Opozicijos ginklas – politikų pasisakymų cenzūra

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014-11-13
Peržiūrėta
1873
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Opozicijos ginklas – politikų pasisakymų cenzūra

Visais laikais bet kokia valdžia yra linkusi į autoritarizmą. Bet kuris vadovas, lyderis pageidauja, kad viskas vyktų taip, kaip jis sugalvojo. Tokia jau ta žmogaus prigimtis...
Siūlantys elgtis kitaip visoms valdžioms visuomet buvo nepatogūs, nes atskleisdami valdžios klaidas ir siūlydami geresnę išeitį jie visuomenėje pagimdo abejones dėl valdžios išminties, žmonėms leidžia galvoti, kad juos valdantys vadovai yra kvailiai.

Anksčiau kitaminčiai buvo kariami, ketvirčiuojami, vėliau – šaudomi, įkalinami. Demokratijos vystymasis, įsigalėję laisvi demokratiniai valdžios rinkimai pasaulyje leido atsirasti kitokiems, civilizuotiems valdžios ir jos kritikų santykiams. Atsirado kolektyvinis valdžios sprendimų priėmimas. Diskusijos ar net ginčai, kuriuose vyrauja įvairios nuomonės, tapo neatsiejama sprendimų priėmimo proceso dalimi.
Išgirdę geresnį pasiūlymą vadovai, lyderiai nebebijo pakeisti savo nuomonės. Tiesa, žmogus nuo savo prigimties toli nepabėgo, todėl valdžia tai daro vis dar nenoriai, manydama, kad taip rodo savo silpnumą. Tačiau iš tiesų tik stiprūs lyderiai nebijo pripažinti klydę ir priima kitą pasiūlymą, kuris visuomenės interesus tenkina geriau.
Visa tai skaitytojams primenu, norėdamas pabrėžti valdžios opozicijos svarbą šioje demokratijos eroje. Visuomenei tarnaujančios valdžios jėga slypi stiprioje, išmintingoje opozicijoje. Jei valdžiai oponuojantiems politikams iš tiesų rūpi ne valdžios postai ir storesnė duonos riekė, o visuomenės gerovė, jie turėtų padėti valdžiai priimti geriausius sprendimus.
Stiprios opozicijos užduotis – kontroliuoti ir, jei reikia, kiek pristabdyti į priekį nuolat lekiančią valdžią. Arba priešingai – stumtelėti prisnūdusius. Padėti jai pasirinkti tiesiausią kelią, nes einant iš paskos valdžios užstojamas galutinis tikslas gal ir nėra gerai suvokiamas, tačiau aiškiai matyti, kada einantys priekyje ima sukti šunkeliais. Tokia opozicijos padėtis yra net dėkingesnė, nes už sprendimų rezultatą visa atsakomybė gula ant valdžios.
Kvaila yra ta valdžia, kuri net neapsvarsčiusi iš karto atmeta išmintingus opozicijos pasiūlymus vien dėl to, kad jie – kitaminčiai, ne savi. Konstruktyvią ir teisingą kritiką ignoruojanti bei gerų opozicijos pasiūlymų nepaisanti valdžia visuomet bus trumpalaikė, nes visuomenė per rinkimus pasirinks protingesnius.
Tačiau ką daryti, jei opozicija – kvaila? Jei išmintingų patarimų iš jos negirdėti, o ekspromtu gimdomi populistiniai pasiūlymai yra neįgyvendinami? Jei aklai prieštaraujama bet kokiems, net neišvengiamiems valdžios sprendimams? Jei balsuojant už ūkinį, racionalų sprendimą valdžiai oponuojantys politikai pasislepia po lapais – iš viso išeina iš posėdžių salės ir nedalyvauja tarybos posėdyje?
Tokią, ne kuriančią, bet griaunančią nepakaltinamą opoziciją turime Palangos taryboje. Į opoziciją susibūrę socialdemokratai bei prie jų prisišliejęs E. Židanavičius politinį neįgalumą dar kartą pademonstravo savo demaršu praėjusiame tarybos posėdyje.
Opozicija užsipuolė dabartinėje autobusų stotyje tvyrančią netvarką kloaka pavadinusį tarybos narį Albiną Stankų, kuris svarstant klausimą dėl bendrovės „Palangos autobusų stotis“ likvidavimo, pasipiktino net viešojo tualeto nesugebančiu atgaivinti savivaldybės išlaikomu bendrovės kolektyvu.
Praėjusio tarybos posėdžio pradžioje savo pareiškimą iškilmingai tėškusi opozicija A. Stankų apkaltino, kad, viešame pasisakyme pavartojęs tokį situacijos apibūdinimą, jis esą „ne tik įžeidė ir sumenkino UAB „Palangos autobusų stotis“ darbuotojus ir jų orumą, bet ir neabejotinai parodė didžiulę nepagarbą visai Palangos bendruomenei“.
Šiame pareiškime kliuvo ir posėdžiui pirmininkavusiam merui Š. Vaitkui, kad šis nereagavęs ir nesustabdė tarybos nario A. Stankaus, paniekinančiai kalbančio apie miesto gyventojus. Opozicija pareikalavo, kad A. Stankus viešai atsiprašytų įžeistų palangiškių, o Š. Vaitkus pelenais galvą turėtų barstytis už tai, kad laiku nereagavo ir neužkirto kelio A. Stankaus pasisakymui. Kaip? Meras turėjo nebeleisti tarybos nariui kalbėti, ar išvaryti jį iš salės, iškviesti policiją? Negi ateityje taryboje politikai galės pasisakyti tik prieš tai raštu pateikę savo pasisakymus ir praėję mero cenzūrą?
Reikalaujamu atsiprašymu nepasitenkinusi opozicija pageidauja, kad A. Stankaus ir Š. Vaitkaus netinkamas elgesys būtų apsvarstytas Etikos komisijoje. Na, ar negražu – socialdemokratų kandidatė į merus E. Kuznecova reikalauja, kad Etikos komisijai vadovaujanti kita darbiečių kandidatė G. Krasauskienė apsvarstytų trečio konservatorių kandidato Š. Vaitkaus elgesį. Oi, kad karš merui kailį abi moteriškės. Ko gero, net gali uždrausti Š. Vaitkui kandidatuoti į merus.
Išgirdus šį pareiškimą visiems turėtų būti juokinga. Tačiau po tokių politinės opozicijos priekaištų valdžiai darosi labiau graudu. Ar tai viskas, ką miesto valdžios veiksmuose kritikuotino įžvelgia oponentai?
Vaizdžiai išreikšdamas savo nuomonę politikas ne nusikeikė, ne leptelėjo kokios svetimybės, o panaudojo lietuvių kalboje leistiną vartoti tarptautinį žodį. Kodėl jam nuskambėjus iš karto nereagavo pati opozicija? Nebuvo spėjusi pasiskaityti žodyno? Toks priekaištas dar absurdiškiau atrodo žurnalistams, kuriems vaizdingi išsireiškimai, alegorijos, hiperbolizavimai yra kasdien naudojamos stilistinės kalbos priemonės.
Dar būtų suprantama, jei tokį pareiškimą perskaitytų įsižeidę autobusų stoties darbuotojai. Tačiau opozicija pati nusprendė, kad įsižeisti privalo ne tik jie, bet ir visa Palangos bendruomenė. Gal A. Stankus ir Š. Vaitkus turėtų atsiprašyti Suvienytų Nacijų Organizacijoje, nes po A. Stankaus pasisakymo greičiausiai liko įžeista visa pasaulio žmonija?
Blogai miestui, kai nėra kam tinkamai kontroliuoti valdžią. Bet dar blogiau, kai taryboje atsiduria miesto gyventojai, neišmanantys, ką čia turi veikti.
 

Jūsų komentaras:

Palangos bendruomenė 2014-11-14 08:34 (IP: 86.100.63.40)
Kol kas -opozicijos veikla pasižymi: -"pilstymas iš tuščio į kiaurą"!....-Kai nuveiksite tiek, kiek A.Stankus yra nuveikęs miesto labui,tai ir parašykite!.. Kol kas šnipštas!...

Taip pat skaitykite

Prieš porą savaičių sostinės Gedimino prospekte vykusiame „Aurum 1006 km lenktynių“ pristatyme „Stateta BRO by ESWRT“ komandai atstovavo tik vienas jos lenktynininkas - Eimantas Navikauskas.


Dar vasarą Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) paskelbė įvairiaus rango šalies politikų – ir vietos Tarybų narių – turto deklaracijas už 2020 metus. Socialdemokratdarbietis Domininkas Jurevičius yra vienas turtingiausių ne tik Palangos miesto savivaldybės Tarybos, bet ir visos Lietuvos politikų. Deklaruoto didžiausio turto 2020 metais sąraše tarp visų kitų šalies įvairaus lygio politikų yra...


Žurnalas „Reitingai“ ir DELFI paskelbė turtingiausių šalies politikų 50-ą. Jame 42-ąją vietą užima Palangos miesto Tarybos narys Domininkas Jurevičius, 2018 metais deklaravęs turto už 1,45 milijono eurų. Beveik 1,2 mln. eurų verti politiko įsigyti žemės sklypai.


Opozicijos ginklas – politikų pasisakymų cenzūra  1

Alvydas ZIABKUS, “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 11 13 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Visais laikais bet kokia valdžia yra linkusi į autoritarizmą. Bet kuris vadovas, lyderis pageidauja, kad viskas vyktų taip, kaip jis sugalvojo. Tokia jau ta žmogaus prigimtis... Siūlantys elgtis kitaip visoms valdžioms visuomet buvo nepatogūs, nes atskleisdami valdžios klaidas ir siūlydami geresnę išeitį jie visuomenėje pagimdo abejones dėl valdžios išminties, žmonėms leidžia...


Pačioje vertingiausioje, labiausiai saugomoje Palangos miesto istorinėje dalyje, J. Simpsono g. 21 – prie Birutės parko, tarp Vytauto ir J. Simpsono gatvių plytinčioje buvusioje Seimo kanceliarijos poilsio bazės „Viešnagė“ teritorijoje planuojami nauji poilsio namai. Tačiau projekto vystytojai, parengę urbanistinę koncepciją bei šią savaitę viziją...


Jeigu Palangos savivaldybės Taryba išties siekia išrauti bet kokias korupcijos piktžoles kurorte, Antikorupcijos komisijos pirmininku turėtų paskirti Tarybos opozicijos atstovą, įsitikinęs Arvydas Juršėnas, naujasis Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Klaipėdos valdybos viršininkas. Jis „Palangos tiltui“ teigė, kad sieksiąs pasitelkti...


Ketvirtadienį Palangos miesto tarybos nariai bus atitraukti nuo tiesioginių darbų ir rinksis į neeilinį posėdį. To priežastis – praėjusį ketvirtadienį opozicijos atstovams pasiūlius iš dienotvarkės buvo išbraukti su teritorijų planavimu susiję klausimai, vienas jų – dėl pritarimo Šventosios jūrų uosto detaliajam planui. Dėl šio valstybei svarbaus...


Tarybos posėdyje - maža opozicijos pergalė

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 11 02 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį įvykęs Palangos miesto savivaldybės Tarybos posėdis prasidėjo iškilmingomis akimirkomis – meras V. Stalmokas ilgamečiam Tarybos nariui Daniui Puodžiui, sveikindamas su gražiu gimtadieniu (sukako 75 metai – aut.), įteikė gėlių puokštę. Jubiliatas, pasinaudojęs dėmesiu, teiravosi savivaldybės administracijos direktoriaus Valerijaus Kuznecovo apie miesto gatvių tvarkymo...


Palangos politikai, regis, verčiasi per galvą, kad Palanga taptų patrauklesnė poilsiautojams iš visos Lietuvos ir užsienio, bet kai kurie Tarybos nariai, regis, patys mieliau atostogoms pasirinktų užsienio kurortus ar nors išvyką prie ežerų. Dauguma politikų – devyndarbiai, priversti aukoti atostogas dėl savo verslo ar asmeninių priežasčių...


Kad eilinių žmonių žinios apie Europos Sąjungos paramą dažniausiai apsiriboja trafaretiniu pasakymu „pinigų davė Europos Sąjunga“, nieko nuostabaus –dauguma žmonių apie Sąjungos paramą sprendžia pagal renovuojamas mokyklas ar rekonstruojamas gatves. Tačiau iš politikų, juolab savivaldybės Tarybos narių, suprantama tikėtis gilesnių žinių apie ES paramos panaudojimą, projektus, jų „virtuvės“...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius