Valdžiai padės pensininkai?

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-12-13
Peržiūrėta
2006
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gruodžio 9-ąją Seimas apsisprendė laikinai mažinti išmokas visoms socialinėms grupėms. Nuo kitų metų sausio mažinamos senatvės pensijos, bedarbių pašalpos, vaiko pinigai, slaugos ar priežiūros išlaidų kompensacijos, perskaičiuojamos valstybinės ir našlių pensijos. Nuo liepos „karpomos“ ir motinystės pašalpos. Parlamentarai atsižvelgė tik į pirmos grupės invalidus, kurių nedarbingumo pensijos nebus „judinamos“. Visų pagrindinių socialinių išmokų mažėjimas įtvirtintas laikinuoju Socialinių išmokų įstatymu, galiosiančiu dvejus metus. Taip pat pensininkams pažadėta, esą ateityje bus kompensuota sumažintos pensijos dalis. Tačiau visos šalies pensininkai, mitingavę Vilniuje, skundėsi neišgyvensiantys, kol tai bus padaryta.

 

Mažės diferencijuotai

Vadovaujantis priimtu teisės aktu, senatvės pensijos turėtų mažėti vidutiniškai 5 proc., nebūtų liečiamos tik mažesnės nei 650 litų išmokos. Senatvės pensijos mažinamos diferencijuotai: apie 700 litų siekiančios pensijos mažės 3,3 proc., 825 litų – 4,5 proc., apie 900 litų – 6,7 proc., 1000 litų – 7,4 proc., 1200 litų – 9,2 proc., apie 1700 litų – 12,4 proc.

Taip pat apsispręsta ir dėl dirbančių pensininkų, kurie gauna valstybines arba senatvės pensijas. Pastarosios mažinamos didėjančiu procentu, atsižvelgiant į gaunamą uždarbį. Tarkime, uždirbantiems iki 200 litų – 2,5 proc., 600-800 litų – 10,15 proc., 2100 litų – 50 proc., 4200 litų ir daugiau – 70 proc. Bus apkarpytos ir bedarbių pašalpos. Jos mažės nuo 1041 lito iki 650 litų. Vadinasi, šiuo metu vidutinė išmoka, siekianti 700 litų, taip pat sumažės.

Proporcingai mažės tiek valstybinės pensijos, tiek rentos. Pavyzdžiui, išmokos iki 70 litų bus mažinamos 5 proc., o gaunantys daugiau nei 1800 litų, gaus net 20 proc. mažiau.

 

Sunkmetis palies vaikus ir neįgaliuosius

Lygiai taip pat karpomos slaugos ar priežiūros išlaidų kompensacijos. Palengvės ir neįgaliųjų piniginės. Pakeitus draudžiamąsias pajamas, išmokos taip pat diferencijuotai mažės asmenims, turintiems II ir III grupių invalidumą.

Krizės padarinius pajus ir vaikai. Jeigu šiuo metu vaikams iki 3 metų mokama 97,5 litų dydžio išmoka, tai taip vadinami vaiko pinigai bus mokami tik iki 2 metų. Išmoką gaus tik tie, kurių tėvai negauna motinystės arba tėvystės pašalpos arba jei gauna, tai pašalpa turi būti mažesnė nei 525 litai.

Skurstančių šeimų 2-7 metų  vaikams, kurių tėvų pajamos vienam asmeniui siekia 525 litus kas mėnesį, bus skiriama po 52 litus. Vyresniems neturtingiems vaikams išmoka iki pilnametystės bus mokama tik tuo atveju, jei šeimoje trys ar daugiau vaikų.

 

„Apkarpys“ motinystės pašalpas

Nuo kitų metų liepos 10 proc. „karpomos“ motinytės ir tėvystės pašalpos. Siūloma įtvirtinti ir pašalpų „lubas“. Šių išmokų ‚lubos“ būtų ne penki, o keturi draudžiamųjų pajamų dydžiai. Sumažinus nuo 1488 litų iki 1170 litų draudžiamąsias pajamas, maksimali išmoka siektų 4680 litų. Šiuo metu maksimali motinystės-tėvystės išmoka yra 7440 litų. Pašalpos pirmaisiais vaiko auginimo metais siekia 100 proc. buvusio uždarbio, antraisiais – 85 proc. Tačiau nuo liepos planuojama nustatyti, kad pirmaisiais metais ji sieks 90 proc., antraisiais – 75 proc. gautos algos dydžio.

 

Palanga – pensininkų miestas

Valstybinio socialinio draudimo valdybos Palangos skyriaus specialistės pripažino, kad Palanga yra pensininkų miestas, ir jų taip pat laukia ne geriausi laikai. Pasak skyriaus vedėjos Rimos Venckaitienės, įstatymas įsigalios, kai jį pasirašys šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė.

 Kurorte iš viso gaunančiųjų pensijas skaičius siekia pusšešto tūkstančio, o valstybinių pensijų vidutinis mėnesinis gavėjų skaičius – 467.

 

Prisiduria vasarą

Vedėjos teigimu, šių metų spalio 1 dienos duomenimis, kurorte vidutiniškai per mėnesį surenkama 3,8 mln. litų įmokų, o išmokama pensijų, kartu su valstybės biudžeto pensijomis, – 3,7 mln. litų.

„Vidutinė mėnesinė senatvės pensija yra apie 804 litus. Tad pensininkams išmoka mažės keliais litais. Be abejo, skaudžiausiai šis įstatymas atsilieps dirbantiems pensininkams, nes kuo didesnis uždarbis, tuo proporcingai didėja ir procentas, mažinantis pensiją“, - komentavo  R.Venckaitienė, pridūrusi, kad nemažai palangiškių prie pensijos „prisiduria“ dirbdami vasaros sezono metu.

 

Stengiamasi padėti

Palangos skyriaus vedėjos teigimu, nors „Sodros“ padėtis sunki, kol kas nevėluojama išmokėti pensijas. Anot R.Venckaitienės, buvo ir toks atvejis, kai susiklosčius aplinkybėms, pensininkė prašė išmoką skirti už ateinantį mėnesį. „Įvertinus situaciją, stengiamasi padėti žmogui, bet tai  tik pavieniai atvejai. Didžioji dauguma užsukančių nori pasiguosti arba paprasčiausiai pabendrauti ir būti išklausyti“, - pasakojo vedėja.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Visiems privalomuoju sveikatos draudimu apraustiems gyventojams Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamos medicinos paslaugos.


Jau sausį „Sodra“ mokės po indeksavimo padidintas pensijas – pirmiausia didesnių sumų sulauks senatvės pensijų, netekto darbingumo pensijų, našlių ir našlaičių pensijų gavėjai.


Palangos miesto savivaldybės gyventojai, patiriantys socialinių sunkumų, kviečiami kreiptis į Palangos miesto socialinių paslaugų centrą – čia dirbančių specialistų dėka sulauksite reikiamos pagalbos, neabejotinai pagerinsiančios jūsų gyvenimo kokybę.


Nuo spalio bus perskaičiuotos vadinamosios „Sodros“ išmokų „grindys“ ir „lubos“ – patys mažiausi ir patys didžiausi galimi išmokų dydžiai.


Nuo liepos keičiasi „Sodros“ išmokų „grindys“ ir „lubos“. Šie pokyčiai aktualūs pačias mažiausias ir didžiausias pajamas uždirbantiems gyventojams: tiems, kuriems išmokos, apskaičiuotos pagal jų draudžiamąsias pajamas, nesiekia minimalaus arba viršija maksimalų galimą dydį. 


Palangos miesto savivaldybė šiemet, kaip ir pernai, įsigijo penkis socialinius būstus. Palyginti su ankstesniais metais, tai – ženkliai didesni skaičiai, reiškiantys, kad Savivaldybė galės labiau padėti socialiai pažeidžiamiems, pagalbos prašantiems palangiškiams.


86-erių metų palangiškis pensininkas Jonas Karašauskas jau tris mėnesius iš savo 347 eurų pensijos negauna nė cento. Garbaus amžiaus senjorą kaip erkės aplipo net penki antstoliai, kurių kiekvienas pagal teismo vykdomąsias bylas vis nurėžia po pensijos dalį, kol jos nebelieka. Senolis kreipėsi ne tik į miesto savivaldybę, bet ir šalies prezidentę Dalią...


2015-ieji atneš teigiamų pokyčių Lietuvos gyventojams, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Nuo kitų metų didėja nedarbo išmokos bei ligos pašalpos, be to, kitąmet numatyta didinti pensijas, bus tęsiamas šiemet prasidedantis per krizę sumažintų pensijų kompensavimas.


Kaip jau esame skelbę, nuo metų pradžios įsigaliojo nauja pensijų skaičiavimo tvarka, labiausiai aktuali tiems gyventojams, kuriems pensija skiriama pirmą kartą.


Valdžiai padės pensininkai?

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 12 13 | Rubrika: Miestas

Gruodžio 9-ąją Seimas apsisprendė laikinai mažinti išmokas visoms socialinėms grupėms. Nuo kitų metų sausio mažinamos senatvės pensijos, bedarbių pašalpos, vaiko pinigai, slaugos ar priežiūros išlaidų kompensacijos, perskaičiuojamos valstybinės ir našlių pensijos. Nuo liepos „karpomos“ ir motinystės pašalpos. Parlamentarai atsižvelgė tik į pirmos grupės invalidus, kurių nedarbingumo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius