Nagingų Šiaulių kalvių aptaisytos Palangos Birutės parko rožės dar poniškiau kvepės
Praėjo vos aštuoneri metai, kai pusmetį vyniojausi darbininko pareigose su grėbliais, kastuvais, karučiais, žemaičių karneliu vadinamu Palangos botanikos parko takais, vos aštuoneri nuo 2006-ųjų, o pokyčių – vienu mažu karneliu nebepaveši, jau net gero „gruzoviko“ neužtektų. Labai šviesi darbinė patirtis. „Trydmolį dėk“! – Motinos dienai auštant, apžavėtas naujų, grakščių, profesionaliai ir sąžiningai, kantriai kalvių iš Šiaulių krašto padarytų metalinių grafų rozariumo teritorijos aptvarų prisiminiau man vadovavusios laikinosios tuomet „gėlių gaspadinės“ komandas, didžiajame reprezentaciniame parko rožyne, kai reikėjo kuo skubiau 2006 metų gegužę paruošti naujų rožių kerams. Vis kalbės tie grubažodžiai, lyg danties gręžimas: „Trydmolį dėk!“ Nemėgstu gyvenime nei botago, nei komandų, bet gerbiu protingai, pareigingai drausminančią, blaivią bet kurio žmogaus, sąžiningai tarnaujančio bendram tikslui ir rezultatui nuomonę. Blaivią! O mano „vadovė“ parko rožyne kasdien pradėdavo „Miksu“, užbaigdama „Iksu“, ji dažnai trenkė alumi ir cigarečių „dustu“. Be to našlė niršo, kad aš ryžtingai atsiriboju nuo panašios „saviveiklos“, todėl „sau leido“, patraukusi „Mikso“ tiesiai iš buteliukų, parėkauti ant manęs, Mikučio, Valdžio...
„Ė, tu, ne tap kasi!“ – šaukė ant Mikučio. „Trydmolį greičiau dėk, kur vadalojies“ – siuntė komandas man, o aš kasiau duobes, purškiau kerus chemikalais, tik šypsojausi savyje, o vėliau su vyrais juokėmės. Nes šventai, greit ir moraliai vykdau tik moralių viršininkų nurodymus, o jeigu... „Koroče tipo – neaiškink, nečirškėk“. „Klausau, bet ne visad skubu įvykdyt...“
Pasitaikė sutikti panašių latraujančių kolegių ir Palangos žurnalistiniuose „arimuose“, net redakcijose, ypač – 2002-2005 metais. Kad jas kur perkūnas, kaip tos palaidburnės nervus apkramtė. „Gaila. Gėda. Graudu“, – kolektyvo Ganyklų gatvėje moralinę atmosferą tuomet taikliai apibūdino pavydėtinai inteligentiška, pavyzdingo moralumo bendradarbė ir mūsų kaimynė, šviesaus atminimo mokytoja Danutė Nazarovienė, tarp kurios giriamų mokinių – ją ir šiandien labai tebegiriantis besišypsantis „kaklaraištis“ ir tarybos narys mūsų Nerijus Stasiulis.
Bet grįžkime į Palangos „Didįjį rožyną“ ir Europoje unikalų parką. Ne nuoskaudas šiuo tekstu rūpi atskleisti. Per kantrų kolektyvinį darbą ateinančiais kasmet į Birutės parką teigiamais pokyčiais ir akcentais, kurių, – girdėjau 2007 metų rugsėjo viduryje Belgijoje! – Palangai pavydi net daug Briuselio gyventojų. Unikalus variantas: miško – parko – vandenų – dangaus ir žmonių vienybė. Fantastika. Čia pailsi net dirbdamas, nes kuriantys darbai yra protilsis. Nepaisant to, kad, pasak buvusio parko darbininko Andriaus Razmaus, tokios pat žiedadulkės nugula ne tik ant darbinių batų, bet užgula ir plaučius.
Palangiškių parkas yra enciklopediniame leidinyje „1001 pasaulio parkas“. Čia nepaprastą postūmį suteikė projektiniai Europos Sąjungos pastarųjų metų pinigai. Kaip daug už juos sutvarkyta! Takai, vandentiekis, apšvietimas, parterių gėlynai, na, ir net metaliniai vartai, tvorų ažūrai, mūsų inkliuzinio Rožyno metaliniai „kardeliai“. Svečiai tai pastebi, vertina. Parko 103 ha teritoriją, kurią „apsiuva“ 18 km takų-takeliukų. Gintaro muziejaus – Europos seniai vertų, Tiškevičių rūmų ir kiemų XXI amžiaus II-ojo dešimtmečio esminės renovacijos. Ne makiažo. Atkūrimo, kuris įmanomas tik sveikai, laisvai gyvenančioje ir kuriančioje Lietuvos valstybėje. Čia dera garbingai padėkoti valstybiškąjį žvilgsnį išsaugojusiems Birutės parko ir Gintaro muziejaus kolektyvams, Palangos Garbės piliečiui R. Budriui, LR Seimo nariui P. Žeimiui, taip pat Palangos miesto savivaldybės administacijai, jau (pagaliau!) dirbančiai „romietiškuoju“ principu – „Urbi et orbi“ („Miestui ir pasauliui“). Galvojant apie ateitį, ką ras čia būsiantieji po mūsų – 2050-2100-iaisiais metais ir dar toliau, nes vargu, ar net psichomatinio skyriaus ligoniai dar patikėtų religinių-partinių verslininkų prognozuojama „Pasaulio pabaiga“. Bent aš asmeniškai tikiu Kosmoso, Kūrinijos amžinumu.
O mes... irgi – nevaidinkime senių, surenkime sau (kad ir šiandien!) žygį-atrakciją „Palangos žiedo kilometrai“. Perėję Birutės parką, stabtelėkime ties būsima Koncertine arena, tada Rąžės ar Vasario 16-osios gatvėmis, paėjėkime iki statomos Autobusų stoties, tada – iki Vydmantų-Valteriškės viaduko, tada... Sveikata.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Šiaulių rajone pasieniečiai sulaikė Kretingos rajone gyvenančią sutuoktinių porą
2023 06 17 | Rubrika: Miestas
Šiaulių rajone pasieniečiai sulaikė Kretingos rajone gyvenančią sutuoktinių porą, kuri mikroautobusu vežė daugiau kaip pusę tonos skysčio, skleidžiančio naminės degtinės kvapą.
Buvęs Palangos botanikos parko ilgametis direktorius Kazimieras Urbonavičius išėjo į Amžinybę vos tik sulaukęs savo paskutinio, 72-ojo, gimtadienio. Buvo 2000 metų kovo 3-ioji. Šiemet jis būtų šventęs savo 95 metų sukaktį.
Šiaulių bankas: išaugus energijos kainoms gyventojai skuba renovuoti būstą
2022 11 14 | Rubrika: Miestas
Šiaulių banko duomenimis, pabrangęs šildymas gyventojus skatina aktyviau investuoti į daugiabučių renovaciją, dažnu atveju leidžiančią sutaupyti apie 65 proc. energijos kaštų.
Kalėdų laukianti Palanga išskirtinai spindės bei kvepės meduoliais 1
2017 11 27 | Rubrika: Miestas
Pasimėgauti geru renginiu, pasivaikščioti jūros tiltu, pasigrožėti išskirtinai pasipuošusiu ir kalėdinėmis šviesomis suspindusiu kurortu, o paskui kartu su gerais bičiuliais jaukiai gurkšnoti arbatą meduoliais kvepiančioje kavinukėje – kas gali būtų maloniau belaukiant gražiausių žiemos švenčių – šv. Kalėdų? Būtent tokį...
Birutės parko diena
2015 09 05 | Rubrika: Ką ir kur veikti Palangoje
Birutės parko diena
Palangos svečiams kasdien sekama gyvoji Birutės parko istorija
Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 06 30 | Rubrika: Ką ir kur veikti Palangoje
Palangos Birutės parko Sodininko namelyje (ties centriniu įėjimu į parką, Vytauto g. 19) duris atvėrė unikali paroda, skirta šio parko istorijai. Pasak parodos koordinatorės Aušros Latonienės, parko istorija besidominčiųjų šią vasarą lauks ne vienas renginys, o jų ciklas.
Nagingų Šiaulių kalvių aptaisytos Palangos Birutės parko rožės dar poniškiau kvepės
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2014 06 12 | Rubrika: Nuomonės
Praėjo vos aštuoneri metai, kai pusmetį vyniojausi darbininko pareigose su grėbliais, kastuvais, karučiais, žemaičių karneliu vadinamu Palangos botanikos parko takais, vos aštuoneri nuo 2006-ųjų, o pokyčių – vienu mažu karneliu nebepaveši, jau net gero „gruzoviko“ neužtektų. Labai šviesi darbinė patirtis. „Trydmolį dėk“! –...
Saulėlydžius Palangoje nuspalvina „Vėjų rožės“ muzikos garsai
2013 07 11 | Rubrika: Kultūra
Liepos trečiadieniais palangiškiai ir kurorto svečiai kviečiami palydėti besileidžiančią saulę klausantis muzikos netradicinėse kurorto erdvėse. Šią pramogą jiems dovanoja nemokamų koncertų ciklas „Vėjų rožė“.
Ant raudonos socialdemokratų rožės jojančiam D. Paluckui partija – kaip savo ūkis 67
Linas JEGELEVIČIUS, 2013 06 06 | Rubrika: Miestas
Jaunasis kurorto socialdemokratų lyderis Danas Paluckas ne tik tvarkosi LSDP Palangos skyriuje kaip savo nuosavame „uabe“, bet jau – kol kas svajonėse – matuojasi ir Palangos miesto mero skeptrą – mažiausiai dukart susitikę su vienu UAB „Litesko“ vadovų žadėjo jam, tapęs meru, anot šaltinių, „su šilumos ūkiu tvarkytis kitaip nei...
Palangos parko, pajūrio takai ir mes menam Šiaulių poetą Juozą Sabaliauską 1
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2013 02 25 | Rubrika: Miestas
1988-1996 metai ilgam išliks ne tik istorikų atmintyje. Tai buvo labai pakilus „Poetų – idealistų amžius“, o poezija svaigo, poetiškai mąstė, svajonėmis, debesėliais ir padebesiais skraidėme... mes, visi lietuviai. Ir ne tik „Baltijos kelyje“.