Tarybinių Šaukėnų 1963 metų „Mokinio bilietas“ – pavyzdinis etikos kodeksas Lietuvai
Namuose Palangoje netikėtai atradau 1963 metų liepą išduotą, o 1961-aisiais buvusio Užvenčio rajono spaustuvės išleistą Šaukėnų vidurinės mokyklos išduotąjį Mokinio bilietą Nr. 12.
Po viešų ir neviešų diskusijų apie naujausiųjų laikų buities kultūros, etinių vertybių impotenciją, antimoralinius – globalinius – „gliutvaimatinius monstrus“, chamizmą, į neviltį varančius senelius, tėvelius, mokytojus, tik ne viskuo mūsų pačių persotintą „jaunąją“ „panską publiką“, kuriai mes visi be išimties – tik „aptarnaujantis personalas“, aš nudžiugau, lyg smėlynuose po Palangos tiltu radęs pilną senovinę molinę amforą „Žyniuonių vyno“, kurį išgėrus tampi ateities spėjiku, panašiai, kaip kažkada Volfas Mesingas.
Mat, tame „Gagarino eros“ mano „Mokinio biliete“ yra išspausdintos „Taisyklės mokiniams“, kurių nereikėtų keisti dar bent 100 metų, ir jų neatstos jokie dabartinės Lietuvos švietimo sistemos „projektai“, jokia kompiuterinė įranga. Jaunuomenei stinga drausmės ir tvarkos, mandagumo. Dominuoja sintetinis, dekoratyvinis debilumas, net agresyvus azijietiškas chamizmas. Šios tarp žalių girių pavenčiuose Šiaulių krašte jaukiai švytinčių mažų Šaukėnų mažo mokinuko taisyklės, – jų nepamirštant laikytis! – augina „Lietuvį be korektūros“, su kuriuo niekur nebūtų gėda nei eiti, nei rodytis, nei skristi, nei važiuoti. Nes ir 1964–1989 metų „sprindyje“ daugumos sąžinė nebuvo okupuota.
Cituoju, nekeisdamas nė eilutės, lyg unikalų viduramžių manuskriptą. Cituoju, primindamas: „Iš praeities tavo sūnūs te stiprybės semias...“.
Taisyklės mokiniams
Kiekvienas mokinys:
Ryžtingai ir atkakliai įsisavina gaunamąsias žinias, kad išaugtų apsišvietęs ir kultūringas pilietis ir būtų kiek galint naudingesnis Tarybinei Tėvynei.
Uoliai mokosi, tvarkingai lanko pamokas, nesivėlina į mokyklą.
Neprieštaraudamas klauso mokyklos direktoriaus ir mokytojų.
Į mokyklą atvyksta su reikalingais vadovėliais ir visais mokslo reikmenimis. Prieš mokytojui ateinant į klasę, parengia visa, ko reikia pamokai.
Į mokyklą ateina švarus, susišukavęs ir tvarkingai apsirengęs.
Savo vietą klasėje laiko švarią ir tvarkingą.
Suskambinus tuoj eina į klasę ir sėdasi į vietą. Pamokos metu įeina į klasę arba iš jos išeina tik leidžiant mokytojui.
Per pamoką sėdi tiesiai, nesiramstydamas alkūnėmis, nesikraipydamas, atidžiai klauso mokytojo aiškinimų ir mokinių atsakymų, nesikalba, neužsiima pašaliniu darbu.
Įeinant į klasę mokytojui, mokyklos direktoriui ir išeinant jiems iš klasės, pasisveikina su jais atsistodamas.
Atsakinėdamas mokytojui, atsistoja, laikosi tiesiai, atsisėda į vietą tik leidžiant mokytojui. Norėdamas atsakyti ar mokytoją paklausti, pakelia ranką.
Tiksliai užsirašo į dienyną arba į tam tikrą sąsiuvinį tai, kas mokytojo skirta kitai pamokai. Dienoraščio įrašus parodo savo tėvams ar globėjams. Visus namų darbus atlieka savarankiškai.
Yra pagarbus mokyklos direktoriui ir mokytojams. Susitikęs mokyklos direktorių ir mokytojus gatvėje, pasisveikina su jais, mandagiai nusilenkdamas. Berniukai sveikindamiesi nusiima kepures.
Yra mandagus su vyresniaisiais, kukliai ir padoriai elgiasi mokykloje, gatvėje ir viešose vietose.
Nesikeikia, nevartoja šiurkščių žodžių, nerūko, nelošia iš pinigų ir daiktų.
Gerbia mokyklos turtą, saugo ir taupo savo ir draugų daiktus.
Yra atidus ir paslaugus seneliams, mažiems vaikams, ligoniams. Užleidžia jiems kelią, vietą, teikia visokeriopą pagalbą.
Klauso tėvų ir auklėtojų, padeda jiems, rūpinasi mažaisiais broliukais ir sesutėmis.
Palaiko švarą kambariuose, tvarkingai laiko savo drabužius, avalynę, patalynę.
Turi su savim mokinio bilietą, saugo jį, neperdavinėja kitiems ir reikalaujamas parodo jį savo mokyklos direktoriui, mokytojams, taip pat ir kitų mokyklų mokytojams bei švietimo įstaigų darbuotojams.
Brangina savo mokyklos ir savo klasės garbę, kaip savą. Už taisyklių laužymą mokinys yra baudžiamas iki pašalinimo iš mokyklos.
Mokinio bilietas Nr. 12, išduotas ir antspaudu patvirtintas IX kl. mokiniui Gediminui Griškevičiui 1963 07 06 Kelmės rajono Šaukėnų vidurinėje mokykloje.
Šventai manau, ir krauju pasirašau, kad šios „Taisyklės TSR mokiniams“ gali būti pervadintos: „Taisyklės XXI amžiaus Lietuvos valstybės mokiniams“. Juk ir „Moralinį komunizmo statytojo kodeksą“ anuomet nurašė nuo „10-ties Dievo įsakymų“. Nors nemėgome ir tada mokovų ir visų rūšių moralistų („Asmenybės laisvė negali būti varžoma!“), nors visokių spalvingų nuotykių pasibardami ir pasitardami patyrėme su Šaukėnų moksleivija, (užtat yra ką prisiminti!) „šventieji žeme nevaikšto“, laikėmės, tarnavome jai, kas, kuo gabus. Gerbėme savą mokyklą, ir ne tik mokinius, bet ir visus, kas rodė mokiniui širdį. Ir raštinės darbuotojus, ir vairuotojus, ir tvarkos palaikytojas. Meilės be pagarbos nėra. Šią mokyklą užbaigėme visi trys broliai kunigaikščių vardais – Gediminas, Kęstutis ir Vytautas. Man ir šiandien mokytojai Elena Burdulienė, Vytautas Mažeika yra pedagoginio moralumo pavyzdys.
Beje, šiemet per Antanines viena iš patriotiškiausių ne tik Šiaulių regione, supratingo vyro Algimanto Armalio vadovaujamo Šaukėnų Vlado Pūtvio – Putvinskio vidurinė mokykla kaip reta iškilmingai „užsisegė“ fasadinę iškabą, kurioje, maloniai jaudindamiesi, mes, buvę mokiniai ir mokytojai, perskaitome: „Šaukėnų Vlado Pūtvio – Putvinskio gimnazija“.
Malonių emocijų „kokteilis“ vasaros – rudens sankirtoje tęsėsi. Jau rugsėjo 1-ąją netikėtai prie Palangos Birutės parko vartų susitikome su Lietuvos švietimo ir mokslo viceministre, ministerijos vidurinio ugdymo akreditavimo komisijos pirmininke, daug vertingų darbų ir Palangos švietimo baruose įveikiančia miesto tarybos nare Genoveita Krasauskiene. „Man labai smagu, kad galime ne „valdiškai“, o atsižvelgiant į visas žmogiškųjų santykių peripetijas nuoširdžiai padėti nedidelių žemdirbiškųjų rajonų kaimo mokykloms, išsaugant kuo daugiau mokslo, proto, knygos šviesai atsidavusių idealistų, kurie neabejingi Lietuvos ateičiai. Šaukėnai išties turi kuo pasigirti. Ten iniciatyvus visas kolektyvas. Vilniuje balandžio 29-ąją maloniai bendravome ir su aktyviu direktoriumi Algimantu Armaliu, ir kitais Kelmės rajono tarybos administracijos darbuotojais. Niekam nekilo abejonių, kad šaukėniškių mokslo šventovė verta gimnazijos vardo. Beje, jau gimnaziją turi ir jų kaimynai Luokėje“, – prisiminė gerbiama G. Krasauskienė.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Mėnesinis autobuso bilietas: kad nekiltų nesusipratimų
Rasa GEDVILAITĖ, 2019 01 27 | Rubrika: Miestas
Kasdien maršrutu Palanga–Klaipėda ir priešinga kryptimi kurorto vežėjos UAB „Vlasava“ autobusais važinėjantys žmonės įsigyja bilietus, galiojančius mėnesį. Taip ir patogiau, ir pigiau, – sako keleiviai, o ir įmonės vadovai. Tačiau privalu prisiminti, jog šis bilietas galioja tik didiesiems autobusams, o ne maršrutiniams taksi, kurių taip pat...
Tėvai gali kreiptis dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamo maitinimo
2018 08 10 | Rubrika: Miestas
Prasidedant naujiems mokslo metams, mokiniams iš mažesnes pajamas gaunančių šeimų skiriamas nemokamas maitinimas mokykloje ir 57 eurų dydžio parama mokinio reikmenims įsigyti.
Sezono naujiena – bilietas traukiniui iš Vilniaus į Palangą
2017 04 06 | Rubrika: Miestas
Ligita SINUŠIENĖ Šią vasarą turistai iš Vilniaus traukinyje pirks bilietą tiesiai iki Palangos. Geležinkelio linija iki kurorto nebus nutiesta, bet toks bilietas tikrai pradės egzistuos. Bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ į savo paslaugų paketą įtrauks ir keleivių pervežimą autobusu iš Kretingos geležinkelio stoties iki pajūrio. Persės...
Naujasis darbo kodeksas: protestuotojai pasiekė savo
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 07 04 | Rubrika: Miestas
Birželio 21 dieną Seime priimtą naująjį darbo kodeksą (DK) vakar šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė vetavo. Tad bene dvi savaites prie Vyriausybės rūmų protestavę studentai, profsąjungų atstovai ir kiti, nusiteikę prieš naująjį kodeksą, pasiekė savo. Šalies vadovė, atmesdama kodeksą pabrėžė, kad jis tenkina darbdavių, ne darbuotojų interesus.
Rupūžė dviračių take, kiaunė Nemirsetoje ir ... slavizuoti „brežneviniai Šaukėnų idealistai
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2015 06 29 | Rubrika: Nuomonės
Kodėl šį, 2015-ųjų pavasarį, ypač vešli pajūrio pievų ir medžių žaluma, visos gėlės pabudo beveik vienu metu, o žiedų spalvų vaivorykštės putote putoja visuose prietakiuose ir pašaliuose, kur tik akys užmato – arti Šaipių ir Palangos gyventojų jaukiuose kiemuose, naujo aplinkkelio prieigose ir Šventosios apylinkėse, kur buvom numynę dviračių...
„Elitinės erdvės“ ir... „Paskutinių tarybinių Obuoliukų (ne) juokai“
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2014 10 27 | Rubrika: Nuomonės
Man visą gyvenimą nuo pat 1966-ųjų gruodžio Vilniaus universitete sveikatingo gero ir visokeriopų kūrybinių sėkmių linkintis, o pats labai kantrus literatūrinių-žurnalistinių arimų vagotojas ir „Gairių“ mėnraščio redaktorius Algis Kusta, paruošęs ir 2012 m. kovo numeryje jo redaguojamame žurnale išleidęs apysmagių eiliavimų puslapį „Šiam pasauly...
Tarybinių Šaukėnų 1963 metų „Mokinio bilietas“ – pavyzdinis etikos kodeksas Lietuvai
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2014 09 15 | Rubrika: Nuomonės
Namuose Palangoje netikėtai atradau 1963 metų liepą išduotą, o 1961 -aisiais buvusio Užvenčio rajono spaustuvės išleistą Šaukėnų vidurinės mokyklos išduotąjį Mokinio bilietą Nr. 12.
Būsimojo mokinio sveikata: kuo pasirūpinti turi tėvai
Agnė JURAVIČIENĖ, 2013 08 19 | Rubrika: Sveikata
Visų taip laukiama ir mylima vasara rūpesčių nekelia, ko gero, tik vaikams. Vasarai baigiantis užpuola kiti reikalai – kaip, kur ir kada įsigyti būtiniausių daiktų mokyklai. Nereikėtų pamiršti ir dar vieno itin svarbaus dalyko – profilaktinio vaiko sveikatos patikrinimo. Pažymas mokymo įstaigos kasmet prašo pristatyti iki rugsėjo vidurio.
Žiniasklaidos ir etikos sargai kovoja dėl kablelio: nutylėti neetiška informuoti
Rytas STALNIONIS, 2013 05 27 | Rubrika: O man ne dzin
Sparčiai keičiantis žiniasklaidos veidui, amžinas etikos ir visuomenės teisės žinoti klausimas įgyja naujų atspalvių. Apie ribą tarp viešo ir privataus, apie visuomenės intereso gynimą ir piktnaudžiavimą juo, apie žiniasklaidos objektyvumo ir etiškumo vertinimą bei šiandieninę žurnalisto duoną ir teisę klysti mintimis dalijosi trijų didžiausių Lietuvoje interneto portalų...
Šaukėnų muziejaus kūrėja Elena Burdulienė neabejoja: jūra karaliavo toli Žemaitijoje
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2013 02 11 | Rubrika: Miestas
Kaip čia nebūsi žurnalistu ar smalsuoliu „vaikišku“ rašytoju, jeigu likimas suvedė su nerealiai savo pašaukimui atsidavusiais mokytojais, savo asmeniu skatinančiais stebėti Pasaulio gyvenimą, ugdančiais žingeidumą, įdėmiai žvalgyti jo gelmes, jokiu būdu nesustojant, neverkšlenant, netrypčiojant vietoje, o kasdien visais metų laikais save raginti eiti...