Kretingos muziejus pradėjo dvarų parkų projektą

Palangos tiltas, 2024-08-12
Peržiūrėta
962
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nuotraukoje paroda „Lietuvos dvarų parkai: praeitis ir šiandiena“ Užutrakyje.
Nuotraukoje paroda „Lietuvos dvarų parkai: praeitis ir šiandiena“ Užutrakyje.

Besibaigiantis vasaros sezonas keliautojams po Lietuvą vis dar gali pažerti staigmenų bei kelionių krypčių. Kretingos muziejus pradėjo projektą, kuris leis dvarų kultūros mylėtojams geriau pažinti itin svarbų praeities dvarininkų gyvenimo aspektą – parkų grožį.

Kretingos muziejus pradėjo įgyvendinti projektą „Tarptautinė konferencija Europos kultūriniai kraštovaizdžiai praeityje ir šiandien: patirtys ir galimybės“. Šio projekto tikslas – ne vien tik konferencija profesionalams bei dvarų kraštovaizdžiu besidomintiems keliautojams. Projekto rengėjai išsikėlė tikslą parengti kilnojamąją parodą „Lietuvos dvarų parkai: praeitis ir šiandiena“. Šioje parodoje – gausybė praeities fotografijų bei informacijos apie išskirtinius Lietuvos dvarų parkus. Parodą jau matė Užutrakio dvaro sodybos lankytojai, nuo rugpjūčio vidurio ji eksponuojama Trakų Vokės sodyboje, o rugsėjį pasieks Žemaitiją: nuo rugsėjo 10 paroda bus eksponuojama Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje, rugsėjo 17 pasieks Kretingos muziejų, nuo spalio vidurio paroda džiaugsis Žemaičių dailės muziejaus lankytojai. O lapkritį paroda vėl atkeliaus į Rietavą. 

„Parodos tikslas - lankytojus susipažinti su Užutrakio, Lentvario, Trakų Vokės, Rietavo, Plungės, Kretingos ir Palangos dvarų parkais, jų kūrėjais, išskirtinėmis savybėmis, išsaugojimo ir atkūrimo problemomis. Parodai parengėme 20 stendų. Juose pasakojama apie Kretingos, Užutrakio, Lentvario, Trakų Vokės, Rietavo, Plungės ir Palangos dvarų parkus, šių istorinių dvarų parkų kūrėjus Eduardą Fransua André, Johanną Larassą, Liudviką Haiduką ir kitus. Projektą vainikuos dviejų dienų tarptautinė konferencija „Europos kultūriniai kraštovaizdžiai praeityje ir šiandien: patirtys ir galimybės“. Rugsėjo 17 dieną ji vyks Kretingos muziejuje, o rugsėjo 19-ąją  - Užutrakio dvaro rūmuose“, - sakė projekto sumanytoja Kretingos muziejaus Gamtos ir aplinkos tvarkymo skyriaus vedėja Jurgita Tertelienė. 

Pasak J. Tertelienės, projekto sumanymą įkvėpė liūdna Lietuvos dvarų parkų padėtis. Anot specialistės, Lietuvoje turime visų istorinių laikotarpių krašto­vaizdžio architektūros stilių parkų, kurie yra neį­kainojama šalies kultūros paveldo vertybė, tačiau didžioji dalis mūsų šalies istorinių parkų nyksta, praranda savo vertę, autentiškumą ir vientisumą. Matydami problemos svarbumą, projekto įgyvendinimą finansuoti ėmėsi Kretingos rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba. 

„Kraštovaizdžio architektų nuomone, šalyje turime vos kelis tei­singai atkurtus ar atkuriamus parkus - istorizmo stiliaus Palangos ir Užutrakio parkai bei modernizmo stiliaus Kauno Karo muziejaus sodas.  Galime pasidžiaugti, kad specialistai iš Prancūzijos Palangos parką yra įvertinę kaip vieną geriausiai tvarkomų E. Andre parkų pasaulyje. Šiuo projektu siekiame atgaivinti istorinių parkų ir sodų kultūrinę atmintį: papasakoti apie dalies jų kūrėjus, kūrimo istorijas, sunykimo pavojus ir kita“, - kalbėjo J.Tertelienė. 

Keliaujančios parodos lankytojai jau dabar gali palygini dabartinį dvarų-projekto partnerių parkų grožį ir praeities vaizdus. O štai konferencijos metu bus kalbama apie visų šių parkų kūrybos principus, estetiką, išsaugojimą ir atkūrimą. Specialistai iš Lenkijos pristatys Lenkijos ir Ukrainos istorinius želdynus, supažindins su jų būkle, priežiūros, išsaugojimo ir atkūrimo problematika. „Turėsime puikią progą pasitarti ir pasidalinti patirtimi senųjų parkų priežiūros, tvarkymo, atkūrimo klausimais. Konferencijai parinktos aktualios ir įvairios temos, kurios bus naudingos ir įdomios ne tik istorinius parkus prižiūrintiems ar kuriantiems specialistams, bet ir visuomenei. Šiuo projektu norime ne tik aptarti parkų problemas, bet ir visus paraginti grožėtis tuo kas yra, kas vyksta parkuose šiandien, parodyti tai visuomenei, paskatinti juose lankytis“, - sakė J. Tertelienė.

Pasak jos, surengti parodą bei konferenciją šiais metais yra ypatinga proga. Nuo 1992 metų Kretingos dvaro parką prižiūrintis Kretingos muziejus niekada nepamiršta su dvaru susijusių žmonių bei datų. Šių metų gegužės 17 dieną buvo minimos 110-osios Liudviko Haiduko mirties metinės. L. Haidukas buvo vienas iš Kretingos dvaro parko kūrėjų bei puoselėtojų. 

Beje, visų parodos lankytojų laukia ne tik daug informacijos ir nematytų fotografijų stenduose. Kretingos muziejaus komanda parengė užduotis, padėsiančias užfiksuoti gautą informaciją bei paruošė garso įrašus, kuriuos galima išklausyti telefonu nuskaičius QR kodus stenduose.

 

Kilnojamoji paroda „Lietuvos dvarų parkai: praeitis ir šiandiena” bus eksponuojama:

Užutrakio dvaro sodyboje liepos 13 – rugpjūčio 11 d.

Trakų Vokės dvaro sodyboje rugpjūčio 14 – rugsėjo 8 d.

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje rugsėjo 10 – 15 d.

Kretingos muziejuje rugsėjo 17 – spalio 13 d.

Žemaičių dailės muziejuje spalio 15 – lapkričio 10 d.

Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejuje lapkričio 12 – gruodžio 8 d.

 

Kretingos muziejaus inf. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Energetikos sprendimų bendrovė „Elektrum Lietuva“, priklausanti didžiausiai Baltijos šalyse elektros gamintojai, Latvijos energetikos grupei „Latvenergo“, plečia atsinaujinančios energijos gamybos pajėgumus ir pradeda įgyvendinti trijų naujų saulės parkų projektus šalia Lietuvos pajūrio.


Besibaigiantis vasaros sezonas keliautojams po Lietuvą vis dar gali pažerti staigmenų bei kelionių krypčių. Kretingos muziejus pradėjo projektą, kuris leis dvarų kultūros mylėtojams geriau pažinti itin svarbų praeities dvarininkų gyvenimo aspektą – parkų grožį.


Pietinė Klaipėdos uosto dalis – buvusi Tarptautinė jūrų perkėla – bus naudojama Lietuvos jūros vėjo jėgainių parkų statyboje, trečiadienį pristatė Klaipėdos valstybinis jūrų uostas.


Jei prašytumėt poros žodžių apie I-ąjį Žemaitijos dvarų muzikos festivalį, tuomet tai – duoklė Žemaitijai! O jei truputėlį išsamiau? Jei išsamiau, tuomet tai duoklė šiam kraštui ir jo dvarams, kuriuose šimtus metų į vieną sodrią akvarelę liejosi iškilių asmenybių gyvenimai, didinga aristokratiškoji kultūra ir giliai šaknis įleidusios valstietiškos tradicijos.


Lietuvos Respublikos Seimas 2019 metus paskelbė Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento Antano Smetonos metais. Pritardami šiai iniciatyvai, Kurorto muziejus ir Palangos meno mokykla suvienijo jėgas ir parengė bei įgyvendino edukacinį projektą „Prezidentas Antanas Smetona ir Palanga“.


Apie Kinijos sodų ir parkų kūrybos fenomeną

Rasa GEDVILAITĖ, 2018 10 04 | Rubrika: Kultūra

Šeštadienį Lietuvos kraštovaizdžio architektų sąjungos Vakarų Lietuvos skyriaus iniciatyva, vykstant sąjungos seminarui „Želdynų erdvė 2018 – Vakarų Lietuva“, Palangos miesto viešojoje bibliotekoje profesorius dr. Petras Grecevičius skaitė paskaitą „Kinijos sodų/parkų kūrybos fenomenas“. Palangiškiai sužinojo daug įdomaus, o ir...


Vakar naujuosius mokslo metus tradiciškai pradėjo Trečiojo amžiaus universiteto studentai. Gausiai susirinkę studentai į Palangos senosios gimnazijos salę sulaukė daug sveikinimų, o ir patys sveikino vieni kitus. Naujus mokslo metus pradėjo beveik 400 studentų.


Palangos kurorto muziejus ir Pavelostos (Latvija) kraštotyros muziejus, atsižvelgdami į abipusį susidomėjimą plėtoti bendradarbiavimą ir pripažindami, kad draugiškų partnerystės santykių Europos Sąjungoje stiprinimas padės plėtoti kultūrinius ryšius, sutarė bendradarbiauti ­– penktadienį pasirašyta tai patvirtinanti sutartis.


Gimnazijos moksleiviai užbaigė ilgalaikį projektą

„Palangos tilto“ informacija, 2010 01 06 | Rubrika: Miestas

Šventiniu laikotarpiu, visiems dar gyvenant Kalėdų laukimo nuotaikomis, Senosios gimnazijos moksleiviai užbaigė nuo rudens vykdomą pilietinio tautinio ugdymo projektą „Žiūrėjimas į Lietuvą“, skirtą paminėti Lietuvos tūkstantmetį. Šia proga Aktų salėje jie skaitė ir atskleidė savo aktorinius gabumus, paliesdami opią šių laikų problemą – emigraciją, bei pristatė savo kurtą karpinių parodą.


Palangoje - E.F. André parkų menas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 06 06 | Rubrika: Kultūra

Nuo 2009-06-04 Palangoje atidaroma tarptautinių plenerų „Atraskime nežinomus Lietuvos turtus – tris nuostabius E.F. André parkus prie Vilniaus“ retrospektyvinė darbų paroda.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius