Išliūdėdami save, džiaugsmui jaučiame realaus gyvenimo prasmyną
Gyveni žmogus svajingai ir spalvingai, tad ir prasmingai – kai nenusigyveni dvasiškai. Kai siela jauti mus mylinčią gegužę spinduliuojantį gyvenimą. Lauki. Tikies. Liūdi. Pralaimi... Ir pralaimėdamas – laimi. Visada yra gerbtinas galutinis rezultatas. „Arba – arba“.
Dvasinis skausmas – kai Likimo kompasas pameta kryptį, o žodžiai – prasmę ir vertę: „Kur čia aš jau benueisiu, jei... Eisiu. Griūsiu. Mirsiu“.
Jei ką nors suskausta kūne – tai tik užsiėmimas. Bėris Dobilo nemins. „Kaip tau pavyko nenumirti?“ Stebėk save. Kantriai mintimis naikink tai, ką daręs ne taip, dar Gamta pamėtės „vaistų“.
Išminties mokomės mąstydami. Gaila, ne kiekvienam, net greta vienodas, mums skirtas Likimo ir santvarkų „slides išbandydami“ skirtingai suprantame sąvokas „etika“, „logika“, „artimo interesai ir meilė“, „sąžiningumas“. Jos gyvos nuo tada, kai aistrų obuolio žvalgėsi Ievutė su Adomu.
„Mano ašaros sūrios man vienai“, – dažnai kartodavo šiltaširdė ir šviesių Atminties žodžių verta buvusi kurso draugė ir bendradarbė, publicistė, literatė, psichologė Janina Irnastaitė (1947–1996) – ją dar prisimena Kretingos ir Klaipėdos redakcijų žurnalistai, bet labiausiai – skaitytojai. Už gebėjimą žmogiškai susikalbėti su žmonėmis.
Nors absoliučiai nuoširdžių žmonių nė su žiburiu nerasi. Ypač dabar – chaoso ir rėksmingų prekeivių laikais.
„Anamalija“, – vienu žodžiu apibūdina spausdintą žodį tebergerbianti palangiškė kaimynė. – Kur atjauta, gailestis, mandagumas? Vyrai gali pasakyti tik „labas“, o visa kita, kas po „labas“ – jau „priekabiavimas“.
Šitaip daugumoje vietų yra dabar iš sotumo, godumo ir perpirkų iš prekių gausos. Svetimėjam. Turtingųjų tyla. Štai todėl gausėja keturkojų gerbėjų, o Nemirsetoj, – valio! – yra net legalus šunų pliažas.
Savo širdimi ir liesu kūneliu esu stebėjęs, išjautęs, išliūdėjęs sykiu su lietuviais LTSR jų gyvensenos ir nuotaikų pokyčius ir drąsiai tvirtinu, jog tokių materialiai turtingų dešimtmečių Lietuvoje dar nėra buvę. Peržvelk Palangą, ankstų rugsėjo rytą Sodų-Taikos gatves, o ir tą automobilinę upę, kuri nenutrūkstamu srautu kiaurą parą dabar atiteka į Palangą – amo neteksi: mes turime visa, ką geriausio turi pasaulio civilizacija.
Juokai – visos verksenos. Reikia žaboti apetitus, pavydo priepuolius, išmokti valdyti savo centrinę nervų sistemą, džiaugtis mažu trupiniu, kuris spinduliuku puošia viso gyvenimo „pyragą“. O jokiame aukcione antro gyvenimo nenusipirksi. Nors materija formuoja sąmonę pagal K. Marksą, turtų irgi neišsineši.
Visko buvo, yra ir bus. Vertinkime pagarbiau savųjų ir kaimynų šypsenas, ir jų kiekvieną kūrybišką uostą bendruomenės labui, nepraraskime savigarbos ir orumo.
Nepasimetę sibiruose, sykiu augę lietuviukai, nepasimeskim, nenusigyvenkim prekybos centruose.
Daug metų įspūdingai, ilgai ir nuoširdžiai vadovavusi Žemaitijoje sava kūrybine energija žinomam Šaukėnų kultūros centrui, juos stiprinusi, meno saviveiklos dalyvių, muziejininkų, literatų optimizmą gaivinusi, ir poetiškam idealizmui dabar ištikima Sofija Blažienė neseniai į Palangą atsiuntė ne tik širviškai prasmingą laišką, bet ir eilėraštį „Mus raminantys angelai“.
Danguj paukščiai,
Jūroj – žuvys,
Sodai – žemės vidury –
Mūsų Angelai čia supas...
Ir suprasti negali –
Kurti grožį ima ūpas,
Skęsti meilės sūkury...
Kai bijome jauni pasenti,
Kai vis dar norime gyventi,
Kai tirpstame iš laimės...
Ar kai be galo neramu,
Mes ieškome pagalbos Angelų –
O jie į sodus protėvių sutūpę,
Nes mūsų bėdos Jiems dar rūpi...
Rūpėkime vieni kitiems. Paskutinį žodį, lyg kibirkštį, išsaugokime rytojaus santarvei. Nederėtų užgauti. Tavo brolis – jaunesnis, o jau nėra. Širdies klausykim. „Gedai, o kaip tau pavyko iki šiol nenumirti?“ Betgi tai – antietiški, sergančios arba ateistinės, girtos sielos klausimas.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Savivaldybių gyvenimo kokybės indeksas atskleidė gerėjančią situaciją Lietuvoje
2023 11 07 | Rubrika: Miestas
Gyvenimas Lietuvoje po truputį gerėja – remiantis Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) duomenimis, vertinant gyvenimo kokybę atskirose šalies savivaldybėse, nuo 2013-ųjų iki 2021 metų daugelyje jų sparčiausiai augo materialinės gyvenimo sąlygos, gyventojų verslumas ir konkurencingumas.
Kartu gyvenimo keliu žingsniuojam
2023 03 21 | Rubrika: Miestas
Kovo 17 d. Palangos pensininkų bendrijos „Bočiai“ nariai kartu su Palangos Jaunimo ir kultūros centro vyrų choru „Jūros šauliai“ dalyvavo Žemaitijos „Bočių“ bendrijų susibūrime „Kartu gyvenimo keliu žingsniuojam“, kuris vyko Naujoje Akmenėje.
Naujasis Savivaldybės teisininkas Kristijonas: " Leiskite man drąsiai svajoti: po 10 metų norėčiau save matyti Savivaldybės administracijos direktoriumi"
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 11 05 | Rubrika: Miestas
Šiandien jauni žmonės dažniausiai veržiasi dirbti sau ar didelėse tarptautinėse kompanijose, tačiau kai kuriems svajonių darbdavys – savivaldybė. Juk toks darbdavys – bene patikimiausias, su visomis garantijomis valstybės tarnautojui. Šiais metais Palangos miesto savivaldybėje pradėjo dirbti Kristijonas Matonis, vilnietis, naujasis Juridinio ir personalo skyriaus...
Išliūdėdami save, džiaugsmui jaučiame realaus gyvenimo prasmyną
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2018 10 11 | Rubrika: Nuomonės
Gyveni žmogus svajingai ir spalvingai, tad ir prasmingai – kai nenusigyveni dvasiškai. Kai siela jauti mus mylinčią gegužę spinduliuojantį gyvenimą. Lauki. Tikies. Liūdi. Pralaimi... Ir pralaimėdamas – laimi. Visada yra gerbtinas galutinis rezultatas. „Arba – arba“.
Projekto „Atrask save“ koordinatoriai jaunuoliams padės tapti aktyvesniems
2018 04 12 | Rubrika: Miestas
Įgyvendinant Jaunimo garantijų iniciatyvą Lietuvoje, nedirbantys ir nesimokantys jaunuoliai skatinami dalyvauti Europos socialinio fondo lėšomis finansuojamame projekte „Atrask save“. Būtent šio projekto teikiamas galimybes Palangos miesto savivaldybėje susirinkusiems specialistams, dirbantiems su bendruomenėmis, pristatė šio projekto koordinatorė Julija...
Maratono „Nugalėk save“ dalyviai įvertino Lino taką
2017 07 14 | Rubrika: Sveikata
Palangos meras Šarūnas Vaitkus pirmadienį susitiko su Lietuvos žmonių su negalia sąjungos nariais, dalyvaujančiais neįgaliųjų, judančių rankomis varomais vežimėliais su specialiais priedais, maratone „Nugalėk save“. Palangoje apsilankę maratono dalyviai išbandė neįgaliesiems pritaikytą Lino taką, o susitikę su meru išsakė savo vertinimus ir pasiūlymus.
Šeštadienį, birželio 11 d., 10 val. per Lietuvos ryto televiziją pamatykite gražėjančią Palangą – laidos „Gyvenu čia“ kūrybinė grupė su vedėju Juozu Gaižausku televizijos žiūrovams pabers pluoštą įdomybių: akimirkos iš Palangos mugės, pokalbiai su meru, garsaus krepšininko treneriu, taip pat „Anapilio“ vilos paslapčių...
Psichiatras psichoterapeutas Žilvinas Kunigėlis: „Depresija yra pyktis, nukreiptas į save“ 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 01 03 | Rubrika: Sveikata
„Depresija nėra nei ponų liga, nei išpaikimas, nei tinginystė. Tai – ir liga, ir tam tikra žmogaus būsena, kurią galima pavadinti krize. Nors gal teisingausia būtų įvardinti, kad depresija yra pyktis, nukreiptas į save“, – sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto elgesio medicinos instituto klinikos Streso ligų skyriaus dienos stacionaro gydytojas...
Kiek žinių apie save galima atskleisti viešojoje erdvėje?
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 12 17 | Rubrika: Jūros vaikai
Pastaraisiais metais socialiniai tinklai tapo ypač populiarūs. Šių tinklų esmė – pritraukti interneto vartotojus, mėgstančius bendrauti virtualiai, suteikiant jiems galimybę išreikšti save bei surasti „draugų“ su panašiais interesais. Savęs rodymas, viešas asmeninių duomenų, intymių smulkmenų skelbimas labiau būdingas jaunimui. Tačiau žinių...
„Teko bendrauti su žmonėmis, kurie pakeitę gyvenimo būdą išsigydė vėžius“
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 04 04 | Rubrika: Miestas
Keisti gyvenimo būdą – itin sunkus uždavinys, kurį įveikti pasiseka tikrai ne visiems. Tačiau kartais priverčia pats gyvenimas, o perkopus svarbiausią laiptelį, nelabai ir besinori grįžti prie ankstesnio gyvenimo būdo. Būtent tokios patirties teko pasisemti ir sveikos gyvensenos propaguotojui Daliui Viršilui. „Mūsų dukrelei reiškėsi nuolatinė alergija, tad pradėjome domėtis, kur problema...