Palangoje populiariausi Augustės ir Nojaus vardai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-01-08
Peržiūrėta
2308
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje populiariausi Augustės ir Nojaus vardai

Gyventojų registro duomenimis, praėjusį pusmetį Lietuvoje dažniausiai mergaitėms buvo suteikiami Emilijos, Liepos ir Austėjos, o berniukams – Mato, Luko, Nojaus vardai. Palangoje gi pernai daugiausiai užregistruota naujagimių Augusčių, Emilijų, Patricijų bei Nojų, Arnų ir Jokūbų.

Lietuvoje „pirmavo“ Emilijos ir Matai
Gyventojų registro tarnybos paskelbti duomenys rodo, jog praėjusį pusmetį Lietuvoje dažniausiai mergaitėms buvo suteikiami Emilijos, Liepos ir Austėjos, o berniukams – Mato, Luko, Nojaus, Dominyko, Emilio ir Jokūbo vardai.
Nuo liepos iki sausio mėnesio minėtais moteriškais vardais pavadinta po daugiau kaip 150 mergaičių, o vyriškais – po daugiau kaip 140 berniukų.
Madingiausių suteikiamų moteriškų vardų dešimtuke atsidūrė ir Viltė, Gabija, Lėja (suteikti po daugiau kaip 130 kartų) bei Kamilė, Ugnė, Ema ir Amelija (po daugiau kaip 120 kartų).
Tuo metu berniukų gretos taip pat gausiai pasipildė Jonais, Kajais, Dovydais, Adomais (šie vardai suteikti daugiau kaip po 100 kartų).

Palangoje – kiek kitaip
Tuo tarpu Palangoje pernai vardų mados buvo kiek kitokios. Kaip „Palangos tiltui“ sakė Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja Vilma Vaitkuvienė, nors berniukams tėveliai suteikdavo panašiai tokius pat vardus, kaip visoje Lietuvoje, duodami vardus mergaitėms palangiškiai „madų“ nesivaikė: „Trys populiariausi mergaičių vardai pernai buvo Augustė, Emilija, Patricija, berniukų gi – Nojus, Arnas ir Jokūbas. Tarp dažnai praėjusiais metais suteiktų vardų Amelija, Greta, Goda, Sofija, o berniukų – Dominykas, Laurynas, Ignas, Matas, Gustas“.
2013 metais kurorte registruotoms naujagimėms dažniausiai suteikti Emilijos, Gabrielės, Ievos, Tėjos, Medeinės, Agotos, Emos, Patricijos vardai, populiariausi berniukų vardai buvo Gabrielius, Margiris, Jonas, Nojus, Aronas, Benediktas, Danielius.

Suteikia ir retų vardų
Kartais naujagimių tėvai, nenorėdami, kad klasėje pašaukus jų vaiką vardu, atsistotų iškart keli mokinukai, tiesiog išgirdę kokį įmantresnį vardą nusprendžia jį suteikti savo atžalai.
„Iš retesnių berniukams duotų vardų įsiminė du: Dovilas ir Emetas. 2013-aisiais užregistruoti buvo Eividas, Aretas, Raidas, Meinardas, Atas“, – vardijo V. Vaitkuvienė.
Išradingesni buvo mergaičių tėveliai: Palangoje pernai gimė Matėja, Anabelė, Lani, Mila, Luna, Luknė, Audrina, Safyra, Dolana. Užpernai – Danėja, Meid, Estėja, Juneta, Vėtrė.
O iš apkritai rečiausiai girdėtų Palangoje registruotų vardų Civilinės metrikacijos skyriaus moterys prisiminė Džiumaną ir Tiarą.
„Kai kuriuos lietuviams mažiau įprastus vardus naujagimiams suteikia tėveliai, čia registruojantys vaikelį, kuris augs kitoje šalyje. Iš kitų valstybių atvažiavę tėvai įregistravo Lani, Luną. O retesni berniukų vardai Emetas ir Dovilas buvo suteikti tikriems palangiškiams“, – pastebėjo vedėjos pavaduotoja.

Laikosi tradicijų
Paklaustas, kokius krikšto vardus tėveliai dažniausiai parenka savo vaikams, Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebonas Marius Venskus sakė, jog mūsų mieste berniukams dažniausiai parenkami šventųjų Juozo, Roko, Mykolo ir Petro vardai, mergaitėms gi – Marija, Ona.
„Kartais tėveliai vaikams iškart parenka kokio nors šventojo vardą, kartais, jeigu suteikia vaikučiui, tarkim, Saulės ar Vakario vardą, krikštydami parenka ir antrąjį, šventą vardą. Būna, kad mes pasiūlome, ir tėveliai sutinka. Būna, kad prie, taip sakant, pasaulietinio vardo švento neprideda“, – sakė klebonas.
Pasak M. Venskaus, krikšto vardus tėvai renka įvairiai – kartais atsižvelgia į tai, koks dangiškasis globėjas globoja parapiją, kad vaikas vardadienį galėtų švęsti didžiųjų titulinių atlaidų metu, kartais pasižiūri į kalendorių, koks vaikelio gimimo dieną šventojo vardadienis ten įrašytas. Kartais atsižvelgia į šeimos tradicijas, į tai, koks šventas vardas buvo giminėje dažniausiai suteikiamas.

Vardas – kaip palinkėjimas
Prakalbus apie retesnius bei keistesnius vardus, klebonas sakė, kad Palangoje teikiant krikšto sakramentą keisti vardai jam neįsiminė. O paminėjus, jog spalio mėnesį Rusijoje, Permėje, tėvai davė kūdikiui Liuciferio vardą, M. Venskus kuriam laikui nutilo.
„Na taip, iš pradžių Liuciferis buvo šviesos angelas, tik paskui sukilo prieš Dievą. Bažnyčia sako, jog kiekvienas mūsų pats įprasmina vardą. Tačiau manau, kad kūdikiui rinkdami ir duodami vardą tėvai jį duoda su viltimi, su tam tikru palinkėjimu. O jeigu tu vaikui duodi pykčio ir pagiežos angelo vardą – tai ko tu jam linki? Ir tegul ne vardas lemtį užtraukia, vis tiek sunkiai suvokiamas pasirinkimas“, – sakė klebonas, nuoširdžiai palinkėjęs visiems tėveliams, kad jų renkami vardai naujagimiams atspindėtų būtent viltis ir geruosius palinkėjimus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Oro linijų bendrovė Baltijos šalyse „airBaltic“ didžiuojasi galėdama pranešti apie sėkmingą specialaus balsavimo konkurso, kurio dalyviai buvo kviečiami pavadinti 48 „Airbus A220-300“ orlaivius mylimų Lietuvos, Latvijos ir Estijos miestų vardais, pabaigą. 


Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ naujiems ir esamiems klientams siūlo būdą sutaupyti – populiariausi pokalbių ir interneto planai prieinami už rekordiškai mažą kainą.


Moterys ir vyrai – ne veltui dažnai yra sakoma, kad jie atkeliavę tiesiog iš skirtingų planetų. Kaip ten bebūtų, bet skirtumų iš tiesų netrūksta, ir galbūt todėl, vieniems kitus yra taip sunku suprasti. Tačiau, jei paneigtume tam tikrus mitus, galbūt tai padaryti būtų kur kas lengviau? O ir pastarųjų, juk tikrai netrūksta – vargu, ar galėtume rasti bent vieną sritį...


Laiškanešiai karantino metu turi labiau suktis: siuntų padaugėjo, be to, laiškanešiai į namus atneša ne tik mėgstamą leidinį, tačiau ir socialines išmokas, kai kam - ir pensijas. "Palangos tiltas" kalbėjosi su "Lietuvos pašto" Palangos skyriaus vadove Modesta Mėliūniene.


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Kaip pavadinti gimusį naujagimį – ne vieną tėvelį kamuojantis klausimas ir dažnai nelengvai išsprendžiamas. Tiesa, kasmet tėvai vis kūrybingesni, renkant savo atžaloms vardus. Dažnas nori, kad vardas būtų originalus, unikalus, nesikartojantis, įmantrus, tad galima išgirsti visokių vardų. Aišku, daug įtakos turi ir tai, kad šiuolaikiniai žmonės daug keliauja...


Gimstant šimtų, gal ir tūkstančių žmonių, – ne tik Palangoje! – laukiamam šio krašto istorinės-kultūrinės atminties muziejui ypatingoje visais atžvilgiais „Anapilio“ viloje, dažnusyk su miesto inteligentais, senbuviais prisimename įvairiais laikais Palangos pažangą, progresą skatinusias, savo širdžių darbais prisidėjusias asmenybes. Muziejus...


Palangoje populiariausi Augustės ir Nojaus vardai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015 01 08 | Rubrika: Miestas

Gyventojų registro duomenimis, praėjusį pusmetį Lietuvoje dažniausiai mergaitėms buvo suteikiami Emilijos, Liepos ir Austėjos, o berniukams – Mato, Luko, Nojaus vardai. Palangoje gi pernai daugiausiai užregistruota naujagimių Augusčių, Emilijų, Patricijų bei Nojų, Arnų ir Jokūbų.


Rugpjūčio 11-4 dienomis Palangos  žiūrovams  Šiaulių dramos teatras  parodys  net keturis skirtingo žanro ir stiliaus spektaklius.


Senovėje vardams buvo teikiama kur kas daugiau reikšmės nei dabar. Įvairiose kultūrose buvo laikomasi skirtingų įsitikinimų, tradicijų ir prietarų susijusių su žmogaus vardu. Nors šiais laikais žmogus pasaulį suvokia gan materialiai, tačiau tai nereiškia, kad senasis dvasinis suvokimas nebeturi prasmės. Savo vaikui trokštame tik gero, tad gal kita dovana po gyvybės...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius