Sausų akių liga- civilizacijos rykštė. Kaip ją įveikti?
Nesuklysime sakydami, kad apie sausų akių ligą teko girdėti kiekvienam. Taip pat daugelis žino, kad ligai įveikti rekomenduojami specialūs akių lašai. Tačiau ar visi akių lašai vienodi? Kaip kito sausų akių ligai gydyti skirtų lašų sudėtis? Ką šiandien mūsų akims siūlo pažangiosios technologijos?
Kas yra ašara ir kodėl akys sausėja?
Kad geriau suprastume, kaip veikia akių lašai ir kokios jų sudedamosios dalys yra svarbios, priminsime, kas yra ašara. Taigi, ašara nėra vien sūrus vandenėlis. Sveiką ašarą sudaro trys sluoksniai: gleivinis, vandeninis ir riebalinis. Visi jie labai svarbūs sveikam akies gyvavimui ir funkcionavimui, o, pakitus vienam iš jų, gali vystytis sausos akies liga.
Ligos vystymosi mechanizmai yra du. Vienas, kai ašarų paprasčiausiai trūksta. Kitas – kai padidėja jų išgaravimas. Taigi, sausų akių liga pasireiškia ašarų nepakankamumu, kuris atsiranda dėl to, kad jų per mažai gamina ašarų liauka, arba dėl to, kad padidėja jų išgaravimas. Kartu vystosi ir akies paviršiaus uždegimas.
Akių lašų istorija: nuo vandenėlio iki sudėtingiausių technologijų
Anot akių ligų gydytojos Editos Puodžiuvienės, pirmos kartos lašai, skirti akies sausumui gydyti, tebuvo paprasčiausi fiziologiniai tirpalai, t.y. tiesiog druskingas vandenėlis. Suprantama, kad tokie lašai negalėjo užtikrinti reikiamo poveikio, nes paprasčiausiai labai greitai nubėgdavo. Taip liga buvo gydoma 1940-aisiais. Praėjus dvidešimčiai metų atsirado antros kartos akių lašų, kurių sudėtį sudarė vanduo ir tirštinamosios medžiagos (polimerai). Šie lašai šiek tiek ilgiau išsilaikydavo akies paviršiuje, bet paveikdavo tik vieną (vandeninį) ašaros plėvelės sluoksnį, nes pasižymėjo vandenį pritraukiančiomis savybėmis, ir taip pat problemos iš esmės nespręsdavo. Dar po kelių dešimtmečių akims drėkinti pradėti naudoti hialurono rūgšties preparatai, kurie ilgiau sulaikydavo vandenį.
Tačiau tiek antros, tiek trečios kartos akių lašai neveikė riebalinio ašarų plėvelės sluoksnio, kurio vaidmuo sausų akių ligos išsivystymui itin svarbus. Praktika rodo, kad sausų akių liga dažniau vystosi dėl padidėjusio išgaravimo nei dėl sutrikusios ašarų gamybos. O būtent riebalinis ašarų plėvelės sluoksnis ir atsako už vandens išgaravimą, jį lėtina, užtikrina ašarų plėvelės stabilumą. Taigi naujausi ketvirtos kartos akių lašai – riebalų vandenyje emulsija (pvz., „Cationorm“) – atkuria visus tris ašarų plėvelės sluoksnius (gleivinį, vandeninį ir riebalinį). Tai tapo įmanoma nanotechnologijų dėka.
Akims tarnauja nanotechnologijos
Kai kalbama apie nanotechnologijas, suprantama, kad jų metu naudojamos ypač mažos dalelytės. Kaip jos padėjo sukurti pažangius akių lašus? Iš tiesų, pagaminti vaistus, kurių sudėtį sudarytų vanduo ir riebalai, nebuvo lengva. Juk paprastai riebalų lašai yra per dideli, kad jų būtų galima lašinti į akis, nes tai sukeltų nemalonių pojūčių. Šią spragą užpildė nanotechnologijos, kurių dėka riebalų lašus tapo įmanoma susmulkinti tūkstančius kartų – iki nanodalelių dydžio. Tačiau vien tai problemos neišsprendė. Pasirodė, kad, net ir tokias smulkias riebalų daleles įlašinus į akis, vandeningoje ašaroje jos vis tiek greitai susijungia ir suformuoja didelius riebalų lašus. Taigi, tam, kad riebalų lašeliai ir vandeningoje ašaroje išliktų nano dydžio, buvo panaudotos kitos pažangios medžiagos, kurios, „apvilkdamos“ kiekvieną mažytį riebalų lašelį, sugebėjo atskirti jį vieną nuo kito ir taip neleisti susijungti į vieną didelį lašą.
Kita riebalų vandenyje emulsijos (pvz., „Cationorm“) gudrybė, kad lašelių apvalkalo paviršius įelektrintas teigiamu krūviu. Kodėl tai svarbu? Todėl, kad akies paviršius yra neigiamo krūvio. Taigi teigiamas ir neigiamas krūvis vienas kitą traukia, ir tai lemia, kad patekę į akį teigiami „Cationorm“ lašeliai prilimpa ir ypač tolygiai pasiskirsto akies paviršiuje. Teigiamiems ir neigiamiems jonams susijungus, lašelių viduje esantys riebalai išsilaisvina ir nukeliauja į riebalinį ašarų plėvelės sluoksnį. Taip „Cationorm“ lašai atnaujina visus ašarų plėvelės sluoksnius: lašų sudėtyje esantis vanduo patenka į vandeninį sluoksnį, riebalai – į riebalinį, o teigiamas jų krūvis užtikrina tolygų gleivinį sluoksnį.
Be konservantų, vadinasi, ilgai vartoti netinka?
Daugelis mūsų yra susidarę nuomonę, kad jeigu produkte nėra konservantų, vadinasi, jo tinkamumo vartoti laikas yra gerokai trumpesnis nei tų gaminių, kurių sudėtyje konservantų yra. Tačiau šis stereotipas ne visada teisingas. Šiandien vaistinės jau gali pasiūlyti akių lašų be konservantų, kurių tinkamumo vartoti terminas yra ilgas (pvz., „Cationorm“ lašai, atidarius buteliuką, galioja tris mėnesius). Tokį ilgą tinkamumo vartoti laiką užtikrina speciali patentuota buteliuko konstrukcija, kuri apsaugo natūralų, be konservantų pagamintą produktą nuo išorės veiksnių.
Svarbu žinoti, kad buteliuką paspaudus reikia šiek tiek luktelėti, kol vaisto išlašės. Lašas nepasirodo taip greitai, kaip žmonės yra įpratę vartodami įprastus akių lašus su konservantais. Tačiau šis lašinimo ypatumas yra ne trūkumas, o privalumas, nes rodo, kad lašai yra be konservantų.
Kadangi „Cationorm“ lašuose nėra konservantų, jų galima lašinti tiesiog ant kontaktinių lęšių, o tai yra labai patogu. Atlikti tyrimai su 60 įvairiausių kontaktinių lęšių rūšių jokių nepageidaujamų reakcijų nenustatė.
Nuo ligos neapsaugotas niekas
Sausų akių liga jau vadinama civilizacijos rykšte, nes gali paveikti kone kiekvieną. Kompiuteris, darbas biure, kuriame dažniausiai oras būna sausas, kontaktiniai lęšiai, nuolatinis vairavimas, hormonų pokyčiai, vykstantys moterų organizme (nėštumo, žindymo, menopauzės metu), – visa tai didina sausų akių ligos išsivystymo riziką. Be to, senstant akys sausėja savaime, todėl dauguma vyresnių kaip 40 m. žmonių taip pat patenka į šios ligos pinkles.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Nedaug kas žino, kad patys prabangiausi, prestižiškiausi ir privačiausi apartamentai Palangoje slepiasi Meilės alėjoje esančiame bokšte.
Kitiems jau atsivėrus po COVID-19 slogučio, Palangos miesto Taryba iš stiklinių vaizdo kamerų akių išlįs paskutinė
Linas JEGELEVIČIUS, 2022 05 04 | Rubrika: Miestas
Pasaulis ir Lietuva po koronoviruso pandemijos jau senokai atsivėrė – slogučio tarsi nebūta. Tačiau Palangos miesto savivaldybės Taryba ir toliau posėdžiauja nuotoliniu būdu – toliau nuo visų akių ir gyvo diskusijų šurmulio. Balandžio pabaigoje įvykęs Tarybos posėdis – ne išimtis: vyko nuotoliniu būdu.
Trumpinama besimptome COVID-19 liga sergančių žmonių izoliacija
2022 01 14 | Rubrika: Miestas
Nuo pirmadienio, sausio 17 d., žmonės, kuriems bus nustatyta besimptomė COVID-19 liga, galės izoliuotis trumpiau – nebe 10 dienų, o 7 dienas.
Kaip išsirinkti tinkamiausius šešėlius pagal akių spalvą?
2021 06 28 | Rubrika: Sveikata
Kiekviena moteris nori būti graži ir išskirtinė, dėl to moterys naudoja kosmetiką. Didžiausias skirtumas yra naudojant akių šešėlius, nes jų pagalba galima sukurti daugybę naujų įvaizdžių. Kiekvieną kartą šešėlių pagalba sukuriamas vis naujas įvaizdis, kuris padeda išsiskirti iš kitų.
Šiuo metu Palangoje COVID-19 serga 10 palangiškių, trims liga diagnozuota trečiadienį
"Palangos tilto" redakcija, 2021 03 18 | Rubrika: Miestas
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje trečiadienį patvirtinti 552 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 10 žmonių. Šiuo metu Palangoje COVID-19 serga 10 palangiškių, trims liga diagnozuota trečiadienį. Iš viso šia liga yra persirgę 586 palangiškiai. Dešimties palangiškių pagrindinė mirties priežastis buvo koronavirusas.
Biuro darbuotojų rykštė – regėjimo sutrikimai
2018 10 25 | Rubrika: Sveikata
Įvairiomis akių ligomis serga maždaug kas šeštas šalies gyventojas, o pacientų srautas pas oftalmologus gydymo įstaigose pernai buvo trečias pagal dydį po odontologų bei fizine reabilitacija užsiimančių medikų. Savo ruožtu draudikai pastebi, kad oftalmologo konsultacijos ypač dažnos tarp biurų darbuotojų, o sveikatos draudimo krepšelyje išlaidų dalis, skirta...
Miesto poliklinikoje pradėjo dirbti patyrusi akių gydytoja 3
Linas JEGELEVIČIUS, 2018 02 01 | Rubrika: Sveikata
Miesto poliklinikos, esančios Vytauto g. 92, kolektyvą papildė patyrusi akių gydytoja. Oftalmologė Snaigūnė Jasinskienė, perėjusi į polikliniką (oficialiai, VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centras) iš Sondros Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centro, jau kviečia palangiškius, ir ne tik juos, registruotis vizitui telefonu 8 460 315 05. Juos akių...
Sausų akių liga- civilizacijos rykštė. Kaip ją įveikti?
2014 09 11 | Rubrika: Sveikata
Nesuklysime sakydami, kad apie sausų akių ligą teko girdėti kiekvienam. Taip pat daugelis žino, kad ligai įveikti rekomenduojami specialūs akių lašai. Tačiau ar visi akių lašai vienodi? Kaip kito sausų akių ligai gydyti skirtų lašų sudėtis? Ką šiandien mūsų akims siūlo pažangiosios technologijos?
Cukraligė – liga, kurią norint galima prisijaukinti
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 01 10 | Rubrika: Miestas
Iš palangiškės Rasos Idzelienės galima daug ko pasimokyti, pirmiausia – į gyvenimą žvelgti taip, jog niekuomet neliktų nuoskaudos, jame pamatyti tik gerus dalykus. Nors, kaip pati papasakojo, serga cukriniu diabetu jau beveik 30 metų, jos ši liga neįveikė. „Susitaikiau su ja, ji yra mano gyvenimo dalis, todėl neatskiriama, turiu ja rūpintis“, - nusišypsojo miestelėnė.
Su Parkinsono liga kovoti sunku, tačiau perspektyvos – šviesios 1
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 02 | Rubrika: Miestas
Parkinsono liga – itin sunki liga, neleidžianti sergančiajam gyventi pilnavertį gyvenimą, atima gebėjimą vaikščioti. Svarbiausia, jog niekas dar nesugebėjo ištirti, dėl kokių priežasčių ji atsiranda. Į šį klausimą vis bando rasti drauge su savo įkurtos draugijos likimo bendražygiais, sergančiais Parkinsono liga palangiškiais, Jadvyga Ramašauskienė. „Žmogus lyg ir gyvas, bet pavaikščioti...