Ar kalbėdami apie smurtą patys nesmurtaujame?!
Gruodžio 4 dieną J. Basanavičiaus gatvėje, Palangoje, Klaipėdos pagalbos moterims linija ir KU socialinio katedros pirmo kurso studentės suorganizavo akciją „Už gyvenimą be smurto“. Keli Palangos socialinių paslaugų darbuotojai eksperimento tikslu taip pat dalyvavo šiame renginyje. 8 merginos buvo apsivilkusios baltus vienkartinius kombinezonus, veidus išdažiusios balta spalva. Akcijos pabaigoje jos save ištepė raudonais dažais. Šio renginio tikslas – visuomenė privalo žinoti, kad vyrauja moters smurto problema.
Nusprendžiau pakalbinti žmones J. Basanavičiaus gatvėje. Kadangi sustabdydavau ne tik pavienius žmones, bet ir poras, žmonių grupeles, apklausiau 65 žmones, jų amžius nuo 3 iki 67 metų.
Ką tik praėjo baltai apsirengusios merginos. Kaip jautėtės žiūrėdami į jas? Kokios mintys kilo? Žmonės atsakydavo: išsigandome, liūdna, šokas, zombiai, vaiduokliai, niūriu, baisu, jų akyse – abejingumas, teroristai, negražu, baimė, nemalonu, galėjo būti dar baisesnės. 3 metų vaiko mama pasakė: „Mažylis išsigando ir pasakė pabaisa“.
Kaip manote, ką merginos norėjo išreikšti? Žmonės atsakydavo: vaizduoja tragediją, atsiskyrimą, nežinau, nesąmonę, siaubo ar fantastinio filmo pristatymas, kažkokia protesto akcija.
Jūs tikriausiai gavote lankstinuką, jame parašyta, kad tai smurto prieš moteris akcija. Ar ši akcija pasiekė tikslą? Žmonės atsakydavo: atspindėjo moters savijautą; viską tai per televizorių rodo; manau, kad ne.
Ar tai tinkama, ar netinkama tokios akcijos išraiška? Žmonės atsakydavo: kitais būdais apie tai reikia kalbėti; netinkama.
Į klausimą „Kokia išraiška būtų tinkama?“, žmonėms buvo sunku atsakyti.
Dvi moterys atsisakė kalbėti, trys žmonės teigiamai atsiliepė sakydami, kad „akcijos yra gerai; jokių jausmų nekilo“. Vienas iš jų rado panašumų su Užgavėnėmis. Paprieštaravau atsakydama, kad „Užgavėnėse dalyvauja personažai, atliekantys ritualinius veiksmus, turinčius gilią prasmę“.
Savaime siūlosi išvada, kad ne viskas, kas žmonėms yra siūloma, yra teisinga. Per regą gaunama daugiausiai informacijos. Vizualinių simbolių poveikis – stipriausias. Nuo senų laikų įtaka daroma per reginius. Vaizdai, spalvos veikia žmonių emocinę, fiziologinę būseną. Gražūs, estetiniai vaizdai žmogų įkvepia, suteikia gerų jausmų, gydo. Bjaurūs, negražūs vaizdai ardo, žaloja žmogaus psichiką, ką ir parodė žmonių atsakymai – jie išgyveno baimės, nerimo, prislėgtumo emocijas.
Problema „Smurtas prieš moterį“ yra mūsų visuomenėje. Apie tai reikia kalbėti, bet kitais būdais, kurie netraumuotų žmonių, taip pat ir vaikų, kurie tik formuojasi.
Palangoje yra socialinių paslaugų centras, jis teikia įvairias psichosocialinės pagalbos paslaugas. Išsamesnę informaciją galima rasti tinklapyje www.palangosspc.lt arba paskambinę telefonu +370 (460) 49450.
Jelena BACHLINA
Palangos socialinių paslaugų centro psichologė
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Pasauliui minint Tarptautinę kovos su smurtu prieš moteris dieną, Palangos miesto savivaldybė jungiasi prie tarptautinės socialinės akcijos „16 aktyvizmo prieš smurtą prieš moteris ir mergaites dienų“.
Vieni tautiečiai piktinasi neva didelėmis ir vis didėjančiomis kainomis populiariausiame Lietuvos kurorte Palangoje, kitiems viskas gerai ir į Palangą traukia noriai, o čia pinigines atveria tiek, kiek tik reikia.
Fotografijų paroda „Moterys prieš smurtą“
2023 11 24 | Rubrika: Miestas
Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos skaitykloje lapkričio 23-gruodžio 10 dienomis eksponuojama fotografijų parodos „Moterys prieš smurtą“ dalis. Akcija siekiama pranešti visuomenei, kad smurtas prieš moteris nėra privatus reikalas, tai – nusikaltimas.
Patiriu smurtą – kur kreiptis pagalbos?
2022 08 25 | Rubrika: Miestas
Smurtas nėra vien fizinis kito žmogaus sužalojimas – jis gali pasireikšti įvairiomis formomis: fiziniu, psichologiniu, ekonominiu ar seksualiniu kenkimu.
Palangos policija ragina apie smurtą artimoje aplinkoje pranešti pareigūnams
***, 2021 01 21 | Rubrika: Miestas
Policijos pareigūnai nuolat stebi ir analizuoja padėtį, susijusią su smurtu artimoje aplinkoje. Statistika rodo, kad Klaipėdos apskrityje ikiteisminių tyrimų dėl smurto artimoje aplinkoje pradedama mažiau - per 2020 metus buvo pradėta 830 tokio pobūdžio tyrimų, o 2019 metais – 949. Panaši tendencija ir Klaipėdos mieste – pernai pradėta 390, 2019 m. – 458 ikiteisminiai...
Lietuvą atrandančiam užsienio kapitalui duris uždarėme patys 10
Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2017 11 09 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis
Užsienio investuotojus medžiojančioje Lietuvoje Kaunas šią savaitę kad driokstelėjo, tai driokstelėjo – beveik vienu metu visuomenei pranešta net apie trijų pasaulio pramonės gigantų atėjimą.
Ar kalbėdami apie smurtą patys nesmurtaujame?!
2015 12 07 | Rubrika: Jūros vaikai
Gruodžio 4 dieną J. Basanavičiaus gatvėje, Palangoje, Klaipėdos pagalbos moterims linija ir KU socialinio katedros pirmo kurso studentės suorganizavo akciją „Už gyvenimą be smurto“. Keli Palangos socialinių paslaugų darbuotojai eksperimento tikslu taip pat dalyvavo šiame renginyje. 8 merginos buvo apsivilkusios baltus vienkartinius kombinezonus, veidus išdažiusios...
Strasbūro teismas: Lietuva privalo sumokėti 10 tūkstančių eurų vyro smurtą kentusiai moteriai
Pagal „Promo Service“ , 2013 11 28 | Rubrika: Miestas
Moters ir jos vaikų nuo smurtaujančio vyro neapsaugojusi Lietuvos valstybė nukentėjusiajai turės sumokėti 6 tūkst. eurų kompensaciją ir teisines išlaidas, Europos žmogaus teisių teismo nutarimu įvertintas 4 tūkst. eurų.
Liepsnojančiame kelte buvęs palangiškis: „Tarsi patys lemties ženklai bylojo apie laukiančią nelaimę“
Rasa GEDVILAITĖ, Ugnė RAUDYTĖ, 2010 10 13 | Rubrika: Miestas
Visame pasaulyje nuskambėjęs įvykis, kuomet užsidegė keltas „Lisco Gloria“ palietė daugelį Lietuvos šeimų – visi su nekantrumu laukė sugrįžtančių artimųjų. Tarp patekusiųjų į šią situaciją buvo ir šalia mūsų gyvenantys žmonės. Šiuos išgyvenimus teko patirti ir palangiškiams Statnickams. Miestelėnas Antanas Statnickas, dirbantis vairuotoju, kėlėsi keltu namo, kuomet ugnis ir dūmai...
Apklausą organizuos ne valdžia, o patys gyventojai
Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 04 24 | Rubrika: Miestas
Palangoje referendumo dėl sutarties su „Litesko“ nutraukimo organizavimas atiduodamas į palangiškių rankas. Miesto gyventojai patys nuspręs, ar reikia surengti žmonių apklausą.