Gydytoja odontologė pasakoja, kaip vyksta ir kiek trunka dantų atkūrimas

Palangos tiltas, 2024-12-12
Peržiūrėta
796
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gydytoja odontologė pasakoja, kaip vyksta ir kiek trunka dantų atkūrimas

Dantų pažeidimą ar praradimą gali lemti įvairios priežastys – traumos, laiku negydomas ėduonis, periodonto ligos, žalingi įpročiai, netinkama burnos ertmės priežiūra ar tiesiog bėgantis laikas. Nors daugelis žino, kad dantų atkūrimas svarbus ne tik estetiniais sumetimais, bet ir siekiant užtikrinti kokybišką kramtymą bei išvengti daugelio sveikatos problemų, vis dar neretai praradusieji dantis delsia kreiptis į specialistus. Viena to priežasčių – informacijos trūkumas, baimė ir nepasitikėjimas. Siekdama paskatinti žmones, neatidėlioti vizito į kliniką, „Baltijos odontologijos centro“ gydytoja odontologė Nora Matulionienė pasakoja, kaip vyksta ir kiek trunka dantų atkūrimas.

Dantų atkūrimas prasideda nuo bendros gydytojo ir paciento vizijos

Specialistė sako, kad dantų atkūrimo procesas prasideda nuo nuodugnaus paciento ištyrimo. Jo metu įvertinama paciento klinikinė situacija, kaulo kiekis, išsiaiškinami burnos priežiūros įgūdžiai, įsitikinama, ar nėra ūmių uždegiminių procesų, daromos nuotraukos, atliekami rentgenologiniai tyrimai. Pasak gydytojos, šiuolaikinė odontologija neįsivaizduojama ir be 3D kompiuterinės tomografijos, leidžiančios itin tiksliai įvertinti paciento kaulo bei minkštųjų audinių būklę, numatyti galimus gydymo iššūkius. Remiantis tyrimų duomenimis, kiekvienu atveju sudaromas individualus dantų atkūrimo planas.

„Planuodami protezavimą ant implantų ar nuosavų dantų atkūrimą įprastai sudarome kelis gydymo planus, kad pacientas galėtų išsirinkti jam visais atžvilgiais tinkamiausią. Konsultacijų metų suteikiame detalią informaciją apie numatomą gydymą, galimas alternatyvas, jų privalumus bei trūkumus, reikalingas procedūras, vizitų skaičių, planuojamą gydymo trukmę ir kainą. Mūsų tikslas, kad pradėdamas gydymą pacientas jaustųsi užtikrintas, o galutiniu rezultatu būtų patenkintas tiek jis, tiek gydytojas. Tai pavyksta pasiekti, kai abi suinteresuotos pusės turi bendrą viziją, sutarimą ir viena kita pasitiki. Neretai tam pasitikėjimui įgyti prireikia 2-3 konsultacijų“, – sako N. Matulionienė.

Pasak patyrusios dantų atkūrimo specialistės, pacientai kartais „spaudžia“ gydytoją atlikti mažiau tyrimų, matavimų, sumažinti laikinus etapus, prašo naudoti mažiau implantų nei iš tiesų reikia, esant jo anatominėms savybėms bei klinikinei situacijai, tačiau iškilus kažkokiai problemai ar įvykus komplikacijai, jie dažniausiai būna tai užmiršę ir sako: „juk tu čia daktaras, tai kodėl manęs klausei?“. Todėl labai svarbu nuo pat pradžių kalbėtis atvirai ir mėginti kartu ieškoti kompromiso.

„Tam, kad pacientas neabejotų dėl savo pasirinkimo, kartais paskatinu jį pasikonsultuoti ir su

kitų klinikų gydytojais“, – patirtimi dalinasi N. Matulionienė.

Gydymo trukmę lemia daugelis faktorių

Patvirtinus gydymo planą, pradedamas dantų atkūrimas. Pasak gydytojos odontologės, jo trukmė priklauso nuo to, kokio lygio yra dantų pažeidimai, kiek dantų prarasta arba nebeįmanoma išsaugoti, ar reikės implantacijos, kaulo priauginimo procedūrų ir pan. Kartais dantis atkurti galima ir per keletą dienų, tačiau esant sudėtingoms situacijoms, gydymas gali tęstis iki vienerių metų ar net ilgiau.

Jeigu pacientas netekęs visų dantų, iš pradžių atliekama implantacija. Esant pakankamam kaulo kiekiui, kai iš karto galima sriegti implantus, po kelių dienų ant jų galima fiksuoti laikiną neišimamą protezą. Šis protezas gali būti nešiojamas 3–6 mėnesius, vėliau jis pakeičiamas nuolatiniu. Tačiau, jeigu pacientas dėl finansinių ar kitų priežasčių galutinį protezavimo etapą  nori atidėti, laikiną protezą galima nešioti ir ilgiau – iki metų.

Tais atvejais, kai reikia priauginti kaulą, kelti sinusą, protezo ant implantų iš karto fiksuoti negalima. Tada padaromas laikinas išimamas protezas su taisyklinga dantų padėtimi, kurį pacientas nešioja tol, kol implantai prigyja. Jiems prigijus, gaminamas laikinas ant implantų fiksuojamas protezas, padedantis tinkamai susiformuoti dantenoms, o po 3–6 mėn. jis pakeičiamas nuolatiniu fiksuotu protezu.

Gan dažnai bedančių žandikaulių atkūrimui pasitelkiamas visų vieno žandikaulio dantų atkūrimo ant 4 implantų metodas, leidžiantis greitai, sklandžiai ir patikimai sukurti tvirtus, estetiškai atrodančius dantis bei pastebimai pagerinti paciento gyvenimo kokybę. Naudojant šį implantacijos metodą, dažniausiai išvengiama kaulo priauginimo procedūros, nes implantai sriegiami į tą žandikaulio vietą, kurioje yra didžiausias jo kiekis. 

Tačiau patyrusi specialistė atkreipia dėmesį, kad nors dantų atkūrimas ant 4 implantų dažnai yra puikus pasirinkimas apatiniam žandikauliui dėl kietesnės bei tvirtesnės jo struktūros, viršutinio žandikaulio dantų atkūrimui dėl jo anatominių savybių šis metodas, deja, tinka ne visada. 

Nuo ko priklauso rezultatas ir atkurtų dantų ilgaamžiškumas

Kalbėdama apie tai, nuo ko priklauso dantų atkūrimo rezultatas, N. Matulionienė sako, kad svarbu yra viskas – tiek atsakingas planavimas, tiek tinkamų medžiagų pasirinkimas, tiek gydytojo žinios ir patirtis.

„Be patirties daugelio dalykų tiesiog nežinai, todėl tik dirbdamas ilgainiui supranti, kad gal kažkur kažką reikėtų daryti kitaip. Kuo daugiau praktikos turi, tuo daugiau dalykų gali numatyti, nes jau esi susidūręs su daugeliu tokių atvejų“, – teigia daugiau nei 20 metų patirtį dantų atkūrime turinti gydytoja odontologė.

N. Matulionienė sako, kad nors profesionaliai atliktas dantų atkūrimas yra ilgaamžis sprendimas, nereikia pamiršti, kad kiekviena medžiaga turi savo tarnavimo laiką. Iš cirkonio pagaminti protezai ilgainiui irgi nusidėvi, gali įskilti, nuskilti, todėl gali prireikti juos pakeisti.

Kita vertus atkurtų dantų ilgaamžiškumas stipriai priklauso nuo atsakingos jų priežiūros. Jei dėl netinkamos priežiūros žmogus neteko nuolatinių dantų, dėl tos paties priežasties jis gali netekti ir implantų. Todėl labai svarbu tai išaiškinti pacientui dar prieš pradedant gydymą ir ugdyti jo motyvaciją pakeisti dantų priežiūros įpročius.

Dar vienas svarbus dalykas – kaulo kiekis. Kai jo yra daug, tikėtina, kad ir implantai, ir protezas tarnaus ilgiau. Bet jeigu kaulo mažai, o pacientas nesilaiko dantų priežiūros rekomendacijų, kyla rizika, kad protezas tarnaus gerokai trumpiau.

Baigdama pokalbį gydytoja odontologė Nora Matulionienė primena, kad dantų atkūrimas sugrąžina ne tik kramtymo funkciją ir šypsenos estetiką. Labai svarbu tai, kad žmogus vėl gali gyventi kokybiškai, padidėja jo pasitikėjimas savimi. Ir jeigu anksčiau belikdavo susitaikyti su dantų nusidėvėjimu ar praradimu, tai šiandieninė odontologija siūlo daugybę gydymo sprendimų, tarp kurių kiekvienas ras tinkamą. Svarbu nedelsti ir atvykti pasitarti su gydytoju.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Dantų pažeidimą ar praradimą gali lemti įvairios priežastys – traumos, laiku negydomas ėduonis, periodonto ligos, žalingi įpročiai, netinkama burnos ertmės priežiūra ar tiesiog bėgantis laikas. 


Dantų netekimas yra problema, su kuria susiduria daugybė žmonių, nepriklausomai nuo amžiaus. Tai gali ne tik neigiamai paveikti pasitikėjimą savimi, bet ir sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip sąkandžio sutrikimai. 


Tyrimų duomenimis, kas trečias vyresnio amžiaus žmogus yra netekęs daugumos arba visų dantų. Didžioji dalis jų iki šiol renkasi paprasčiausią prarastų dantų atkūrimo būdą – išimamus protezus.


2024 m. vasario 8 d. 18 val. Jono Šliūpo muziejuje vyks Andriaus Grodžio paskaita „Nepriklausomybės atkūrimas (1918–1920 m.) epidemijų apsuptyje“.


Kasmet pasirodančios stintos masina ne tik norinčius jų paskanauti, bet ir žvejybos mylėtojus. „Patikėkite, kai linksi ir šokčioja visų trijų ar keturių meškerėlių sargeliai yra gražiausias reginys žvejo širdžiai“, – sako žvejys mėgėjas Žilvinas.


Rinkėjai, planuojantys atvykti balsuoti savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose išankstinio balsavimo dienomis, domisi, kokia tvarka vyksta balsavimo iki rinkimų dienos procesas.


Besiruošdami Kalėdoms ir Naujųjų sutikimui tikimės tik gerų akimirkų ir negalvojame, kad tiesiai nuo švenčių stalo galime atsidurti ligoninėje. 


„Man visuomet didžiausia paslaptis buvo žmogaus kūnas, – sako Palangos asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC, poliklinikos) gydytoja odontologė Dovilė Tamoševičiūtė, nuo vaikystės žinojusi savo gyvenimo kelio kryptį ir jau vienuolikti metai praktikuojanti dantų protezavimą. – Save įsivaizdavau vilkinčią tik baltą kaip sniegas medicininę aprangą“.


Nors už lango – šilta kovo pabaigos diena, tačiau žinoma kurorto akių gydytoja Snaigūnė Jasinskienė, dirbanti Palangos poliklinikoje, yra namų karantine – jai nustatytas koronavirusas.


„Dauguma palangiškių jau mane pažįsta“, – prisipažino nuolat besišypsanti, energinga gydytoja reabilitologė Dalia Lapkauskienė, pastaruosius ketverius metus dirbanti sanatorijoje „Gradiali“. O kaip gi šios palangiškės gyventojai nepažinos, jeigu ji prieš tai daug metų dirbo šeimos gydytoja. Kaip pati sakė, regėjo kaip kita...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius