Audrius Alonderis: „Negydomi miego sutrikimai gali tapti rimtomis sveikatos problemomis“
Net ne visi palangiškiai, juolab kurorto svečiai, žino, kad Palangoje, netoli Birutės parko, tylioje ir gražioje aplinkoje (J.Šliūpo g. 7/Vydūno al. 4 ) įsikūrusiame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institute jau ne vienerius metus miegą tyrinėja palangiškis Audrius Alonderis.
Miegas – vis dar paslaptingas dalykas
Anot A. Alonderio, miegas – vienas paslaptingiausių mūsų kūno reiškinių.
„Daug laiko miegas kaip psichofiziologinis procesas buvo suprantamas primityvokai: kaip smegenų veiklos slopinimas ar poilsis. Mokslininkų ir gydytojų stebėjimai ir tyrinėjimai nustatė, kad tai yra labai sudėtingas organizmo reiškinys, glaudžiai susijęs ir su aukštąja, sąmoningąja smegenų veikla, ir su vegetatyvinės nervų sistemos veikla, kurios mūsų valia nereguliuoja, kuri vyksta automatiškai ir su širdies bei kraujagyslių sistemos veikla, ir su kitomis svarbiausiomis žmogaus organizmo gyvybinėmis funkcijomis“, – sakė gydytojas.
Dėl tokių ypatybių miego medicina ir yra „tarpšakinė”, daugiafunkcionali, tyrinėjant reikalaujanti plataus medicininio išsilavinimo, specialių tyrimo ir gydymo metodų.
„Negydomi miego sutrikimai gali tapti rimtomis sveikatos problemomis. Jie taip pat gali „pranešti” apie kitus rimtus negalavimus, tiek somatinės, tiek psichologinės (socialinės, stresų) kilmės. Kaip mokslo objektas, miegas kol kas yra labai paslaptingas, panašiai kaip ir atminties fenomenas. Pastebėta, kad miego metu organizmas ne tik pailsi, atsistato medžiagų apytakos procesų pagalba, bet ir sutvarko dieną gautą informaciją ir net paslaptingu būdu ją net apdoroja“, – pasakojo A. Alonderis.
Nuosekliai siekė tikslo
Kuklus ir kantrus miego daktaras gimė ir augo Panevėžyje, inteligentų šeimoje. Tėtis buvo gydytojas, motina – statybos inžinierė. 1985 metais baigęs vidurinę mokyklą, sėkmingai įstojo studijuoti chemiją, bet tai jo, kaip ir daugelio to meto jaunuolių, neišgelbėjo nuo tarnybos tarybinėje armijoje.
Atitarnavo Čiuvašijoje du metus, ten susipažino su draugais iš Rostovo prie Dono, Lvovo. Ne be jų įtakos sugrįžęs iš karinės tarnybos nusprendė nebetęsti chemijos studijų, bet pasirinkti mediciną.
Tai nebuvo lengvas pasirinkimas, bet būsimasis gydytojas jau tada sugebėjo rasti tinkamiausią kelią tikslui pasiekti: pirmiausia baigė parengiamuosius kursus, o tada sėkmingai įveikė stojamąjį konkursą ir tapo Kauno medicinos instituto studentu.
„Buvo sunku įstoti, o dar sunkiau studijuoti. Tris metus truko bendrųjų dalykų ir bendrosios medicinos studijos, po to tris metus jau gydomosios medicinos mokslai, po to – praktika, specializacijos pasirinkimas. Visos studijos truko net šešerius metus. Iš pradžių pasirinkau medicinos gydytojo (terapeuto) specializaciją“, – prisiminė A. Alonderis.
Tada, 1996-aisiais, jau nebebuvo „paskyrimų”, reikėjo pačiam susirasti darbo vietą. Jaunas gydytojas pasirinko Klaipėdos miesto ligoninę, ten dirbo metus, po to mantą susikrovė į Palangą – gavo darbą Psichofiziologijos ir reabilitacijos institute, dabartiniame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institute.
Kol pasikeitė pavadinimas, institute buvo atliekama ligonių reabilitacija po sunkių širdies ir kraujagyslių susirgimų, devyniasdešimtųjų pradžioje buvo įkurta Miego tyrinėjimo laboratorija tirti pacientų miegui, skirti gydymą.
1998 metais Miego tyrinėjimo laboratorija buvo atnaujinta moderniais įrengimais bei metodika, buvo kompiuterizuota miego tyrimų laboratorija. Prie to prisidėjo profesorius G. Voroneckas.
Miego problemos – psichikos veidrodis
Šiuolaikinis gyvenimas yra labai dinamiškas, įtemptas dėl nuolatinės konkurencijos, su nuolatiniais iššūkiais – renkantis profesiją, dirbant, mokantis.
„Informacijos gausa, konfliktinės situacijos sukelia žmogui, ypač jaunam, nepatyrusiam, stresus (institute yra ir streso ligų skyrius). Vis daugiau išaiškinama įvairių psichinių negalavimų, net naujų įvairaus laipsnio depresijų – aiškios ar paslėptos formų, nekalbant jau apie labai paplitusias širdies, kraujagyslių ligas“, – sakė A. Alonderis.
O miego problemos glaudžiai ribojasi su psichinės sveikatos problemomis. Sovietiniais laikais į žmogų turintį psichinės sveikatos sutrikimų buvo žiūrima įtariai, net buvo stengiamasi apriboti jo veiklą, gyvenimą. Anot pašnekovo, iš to laikmečio pasiliko baimė ar nenoras kreiptis į psichologus ar psichiatrus pagalbos.
Juolab dėl miego, vis dar daugeliui atrodo, kad nemiga – nedidelė bėda. Tai – klaidingas įsitikinimas.
Bet nors dabar yra sukurtų efektyvių vaistų, procedūrų, padedančių įveikti nemigą, daugelis jų, jei yra netinkamai naudojami, gali ne tik nepadėti, bet ir gerokai pakenkti.
„Su vaistais, veikiančiais psichiką ir miegą, reikia elgtis labai atsargiai, būtina konsultuotis su gydytoju“, – pabrėžė pašnekovas.
Svarbiausia nebijoti ieškoti pagalbos
Institute pacientai ne tik tiriami, bet prireikus ir gydomi, vykdoma jų reabilitacija, kuri ypač svarbi skundžiantis nuovargiu, nerimu, blogu miegu, patiriant stresą, taip pat po sunkių ligų ar operacijų.
Jauki instituto aplinka, kurorto ramybė, jūra, įvairios Palangoje prieinamos kurortinės paslaugos praturtina terapines ir fizioterapines procedūras, taikomas įveikti miego sutrikimus.
A. Alonderis nuoširdžiai linkėjo palangiškiams ir kurorto svečiams tausoti sveikatą, rinktis sveiką gyvenimo būdą, tinkamai ir saikingai maitintis, vengti streso, o su juo susidūrus, nebijoti ieškoti pagalbos.
„Galiu tik pakartoti: sveikata – svarbiausia, o geras miegas – sveikatos pamatas“, – sakė A. Alonderis.
Jonas SIAURUKAS
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Virginija Sileikiene 2022-05-09 12:48 ([email protected] / IP: 162.158.111.24)
Laba diena Daktare ar šeštadieniais jūs dirbat,?Turiu rimtų miego rutrikimų,sergu daug metų depresija jau net vaistų pagalba nesiseka užmigt ,gal jūs padetumėt ačiuDanguole 2019-10-29 07:51 ([email protected] / IP: 78.58.67.181)
Nuostabus gydytojas, pasizymintis demesingumu, rupestingumu, suinteresuotas padeti pacientui isspresti sveikatos problemas. Reimia rik didziuotis, kad musu salyje yra tokiu puikiu gydytoju.Remigijus 2019-06-20 17:39 (IP: 84.15.185.196)
Sveikinu su pasiekimais buvęs kambarioke.Taip pat skaitykite
Svarbiausia suprasti tai: tu niekada nesi vienas su savo problemomis
2022 09 23 | Rubrika: Miestas
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) 2022 m. duomenimis, vienas iš aštuonių žmonių pasaulyje susiduria su psichologinėmis problemomis.
Miegas – vienas pagrindinių veiksnių lemiančių gerą savijautą. Miegas dažnai sutrinka jaučiant didesnį nei įprasta nerimą, nuolatinę įtampą, Tuomet viduryje nakties galime prabusti, sudėtinga tampa užmigti, o pats miegas – neramus. „Eurovaistinės“ vaistininkai sako, kad pastaruoju metu gyventojai dažniau kreipiasi su klausimais apie miego kokybę, o jai pagerinti ne visuomet reikia vaistų...
Legendinės Palangos vilos laukia permainos: gali tapti muziejumi ar senelių namais
"Delfi", 2020 10 23 | Rubrika: Miestas
Prezidentine vila vadinama „Auska“ netukus gali tapti Palangos nuosavybe. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus sako, kad džiūgauti ar aktyviai planuoti darbus, kuo taps šis legendinis pastatas, dar ankstoka, visgi išdrįso pasvarstyti, kaip jis galėtų tapti matomas visuomenei. Iki kitų metų išskirtine vila dar gali mėgautis poilsiautojai, tačiau ateityje...
Skausmas: malšinamas vaistais gali tapti liga
2016 11 24 | Rubrika: Sveikata
Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga. „Gintarinės vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.
Kaip miegoti lyg kūdikiui? 9 saldaus miego patarimai
2015 03 26 | Rubrika: Sveikata
Jeigu vakarais vargstate, niekaip negalėdami sudėti bluosto, tikrai nesate toks vienintelis. Skelbiama, kad vien Jungtinėse Valstijose nuo nemigos kenčia mažiausiai 60 mln. žmonių. Baisiausia, kad nuolat tokių problemų patiria per 40 mln. Amerikos gyventojų. „Jeigu nuolat trūksta miego, sveikatai daroma labai didelė žala“, – konstatuoja Sonia Ancoli-Israel iš...
Net ne visi palangiškiai, juolab kurorto svečiai, žino, kad Palangoje, netoli Birutės parko, tylioje ir gražioje aplinkoje (J.Šliūpo g. 7/Vydūno al. 4 ) įsikūrusiame Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institute jau ne vienerius metus miegą tyrinėja palangiškis Audrius Alonderis.
Kvėpavimo sutrikimai kamuoja tiek vaikus, tiek suaugusius
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 02 28 | Rubrika: Sveikata
Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...
Piktnaudžiaujant saule, ji gali tapti ir „prieše“ – atseikėti raukšlių ar net melanomų
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 07 08 | Rubrika: Sveikata
Vasara jau gerokai įsibėgėjusi, tad nieko keisto, jog žmonių kurorte vis daugiau. Visi atostogautojai su malonumu traukia į pajūrį, daugelis su tikslu – įgauti šokolado spalvos įdegį. Tiesa, kartais pamirštama, jog intensyvūs saulės spinduliai gali ir pakenkti, juo labiau, kuomet lepinamasi per ilgai. Medikai įspėja saule mėgautis saikingai, kad nebūtų neigiamų pasekmių ir...
„Vieno asmens kultas gali tapti pavojaus signalu koalicijai“
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 07 05 | Rubrika: Miestas
Kokie žmonės valdys Palangą ketverius metus? „Palangos tiltas“ paprašė visų naujos Tarybos narių atsakyti į 10 pateiktų klausimų. Šiandien į klausimus atsako Tarybos narė Genoveita Krasauskienė, kuri priklauso Naujajai sąjungai (socialliberalams).
„Žmogus gali tapti gražus ir tam tikrais gyvenimo tarpsniais“
Linas JEGELEVIČIUS, 2010 09 01 | Rubrika: Miestas
Agnė Lukaitytė, 18–metė mergina, vaikystę ir mokyklos metus praleido Palangoje. „Jūra yra nuostabi“, - sako graži mergina. Bet galbūt merginos polėkiams ir svajoms net Palanga su jūra yra šiek tiek per maža. Baigusi mokyklą kurorte, Agnė išvyko gyventi ir mokytis į Vilnių. Ir...neišsigando iššūkių: dalyvavo Olialia.lt atrankoje ir grožio konkurse „Mis Lietuva – 2010”. Ko gero, jos...