Varpinė pašto ženkle

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009-01-21
Peržiūrėta
1898
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pamažėl rimstant mano linksmai spalvingo gyvenimo Pūgai, tilstant plojimams tikrai ne „Vienišo vyturio teatre“, kur baigia ryškėti mažne visų klounų perukų spalvos, tarsi varpas grūdų sandėlyje siela išmoko atskirti, atsijoti ir tai, kam tikrai verta likti Likimo nišoje „TIKRA“.
Tai ir vasariškais spinduliukais Palangos žiemą sušildantys man ir mano kantriajai žmonai, pavyzdingai rimtuolei Vladai Marijai skirti laiškai iš Kelmės rajono. Juos iš kitų išskiria kuklūs pašto ženkliukai. Jei rašyčiau knygą apie „Tą stebuklų šalį“, pavadinčiau – „Varpinė pašto ženkle“. ŠAUKĖNAI“. Pasigėrėdami skaitome Lietuvos švietimui, kraštotyrai, kultūrai DABAR pasišventusiųjų nuostabių moterų, gražiausias netolies, Ušnėnuose, gyvenusios rašytojos Žemaitės tradicijas tęsiančių mokytojų Elenos Burdulienės, Aldonos Bacevičienės, Sofijos Vinklerytės-Blažienės mintis. Apie gyvenimą. Šaukėniškius. Mokytojus. Mokinius.
Ir visus mus vienijančią, šalikelėse neleidžiančią pasilikti, Asmenybę ugdančią ir stiprinančią, niūriausiose sielos išbandymų naktyse, žiemose žiburiu, kaip švyturiu jūroje esančiam laivui krante šviečiančią idealais turtingą dieviškąją Meilę, kuri nepažįsta Horizonto ir Žemės pinigų, nepavaldi Laikui, santvarkoms – socializmui nei vesternizacijai, partijoms nei religijoms, visų lygių spekuliantams, cinizmui, chamizmui, agresyvumui.
Meilė (šitai regime ir mielos bendramintės literatės Irenos Linkauskienės antrą penkmetį vadovaujamoje vis gausėjančioje nariais mūsų „Trečiojo amžiaus“ senjorų šeimoje Klaipėdoje bei jos „filiale“ Palangoje) visada vaikšto apsigobusi Pagarbos skara.
Meilė pirmučiausiai „prisimatuoja“ ir atranda jos vertas širdis. Pirmasis žodis Humanistikos žodyne yra MEILĖ. Savuosiuose „Šaukėnų metuose“ ypač dabar atrandu daug nemeluoto nuoširdumo, Kūrybos, „balto“ išdykėliškumo ir pirmųjų „elgsenos korektūros“ pamokų, taip pat – pedagogiškos atlaidos, etikos, takto, – visa tai šventumu persmelkia net pusamžį šių eilučių autoriaus gyvenimo, kai Meilė buvo ir tebėra lemtingiausioji visų problemų sprendėja, klaidų teisėja ir ligų gydytoja.
...Šias mintis adresuoju ir septintojo praėjusio XX amžiaus dešimtmečio pradžioje Šaukėnų vidurinei mokyklai vadovavusiems žymiems krašto pedagogams, kūrybiškai gražiai dabar gyvenantiems Šiauliuose, kuriuos mokyklos kieme susitikome 2007 m. rugpjūčio 11-ąją. Tai Jonas Ruškus ir Vytautas Mažeika, gyvenimo darbais įrodantys, jog Sąžinė, Garbė, Gėda TIKRAI ne teorija ir niekada nesiūlytinos senienų parduotuvėms ar muziejams, kad TIKRAI padoriam žmogui privalu skirti, atrasti takoskyrą tarp GERAI ir NEGERAI, neatmetant asmenybės laisvės rinktis... Ant Vytauto Mažeikos ir Irenos – Jono Ruškų vokų, kuriuose – brangių pedagogų laiškai, irgi dažniausiai randu pašto ženkliuką su senosios Šaukėnų bažnyčios varpinės atvaizdu. Beje, Varpinės ir Šaukėnų bažnyčios šventoriaus vartelių nuotraukos yra išspausdintos ką tik „Eglės“ leidykloje išleistoje unikalioje kultūros ir istorijos  tyrėjo, pirmojo V. Kudirkos žurnalistinės premijos laureato Bernardo Aleknavičiaus knygoje „Žemaičių žemės rūpintojėliai“, 208 puslapyje.
...Laiškais iš Šaukėnų pareina ir tie, kurie jau Amžinajame kalnelyje. O primena, vis primena save geraisiais širdžių darbais, DABAR gyventi padeda ir mokytoja-lituanistė Monika Kančelskienė, su kuria 1965 metais laimėjome I-ojoje respublikinėje moksleivių literatų darbų apžiūroje Vilniuje, o mūs džiaugsmą pagarsino Lietuvai net televizija. Save primena, iki jūros į svečius pareina ir poetiškoji Emilija Vinklerytė, kritikas-satyrikas, Lietuvos patriotas Rimantas Kasparas, mokytojai Česlovas Jasaitis, Česlovas Burdulis, direktorius Jurijus Šteinas...
...Baltais žemaitiškų priekalninkų keliais į Saulėtekio taką Palangoje paršvitusi pareina ir 1961–1996 Šaukėnų apylinkės ambulatorijoje, mokykloje dirbusi MAMA. Mes su ja vis pasidžiaugiame geraisiais Lietuvos žmonėmis.
...Štai todėl, gerasis Skaitytojau, mano mintis vis prikelia mintį, o laiškai iš Šaukėnų – ir visą vasariškai nubundantį, viltingai kalbinantį Gyvenimą, kurio „verslo partneriai“ dar nepadarė Taros Supirktuve.
Kad pūgos neprailgtų ir kad neužliūliuotų jūrinis štilis, nes abejingumas – skaudus, o mes esame ne Prakeleiviai, bet aktyvūs, besigiminiuojantys nuostabaus kruizo bendrakeleiviai. Te ir naujoji „Saulėjauta“ spinduliuos mylinčių sielų giedrą kiekvienam jos išsiilgusiam žvilgsniui. Nes prasminga veikla ir su „Trečiojo amžiaus“ senjoromis ir senjorais įrodo, jog poetiškoji meilės ugniažolė ištirpdo ir viduržiemio ledus, ir onkologines „špygutes“, – tad gal sykiu įveiksime ir svetimėjančios visuomenės dvasinį pašalą?!

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ne vienam kyla klausimas, o ką veikti, kai jau išvaikščiotas pajūris ir Palangos kurorto pušynai, įkvėpta gaivaus oro, mintys sudėliotos ir norisi kažko naujo ir nepažinto. 


Visada atostogų metu norisi stipriai išlaidauti, bet ir sukiotis prie puodų dažnai pritingime. Interneto platybės ošia nuo poilsiautojų komentarų apie tai, kaip Palangoje brangu pietauti, tad nusprendėme pažiūrėti, ar tikrai, rašo delfi.lt žurnalistė Justina Asakavičiūtė.


Lietuviai – tikri išlaidautojai. Tyrimai rodo, kad lietuviai santaupų neturi, tačiau nepritekliaus taip pat nejaučia. Ypač prieš didžiąsias žiemos šventes pinigų negailima nei dovanoms, nei maistui, nei gėrimams. Net ir sunkiau besiverčiantys žmonės yra linkę paišlaidauti. Bet ar tikrai verta? Po Naujųjų metų šventės greitųjų kreditų bendrovės visada...


Prieškalėdiniu laikotarpiu nusprendžiau užsidirbti daugiau pinigų, todėl susiradau darbą Londono sandėlyje. Planavau tris mėnesius padirbėti, ir tuomet grįžti į Lietuvą, todėl ieškojau terminuoto laikotarpio darbo pasiūlymų. Natūralu, kad prieš šventes internetinė prekyba tampa gerokai intensyvesnė, todėl papildoma darbo jėga praverčia kone kiekvienai įmonei. Darbas...


Lietuvos Respublikos Seime vykusiame nacionalinio konkurso „Lietuvos istorijos žinovas“ finale V. Jurgučio pagrindinės mokyklos mokinė Mūza Svetickaitė laimėjo I vietą, aplenkusi beveik šimtą geriausių moksleivių iš visos Lietuvos. Aktyvistė Mūza nebijo iššūkių ir ne kartą tai įrodė. Šis įveiktas iššūkis buvo tarsi dovana visai...


Auganti palangiškių karta tikrai myli Lietuvą

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013 03 14 | Rubrika: Kultūra

„Aš tikrai myliu Lietuvą“ – šios žinomos Marijono Mikutavičiaus dainos žodžiai tapo Kovo 11-ajai skirtų renginių Palangoje leitmotyvu. Ir gražiausia, kad šis leitmotyvas skambėjo ne tik iš vyresnių, bet ir iš jaunesnių, ir visai dar jaunų palangiškių lūpų.


Raimundai, bedarbiu tikrai neliksi!  11

Linas JEGELEVIČIUS, 2013 01 03 | Rubrika: Miestas

  Prieš šventes Talibano mulos tiubeteiką užsimaukšlinęs buvęs vidaus reikalų ministras, Seimo rinkimų nevykėlis ir vis dar sunykusios Liberalų ir centro sąjungos atsakingasis sekretorius (vadinasi, viešas asmuo) Raimundas Palaitis interviu vieno leidinio žurnalistei pasiguodė apie per dvyliką politikoje praleistų metų išvystytą nepasitikėjimo...


Į Rimanto Buivydo kvietimą – jungtis buvusiems miesto tarybos nariams į organizaciją, kuri miesto tarybai padėtų spręsti problemas, atsiliepė 5 palangiškiai. „Idėja sukurti naują organizaciją sudarytą iš buvusių miesto tarybos narių gimė seniai. Mūsų tikslas – papulti į miesto tarybą bei būti jai tarsi patariamasis žodis“, - akcentavo R. Buivydas.


Niekada neplanavau kur nors emigruoti ir nesupratau tų žmonių, kurie Lietuvai atgavus nepriklausomybę, strimgalviais lėkė į svečias šalis ir ten liko. Pirmoji „emigracija“ mano gyvenime buvo priverstinė – teko tarnauti sovietų armijos dalinyje rytų Vokietijoje. Gerai pamenu, kaip po dviejų metų, grįždamas namo traukiniu iš tuometinio Leningrado (dabar – Sankt Peterburgas), išgirdęs...


Varpinė pašto ženkle

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2009 01 21 | Rubrika: Kultūra

Pamažėl rimstant mano linksmai spalvingo gyvenimo Pūgai, tilstant plojimams tikrai ne „Vienišo vyturio teatre“, kur baigia ryškėti mažne visų klounų perukų spalvos, tarsi varpas grūdų sandėlyje siela išmoko atskirti, atsijoti ir tai, kam tikrai verta likti Likimo nišoje „TIKRA“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius