Vitaminas D – saulė piliulėje
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra viena svarbiausių maistinių medžiagų, reikalingų žmogaus sveikatai. Jis ne tik stiprina mūsų kaulus ir dantis, bet ir turi svarbią reikšmę imunitetui, nuotaikai bei kitoms organizmo funkcijoms. Kadangi šis vitaminas natūraliai sintetinamas mūsų odoje veikiant saulės spinduliams, jo trūkumas gali būti ypač dažnas šaltuoju metų laiku ar gyvenant tose vietose, kur trūksta saulės šviesos.
Vitamino D funkcijos organizme
Vitaminas D yra gyvybiškai svarbus kaulų ir dantų būklei. Jis skatina kalcio ir fosforo įsisavinimą žarnyne, taip užtikrinant tinkamą mineralų balansą. Be to, vitaminas D atlieka svarbų vaidmenį palaikant imuninę sistemą. Tyrimai rodo, kad tinkamas šio vitamino lygis gali padėti sumažinti kvėpavimo takų infekcijų riziką, ypač peršalimo sezono metu. Taip pat jis veikia kaip priešuždegiminė ir imuninę sistemą reguliuojanti medžiaga, galinti prisidėti prie tam tikrų autoimuninių ligų prevencijos.
Vitamino D svarba nuotaikai ir psichinei sveikatai taip pat plačiai tyrinėjama. Manoma, kad šio vitamino trūkumas gali būti susijęs su depresijos simptomais. Tinkamas jo kiekis gali padėti sumažinti nuovargį, pagerinti miego kokybę bei bendrą savijautą.
Kokybiškas vitaminas D turėtų būti D3 formos, nes yra efektyvesnis, geriau pasisavinamas ir pritaikytas jūsų individualiems poreikiams.
Kas lemia vitamino D trūkumą?
Vitamino D trūkumas gali būti susijęs su įvairiais veiksniais, kurie riboja organizmo galimybes pasisavinti ar gaminti šį svarbų vitaminą. Viena pagrindinių priežasčių yra nepakankamas saulės šviesos kiekis. Amžius taip pat atlieka svarbų vaidmenį – senstant oda praranda gebėjimą efektyviai gaminti vitaminą D, o vyresnio amžiaus žmonės rečiau eina į lauką. Gyvenimo būdas irgi daro įtaką – ilgą laiką praleidžiant uždarose erdvėse, dėvint drabužius, dengiančius didžiąją kūno dalį, arba naudojant apsauginius kremus nuo saulės, organizmas gauna mažiau UV spindulių.
Mityba yra kitas svarbus veiksnys, ypač jei ji nepilnavertė ir neturi pakankamai vitamino D šaltinių, tokių kaip riebi žuvis, pienas ar kiaušinių tryniai. Galiausiai, kai kurie sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, virškinamojo trakto ligos, sumažina vitamino D įsisavinimą iš maisto. Visi šie veiksniai kartu arba atskirai gali lemti vitamino D trūkumą, o šios problemos ignoravimas gali neigiamai paveikti sveikatą.
Kaip užtikrinti pakankamą vitamino D kiekį?
Kai trūksta natūralios saulės šviesos, vitaminas D gali būti gaunamas per mitybą arba papildus. Vienas iš būdų, siekiant užtikrinti pakankamą šio vitamino kiekį, yra įtraukti į racioną daugiau riebios žuvies, pavyzdžiui, lašišos ar skumbrės, taip pat kiaušinių trynių, pieno ir kitų augalinių gėrimų.
Tuo tarpu vitamino D papildai yra lengvas būdas užtikrinti tinkamą šio vitamino lygį, ypač šaltuoju metų laiku. Paprastai rekomenduojama rinktis D3 formą, kuri efektyviau padidina vitamino kiekį kraujyje. Trumpas buvimas saulėje be apsaugos kremo taip pat gali būti naudingas, bet reikėtų vengti per ilgo UV spindulių poveikio, kad būtų išvengta odos pažeidimų.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Vitaminas D – saulė piliulėje
2024 12 17 | Rubrika: Miestas
Vitaminas D, dažnai vadinamas „saulės vitaminu“, yra viena svarbiausių maistinių medžiagų, reikalingų žmogaus sveikatai. Jis ne tik stiprina mūsų kaulus ir dantis, bet ir turi svarbią reikšmę imunitetui, nuotaikai bei kitoms organizmo funkcijoms.
Gruodžio 7 d. Palangos universaliojoje sporto arenoje vyko Tarptautinė paroda-edukacija „Skriskit balti balandžiai“ ir Klaipėdos aukštaskraidžių balandžių veislės augintojų klubo 10-mečio paroda.
Palangoje vasara dar nesibaigė: žmonės plūsta pasidžiaugti saulėtomis dienomis
2024 09 18 | Rubrika: Miestas
Nors kalendorius rodo, kad vasara jau baigėsi, Palangoje ji tęsiasi. Oro temperatūra – 26 laipsniai, šviečia saulė, tad ne vienas poilsiautojas ne tik deginasi ant smėlio, o ir maudosi Baltijos bangose.
5 puikių atostogų Lietuvoje idėjos
2024 07 02 | Rubrika: Miestas
Ne paslaptis, kad mūsų nedidelė šalis slepia tiek daug nuostabių gamtos perlų, kurie lietuvio širdžiai visuomet bus artimesni nei Graikijos ar Ispanijos saulė.
Palangos NT brokeriai Regina Lingė ir Romas Perminas: „Negali saulė visąlaik šviesti – Palanga iki šiol yra viena patraukliausių NT investicijoms vieta“
Linas JEGELEVIČIUS, 2023 10 12 | Rubrika: Miestas
Senai pastebėta, kad apie padėtį Palangos nekilnojamo turto (NT) sektoriuje dažnai kalba tikri ir tariami ekspertai, kurie Palangoje lankosi vienąkart per metus – vasarą. „Palangos tiltas“ paprašė dvejų žinomų kurorto brokerių – Reginos Lingės, vienos iš Palangos NT agentūros įkūrėjos, ir Romo Permino, brokerio iš 011 nekilnojamo turto agentūros, atsakyti į šiuos klausimus. Skaitykite...
KAS ŠILDO PANAŠIAI KAIP SAULĖ?
2023 07 25 | Rubrika: Miestas
Infrarediniai šildytuvai nešildo oro, jie veikia kaip saulė – vos įjungti paskleidžia infraraudonuosius spindulius, kurie šildo visus greta esančius objektus, tame tarpe ir žmones.
Vasaros malonumai – grėsmė jūsų akiniams: klaidos, kurių net nežinojote darantys
2022 07 21 | Rubrika: Miestas
Kaitri saulė, sūrus vanduo ir smėlio krislai akiniams yra pavojingi, o nežinant, kaip tinkamai juos apsaugoti, akiniams galima dar labiau pakenkti.
Kruiziniu laivu į Klaipėdą atvykę turistai apie orą: „Tai – lyjanti saulė“
2018 04 19 | Rubrika: Video naujienos
Pėsčiųjų žygio Palanga – Šventoji dalyviams šeštadienį šypsosis saulė
Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 03 27 | Rubrika: Miestas
Svarbus istorinis įvykis – Palangos krašto prijungimas prie Lietuvos – šeštadienį kurorte jau trečius metus iš eilės bus minimas pėsčiųjų žygiu „Gintaro kelias Palanga – Šventoji 2014“. Renginio organizatoriai džiaugiasi, jog norinčiųjų išmėginti jėgas netrūksta, o ir sinoptikų prognozės džiugina – žadama, jog...
Kodėl žiemą taip svarbu gauti vitamino D?
„Palangos tilto” informacija, 2013 02 21 | Rubrika: Sveikata
Medikai nuolat primena, koks svarbus mūsų organizmui yra vitaminas D, kurio galima gauti tinkamai maitinantis ir būnant gryname ore. Vitaminas D – tai grupė riebaluose tirpių sekosteroidų. Juos daugiausiai sudaro dvi fiziologiškai aktyvios formos: vitaminas D2, vadinamas ergokalciferoliu, ir vitaminas D3 – cholekalciferolis. Vitaminas D susidaro žmogaus odoje veikiant ultravioletiniams B...