Kovo 11-osios pamokos: kaip auganti karta supranta pilietiškumą

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-03-07
Peržiūrėta
2913
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lietuvos nepriklausomybės dienos išvakarėse Senosios gimnazijos I d. klasei pilietiškumo pamoką vedė mokytoja I. Pociuvienė.
Lietuvos nepriklausomybės dienos išvakarėse Senosios gimnazijos I d. klasei pilietiškumo pamoką vedė mokytoja I. Pociuvienė.

 

Artėjant Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės dienai, ne vienam mūsų kyla klausimas: o kaip aš pats suvokiu šią datą, ką man reiškia valstybė, pilietiškumas, patriotiškumas? Suaugusieji tai supranta ir suvokia vienaip, o jų minčių atspindžius galime išvysti ir laikraščių puslapiuose, ir interneto portaluose. O kaip tai suvokia auganti karta?
Valstybės šventės išvakarėse „Palangos tilto“ žurnalistė turėjo galimybę apsilankyti Senosios gimnazijos I d klasės pilietiškumo pamokoje, kurią vedė istorijos mokytoja metodininkė Ilona Pociuvienė, sakiusi, jog šių pamokų metu su mokiniais diskutuojama apie visą valstybės tapsmo laikotarpį, apie jos praeitį ir istorijos kelią, apie tai, ką reiškia Lietuva, valstybė, nepriklausomybė, kuo kiekvienas gali prisidėti prie jos kūrimo ir kaip pasireiškia meilė ir pagarba savo valstybei.
Šį kartą kalbėta apie tai, kaip galima garsinti savo šalį ir savo miestą. Moksleiviai rengėsi kalbėti apie politikos, kultūros, sporto sričių žmones – ar kolektyvus, kurie, jų nuomone, prisideda prie Palangos vardo skambėjimo Lietuvoje bei už jos ribų.
Iš politikų gimnazistai išskyrė du miesto vadovus: Agnė pasirinko pristatyti dabartinį Palangos merą Šarūną Vaitkų, Vidmantas – buvusį miesto vadovą Vytautą Stalmoką.
Vos ne absoliuti dauguma moksleivių rinkosi kultūros srities Palangos šviesuolius: dainininką Stasį Povilaitį, poetą ir žurnalistą Gediminą Griškevičių, dailininkus Vytautą Kusą, Dovilę Oškinytę, tautodailininką Albertą Žulkų, akademiką Vladą Žulkų. Nepamiršti ir kolektyvai „Palangos vėtrungė“, „Mėguva“, Palangos orkestras, atlikėja Jurga Šeduikytė, televizijos laidų vedėja bei liaudies dainų atlikėja Loreta Sungailienė, Kultūros centro direktoriaus pavaduotojas Nerijus Stasiulis – beje, trys pastarieji garsina ne tik Palangą, bet ir pačią Senąją gimnaziją. Pilietiškais ir Palangą garsinančiais žmonėmis gimnazistai laiko ir Paulių Sangavičių, Janiną Serapinienę, Dianą Beržanskeinę, Dainių Kepenį. Nepamiršti sportininkai bei jų treneriai – Reinoldas Seibutis, Regimantas Juška, Mantas Semčenko. O gimnazistė Ernesta pristatė savo senelį – kraujagyslių ir kardiologijos centro kūrėją gydytoją daktarą Joną Juškėną.
Tačiau kas vis dėlto yra pilietiškumas ir patriotiškumas? Kaip jį supranta pirmokai gimnazistai? Pateikiame jums keletą citatų.
„Pilietiškumas – tai pagarba savo tautai ir savo šaliai. Tik pilietiškas žmogus neišduos savo šalies, gerbs ją, mylės, jei reikės – stos į kovą dėl jos. Mano manymu, kiekvienas turi mylėti savo šalį, gerbti ją bei savo kalbą. Toks žmogus yra pilietiškas, tokia esu aš“.
„Aš pilietiškumą suprantu kaip savęs, šalies ir gyventojų gerbimą. Turi būti geras, atsakingas, padėti kitiems. Ir dar reikia atlikti savo pareigas“.
„Ne visi aiškiai supranta ir žino, kas gi yra tas pilietiškumas. Dauguma mano, kad būti pilietišku reiškia dalyvauti įvairiose organizacijose, daryti žygdarbius. Kiti mano, jog norint būti pilietišku, būtinai turi susideginti, kaip tai padarė 1972 m. Romas Kalanta. Mano manymu, pilietiškumas yra ir tokie paprasti dalykai, kaip pakelti nukritusią Lietuvos vėliavą, pervesti per gatvę močiutę“.
„Pilietiškas žmogus turi žinoti savo šalies istoriją, laikytis įstatymų, gerbti juos tokius, kokie yra. Svarbu palaikyti savo šalį per sporto čempionatus, labiau klausytis lietuviškų dainų ir jas populiarinti. Labai svarbu, kad būtum ištikimas savo šaliai, kad joje gyventum, kad ir kokia Vyriausybė būtų bloga, o ne pasirinktum lengviausią kelią – emigruoti“.
„Ką man reiškia pilietiškumas? Manau, pagrindinė pilietiškumo taisyklė yra mylėti ir saugoti savo šalį“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 27-ąją, Seimo narys Mindaugas Skritulskas, kuris yra kandidatas į 2024-2028 Seimą Mėguvos vienmandatėje rinkimų apygardoje, Seimo Antikorupcijos komisijoje davė paaiškinimus dėl jo tariamo dalyvavimo Palangos apžvalgos rato versle. „Mindaugas aiškiai papasakojo, kaip buvo kurpiama ši rinkiminė „istorija,“ – po posėdžio įraše Facebook komentavo Palangos meras ir M. Skritulsko...


Airijos oro įmonė „Ryanair“ paskelbė kitų metų vasaros sezono skrydžių tvarkaraštį iš Lietuvos oro uostų – iš jų nuo kovo pabaigos tiesiogiai bus galima pasiekti dar 15 Europos miestų. 


UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad kovo 21 d. ir kovo 28 d. laikinai bus nutrauktas vandens tiekimas keletui vartotojų.


UAB "Palangos vandenys" informuoja, kad kovo 13 d. ir kovo 14 d. bus laikinai nutrauktas vandens tiekimas keletui vartotojų.


„Kas Tau yra laisvė?“ - klausiame aktyvių, įdomių Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų. Parodoje – instaliacijoje „Laisvės šviesa: Palangos jaunimo pulsas“ norime prisiliesti prie šiandieninio Palangos jaunimo pulso – veiklos, minčių ir jausmų. Visi šio projekto dalyviai gimė nepriklausomoje Lietuvoje, jau po 1990 metų kovo 11...


Kad Palangos reprezentacinė krepšinio komanda „Palanga“ jau antrus metus iš eilės kausis Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) finaliniame ketverte – pusfinalyje Palangos sporto arenoje balandžio 23 dieną „Palanga“ kovos su Marijampolės „Sūduva-Mantinga“, – didelis visų klubo rėmėjų, žaidėjų, trenerio Virginijaus Sirvydžio ir...


Artėjant Kovo 11-ajai, Lietuvos nepriklausomybės dienai, ne vienam mūsų kyla klausimas: o kaip aš pats suvokiu šią datą, ką man reiškia valstybė, pilietiškumas, patriotiškumas? Suaugusieji tai supranta ir suvokia vienaip, o jų minčių atspindžius galime išvysti ir laikraščių puslapiuose, ir interneto portaluose. O kaip tai suvokia auganti karta?...


Lipdamas savivaldybės laiptais, šnopuoja kaip šernas, pavalgęs pietus „Pas Feliksą“, gadina orą kaip šeškas, bet... apskritai – visai neblogas žmogus, nors tinkamas tik bokso kriaušei daužyti. Spėkite kas toks? Ogi Palangos vicemeras Saulius Simė. Kas dar nori „pavaryt“ ant kurorto vicemero?


M – tai režisierius Juozas Miltinis. Jis yra pirmoji karta, antroji – jo buvusi mokinė, dabar Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos mokytoja Alma Pronckūnienė, o 3-ioji karta – tai jos dramos sambūrio auklėtiniai. „Tokį pavadinimą dar 1999 metais sukūrė mano pirmoji laida. Kai jau mano auklėtiniai turės savo būrelį, galės pavadinti ketvirtąja...


Niekada nepailstantis ir nuolat kūrybinių minčių kupinas dramos sambūris „M – 3-ioji karta“ nesiilsi net vasarą. Jo vadovė Alma Pronckūnienė įkvepia vaikus įvairiausiems vaidmenims ir pažadina viduje glūdinčius aktorius. Vasarą jie sukūrė du filmukus, kurie mažiesiems aktoriams paliko gilius įspūdžius, o šis jų sunkus triūsas pastebėtas ne tik Lietuvoje. Praėjusią vasarą jų sukurtas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius