Skautiškas įspaudas Anapilin iškeliavusio Antano Sebecko biografijoje

Palangos tiltas, 2025-02-12
Peržiūrėta
1176
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Skautiškas įspaudas Anapilin iškeliavusio Antano Sebecko biografijoje

Mus pasiekė liūdna žinia – mirė Palangai, o tuo pat metu ir visiems Lietuvos pajūrio mylėtojams didžiai nusipelnęs asmuo Antanas Sebeckas (1945–2025). Jis buvo ilgametis Palangos botanikos sodo vadovas. Kiekvienas palangiškis ar poilsiautojas Palangoje, vaikštinėdamas po išpuoselėtą ir prižiūrėtą Birutės parką, net ir nepažinodami velionio Antano, jautė to rūpestingo šeimininko globojančią ranką.

Apie A. Sebecką, kaip Palangos botanikos sodo vadovą, plačiai rašyta kitų autorių nekrologuose ir pasisakymuose jo mirties proga, nesikartosiu. Čia tik norėčiau paminėti vieną aspektą, kuris neminimas kitur.

Velionis yra reikšmingai pasitarnavęs Lietuvos skautams ir tai svarbu pabrėžti. Būtent Antano Sebecko dėka Birutės parke atsirado Skautų slėnio vardas, didele dalimi jo rūpesčio dėka buvo išsaugotas skautų akmuo, menantis istorinį įvykį – skautų įkūrėjo ir pasaulio skautų šefo vizitą Palangoje 1933 metais, su jo paties ir jo žmonos Olavės bei prezidento Antano Smetonos inicialais. Jis parinko šiam akmeniui dabartinę vietą šalia Birutės kalno, įrengė netoliese skautišką laužavietę, iš kitų akmenų greta išdėlio Grįžulo ratus, lyg dangaus atspindį žemėje, kuris visuomet spindi aukštybėse, kai vaiskiomis ir šiltomis rugpjūčio naktimis skautai leidžiasi į žygius.

Čia verta priminti, kad Baden-Povelis ir prezidentas Smetona, skautų prašymu, paliko savo originalius inicialų atspaudus, kuriuos vėliau skautai iškalė akmenyje, kartu su to istorinio vizito data. Po sovietų okupacijos skautų akmeniui buvo iškilęs realus pavojus – vos tik plauką jis nebuvo suskaldytas ir panaudotas „Brežnevo vilos“ statybai ar paverstas skalda privažiavimui išgrįsti. Jis jau buvo nuvilktas į akmenų sankaupą netoli tos vietos, bet kažkas iš darbininkų pastebėjo jiems nesuprantamus iškaltus inicialus B-P, O ir AS. Tad akmenį atidėjo į šalį „išsiaiškinti“.

Vėliau Antanas Sebeckas sužinojo, kad akmenį rengiamasi pergabenti į Kauną. Nieko nelaukęs jis pasirūpino traktoriuku ir nedelsiant akmenį atgabeno į dabartinę jo vietą. Tuojau po nepriklausomybės atgavimo, jis pats Birutės parko daliai davė Skautų slėnio vardą, nelaukdamas savivaldybės svarstymų. Vardas prigijo, skautai šiandien turi ne tik stovyklavimo vietą, bet ir savo sostinę Palangoje!

Taip dalykai tada klostėsi. Ryžtingi ir išmanantys žmonės daug nuveikė Lietuvos labui. Jeigu būtų buvę laukiama svarstytų, sprendimų, kas žino, gal ir šiandien kai kur dar būtų likę ir Lenino paminklų. Bet žmonės tada nelaukė – šalino juos kaip savaime suprantamą svetimybę ir stengėsi grąžinti istorinį teisingumą. Taip elgėsi ir a. a. Antanas Sebeckas.

Antanas nuoširdžiai palaikė ir Roberto Baden-Povelio gatvės vardo atgaivinimo iniciatyvą, laukė šio įvykio. Pritrūko vos poros savaičių...

Ilsėkis ramybėje, ištikimas skautų bendražygi!

Prof. Valdas Rakutis,

Vyresnysis skautininkas, budys

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Mus pasiekė liūdna žinia – mirė Palangai, o tuo pat metu ir visiems Lietuvos pajūrio mylėtojams didžiai nusipelnęs asmuo Antanas Sebeckas (1945–2025). Jis buvo ilgametis Palangos botanikos sodo vadovas.


Mirus ilgamečiam Palangos Senosios gimnazijos direktoriui Algirdui Karačionkai, kuris dosniai dalinosi savo išmintimi, tolerancija ir inteligencija – dalinuosi skausmu ir reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems. Telydi Jūs paguoda ir dvasios stiprybė. Mindaugas Skritulskas


 Partijos „Laisvė ir teisingumas“ Palangos rinkimų sąrašo paskutinysis, 22-asis numeris, Edgaras Puleikis, kandidatas į Palangos miesto Tarybos narius, ko gero, vienoje srityje – pagal teistumus – galėtų būti lyderiu tarp visų šalies kandidatų į savivaldybių tarybas. Jų savo anketoje Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) vyras nurodo net keturis. 


Mes, šauliai, jaučiame pareigą Visų šventųjų ir Vėlinių išvakarėse pagerbti žuvusius ir mirusiuosius.


Poną Joną Palangoje visi vadina paprastai – Mokytojas. Kovo 30 d. savo 90-etį pasitikęs Jonas Brazdžionis, Mokytojas, poetas, didelis tikėjimo žmogus, žinomas palangiškis, neslepia, kad jaudinasi: „Vis dar mane prisimena – ir buvę mokiniai – atsiprašau jų, kad nepasisveikinu jų gatvėje pirmas, nes neprisimenu visų, ir kolegos, ir palangiškiai.“ Kuria vaga mūsų pokalbis bepakrypdavo, ponas...


Liepos 7 d., 20 val. „Ramybės“ kultūros centre (Vytauto g. 35) vyks  spektaklis „Meilužis“, pastatytas pagal  šiuolaikinės prancūzų rašytojos Marguerite Duras  (1914–1996)  autobiografinį romaną.


Tik artėjant mokslo metams tėvai dažniausiai susigriebia, jog jų atžalos vis dar neturi profilaktinio sveikatos patikrinimo pažymėjimo, kurią mokykloms būtina pateikti iki rugsėjo 15 dienos. Tada jie būna priversti tvarkyti viską paskutinėmis minutėmis, dažniausiai bendrosios praktikos gydytojų kabinetuose dėl to nusidriekia eilės.


Per miesto mero Šarūno Vaitkaus veiklos metinę ataskaitą miesto gyventojams trečiadienio vakarą S. Vainiūno meno mokyklos salėje buvo tuščių vietų. Žinantiems populiaraus konservatoriaus mero palaikymą partijoje ir mieste, tereikėjo jam mostelėti kviečiant ranka ir, niekas neabejoja, salė būtų pilna palaikančiųjų. Bet užvakar į mokyklą rinkosi tie, kuriems išties labai...


Tarybos posėdis – su vasaros vėjeliu

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 07 10 | Rubrika: Miestas

Vakar savivaldybės Tarybos posėdis prasidėjo Tarybos nario, socialdemokrato Viktoro Pivriko siūlymu tylos minute pagerbti į Anapilį iškeliavusio pirmojo šalies prezidento Algirdo Mykolo Brazausko atminimą.


Tarp tėvų ir vaikų visuomet kyla didesnių ar mažesnių konfliktų bei nesutarimų, tačiau tik išskirtiniais atvejais tėvams apribojama jų valdžia. „Mūsų tikslas – vaikai, augantys savo šeimose, atimti vaikus iš tėvų yra kraštutinė priemonė, kuomet tėvai nerodo jokių pastangų“, - pasakojo Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Emilija Lapėnienė. Tačiau vedėja pasidžiaugė, kad praėjusiais metais...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius