Spalio 10 – Pasaulinė psichikos sveikatos diena
Nuo 1992 m. Pasaulinė psichinės sveikatos federacija pasiūlė minėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną ir kiekvienais metais ši federacija skelbia vis kitą aktualią šios dienos temą. Šių metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema skirta vyresnio amžiaus žmonių psichinei sveikatai.
Šių metų Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 60 metų ir vyresni žmonės sudarė 24 proc. Lietuvos gyventojų. Palangoje 60 metų ir vyresnio amžiaus gyventojų yra 27,6 proc. Kadangi mokslas sparčiai žengia į priekį, daugelį nepagydomų ligų išmokta pagydyti, žmonių gyvenimo sąlygos gerėja ir dėl to žmonių gyvenimo trukmė vis ilgėja, visuomenė sensta. Todėl labai svarbu atkreipti dėmesį į psichinę vyresnių žmonių sveikatą, norint senstant išlaikyti kuo didesnį savarankiškumą visose gyvenimo srityse.
PSO psichinę sveikatą apibrėžia kaip vidinę būseną, kurios metu asmuo objektyviai suvokia savo gebėjimus, gali lengvai susidoroti su stresu kasdieninėje veikloje ir produktyviai dirbti, bei sugebėti įsijungti į socialinį aplinkinių gyvenimą. Vyresniame amžiuje dažni veiksniai sukeliantys fizinius negalavimus yra lėtinis stresas, nerimas ir depresija. Spartėjant gyvenimo tempui bei visuomenės reikalavimams nerimo, streso bei depresijos pasireiškimo kontrolė tampa vis aktualesnė ir vyresniame amžiuje, kai vyksta gyvenimo ritmo pokyčiai. Moterims ypatingai svarbus klimakterinis periodas, šiame periode gali išryškėti kai kurie psichinės sveikatos sutrikimai.
Psichinės sveikatos sutrikimai, kurie dažniausiai ištinka pagyvenusio ir senyvo amžiaus žmones yra neurozinio spektro (baimė, nerimas, panika, miego, valgymo ir kt. sutrikimai), afektiniai sutrikimai (depresija, manija), demencijos (Alzheimerio liga, multiinfarktinė demencija, ir kt). Normaliai senėjant sulėtėja visi psichiniai procesai, ypač mąstymas, atsiranda lengvas atminties susilpnėjimas, energijos bei poreikių nežymus mažėjimas. Vargina somatiniai negalavimai tokie kaip silpnumas, nuovargis, galvos, širdies skausmai, miego sutrikimai, apetito, svorio pokyčiai. Tačiau visa tai nesutrikdo žmogaus darbingumo bei jo visuomeninio gyvenimo.
Norint gerint vyresnio amžiaus žmonių psichinę sveikatą, reiktų didelį dėmesį skirti fizinio aktyvumo skatinimui. Fizinis aktyvumas pagerina psichinę sveikatą, taip pat mažina tokių sutrikimų, kaip depresija ar nerimas, tikimybę. Rekomenduojama, kad vyresni žmonės vidutinio intensyvumo fizinei veiklai kasdien skirtų bent po 30 minučių. Taip būtų padidinamas fizinis pajėgumas, stiprinamos ir treniruojamos visos organizmo sistemos. Vidutinio intensyvumo treniruotėms ar tiesiog lėtesniam sportui galėtume priskirti šiaurietišką ėjimą, važiavimą dviračiu ar paprastą mankštą namuose. Vyresnio amžiaus žmonėms nerekomenduojamos sporto šakos, kurios reikalauja didelės fizinės įtampos bei ištvermės.
Fizinis aktyvumas yra glaudžiai susijęs su nuotaika ir gera psichikos savijauta. Gera psichinė sveikata leidžia įveikti įprastinį gyvenimo stresą, produktyviai dirbti, taip prisidedant prie savo bendruomenės gyvenimo. Fizinė veikla yra gana efektyvi priemonė kovojant su psichinės sveikatos sutrikimais.
Nemokami šiaurietiško ėjimo mokymai:
spalio 22 d., 17 val. kviečiame visus, kurie nori susipažinti su šiaurietišku ėjimu, mokymai vyks Palangoje Birutės parke (renkamės prie rotondos).
Būtina išankstinė registracija šiaurietiškoms lazdoms parinkti!
Registracija: tel. (8 46) 234796, mob. 861230176, el. paštas
[email protected]
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Kviečiame dalyvauti nemokamuose psichikos sveikatos raštingumo mokymuose Palangoje
2024 05 27 | Rubrika: Miestas
Kviečiame pasinaudoti galimybe birželio 17 d. (pirmadienis) 9:00 – 15:30 val. dalyvauti nemokamuose psichikos sveikatos raštingumo mokymuose Palangoje.
Gegužės 1 dieną buvo minima pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena.
2021 metais vienam tūkstančiui gyventojų teko 75 psichikos sutrikimai, kai prieš beveik dešimtmetį – 2012 m. – šis rodiklis siekė 49 psichikos sutrikimus tūkstančiui gyventojų.
Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną rengiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“
2022 10 10 | Rubrika: Miestas
Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia prisijungti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip atkreipti dėmesį į sudėtingą Lietuvos jaunų žmonių psichinę sveikatą.
Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu dėl ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo bei naujais reikalavimais Palangos miesto pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau – ASPĮ) nuo 2022 m. sausio 3 d. pradėjo teikti slaugos paslaugas namuose su nauja komanda, kurią sudaro 2 slaugytojai, 2 slaugytojo padėjėjai, kineziterapeutas. Palangos...
Kretingos rajono savivaldybės viešajai įstaigai Kretingos psichikos sveikatos centrui – kaltinimai dėl didelės vertės sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir panaudojimo, kai dėl to buvo padaryta didelė žala.
Palangos psichikos sveikatos specialistai apie tai kaip suvaldyti „kovido“ nerimą: „Negalime sustabdyti bangų, bet galime išmokti jomis plaukti“
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 12 17 | Rubrika: Miestas
Karantino suvaržymai – būtini suvaldant koronaviruso pandemijos mastus, tačiau socialinių ryšių suvaržymai, žmonių tarpusavio ryšių apribojimai daugeliui žmonių yra nelengvai pakeliami psichologiškai. Psichologai vieningai sutaria: tarp karantino pažeidžiamiausių grupių – jaunimas, moksleiviai. Kaip jiems įveikti karantino suvažymus su mažiausia žala sau?
Palangos medikams, įtemptai ir pasiaukojančiai dirbusiems visų mūsų labui karantino metu bei įnešusiems svarų indėlį suvaldant COVID-19 (koronaviruso infekcijos) plitimą, trečiadienį Klaipėdos universitete vykusio iškilmingo renginio metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga įteikė apdovanojimus “Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“.
Ko Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių ar psichikos ligonių bangos? (VISAS STRAIPSNIS)
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 05 21 | Rubrika: Miestas
Karantinas mus uždarė namuose tarp keturių sienų ir, net jam laisvėjant, labiau žvalgomės į namų pusę. Priverstinė saviizoliacija veikia kiekvieną: nerimaujame, keiksnojamės, o nusiraminimo neretai ieškome sočiau valgydami ar...mylėdamiesi. Ko Palangoje tikėtis metų pabaigoje: kūdikių ar psichikos ligonių bangos? „Palangos tiltas“ ieškojo atsakymų pas seksologą...
Spalio 10 – Pasaulinė psichikos sveikatos diena
Parengė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo programą pagal sutartį su Palangos savivaldybe, 2013 10 10 | Rubrika: Sveikata
Nuo 1992 m. Pasaulinė psichinės sveikatos federacija pasiūlė minėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną ir kiekvienais metais ši federacija skelbia vis kitą aktualią šios dienos temą. Šių metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema skirta vyresnio amžiaus žmonių psichinei sveikatai.