Pranas Žeimys: svarbiausia – neprarasti vilties ir tikėjimo

Dalia JURGAITYTĖ, 2009-12-30
Peržiūrėta
2079
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pernai rudenį palangiškių deleguotas į Seimą buvęs ilgametis kurorto meras Pranas Žeimys savo išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ sakė, kad šiemet mūsų žmones užklupęs sunkmetis tiek valstybei, tiek jos gyventojams buvo didžiulių permainų ir sudėtingų išbandymų laikotarpis.

 

Nebuvo kito kelio

Parlamentaro teigimu, šiemet tiek Seimui, tiek Vyriausybei teko priimti ne tik skausmingus ir nepopuliarius, bet ir neišvengiamus sprendimus. Net ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė nematė kito kelio. Mažėjo žmonių atlyginimai, buvo „apkarpytos“ pensijos ir socialinės išmokos, įmonės bankrutavo, o dauguma šalies gyventojų liko be darbo. Padėtis susiklostė nepavydėtina. „Patvirtinome kitų metų nacionalinį biudžetą, kurio numatomas rekordinis deficitas – apie 5 mlrd. litų. Tai ganėtinai didžiulė našta žmonėms. Taip pat sumenko ir savivaldybių biudžetai. „Sodros“  biudžete žiojėja 2,69 mlrd. litų skylė. Tačiau esama ir ekonominio atsigavimo ženklų. Per 1l šių metų mėnesių surinkta 172 mln. litų daugiau, nors tai, lyginant su planuotu surinkti biudžetu, lašas jūroje. Rekomenduojama kitąmet 10 proc. mažinti darbo užmokesčio fondą, o pedagogams atlyginimus 5 proc. “, - kad šalyje nelengva ekonominė padėtis, pripažino Seimo narys.

 

Seimo narys – įstatymų leidėjas

Pasak P.Žeimio, dirbančio Seimo Biudžeto ir finansų komitete, guodžia tai, kad Palangos, Neringos savivaldybės nepraskolintos, kai daugelio kitų savivaldybių skolos milžiniškos. Anot parlamentaro, svarstant valstybės biudžetą, buvo pateikti net 158 pasiūlymai, iš kurių dauguma persmelkti lobizmu. „Pageidavimų koncerto“ schema paprasta. Nueinama į Vyriausybę, padaroma dėl vienos ar kitos programos finansavimo išvada, o po to klausimas svarstomas komitete, kurio kai kurie nariai taip pat suinteresuoti. Manau, kad tokia praktika ydinga. Seimo narys yra įstatymų leidėjas, o ne pinigų „pramušinėtojas“, ir jis negali girtis, kad parūpino finansavimą vienai ar kitai programai“, - apie parlamento darbo peripetijas pasakojo palangiškis.

Kalbėdamas apie Palangą, P.Žeimys sakė, kad pavyko iš investicijų programos skirti pusę milijono litų Gelbėjimo stoties rekonstrukcijai užbaigti. Taip pat savivaldybei 5 proc. padidinta galimybė skolintis.

Paklaustas apie kurorto valdžios planus pritraukti investicijas, Seimo narys teigė, jog priimti sprendimai Palangoje atgaivinti sanatorinio gydymo kompleksus bei sporto objektus yra geri užmojai. Tačiau jis manąs, kad sutvarkyti miesto stadioną savo jėgomis sudėtinga. Anot jo, paskelbtas koncesijos konkursas prigesęs, tad vertėtų bandyti ieškoti lėšų per valstybės investicinį fondą. „Tas pats ir su buvusiomis purvo gydyklomis. Gal reikėtų pastatą parduoti už didžiulę kainą, bet dabartiniu momentu vargu ar tokia galimybė yra. Dėl „Kupetos“ atgaivinimo idėja taip pat priimtina, jei bus miesto bendruomenei kur susirinkti, nes dauguma visuomeninių organizacijų neturi patalpų. Pastariesiems sprendimams priimti turėtų būti bendras sutarimas,“, - savo nuomonę dėl kurorto investicijų išsakė parlamentaras.

 

Susipynę interesai

Tačiau, anot P.Žeimio, esama ir keistų miesto valdžios sprendimų, tokių kaip poliklinikos patalpų pirkimas. Politiko teigimu, jaučiasi, kad čia išties susipynę begalę interesų. Tas pats pasakytina ir apie „Anapilio“ bei vilų „Romeo“ ir „Džiuljeta“ išnuomavimą Kauno prekybos ir verslo mokyklai, kuri esą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų sugebės gauti solidžią paramą – apie 15 mln. litų – kurorto medinės architektūros šedevrui restauruoti.

 

Skandalų lydimi sprendimai

Parlamentaro tvirtinimu, stebina dabartinių kurorto valdančiųjų priimami sprendimai, kuriuos šiemet  lydėjo ne vienas skandalas, galimai net ir su korupcijos apraiškomis. „Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos buvo konstatuota, kad vos ne tos pačios politikų pavardės buvo linksniuojamos dėl viešųjų ir privačiųjų interesų painiojimo. Taip pat pastarosiomis dienomis STT pareigūnų pradėtas tyrimas dėl statybos leidimo teisėtumo. Neramina ir buvusio mero R.A.Kirstuko, kuris pasitraukė iš posto dėl neva pablogėjusios sveikatos, veiksmai. Kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą dėl  UAB „Parama“, statančios buvusiam kurorto vadovui namą, protegavimo“ –  kurorto politikų įtarimais apaugusią veiklą  komentavo P.Žeimys.

 

Du modeliai

Parlamentaras palietė vėl pradėtas diskusijas dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo. Pasak P.Žeimio, Seimas jau yra balsavęs už Konstitucijos pataisas, kuriose numatomi tiesioginiai miestų ir rajonų savivaldybių vadovų rinkimai. Nors, anot jo, sutariama, kad gyventojams turėtų būti suteikta teisė tiesiogiai rinkti merą jau 2011 metais, tačiau nėra bendros nuostatos dėl galių suteikimo ir funkcijų paskirstymo. Pasak P.Žeimio, ne paslaptis, kad tai  palangiškio vidaus reikalų ministro Raimundo Palaičio „stumiamas“ projektas. Politiko žodžiais, Seime nesutariama, ar meras turi būti atstovaujamosios, ar vykdomosios valdžios atstovas. Vienas iš variantų  – meras vadovauja savivaldybės tarybai, o sprendimus vykdo jos suformuotos atskiros institucijos, tarp jų – administracijos direktorius. Kitas siūlomas modelis – merui suteikiama daugiau galių. Jis ir tarybos pirmininkas, ir vykdomosios valdžios atstovas, t.y. iš esmės jis atliktų ir administracijos direktoriaus pareigas“, - apibendrino pasiūlymus P.Žeimys.

Tačiau,  pasak P.Žeimio, jis abejojąs, ar tokia sistemą veiktų, nes žmonėms būtų suteikta teisė išrinkti merą, o jį nuversti galėtų 2/4 arba 2/3 miesto tarybos narių dauguma. Tokiu būdu, Seimo nario svarstymu, gyventojai renka, o politikai verčia.

 

Sunkmečio korekcijos

P.Žeimys prisipažino, kad sunkmetis pakoregavo ir jo planus. „Dėl seimūnams sumažintų išlaidų

tenka riboti susitikimus su savo rinkėjais. Mane rinkę žmonės gyvena ne tik Palangoje, bet ir Klaipėdoje bei Neringoje. Jei anksčiau galėjau dažniau nuvykti pas juos, tai dabar tik kartą per mėnesį. Turiu gerus padėjėjus, kurie mane informuoja apie rūpimus mane išrinkusiems žmonėms klausimus bei problemas“, -  pasakojo P.Žeimys.

Kalbėdamas apie savo gyvenimą sostinėje, parlamentaras prisipažino, kad jis „sukasi“ tarp viešbučio, kuriame įsikūręs, ir Seimo rūmų. Pasak politiko, stengiasi maitintis sveikai, o vakarais pasivaikščioti. P.Žeimio teigimu, po daugiau nei tris mėnesius trukusios parlamento sesijos, be abejo, malonu sugrįžti į Palangą. Parlamentaras, baigdamas pokalbį, palangiškiams palinkėjo tikėjimo ir vilties, kad kitąmet gyvenimas bus geresnis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, kad Palangos m. gyventojams iš viso jau grąžinta per 470 tūkst. eurų  gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokų, jos pervestos apie 1,2 tūkst. palangiškių. 


Buvęs kurorto meras ir buvęs Seimo narys, ilgametis TS-LKD narys Pranas Žeimys jau nebedirba Palangos mero Šarūno Vaitkaus patarėju.


Kai kas Mindaugą Skritulską, TS-LKD narį, išrinktą į Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, į kurią įeina ne tik Palanga, bet ir dalis Kretingos bei Klaipėdos rajonų, vadina vienu produktyviausiu kada nors Palangai Seime atstovavusiu parlamentaru. Per 2021-uosius, vienas ar kartu su kitais kolegomis, jis pateikė 24 įstatymų projektus. 


Šią savaitę paskelbta, kad du „Lietuvos pašto“ skyriai Palangoje po kelių dienų bus uždaryti, o vietoje jų bus atidarytas naujas viename prekybos centre. Tokia žinia itin papiktino ir palangiškius, ir miesto merą.


Pirmadienį, balandžio 20-ąją, posėdžiavusi Savivaldybės darbo grupė Pasiūlymams dėl priemonių, susijusių su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo sukeltų ekonominių pasekmių mažinimu, rengti, numatė priemones, kurios padės kurorte sušvelninti karantino sukeltas neigiamas pasekmes Palangos gyventojams ir verslui. Darbo grupės siūlymus svarstys ir galutinius sprendimus kitą...


Šiandien Palanga didžiuojasi, kad šilumos kainą miestelėnams per kelis metus sumažino 25 procentais, karšto vandens kainą vos per metus su trupučiu – 15 procentų. Mieste šalto vandens kaina nesikeičia jau nuo 2009 metų, nors darbo užmokesčio, kuro kaštai gerokai išaugo. Šalto vandens kaina šiemet kurorte net sumažėjo 5 procentais....


Kai į pirmąjį posėdį susirinko 2016–2020 metų kadencijos Seimas, palangiškiams gerai pažįstami jau buvę jo nariai – konservatorius Pranas Žeimys ir liberalsąjūdiečiams mirksinti Jolita Vaickienė, kuriai rinkimai į Seimą pasibaigė nesėkmingai, patylomis jau dėlioja naują gyvenimą kaip privatūs asmenys – be valdžios ir dėmesio. JOKIO dėmesio. „Deja, tokia Prano...


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Pernai rudenį palangiškių deleguotas į Seimą buvęs ilgametis kurorto meras Pranas Žeimys savo išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ sakė, kad šiemet mūsų žmones užklupęs sunkmetis tiek valstybei, tiek jos gyventojams buvo didžiulių permainų ir sudėtingų išbandymų laikotarpis.


Seimo narys Pranas Žeimys: būtina kalbėtis

„Palangos tilto“ informacija, 2009 01 17 | Rubrika: Miestas

Kaip „Palangos tiltui“ telefonu apibūdino Vilniuje įvykusią protesto akciją Seimo narys, valdančiajai daugumai astovaujantis Pranas Žeimys, mitingo, kurį organizavo šalies profsąjungos, pradžia buvo tvarkinga ir pakankamai taiki.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius