarbiausia – nepanikuoti

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-10-18
Peržiūrėta
2561
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Visame pasaulyje spalio mėnuo minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo. Į šią kovą stoja vis daugiau moterų, o jei liga diagnozuojama laiku, tuomet įmanoma ją sustabdyti. Kaip patvirtino gydytoja akušerė ginekologė Svaja Kundrotienė, neabejotinai laiku pastebėjus ligą galima pagerinti gyvenimo kokybę, tačiau svarbiausia – nepamiršti savimi pasirūpinti. „Juk moters krūtis – pati moteriškiausia ir švelniausia kūno dalis“, - pastebėjo S.Kundrotienė, patvirtinusi, jog jau vien ši itin svarbi priežastis privalėtų lemti rūpinimąsi savimi.

 

„Krūtis – našlaitė“

„Krūtis – ligų diagnostikos atžvilgiu – našlaitė, nes ligą turėtų nustatyt kaip ir šeimos gydytojai, prireikus operuoti kreipiamasi į chirurgus, tačiau tikrina ginekologai, nėra vieno specialisto“, - savąjį pastebėjimą išsakė gydytoja S.Kundrotienė. Pasak jos, moterims ši onkologinė liga išsivysto itin dažnai, tad numoti ranka jokiu būdu negalima į savo savijautą, pastebėjus pasikeitusią savijautą būtina kreiptis į gydytojus.

 

Dažniausia moterų onkologinė liga

Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga: jis sudaro net 32 proc. visų moterų piktybinių navikų. Lietuvoje per metus suserga apie 70 iš 100 tūkst. moterų. Sergamumo krūties vėžiu įvairiose pasaulio šalyse vidurkis – 65 atvejai 100 tūkst. moterų. Kaip statistiką pateikė gydytoja S.Kundrotienė, per metus užfiksuojama 1300 mirties atvejų nuo šios onkologinės ligos.

Šiuolaikinės moterys yra drąsinamos labiau domėtis, kaip atrodo sveikos krūtys, kokie jų pojūčiai, kad būtų kuo lengviau aptikti bet kokius įtartinus pakitimus krūtyse. Anksti aptikus pakitimų ir nustačius krūties vėžį, galimas efektyvus ir veiksmingas gydymas. „Gydymas – labai sudėtingas, taikomi įvairūs metodai, kai kurie itin veikia moteris psichologiškai“, - papasakojo gydytoja.

Aktyviai veikiantys projektai taip pat skatina nepamiršti savęs. Rezultatai atskleidžia, jog metams bėgant moterys vis labiau domisi savo sveikata, taip išvengdamos skaudžių nelaimių, o krūties vėžys vis dažniau diagnozuojamas ankstyvosiose stadijose. Į Palangą reabilituotis po operacijų atvyksta moterys iš visos Lietuvos. „Palangiškės taip pat vis aktyviau rūpinasi savo sveikata, šiuo atžvilgiu jos nesiskiria nuo kitų miestų moterų“, - patikino gydytoja.

 

Svarbi savityra

Natūralu, jog moterys krūties vėžiu serga 100 kartų dažniau nei vyrai, tačiau pasitaiko tokių atvejų, kuomet krūties vėžys diagnozuojamas ir vyrams. Vyrų krūtys sudarytos iš daug mažesnio kiekio riebalinio audinio nei moterų krūtys, tačiau jų struktūra panaši, todėl taip pat gali būti pažeidžiamos krūties vėžio. „Kiaušidžių vėžys yra labai klastinga liga, tačiau ir krūties vėžys taip pat, todėl reikia būti labai budriems. Kartais moterys pačios neužčiuopia ir nepastebi pakitimų, tačiau jie jau būna, tad vien savimi pasitikėti taip pat negalima“, - kalbėjo S.Kundrotienė. Pasak gydytojos, svarbu kreiptis į gerus specialistus ir į tokią įstaigą, kurioje naudojamasi gerais aparatais, gebančiais atrasti ką tik prasidėjusios ligos užuomazgas.

Pasak gydytojos, tikrintis privaloma jau nuo 20 metų, nes būtent nuo tokio amžiaus galimas susirgimas krūties vėžiu. „Pasitikrinti save reikėtų po kiekvienų mėnesinių, apsižiūrėti krūtis, limfmazgius ties pažastimis. Šiuo laikotarpiu pasireiškia akivaizdūs pakitimai“, - rekomendavo gydytoja. Pasak jos, perkopus 35 metų slenkstį, reikėtų kartą per metus pasitikrinti ultragarsu, o virš 50 metų rekomenduojama mamografinė patikra. 50-69 metų amžiaus moterims taikoma programa suteikia galimybę vieną kartą per dvejus metus išsitirti nemokamai. „Mūsų moterys dar neįpranta reguliariai tikrintis, tačiau jau stengiamasi“, - pastebėjo S.Kundrotienė.

 

Rizikos veiksniai įvairūs

Ligos atsiradimo priežastis slypi daugelyje faktorių. Žinoma, daug rizikos veiksnių, kurie nulemia krūties vėžio išsivystymą. Pasak S.Kundrotienės, šią sunkią ligą nulemia genetika (jei krūties vėžys buvo diagnozuotas pirmos eilės giminėms), ankstyvos pirmosios mėnesinės, vėlyva menopauzė, taip pat didesnė tikimybė susirgti toms, kurios negimdžiusios arba pirmagimio susilaukusios vyresniame nei 30 metų amžiuje, nemaitinusios krūtimi, ilgai vartojusios sudėtines kontracepcijos priemones, žinoma, kenkia ir rūkymas bei alkoholio vartojimas, žalingi aplinkos veiksniai.

Kaip teigė S.Kundrotienė, susirgus onkologine liga, neišgysi visą gyvenimą, tačiau gydantis ir nuolat būnant budriems, įmanoma normaliai gyventi. „Krūties vėžys – ne išimtis, ši liga taip pat sunkiai gydoma, tenkama ilgą laikotarpį reabilituotis po ligos, itin sudėtingas gydymas, žinoma, priklauso nuo ligos stadijos, tačiau krūties vėžys išsiskiria tuo, jog nėra skausmingas“, - su realybe supažindino S.Kundrotienė. Tik 5 proc. krūties vėžio atvejų būna skausmas.

 

Nepanikuoti

Atkreiptinas dėmesys, jog jeigu aptiktas krūtyje koks nors neįprastas darinys arba gumbelis, svarbiausia – nepanikuoti. Dauguma krūtyje randamų auglių yra nepiktybiniai. Maždaug trys iš keturių gumbelių (75 proc.), kurie iš pradžių buvo diagnozuoti kaip piktybiniai krūties vėžio augliai, po vėlesnių tyrimų pasirodė esą gerybiniai: cistos, fibroadenomos arba lipomos, kurios yra nesunkiai nustatomos ir gydomos. Išsamesni tyrimai atliekami tik tuomet, kai po pirminės apžiūros kyla įtarimų dėl krūties vėžio. Vėžiui būdingi augliai vadinami piktybiniais navikais.

Kaip pasakojo S.Kundrotienė, gydoma pasitelkus įvairius metodus, atsižvelgiant į ligos stadiją. „Kai kurioms moterims atliekamos krūtį tausojančios ar krūtį pašalinančios operacijos, spindulinis gydymas, spindulinė terapija, taip pat taikoma chemoterapija, hormoninis gydymas“, - vardino gydytoja. Specialistės teigimu, pastebėta, kad moterų, reguliariai teisingai atliekančių krūtų savityrą, mirtingumas nuo krūties vėžio sumažėja iki 20 proc., todėl labai svarbu kiekvienai moteriai išmokti ir atlikti krūtų savityrą, tai pati svarbiausia ir efektyviausia profilaktikos priemonė.

Gydytojams, padedantiems išgyventi ne tik gydymo, bet ir sveikimo pakopas, tenka regėti, kaip sunkiai moterys atsigauna. „Moterys būna labai pažeidžiamos psichologiškai, ypač, jei netenka krūties, jos ima savimi nebepasitikėti. Šiuo atveju galima pritaikyti krūties protezą“, - gijimo sunkumus apibūdino S.Kundrotienė. Pasak jos, dažnai moterims pasireiškia gijimo metu ir kiti negalavimai, pavyzdžiui, ima tinti ranka toje pusėje, kurioje pašalinta krūtis.

Daugelis patvirtintų, jog svarbiausia – niekuomet neprarasti vilties ir bet kokiu atveju semtis stiprybės, o stiprybės šaltinis glūdi visuomet šalia, tik reikia nepamiršti juo naudotis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda vykdyti krūties vėžio prevencinę programą. Pasak medikų, tai reikšmingas žingsnis, leisiantis moterims suteikti kompleksišką onkologinę pagalbą – nuo ankstyvos diagnostikos iki šiuolaikinio gydymo. 


Kai atrodo, jog Palangoje jau viską aplankėte ir viską išbandėte, verta užsukti į kurorto Turizmo informacijos centrą (Vytauto g. 94)   – čia ne tik sužinosite, kiek dar jūsų neatrastų vietų yra Palangoje, bet ir pasisemsite naujų potyrių bei netgi leisitės į kelionę laiku. 


Iki vasaros liko dar mėnuo, tačiau pajūrio nuomotojams rezervacijos plaukia jau nuo kovo mėnesio. Nors dėl vėsios gegužės verslininkai ir negali džiaugtis poilsiautojų būriais, tačiau su nekantrumu laukia jų prie jūros sugužant liepą-rugpjūtį. 


Palangos bendruomeniniai šeimos namai palangiškiams siūlo naudotis teikiamomis paslaugomis, o taip pat – pasirūpinti savo psichologine savijauta. „Šiuo nežinios ir nerimo kupinu laikotarpiu Palangos bei Šventosios gyventojus kviečiame atsipalaiduoti ir skirti laiko pasirūpinti savimi“, – sakė Zigmantė Petrauskienė, Palangos bendruomeninių šeimos namų koordinatorė.


Vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ įsikūrusi nuostabioje vietoje, visais metų laikais supama žaliuojančių pušaičių ir kvėpuojanti gaiviu jūros oru. Ši sanatorija visapusiškai pritaikyta vaikų reabilitacijai, o mokyklinio amžiaus vaikai turi galimybę tęsti mokslus moderniausiomis mokymo priemonėmis aprūpintoje Sanatorinėje mokykloje, turinčioje gimnazijos statusą. 


21-erių metų Marius Žostautas, prekybos centro „Maxima“ Palangos centre kasininkas-pardavėjas, pateko į didžiausio šalies maisto prekybos tinklo sausio herojų vienuoliktuką – už paslaugumą ir dėmesį klientams. Viena palangiškė nepatingėjo apie jai patikusį „Maxima“ darbuotoją parašyti jam padėką ir nusiųsti ją „Maxima“ vadovybei į...


Efektyviame savivaldybės įmonių valdyme šiuolaikiški, turintys viziją ir iniciatyvūs įmonių vadovai – svarbiausia, įsitikinęs miesto savivaldybės Tarybos narys Dainius Želvys, kuris yra dviejų miesto įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) stebėtojų tarybos narys.


Kasmet Lietuvoje nustatoma vis daugiau ikivėžinių krūties susirgimų, kas leidžia gerokai lengviau sustabdyti šią klastingą ligą ir nuo jos išgydyti daugiau moterų. Tačiau, moterys, vis dar nepakankamai dalyvauja prevencinėje programoje dėl krūties vėžio ir pagal ją nemokamai tikrinasi dėl šios ligos. Todėl VLK ragina moteris aktyviau naudotis galimybe kas 2 metus nemokamai...


Angelina Jolie rado dar vieną būdą būti žvaigžde – ši aktorė, „Oskaro“ laureatė ir Jungtinių Tautų (JT) ambasadorė pabėgėlių reikalams, dabar sulaukia pagarbos pareiškimų iš sveikatos apsaugos aktyvistų, gydytojų ir savo gerbėjų, kai atskleidė, jog ryžosi abiejų krūtų pašalinimo operacijai, kad sumažintų riziką susirgti vėžiu. 37 metų aktorei abi...


Visame pasaulyje spalio mėnuo minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo. Į šią kovą stoja vis daugiau moterų, o jei liga diagnozuojama laiku, tuomet įmanoma ją sustabdyti. Kaip patvirtino gydytoja akušerė ginekologė Svaja Kundrotienė, neabejotinai laiku pastebėjus ligą galima pagerinti gyvenimo kokybę, tačiau svarbiausia – nepamiršti savimi pasirūpinti. „Juk moters krūtis – pati...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius