Siekiama visiškai uždrausti „TikTok“ programėlę: kaip tai palies Lietuvos naudotojus?

Palangos tiltas, 2024-03-15
Peržiūrėta
978
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lukas Keraitis, „Tele2“ Inovacijų ekspertas
Lukas Keraitis, „Tele2“ Inovacijų ekspertas

Jei vis dar naudojatės trumpų vaizdo įrašų platforma „TikTok“ – verta suklusti. JAV Atstovų Rūmai ką tik priėmė svarbų įstatymo projektą, kurį patvirtinus visoje šalyje ši platforma būtų uždrausta. Pasak Luko Keraičio, „Tele2“ Inovacijų eksperto, šis pokytis susijęs su siekiu apsaugoti amerikiečius nuo galimo piktnaudžiavimo jų duomenimis. Pokyčiai paliestų ir Lietuvos naudotojus – dauguma populiariausių „TikTok“ kūrėjų – amerikiečiai, todėl jų turinio tiesiog nebeliktų. Veiksmų jau anksčiau ėmėsi ir Europos institucijos.

Priėmė svarbų žingsnį

Kovo 13 dieną JAV Atstovų Rūmai priėmė įstatymo projektą, pagal kurį Kinijos įmonė „ByteDance“ privalo parduoti „TikTok“ kitam valdytojui. Kitu atveju programėlė JAV bus užblokuota. Nors įstatymo projektas buvo priimtas absoliučia balsų dauguma, tam, kad jis taptų realiu įstatymu, jį dar turi priimti Senatas ir pasirašyti prezidentas Joe Bidenas. 

Anot L. Keraičio, šia tema JAV kalbama jau seniai. Prieš kelerius metus „TikTok“ uždraustas naudoti visų valstybės darbuotojų įrenginiuose – programėlės personalui naudoti neleidžia kariuomenė, gynybos departamentai, Baltieji rūmai.

„Iš esmės šis sprendimas pirmiausiai susijęs su politika, o tik paskui su technologijomis. „TikTok“ JAV naudojasi beveik pusė piliečių. 2021 m. Kinijoje įsigaliojęs įstatymas gali įpareigoti technologijų kompanijas atskleisti duomenis apie naudotojus valdžiai. Tad JAV baiminasi, kad tai gali būti saugumo grėsmė“, – sako L. Keraitis.

Kritikos susilaukė ir patys JAV sprendimų priėmėjai – kritikuojamas nusitaikymas į vieną „TikTok“ platformą, vietoje to, kad būtų kuriamas bendras įstatymas panašioms situacijoms spręsti. JAV ir kitose rinkose egzistuoja ir daugybė kitų populiarių Kinijos įmonių valdomų programėlių. 

„TikTok“ draudimas naudingas Amerikos milžinei „Meta“ („Facebook“, „Instagram“, „WhatsApp“ savininkei), nes pakerta pagrindinį konkurentą. Nepritariantys įstatymui taip pat sako, kad „ByteDance“ ir taip neturi gerų santykių su Kinijos valdžia, rizikuoti amerikiečių duomenimis jiems neapsimoka, tam nėra priežasčių“, – pastebi „Tele2“ Inovacijų ekspertas.

Nors prieš kelerius metus buvo skelbta, kad visų amerikiečių „TikTok“ duomenys tvarkomi fiziškai JAV esančiuose serveriuose, prižiūrimuose JAV kompanijų, šių metų pradžioje atliktas tyrimas vis dėlto atskleidė neištaisytas saugumo spragas. Paaiškėjo, kad nors ir neoficialiai, „ByteDance“ vis dar turėjo prieigą prie kai kurių individualių vartotojų duomenų.

„Anksčiau buvo minėta, bet pastaruoju metu vis tyliau aptariama ir rizika, kad „TikTok“ galėtų paveikti amerikiečius ir per patį vaizdo įrašų turinį. Pavyzdžiui, algoritmą paredaguodama taip, kad būtų rodomi Kinijai palankesnės JAV politinės partijos įrašai“, – teigia L. Keraitis.

Paveiktų ir Lietuvos naudotojus

Net ir vertinant visas saugumo rizikas, baiminamasi ir dėl galimų šio sprendimo padarinių. JAV rinkoje uždraudus „TikTok“, pagrindinio pajamų šaltinio netektų tūkstančiai amerikiečių kūrėjų. Be to, naudotojai netektų didelės dalies turinio, o tai paliestų ir naudotojus Lietuvoje.

„TikTok“ saugumas vis dažniau atsiduria ir Europos institucijų akiratyje. Praėjusiais metais svarbiausios ES politiką formuojančios institucijos – Europos Parlamentas, Europos Komisija ir Europos Vadovų Taryba – uždraudė naudoti „TikTok“ darbuotojų telefonuose. Šis sprendimas buvo priimtas siekiant apsisaugoti „nuo kibernetinio saugumo grėsmių ir veiksmų, kuriais gali būti pasinaudota kibernetinėms atakoms“.

„Meškos“ paslaugą „TikTok“ padarė išsiuntęs žinutes savo naudotojams, skatindamas juos skambinti savo įstatymų leidėjams ir skatinti juos balsuoti prieš „TikTok“ engiantį įstatymą, nes kitaip „bus paminta amerikiečių žodžio laisvė“. Kongresmenai ir kiti politikai iš tiesų sulaukė gausybės skambučių, daugiausia jaunimo, ne visada gerai suprantančio įstatymus. Jie tiesiog nenori, kad būtų uždrausta jų mėgstama programėlė. Kalbama, kad ši akcija tik dar labiau suvienijo JAV politikus parodyti „TikTok“ jo vietą. O ir pats „TikTok“, išsiųsdamas tokius raginimus naudotojams, viena koja žengė į JAV vidaus reikalus“, – sako L. Keraitis.

 

Asta Buitkutė

„Tele2“ atstovė ryšiams su visuomene

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Seimui rugsėjį jau kartą atmetus siūlymą kurortinėse ir saugotinose teritorijose uždrausti nedidelių ir nesudėtingų negyvenamosios paskirties statinių, pavyzdžiui, sodo namelių, statybas ir rekonstrukcijas be leidimų, valdantieji siekia tokį draudimą įvesti iš naujo.


Jei vis dar naudojatės trumpų vaizdo įrašų platforma „TikTok“ – verta suklusti. JAV Atstovų Rūmai ką tik priėmė svarbų įstatymo projektą, kurį patvirtinus visoje šalyje ši platforma būtų uždrausta. 


Personalo kaita aptarnavimo sferoje ypač didelė, jauni žmonės vangiai priima ir įsisavina žinias naudojant tradicines mokymo priemones, o naujų darbuotojų apmokymų metu didelį brangiausio ištekliaus – laiko – nuostolį patiria ne tik būsimi padavėjai, bet ir jų instruktoriai, būsimi kolegos, taip pat darbdaviai.


Į pastebėjimą, kad esąs vyriausias šios kadencijos Seimo narys – per ateinančias Kalėdas Antanas Vinkus švęs savo 80-metį – žinomas gydytojas, buvęs Ambasadorius Estijoje, Latvijoje ir Rusijoje, taipogi buvęs Neringos meras, bičiuliškai šypteli: „Esu vyriausias jame, bet širdyje amžiaus naštos visiškai nejaučiu. Žmogus taip turbūt yra sukurtas, kad savijauta ir jausmai dažnai išlieka jaunesni...


 Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota sveikatos reforma, panašu, stumia į prarają sanatorinį gydymą. Labai apmaudu, kad, kaip susidaro įspūdis, siekiama sunaikinti tai, kuo galime didžiuotis – mūsų šalies sanatorinio gydymo sistema Europoje yra pavyzdinė. Deja, netrukus viskas gali pasikeisti, ir ne į gera. 


Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) įgyvendinimas pratęstas dar dvejiems metams, tačiau jau dabar patvirtinta 87 proc. programai įgyvendinti skirtų paramos lėšų. Programa siekiama, kad žemės ūkio sektorius būtų grindžiamas inovacijomis, būtų tvarus teritorijos ir aplinkos požiūriu, palankus klimatui ir atsparus jo kaitai. Pasak paramos gavėjų, ši programa...


Nuo Naujųjų metų naujovės palies visus šalies gyventojus, ir palangiškiai – ne išimtis. Kaip, pavyzdžiui, „Palangos tiltą“ informavo Jūratė Albrektienė, Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyr. specialistė, nuo šių metų liepos Migracijos padaliniai nebepriklausys policijai, o VRM Migracijos departamentui.


Naujųjų metų naujovės palies ir šeimas, ir senjorus, ir verslininkus – visus 2018-uosius Lietuvos gyventojai pasitinka didėsiančiomis pajamomis, įvairiomis išmokomis, pensijomis, vadinamieji „vaiko pinigai“ bus mokami visiems Lietuvos vaikams, šeimoms bus patogiau slaugyti sergančius vaikus. Numatytas ir teisinis pagrindas savivaldybėms skirti ne tik...


Šios savaitės „Lietuvos ryto“ straipsnis „Ar Druskininkai yra kurortas? Paskelbta Vijūnėlės dvaro gelbėjimo operacija“, kurį „Palangos tiltas“ šiandien perspausdina, sukėlė daug šurmulio ne tik didžiausiuose šalies kurortuose, Palangoje ir Druskininkuose, bet ir visoje Lietuvoje. Ar gali būti, kad, kaip rašo...


Kaip bebūtų siekiama užkirsti kelią nesiliaujančioms patyčioms, visgi jų mastai nemažėja. Kovai su patyčiomis Seime Prezidentės siūlymu priimtos Švietimo įstatymo pataisos. Nuo šiol apie patyčias išgirdę mokyklų vadovai nedelsiant privalės informuoti institucijas, parūpinti psichologą. Naujosios pataisos įsigalios nuo kitų metų rugsėjo, tačiau daugelis mokyklų ir iki...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius