Kada ir kiek reikia mokėti už sveikatos tyrimus?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-04-25
Peržiūrėta
3265
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kada ir kiek reikia mokėti už sveikatos tyrimus?

Palangos gydymo įstaigų pacientai labai dažnai užduoda klausimus, už kokius tyrimus reikės mokėti ir kodėl? Asmenys, drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), turėtų gauti nemokamas medicinos paslaugas, apmokamas iš PSD fondo biudžeto. Bet taip kurorte yra ne visada.

Už kraujo tyrimą – 15 eurų?
Dirbanti ir socialiai drausta palangiškė (redakcijai pavardė žinoma, – aut.) Palangos S. Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo (BPG) centre šią savaitę už kraujo tyrimą, kurio metu buvo nustatytas cholesterolio, gliukozės kiekis kraujyje bei hormonų veikla, sumokėjo 15 eurų. Moteris drausta PSD, yra prisirašiusi šiame centre pas šeimos gydytoją ir lankosi jau seniai, tad jai kilo klausimas: „Kodėl turėjau mokėti, jei sąžiningai moku mokesčius valstybei?“
Dar viena palangiškė minėjo atvejį, kuomet iš to paties medicinos centro buvo siunčiama į Klaipėdos jūrininkų ligoninę endokrinologiniam tyrimui, tačiau ten nuvykus, buvo paprašyta už tam tikrus tyrimus susimokėti: „Nuvykus į ligoninę, man paaiškino, kad gydytoja siuntime nenurodė, jog paslauga gali būti nemokama. Dar informavo, kad su kasos čekiu galima kreiptis į Teritorines ligonių kasas ir pasiaiškinti, ar yra galimybė susigrąžinti mokėtą sumą“. Tačiau, pasak moters, čekį administratorė įsegė į dokumentinę knygą ir negalėjo jo atiduoti.
Teritorinės ligonių kasos skelbia tokią informaciją: „Apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu pacientams visi laboratoriniai tyrimai, kurie numatyti šeimos gydytojo normoje, turi būti atliekami nemokamai. Taigi, tyrimai, kuriuos skiria gydytojas specialistas (pvz., endokrinologas, oftalmologas ir pan., – aut.), atliekami nemokamai (išskyrus tyrimus, išvardytus įsakyme dėl mokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų sąrašo)“.

Mokamų paslaugų sąrašas
Pacientas už gydymo paslaugą turi susimokėti, jei neturi šeimos gydytojo siuntimo. Taip pat jei savo iniciatyva pasirenka papildomas paslaugas ar procedūras, jis sumoka šių paslaugų ar procedūrų kainą. Pacientui panorus registruotis į bendrąją eilę ir pageidaujant gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas skubos tvarka, taip pat gali tekti susimokėti pagal nustatytus medicinos įkainius. Dar galite būti paprašyti susimokėti tokiu atveju, jei patys pasirenkate brangesnius medikamentus, brangesnį tyrimo būdą ar pageidaujate pagrindinei ligai diagnozuoti nebūtinų medžiagų ar procedūrų. Šis atvejis vyksta tik gavus gydytojo sutikimą.
Klaipėdos teritorinių ligonių kasų (TLK) Kontrolės skyriaus specialistas Saulius Dabravalskis aiškino, kad kiekviena gydymo įstaiga ar medicinos centras savo mokamų paslaugų įkainius turi skelbti viešai: „Įkainiai turi būti patvirtinti vadovo parašu ir pakabinti visiems pacientams matomoje vietoje“. Tačiau prieš mokant, specialistas ragina labai atsakingai pasidomėti, ar tikrai jis privalo mokėti: „Jei esate draustas PSD ir Jūsų prašoma primokėti ar sumokėti už gydymo paslaugas, visada išsiaiškinkite, kodėl to reikalaujama, paprašykite dokumentų, kurie įrodytų priemokų teisėtumą“. Šią informaciją, pasak S. Dabravalskio, galima gauti gydymo įstaigoje: „O jei įstaiga tinkamų argumentų pateikti nesugeba, visada galite konsultuotis su gyvenamosios vietos TLK konsultantu“.

Pasitikrinkite, ar turite mokėti
Šeimos gydytojas, pasak TLK specialisto, prisirašiusiems gydymo įstaigoje nemokamai gali skirti šias paslaugas: „Hematologinis kraujo tyrimas PSP specifikai pritaikytu analizatoriumi; šlapimo tyrimas juostele (su analizatoriumi); C reaktyvaus baltymo ir/arba ENG tyrimas; glikemijos kiekio kraujyje nustatymas; cholesterolio kiekio kraujyje (asmenims nuo 40 metų amžiaus ar esant šeimyninei anamnezei, antsvoriui, sergant kai kuriomis, tarp jų endokrininėmis, ligomis) nustatymas; kalio ir natrio kiekio kraujo serume nustatymas; kreatinino ir šlapalo (urea); gliukozės toleravimo mėginys; ALAT – alanininę transaminazę, ASAT – asparagininę transaminazę, ŠF – šarminę fosfatazę, GGT – gama-gliutamil transferazę; bilirubino; prostatos specifinį antigeną (pacientams po radikalaus priešinės liaukos vėžio gydymo); geležies kiekio kraujyje; mikroalbumino kiekio šlapime“.
TLK specialistas iškart perspėjo, kad labai lengva apsigauti: „Jei procedūra ar tyrimas nepriskiriamas šeimos gydytojo kompetencijai, už tyrimą dažnu atveju gali tekti sumokėti“. O tai reiškia, jei, tarkim, šeimos gydytojas jums liepia pasidaryti endokrinologinį tyrimą, kas nepriklauso bendrosios praktikos gydytojo kompetencijai (jį turėtų atlikti tik gydytojas endokrinologas), dažnu atveju tenka mokėti.

Privačios ir biudžetinės įstaigos
S. Kulikauskienės BPG centro administratorė Lolita Kovaliovienė „Palangos tiltui“ negalėjo suteikti informacijos, kodėl minėta palangiškė turėjo sumokėti pinigus. „Siūlyčiau prieš mokant pasidomėti TLK tinklapyje skelbiama informacija arba teirautis mūsų gydymo įstaigos specialistų“, – teigė moteris.
Informavus, kad tai buvo kraujo tyrimas, administratorė paaiškino, kad kraujo tyrimų gama yra labai plati: „Tikrai būtų sudėtinga vienu sakiniu pasakyti. Galiu pasakyti tik tiek, kad paprastas kraujo tyrimas, kuomet imamas kraujas iš piršto, profilaktiškai kartą metuose yra nemokamas“.
S. Kulikauskienės BPG centras yra privati gydymo įstaiga, tačiau mokamos ir nemokamos paslaugos yra ir biudžetinėse įstaigose. S. Kulikauskienės BPG centro informaciniame stende skelbiama, kad laboratoriniai tyrimai (bendras kraujo, bendras šlapimo, elektrokardiograma, cholesterolio ir gliukozės kiekis kraujyje), turint šeimos gydytojo siuntimą, atliekami nemokamai šiais atvejais: „Profilaktiškai vieną kartą metuose, ligos atveju pagal indikacijas, kurias nustato šeimos gydytojas, prieš numatomas planines operacijas“. Visais kitais atvejais tyrimai yra mokami. Žaizdų perrišimo procedūros atliekamos su paties paciento medikamentais ir tvarsliava.
Palangos asmens sveikatos priežiūros centras skelbia, kad mokami laboratoriniai tyrimai tie, kurie neįeina į šeimos gydytojo normą, arba taip vadinamą kompetenciją. Šio centro administratorė paaiškino, kad informaciniame stende nurodytos mokamos laboratorinių tyrimų paslaugos pacientui atliekamos keliais atvejais: „Visos paslaugos mokamos, jei pacientas neprisirašęs mūsų sveikatos centre. O prisirašiusieji moka tuo atveju, kada skiriama papildoma, į gydymo programą neįeinanti procedūra ar tyrimas, arba pacientas prašo kokio tyrimo pats savo noru“.
Pasak administratorės, labai dažnai pacientai linkę pasiginčyti su šeimos gydytoju: „Dažnu atveju prašo papildomų tyrimų, nesusijusių su liga, nes mano, kad tai jiems būtina. Pasitaiko ir tokių, kuriems neužtenka į programą įeinančių kartą metuose nemokamų tyrimų, tada pacientas priverstas susimokėti“.
Tačiau, anot administratorės, esama įvairių išimčių: „Pacientui pagal kai kurias diagnozes priklauso vienos rūšies tyrimai daugiau nei kartą per metus, tai yra priskirta šeimos gydytojo. Tada gali būti atliekami ir nemokami tyrimai“. Tad, kaip teigia administratorė, didžioji dalis priklauso nuo paciento diagnozės.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Širdies sveikata yra vienas iš pagrindinių geros gyvenimo kokybės veiksnių. Po sunkių širdies ligų, tokių kaip infarktas, ar sudėtingų operacijų pacientams dažnai prireikia specializuotos priežiūros, kad jų organizmas atsigautų, o gyvenimo ritmas sugrįžtų į įprastas vėžes.


Kai kurie poilsiautojai piktindamiesi sako, kad Palangos paplūdimyje beveik visada iškelta raudona vėliava. 


Ne paslaptis, kad visi turime rūpintis savo dantimis. Na, o, kad užtikrintume tinkamą jų priežiūrą, turime rinktis ir tam tikras procedūras. Viena jų yra ir estetinis plombavimas. 


Apie 100 tūkst. žmonių kasmet Lietuvoje serga katarakta, kai dėl akies lęšiuko drumsties silpsta rega. Liga nereta ir gana gerai žinoma žmonėms, ypač vyresnio amžiaus. 


Darbo skelbimų portaluose ir socialiniuose tinkluose jau kurį laiką mirga darbdavių pasiūlymai ir jaunuolių klausimai, kur galėtų įsidarbinti vasaros sezonui pajūryje.


Vilija Butkuvienė, Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė, Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos valdybos pirmininkė kartu su savo vyru Vytautu – jos didžiausiu gyvenimo ramsčiu ir paguoda – gargždiškiai iki kaulų smegenų. 


Kada ir kiek reikia mokėti už sveikatos tyrimus?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 04 25 | Rubrika: Sveikata

Palangos gydymo įstaigų pacientai labai dažnai užduoda klausimus, už kokius tyrimus reikės mokėti ir kodėl? Asmenys, drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), turėtų gauti nemokamas medicinos paslaugas, apmokamas iš PSD fondo biudžeto. Bet taip kurorte yra ne visada.


Eimučio Židanavičiaus pristatyti seniai niekam nereikia. Prieštaringai vertinimas miesto politikas, Tarybos narys vis dar laukia teisėsaugos verdikto dėl savo vaidmens buvusioje darbovietėje UAB „Palangos klevas“. Jau dvejus metus nedirbantis palangiškis užsimena, kad jau netrukus gali pradėti „naują karjerą“, bet skuba pridurti, kad ne Palangoje, o...


Demokratija išsigimsta: už viešą žodį reikia mokėti

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 09 18 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Aktyvus miesto bendruomenės „Palangos santarvė“ narys Zigmas Vaičiūnas antrą mėnesį neįveikia demokratinėje visuomenėje, regis, nesuvokiamos problemos – kaip miesto gyventojams paskelbti oficialiai įregistruotos visuomeninės organizacijos pareiškimą.


Nuo šių metų įsigaliojus naujoms Žemės mokesčio įstatymo (ŽMĮ) nuostatoms, nustatyti vėlesni žemės mokesčio deklaracijų pateikimo mokėtojams ir šio mokesčio sumokėjimo terminai, informuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI).


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius