Evą iš psoriazės išlaisvino biologiniai vaistai
„Kas nutiko odai, kur taip nudegei, kuo tu sergi, ar tai neužkrečiama?”– tokius klausimus jaunai ir gražiai pagėgiškei Evai Karklelytei nuolatos uždavinėjo ir nejaukiais žvilgsnias ją palydėjo aplinkiniai, išvydę merginos kūną. Dešimt metų merginą kamavo sunki psoriazė, dar vadinama žvyneline. Dėl šios ligos pasekmių Eva slėpė savo odą ir įveikė ne vieną sunkų iššūkį susiduriant su visuomenės stigma. Pažaboti ligą jai padėjo ne vienerius metus trunkantis bendradarbiavimas su Klaipėdos universiteto ligoninės gydytoja dermatovenerologe Jolanta Česiene. Medikės skirtas inovatyviausias žvynelinės gydymas – biologinė terapija – merginai sugrąžino sveiką odą ir visavertį gyvenimą.
Pirmieji nemalonūs požymiai – paauglystėje
Eva pirmuosius odos bėrimus pastebėjo būdama trylikos metų. Per dvejus metus paauglės kojas, rankas, galvos odą nusėjo rausvos plokštelės, pleiskanojimas.
„Viskas prasidėjo nuo vieno taškelio ant pilvo. Vėliau tai virto vientisais, raudonais, kartais net skausmingais bėrimais ant viso kūno. Oda tapo paraudusi, sausa, įtrūkusi, padengta plokštelėmis su storu, balkšvu pleiskanų luobu. Pasikeitusios išvaizdos tiesiog buvo neįmanoma nepastebėti. Žvynai krito visur. Nerūpestingą paauglystę keitė gėdos jausmas, nepasitikėjimas savimi, o žaismingas, mergaitiškas sukneles – ilgomis rankovėmis ir kuo daugiu kūno uždengiantys drabužiai. Sąmoningai vengdavau baseino ar kitų laisvalaikio veiklų, kuriose reikalingas maudymosi kostiumėlis, o vasaros laikotarpis keldavo baimę”, – nemalonius pokyčius susirgus psoriazė prisiminė 24-erių metų mergina.
Pasak jos, žvynelinės požymiai, į kuriuos dažniausiai nekorektiškai sureaguodavo naujai sutikti žmonės, ypatingai apkartino ir „įrėmino” paauglystės laikotarpį, taip pat lėmė nejaukias minutes bendraujant su pirmosiomis simpatijomis.
„Ėmiausi edukuoti žmonės, kad žvynelinė nėra užkrečiama, kad pastebėjus pažeistą odą vertėtų susilaikyti nuo klausimų „Kas tau atsitiko?”. Pradėjau raginti šia liga sergančiuosius priimti be nuostatų ir smerkimo. Bėgant metams sustiprėjau psichologiškai, supratau, kad liga yra nepagydoma, kad jokie taikyti hormoniniai vaistai jos neįveikia. Suvokiau, kad nieko pakeisti negaliu, o pati esu kur kas daugiau nei ši klastinga liga”, – prisimindama patirtus išgyvenimus kalbėjo pašnekovė.
Dvi injekcijos grąžino švarią odą
Pagėgiškė nedelsė ieškoti medikų pagalbos ir dar būdama trylikos metų dėl alinančios psoriazės kartu su mama kreipėsi į žinomą Klaipėdos universiteto ligoninės medikę J. Česienę.
„Evos diagnozė – sunki žvynelinė. Ligą, pritaikius individualizuotą gydymą, bandėme kontroliuoti ne vienerius metus, tačiau ženklių rezultatų, deja, pasiekti nepavyko. Situaciją kardinaliai pakeitė Klaipėdos universiteto ligoninėje nuo praėjusių metų pradėtas taikyti efektyviausias ir naujausias psoriazės gydymo metodas – biologinė terapija. Būtent ji padėjo jaunai ir atkakliai merginai atsikratyti ypač stiprių odos bėrimų, suteikė drąsos svajoti bei mėgautis gyvenimu”, – medicinos pažangos galimybėmis džiaugėsi gydytoja dermatovenerologė.
Pasak specialistės, biologiniai vaistai leidžiami po oda. Pakanka 4–6 injekcijų per metus ir ligą galima visiškai suvaldyti.
„Taikant biologinius vaistus, žvynelinės simptomai išnyksta. Vaistai neleidžia uždegimo mediatoriams citokinams jungtis prie imuninių ląstelių ir palaikyti uždegimo odoje bei sąnariuose. Sergantiesiems vidutine ar sunkia psoriaze pažangi biologinė terapija sugrąžina sveiką odą. Jau po dviejų injekcijų su Eva džiūgavome: bėrimai dingo ir oda tapo visiškai švari. Tokį veiksmingą poveikį išlaikome biologiniais vaistais kas aštuonias savaites, reguliariai atliekame reikalingus tyrimus ir kaskart konsultacijos metu abi šypsomės – ligą kontroliuojame”, – sakė Infekcinių ligų klinikos vadovė J. Česienė.
Pati Eva biologinę terapiją prilygino stebuklui, leidusiam atversti naują gyvenimo puslapį. Mergina jaučiasi išlaisvinta iš dešimtmetį kausčiusių pančių.
„Ligos kontrolė suteikė man daugiau pasitikėjimo ir grąžino moteriškus džiaugsmus bei ryškias spalvas tiek į kasdienybę, tiek ir į rūbų spintą. Gera žinoti, kad vieną dieną, kuomet vilkėsiu vestuvinę suknelę, ji bus tokia, kokios norėsiu, o ne tokia, kuri dengtų psoriazės paženklintą ir bėrimais nusėtą odą. Už visavertį gyvenimą esu nuoširdžiai dėkinga gydytojai Jolantai, kuria besąlygiškai pasitikiu. Ji lyg antroji mama mane lydėjo sunkiame ligos kelyje, visuomet išklausė, atsakingai taikė visas įmanomas gydymo taktikas, o galiausiai – vos tik atsirado galimybė – skyrė biologinę terapiją. Kai žinau šių vaistų poveikį ir gatvėje pamatau žmogų su sunkios psoriazės subjaurota oda, norisi prieiti ir jam papasakoti, kad šiandien gydytojai tikrai gali padėti”, – kalbėjo jauna mergina.
Neužkrečiama, bet klastinga
Pasak gydytojos J. Česienės, žvynelinė – lėtinė, autoimuninė, periodiškai atsikartojanti, uždegiminė odos liga. Ja sergant odos ląstelės atsinaujina kas 4–7 dienas vietoje įprastų 21–28 dienų.
„Trečdalis pacientų serga vidutine ir sunkia ligos forma. Jei nepadeda taikomi hormoniniai, kiti sisteminiai vaistai – skiriame pažangiausius biologinius medikamentus. Kuo anksčiau pacientas kreipsis i gydytojus, tuo didesnė tikimybė, kad ligą sėkmingai valdysime“, – sakė medikė.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žvyneline serga per 125 mln. žmonių – apie 4 proc. viso pasaulio gyventojų. Lietuvoje ši liga paplitusi daugiau nei tarp 120 tūkst. gyventojų. Specialistės teigimu, psoriazė gali vienodai kamuoti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.
„Psoriazė gali pasireikšti bet kuriame amžiuje ir trukti visą gyvenimą. Ši liga gali paveikti kur kas daugiau nei odą. Nenuspėjamos eigos ir nuolat pasikartojanti žvynelinė kai kuriems pacientams pažeidžia nagų plokšteles ir sąnarius. Maždaug trečdalis pacientų taip pat serga psoriaziniu artritu – skausminga ir sunkią negalią sukeliančia uždegimine sąnarių liga. Žvynelinę dažnai lydi gretutinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas, metabolinis sindromas, kepenų, kraujagyslių ligos, depresija ar nutukimas”, – ligos grėsmes vardijo dermatovenerologė.
Artėjant Pasaulinei psoriazės dienai, kuri minima spalio 29-ąją, pastėbėjus tokius psoriazės požymius, kaip: odos bėrimai, raudonos-rudos dėmės, padengtos balkšvais žvyneliais, skausmingi, niežtintys ar kraujuoti odos pažeidimai, odos pleiskanojimas ar sąnarių skausmas, gydytoja J. Česienė ragina kreiptis į medikus. Specialistė įsitikinusi, kad dėl geros savijautos ir sveikos odos stengtis verta, o šiuolaikinė medicina leidžia taikyti inovatyviausius ir efektyviausius gydymo metodus.
Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau
2024 11 07 | Rubrika: Miestas
Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik pabrangti vaistai, bet ir imti jų trūkti.
Evą iš psoriazės išlaisvino biologiniai vaistai
2023 10 27 | Rubrika: Miestas
„Kas nutiko odai, kur taip nudegei, kuo tu sergi, ar tai neužkrečiama?”– tokius klausimus jaunai ir gražiai pagėgiškei Evai Karklelytei nuolatos uždavinėjo ir nejaukiais žvilgsnias ją palydėjo aplinkiniai, išvydę merginos kūną.
Palangiškis Paulius Rojus: „Rasos išėjimas išlaisvino mane“
Linas JEGELEVIČIUS, 2020 10 14 | Rubrika: Miestas
38 metų Palangos verslininkas Paulius Rojus, kurio 35 metų žmona Rasa iškeliavo Anapilin pernai spalį po aštuonerius metus trukusios kovos su itin pavojinga sarkoma, daug laiko dabar praleidžia kartu su judviejų 7 metų sūnumi Luku bei siekia įprasminti žmonos atminimą – tęsti jos vardo paramos fondo veiklą. „Man svarbu yra tęsti žmonos pradėtus darbus. Fondas buvo...
Ir laibakojėumėdė sugeba stovėt išdidžiai kaip baravykienė
Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2018 09 27 | Rubrika: Nuomonės
„Lokatoryno“ garažų kiemuose-celėse dažnai susibūriuoja vyrai. Jie visais laikais turi bendrų temų „Pasaulinio kompaso“ kryptimis. Pasaulėžiūra, nauji automobilių modeliai, valstybės valdymas, naujausi anekdotai(rusiški anekdotai ir keiksmažodžiai madoje ir dabar), „mergotyra“, futbolas ir krepšinis, vakarykščių išgertuvių ir...
Gydytoja, kuri pacientams padeda ne vien tik vaistais
2018 01 18 | Rubrika: Sveikata
Poliklinikoje šeimos gydytoja dirbanti Sigita Didjurgienė sako pastaruoju metu pacientams padedanti ne vien tik kaip gydytoja, o ir psichologė ar socialinė darbuotoja. Žinoma, perkeltine prasme. Mat 35 metus gydytojos profesijai atidavusi moteris pastebėjo, jog pacientams padeda ne vien tik vaistai, o ir rodomas dėmesys, geras žodis. Taip pat medikė neslepia, jog dabartiniai žmonės...
Skausmas: malšinamas vaistais gali tapti liga
2016 11 24 | Rubrika: Sveikata
Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga. „Gintarinės vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.
Bus kompensuojami nauji vaistai dažnoms ligoms gydyti
2014 07 17 | Rubrika: Sveikata
Artimiausiu metu pacientus pasieks vaistai, skirti gydyti išsėtinei sklerozei, pažengusiam prostatos (priešinės liaukos) vėžiui ir virusiniam hepatitui C, kuriuos nuspręsta įtraukti į kompensuojamų vaistų sąrašą.
„Mano augintinyje“ – maistas, vaistai, žaislai ir klinika palangiškių numylėtiniams
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 02 13 | Rubrika: Verslas pinigai
„Kaip smagu, kad Palangoje bus antra veterinarijos vaistinė ir klinika. Ir dar smagiau, kad nebereikės savo augintinių vežti į Kretingą pas gydytoją Jaroslavą“, – vakar, atidarant veterinarijos vaistinę ir kliniką „Mano augintinis“, kalbėjo gausiai į atidarymą susirinkę palangiškiai, kai kurie iš jų atsivedę ar ant rankų atsinešę savo...
ŽIV nešiotojams vilties suteikia mokslas – vaistai tik didina atsparumą virusui
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 12 01 | Rubrika: Sveikata
Gruodžio 1-oji – Pasaulinė kovos su AIDS diena. Vakar centrinėje miesto aikštėje Lietuvos moksleivių sąjungos Palangos skyrius minėjo pasaulinę AIDS dieną bei kvietė miestiečius prisidėti prie projekto „Drąsinkime ateitį“.
Ne vien vaistai svarbiausi gyvenime – būtina judėti, susireguliuoti mitybą
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 04 11 | Rubrika: Miestas
„Reikia džiaugtis tuo, ką turi, o ne apgailestauti, ko neturi. Mano patarimas visuomet buvo, jog reikia pasveikinti kiekvieną dieną, nesvarbu, kokia ji išauštų, vėjuota ar lietinga“, - savo patarimais pasidalijo Pasaulinę sveikatos dieną kalbinta Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vidaus ligų gydytoja Jolanta Baronienė. Išties, sveikata žmogui pati brangiausia, o tik jos netekęs...