Psichikos dienos stacionaro Kretingoje darbų strigimas neramina ir palangiškius

Rasa GEDVILAITĖ, 2011-07-19
Peržiūrėta
2048
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Psichikos dienos stacionaro Kretingoje darbų strigimas neramina ir palangiškius

Ne paslaptis, jog lietuviai lenkia kitas šalis savižudžių skaičiumi, tad natūralu, jog siekiama šią padėtį taisyti ir skatinti žmonių norą gyventi. Taip skatinama kurti naujas paslaugas. Iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai padės kitu kampu pažvelgti į šią problemą ir įgyvendinti naujas priemones, kurios duos paspirtį gyvenimu nusivylusiems žmonėms. Vienas iš šių projektų – Psichikos dienos stacionaro (centro) prie VšĮ Kretingos psichikos sveikatos centro įkūrimas. Centras, aptarnaujantis 44 tūkstančius gyventojų, yra pasirašęs bendradarbiavimo sutartis su Palangos ir Gargždų pirminės asmens sveikatos priežiūros centrais, kurie gali naudotis psichikos dienos stacionaro (centro) paslaugomis.

 

Besigydydami neatitrūktų nuo namų

Viena iš priemonių, kaip padėti žmonėms – prie rajonų savivaldybių steigiami psichikos dienos stacionarai (centrai), kurie ims veikti įgyvendinus šiuo metu pradedamus vykdyti 2007–2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiamus projektus. Siekiant užtikrinti socialinę ir ekonominę šalies plėtrą, gyventojų gyvenimo kokybę, mažinti savižudybių, prievartos ir kitokio destrukcinio elgesio atvejų skaičių, būtina investuoti į modernius visuomenės psichikos sveikatos stiprinimo būdus. Vienas iš būdų yra psichikos dienos stacionarų kūrimas.

Psichikos dienos stacionarai (centrai) ypatingi tuo, kad čia teikiama rimtesnė, kompleksiškesnė pagalba nei gydant ambulatoriškai. Kita vertus, nors pacientai centruose bus aktyviai konsultuojami, turės galimybę gauti įvairias terapines paslaugas, jie neliks čia nakvoti, o praleis tik dalį dienos, tad neatitrūks nuo namų, savo artimųjų.

Kretingos psichikos sveikatos centrui taip pat iš Europos Sąjungos Sanglaudos fondo skirta lėšų atidaryti dienos stacionarą, kad būtų pagerinta teikiamų paslaugų kokybė. Šiai tarnybai įrengti yra numatytos 416 kv.m patalpos buvusios poliklinikos mansardoje.

 

Darbai sustojo

Tačiau, kaip paaiškėjo laikui bėgant, su gerom perspektyvom prasidėję darbai, ėmė ir sustojo. Šiuo metu Psichikos sveikatos centre keičiasi vadovai, tad natūralu, stringa ir darbai. Dar ne per seniausiai tuometinė centro direktorė Teresė Ramanauskienė džiaugėsi imtu vykdyti projektu ir tikėjosi visapusiškos naudos.  „Į centrą pacientai pateks savo noru. Nebus jokios prievartos. Jei nori – lankyk užsiėmimus. Manau, jog norinčių bus nemažai, nes daug nedarbingų ligonių tiesiog neturi ką veikti ir per dienas šlaistosi gatvėmis arba sėdi namuose. Todėl jų būklė tik blogėja. Užimtumo bei reabilitacinės priemonės, kurias teiks dienos stacionaras, tokiems žmonėms labai padės. Sunkiems ligoniams bus taikomas ir medikamentinis gydymas. Žinoma, kuriant šį centrą reikės daug darbo, vargo ir atsakomybės. Tačiau mes to nebijome. Svarbiausia – kad žmogui būtų gerai“, - tik ėmus vykdyti pačioje pradžioje kalbėjo buvusi Psichikos sveikatos centro direktorė.

Kaip pasakojo centro darbuotojai, išties nebėra kam vykdyti šio projekto, tad viskas ir stovi vietoje, be to, manoma, jog pristigs finansavimo, tad nieko konkretaus, apie projekto vystymąsi niekas negalėjo pasakyti.

Projektui viso skirtas finansavimas – 1 091 811 litų, iš jo ES dalis – 928 039,35 litai.

 

Galės lankytis 12 pacientų

Psichikos dienos stacionarą Kretingoje buvo ketinama įkurti 4-ame Pirminės sveikatos priežiūros centro aukšte. Ten bus aukštinamos lubos, įrengiamos patalpos. Vienu metu centrą galės lankyti 12 pacientų. Vieno gydymo kursas – 30 dienų, tačiau, jei liga paūmėja, kursus bus galima kartoti po keletą kartų per metus. Centre bus gydomi pacientai, turintys psichikos negalias, sergantys depresijomis, sunkiais asmenybės sutrikimais. Taip pat dienos centre buvo ketinama leisti lankytis žmonėms, išrašytiems iš stacionaro, kad atgautų prarastus įgūdžius, sustiprėtų psichologiškai. Paslaugas finansuos ligonių kasos, tad pacientui jos nekainuos.

Projektas orientuotas į tikslines grupes: asmenis, turinčius protinę negalią; psichikos negalią; sergančius demencijomis; afektiniais sutrikimais. Planuojama teikti šias paslaugas: medikamentinis gydymas, individuali ir grupinė psichoterapija, muzikos, šviesos terapijos, įvairios užimtumo grupės.

Buvo planuojama, jog su pacientais dirbs 5 specialistai: gydytojas, psichologas–psichoterapeutas, slaugytoja, socialinis darbuotojas ir užimtumo terapeutas. Įrengta 13 atskirų patalpų: gydymo, ligonių užimtumo, procedūrinis, gydytojų kabinetai, palata, specialistų kabinetai, higienos kambariai, virtuvėlė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės asmenų su negalia gerovės tarybos (toliau - Taryba) nariai rugsėjo 10 d. lankėsi Palangos miesto sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijoje (toliau - Bendrija), kuri vienija psichikos negalią turinčius asmenis bei jų šeimas.


Kviečiame pasinaudoti galimybe birželio 17 d. (pirmadienis) 9:00 – 15:30 val.  dalyvauti nemokamuose psichikos sveikatos raštingumo mokymuose Palangoje.


Gegužės 1 dieną buvo minima pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena.


2021 metais vienam tūkstančiui gyventojų teko 75 psichikos sutrikimai, kai prieš beveik dešimtmetį – 2012 m. – šis rodiklis siekė 49 psichikos sutrikimus tūkstančiui gyventojų.


Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia prisijungti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip atkreipti dėmesį į sudėtingą Lietuvos jaunų žmonių psichinę sveikatą.


Negalia būna ne vien fizinė, bet ir proto, psichikos ar intelekto. Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje psichikos ir elgesių sutrikimų turėjo 12,1 proc. suaugusių šalies gyventojų.


Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d.  pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...


Kretingos rajono savivaldybės viešajai įstaigai Kretingos psichikos sveikatos centrui – kaltinimai dėl didelės vertės sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir panaudojimo, kai dėl to buvo padaryta didelė žala.


Spalio 10 – Pasaulinė psichikos sveikatos diena

Parengė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo programą pagal sutartį su Palangos savivaldybe, 2013 10 10 | Rubrika: Sveikata

Nuo 1992 m. Pasaulinė psichinės sveikatos federacija pasiūlė minėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną ir kiekvienais metais ši federacija skelbia vis kitą aktualią šios dienos temą. Šių metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema skirta vyresnio amžiaus žmonių psichinei sveikatai.


Ne paslaptis, jog lietuviai lenkia kitas šalis savižudžių skaičiumi, tad natūralu, jog siekiama šią padėtį taisyti ir skatinti žmonių norą gyventi. Taip skatinama kurti naujas paslaugas. Iš 2007-2013 m. Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai padės kitu kampu pažvelgti į šią problemą ir įgyvendinti naujas priemones, kurios duos paspirtį gyvenimu nusivylusiems žmonėms. Vienas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius