Teisininko komentaras
Skaitytoja klausia: ligoninėje pacientui 2 kartus buvo netinkamai atlikta to paties sąnario operacija, kaip galima prisiteisti žalos atlyginimą?
Teisininkas Vytautas Korsakas atsako:
Pacientui padarytos žalos atlyginimo klausimas sprendžiamas pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą. Pacientas turi teisę į kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas, kurios turi būti prieinamos, saugios ir veiksmingos. Asmuo, kuris naudojosi sveikatos priežiūros įstaigos paslaugomis ir mano, kad dėl netinkamo gydymo patyrė turtinės ir neturtinės žalos, pirmiausia privalo pateikti raštišką skundą tai sveikatos priežiūros įstaigai. Svarbu tai, kad pacientas turi teisę pareikšti skundą ne vėliau kaip per vienus metus, kai sužino, kad jo teisės pažeistos, bet ne vėliau kaip per trejus metus nuo teisių pažeidimo dienos. Jei sveikatos priežiūros įstaigos vadovas atsisako atlyginti žalą, pacientas įgyja teisę pareiškimu kreiptis į Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisiją, kuri yra privaloma ikiteisminė institucija ginčams dėl pacientų teisių pažeidimo fakto ir tuo padarytos žalos dydžio nustatymo nagrinėti. Gavus minėtos komisijos sprendimą, jei žala nėra atlyginama geranoriškai, galima kreiptis į teismą.
Kiekviena sveikatos priežiūros įstaiga yra apsidraudusi savo civilinę atsakomybę privalomuoju ir (ar) savanoriškuoju civilinės atsakomybės draudimu turtinei ir neturtinei žalai atlyginti.
Pacientas, pareikšdamas ieškinį gydymo įstaigai, turi įrodyti, kad buvo nekvalifikuotai ir nerūpestingai teiktos paslaugos, žalos faktą ir priežastinį ryšį tarp gydytojo nerūpestingumo ir padarytos žalos. Aukščiausiasis teismas yra suformavęs praktiką, kad medikų kaltė, sprendžiant atsakomybės klausimą, yra preziumuojama, todėl medikų kaltės įrodinėti nereikia (LAT 2008-10-14 nutartis, priimta civ. byloje Nr. 3K-3-478/2008, kurioje atsakovas buvo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos).
Aukščiausiasis teismas nurodė, kad teismai turi įvertinti tai, ar gydymo įstaiga ir jos darbuotojai konkrečioje situacijoje dėjo maksimalias atidumo, rūpestingumo, dėmesingumo, atsargumo pastangas, remdamiesi profesine kvalifikacija.
Tačiau gydytojų galimybės taip pat nėra beribės. Viena kaunietė kreipėsi į teismą, prašydama priteisti iš Kauno medicinos universiteto klinikų jai 46 378 Lt turtinei žalai ir 200 000 Lt neturtinei žalai atlyginti, mažamečiam sūnui 800 000 Lt neturtinei žalai atlyginti bei sūnui po minimalų mėnesinį atlyginimą kas mėnesį iki mirties, nes esą dėl netinkamų akušerio ir kitų medikų veiksmų jos gimusiam sūnui buvo nustatytas cerebrinis paralyžius. Teigė, kad apie sunkią vaiko būklę atsakovo darbuotojai ieškovei pranešė labai šiurkščiai, tiesiogiai nurodydami, kad ieškovės sūnus bus neįgalus.
Teismai ieškinį atmetė, nurodydami, kad ieškovės sūnaus susirgimą cerebriniu paralyžiumi lėmė ne gydytojų veiksmai, o liga – simptominė generalizuota epilepsija (Westo sindromas), kurios atsiradimo priežastys nenustatytos. Ieškovei ir jos sūnui suteiktos gydymo paslaugos buvo tinkamos.
Aukščiausiasis Teismas žemesnės instancijos teismų sprendimus paliko galioti, konstatavęs: „kita vertus, protingumo, sąžiningumo ir teisingumo principai neleidžia suabsoliutinti gydytojo profesinės atsakomybės, o joje galiojantis principas „iš nieko negalima reikalauti to, kas neįmanoma“ reikalauja įvertinti, kokias objektyvias galimybes medicinos mokslo ir praktikos lygis suteikė gydytojui, todėl jeigu gydytojas savo darbą atliko rūpestingai, atidžiai ir taip, kaip yra tikimasi iš kvalifikuoto gydytojo, bet žala vis dėlto atsirado, nuo atsakomybės gydytojas turi būti atleidžiamas (2009-10-13 nutartyje civ. byloje Nr. 3K-3-408/2009).
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Verslo konkurentas „pakišo kiaulę“ – ar turiu teisę į žalos atlyginimą?
2024 07 10 | Rubrika: Miestas
Nukentėjote nuo nesąžiningų konkurento veiksmų? Nepamirškite įsivertinti, ar turite teisę į žalos atlyginimą.
Pirmoji širdies operacija Klaipėdoje mini 30-metį
2024 05 30 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) kardiochirurgai mini reikšmingą sukaktį. Prieš 30 metų KUL filiale Jūrininkų ligoninė buvo atlikta pirmoji širdies operacija – pusamžiui vyrui protezuotas aortos vožtuvas.
Papildomi laisvadieniai ir ilgieji savaitgaliai šiais metais: išlošti galima 3 kartus
2023 05 02 | Rubrika: Miestas
Besimėgaujant ilguoju gegužės 1-osios savaitgaliu, kai galime ilsėtis tris iš eilės dienas, yra džiugi žinia – šiemet laukia dar vienas ilgasis savaitgalis.
Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl aplinkai padarytos žalos priteisimo konstatavo, jog visi atsakovams nuosavybes teise priklausančiame sklype augę medžiai – 21 juodalksnis – buvo saugotini, nes augo Palangos aerodromo apsaugos zonoje.
Teismas Kretingai iš sutartį pažeidusio, manekenės tragiškos mirties byloje išžaginimu kaltinamo gydytojo priteisė nuostolių atlyginimą bei baudą
"Palangos tilto" redakcija, 2020 07 27 | Rubrika: Miestas
Teismas Kretingai iš sutartį pažeidusio, manekenės tragiškos mirties byloje išžaginimu kaltinamo gydytojo priteisė nuostolių atlyginimą bei baudą Klaipėdietės manekenės Dovilės Didžiūnaitytės tragiškos mirties byla liepos viduryje pagaliau buvo imta nagrinėti iš esmės. Klaipėdos apylinkės teismą pasiekusi byla nagrinėjama jau antrus metus. Ričardas Pinikas ir...
V. Šimaitis sieks iš valstybės prisiteisti virš 100 milijono litų
Linas JEGELEVIČIUS, 2014 09 29 | Rubrika: Miestas
Verslininkas, Šventosios „Elija“ projekto vystytojas Vaidas Šimaitis po septynerių metų bylinėjimosi rugsėjo antroje pusėje sulaukęs galutinio teismo sprendimo, kad Klaipėdos apygardos prokuratūros reikalavimai jam buvo nepagrįsti, ketina padarytą žalą prisiteisti iš valstybės. Būtent jos vardu, gindami viešąjį interesą, prokurorai žlugdė jo verslą...
Teisininko komentaras
2013 12 09 | Rubrika: Miestas
Skaitytoja klausia: ligoninėje pacientui 2 kartus buvo netinkamai atlikta to paties sąnario operacija, kaip galima prisiteisti žalos atlyginimą?
Teisininko komentaras
2013 09 30 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytoja klausia: ar galima prisiteisti žalą iš žalą padariusio ir mirusio žmogaus?
Teisininko komentaras
2013 09 16 | Rubrika: Miestas
Laikraščio skaitytoja klausia: ar mirus skolininkui paveldėtojai gali išvengti skolų grąžinimo?
Teisininko komentaras 1
2013 01 21 | Rubrika: Kriminalai
Laikraščio skaitytoja klausia: mano sugyventinis nuolat svetimoteriauja, namuose naudoja psichologinį smurtą ir baigia privesti prie savižudybės, kokių priemonių galėčiau imtis prieš smurtaujantį ir svetimoteriaujantį sugyventinį?