Prie paminklo generolui J. Žemaičiui pagerbti žuvusieji Kijeve

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-02-24
Peržiūrėta
2290
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Prie paminklo generolui J. Žemaičiui pagerbti žuvusieji Kijeve

„Žuvusieji nebus pamiršti“, „Laisvę Ukrainai“, „Mes su Tavim, Ukraina“, – tokie žodžiai sekmadienio pavakarę skambėjo prie paminklo generolui J. Žemaičiui. Čia, brangioje ir simbolinėje visiems palangiškiams, branginantiems kritusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, vietoje pagerbti žuvusiuosius Maidane, siekiančius gyventi laisvoje ir demokratinėje Ukrainoje žmones sukvietė Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Jaunimo bendruomenės Palangos skyrius.

Dar gerokai prieš penktą valandą vakaro prie paminklo Lietuvos laisvės gynėjų vadui generolui J. Žemaičiui – Vytautui žvakutėmis, Lietuvos trispalvėmis bei Ukrainos vėliavos spalvomis šviečiančiais plakatais nešini pradėjo rinktis palangiškiai. Kelių dešimčių žmonių, atsiliepusių į TS-LKD Jaunimo bendruomenės Palangos skyriaus kvietimą, būryje buvo matyti ir garbaus amžiaus palangiškių, ir jaunimo, ir visai mažais vaikučiais vedinų jaunų šeimų. Pagerbti žuvusiųjų Maidane atėjo ir Klaipėdos apskrities jūros šaulių 3-iosios rinktinės Palangos Šaulių 6-osios kuopos šauliai.

„Daugiau nei tris mėnesius mes ne tik stebėjome, bet ir mintimis palaikėme Maidane susirinkusius Ukrainos žmones, kurie, nepaisydami nieko – nei žiemos šalčių, nei suėmimų, nei valdančiosios daugumos palaiminimu vykdyto specialiųjų būrių spaudimo bei prievartos ir kraujo praliejimo, prieš keletą dienų ne be prezidento Viktoro Janukovičiaus žinios perėjusio į taikių demonstrantų žudynes, siekė, kad jų šalyje įvyktų demokratinės reformos, kad Ukraina pasuktų Europos Sąjungos link. Palaikėme, nes žinome, kas yra siekti laisvės, palaikėme, nes pamename Sausio 13-osios įvykius Vilniuje. Palaikome ir dabar, kai, regis, pagrindiniai Ukrainos laisvės siekiančiųjų reikalavimai įvykdyti. Įvykdyti tik tada, kai dėl šių siekių žuvo per šimtą žmonių ir per tūkstantį jų sužeista. Tad šį vakarą mintimis pabūkime su tais, kurie ir dabar tebestovi Maidane, prisiminkime ir pagerbkime tuos, kurie žuvo“, – kalbėjo TS-LKD Jaunimo bendruomenės Palangos skyriaus pirmininkas Andrius Buivydas.

Kelių dešimčių susirinkusiųjų plojimais buvo palydėti A. Buivydo žodžiai, jog Lietuva ir kiekvienas jos pilietis, kuriam brangios laisvės ir demokratijos sąvokos, palaiko ir palaikys Ukrainos piliečių siekius.

„Prireiks daug laiko žaizdoms užgydyti. Ir prireiks laiko reformoms įgyvendinti. Kaip ir laiko, kad būtų nubausti visi kalti dėl to, kad buvo duotas įsakymas šaudyti į savus. Tai, kas įvyko Maidane, bus įrašyta ne tik į Ukrainos istoriją. Ir žuvusieji už savo šalies laisvės siekius niekada nebus pamiršti“, – kalbėjo A. Buivydas.

Tarp susirinkusiųjų buvo žmonių su Ukrainos vėliavėlėmis. Vienas jų, ponas Jevgenij, jaudindamasis ukrainiečių kalba dėkojo ir susirinkusiems palangiškiams, ir visai Lietuvai už jo tautos palaikymą.

„Šlovė didvyriams, žuvusiems už Ukrainos nepriklausomybę. Jie amžinai gyvens mūsų širdyse“, – sakė Jevgenij.

Palangos meras Šarūnas Vaitkus sakė, jog sunku net apsakyti, kas dėjosi mintyse ir širdyje, kai jis pamatė per Lietuvos televiziją tiesiogiai transliuotus Maidano šturmo vaizdus.

„Įtampa Kijeve kelis kartus per šiuos mėnesius buvo pasiekusi kritinę ribą. Mes jau matėme ir girdėjome pasakojimus tų, kurie stovėjo Maidane ar prie barikadų Kreščiatike, žinojome, kad Ukrainoje žūsta žmonės. Ir vis tiek buvo sunku įsivaizduoti, kad V. Janukovičius išdrįs pradėti Maidano šturmą. Visa tai: ir žmonių žūtis, ir po to sekusi retorika, neva patys demonstrantai išprovokavo specialiąsias pajėgas, primena Sausio 13-osios įvykius Vilniuje. Galbūt todėl kiekvienam lietuviui yra suprantamas ir ukrainiečių laisvės siekis, ir sielvartas dėl žuvusiųjų. Esame ir būsime kartu su Ukraina“, – sakė Š. Vaitkus.

Klaipėdos apskrities jūros šaulių 3-iosios rinktinės Palangos Šaulių 6-osios kuopos vadas Adolfas Sendrauskas ir kiti kalbėję šauliai pabrėžė, kad Lietuva visada palaikė ir palaikys Ukrainą, kaip prieš trylika metų Ukraina palaikė Lietuvą.

„Mes nepamiršome, kaip ukrainiečiai, susirinkę Kreščiatike, mitinge po 1991-ųjų Sausio 13-osios palaikė mūsų išsivadavimo judėjimą. Šiomis dienomis Kijeve žuvo dešimteriopai daugiau nei Vilniuje. Amžina pagarba kritusiems už šalies laisvę. Mes tikrai solidarizuojamės su Ukrainos žmonėmis: tegu jie gyvena laisvoje valstybėje“, – kalbėjo A. Sendrauskas.

TS-LKD Palangos skyriaus narės I. Švanienės padrąsinti, susirinkusieji sugiedojo Lietuvos himną. Ir kelis kartus garsiai pakartojo: „Laisvę Ukrainai!“

Ilgai dar nesiskirstė palangiškiai iš aikštės prie paminklo generolui J. Žemaičiui. Ilgai dar kalbėta ir svarstyta, kaip dėliosis Ukrainos ateitis, keistasi naujausiomis žiniomis apie Aukščiausios Rados priimtus įstatymus bei galimą jų įgyvendinimą.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Mūsų istorija – tai nuolatinė kova dėl Lietuvos vardo išsaugojimo pasaulio žemėlapyje. Reti ir trumpi naujaisiais amžiais buvo tie periodai, kuriuos mums likimas skyrė valstybę kurti. 


Sausio 15-ąją, minimos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 99-osios metinės. Žuvusieji 1923-iųjų sausio 15-ąją Didžiosios Lietuvos organizuotoje karinėje operacijoje, pavadintoje Klaipėdos sukilimu, buvo palaidoti senosiose miesto kapinėse. 1925 metų rugsėjo 27 dieną Šaulių sąjungos iniciatyva jiems buvo pastatytas paminklas, kuris išliko iki šių dienų. Prie paminklo pradėtos rengti...


Kaip rašė „Palangos tiltas“, lapkričio  26 d., Palangoje prieš vidurnaktį miesto ribose, šalia Didžiosios gatvės, griovyje, vandens kanale, rastas apsivertęs automobilis, jame – dviejų žmonių, vyro ir moters, kūnai. Paaiškėjo, kad šiame baisiame autoįvykyje žuvo 37 metų Klaipėdos „Nuaro“ vadovė Gintarė L. ir jos 38 metų vyras Egidijus.


Konkursą laimėjusį prezidento Antano Smetonos paminklą ir 250 tūkstančius eurų Vilnius atidavė Palangai, bet dabar Lietuvos sostinės valdžia susizgribo, kad į valdžią per perversmą atėjusiam tarpukario prezidentui paminklo reikėtų ir joje. Tačiau Palanga su savo paminklu A. Smetonai jau spėjo įšokti į traukinį – mūsų miestas iš Kultūros ministerijos jam jau gavo 25 tūkstančius eurų. O kada ir...


Birželio 14-ą dieną - Gedulo ir vilties dieną - visa Lietuva prisimena tremtyje žuvusius lietuvius. Kviečiame visą sekmadienį, Jums patogiu metu, aplankyti Tremtinių kryžių Palangoje, pagerbti žuvusiuosius ir ištremtus lietuvius, ir uždegti žvakutę už juos.


Rugsėjo 21 d. Palangos Kultūros ir jaunimo centro choras „Jūrų šauliai“, o taip pat kiti palangiškiai šauliai dalyvavo paminklo Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėjui ir pirmajam jos vadovui Vladui Putvinskiui Putviui (1873 – 1929) atidarymo iškilmėse Kelmėje.   


„Žuvusieji nebus pamiršti“, „Laisvę Ukrainai“, „Mes su Tavim, Ukraina“, – tokie žodžiai sekmadienio pavakarę skambėjo prie paminklo generolui J. Žemaičiui. Čia, brangioje ir simbolinėje visiems palangiškiams, branginantiems kritusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą, vietoje pagerbti žuvusiuosius Maidane, siekiančius gyventi laisvoje ir...


Gargždų kapinėse pagaliau buvo deramai įamžintas Lietuvos partizanų generolo Jono Žemaičio-Vytauto atminimas – paminklo granito plokštėje buvo iškalti jo artimųjų vardai, gimimo bei mirties datos: Petronėlė (1886-1961), Jonas (1872-1953). Paminklą atidengė P. ir J. Žemaičių anūkės Rūta ir Aušra Juškytės.


Generolui J.Žemaičiui – miesto Garbės piliečio vardas

„Palangos tilto“ informacija, 2009 03 04 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę įvykusiame Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdyje Tėvynės sąjungos frakcija paskelbė pareiškimą, kuriame siūloma lietuvių karininkui, rezistentui, kovotojui už Nepriklausomybę, valstybininkui, Lietuvos partizanų ginkluotųjų pajėgų vadui, brigados generolui palangiškiui Jonui Žemaičiui-Vytautui suteikti Palangos miesto Garbės piliečio vardą (po mirties). J.Žemaitis –...


Gintaro muziejuje pagerbti šventinės puošybos nugalėtojai

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 07 | Rubrika: Miestas

Paskutiniąją metų dieną Gintaro muziejuje pagerbti šventinės puošybos konkurso nugalėtojai. Pirmųjų vietų laimėtojai  apdovanoti Palangos miesto savivaldybės įsteigtomis dovanomis, kiti dalyvavusieji – padėkos raštais.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius