Erkių sukeliamos ligos: „užsislaptinusios“ ir dėl to dar pavojingesnės
Išties, gyvenimas pateikia daug staigmenų, kartais ir nelabai malonių. Reabilitacijos ligoninėje skausmo daug, tačiau ir vilties pagyti nepristinga. Kaip stebuklas atrodo tokia situacija, kuomet žmogus praleidęs reanimacijoje daugiau nei tris mėnesius, pagaliau atsigauna. Būtent tokioje padėtyje buvo atsidūręs Klaipėdos rajono gyventojas Raimondas Bartkevičius, gyjantis po erkinio encefalito. Kaip patirtis parodo, dažniausiai išmintis „pasufleruoja“ kaip reiktų elgtis tik tuomet, kai jau būna per vėlu. Galima tik džiaugtis suteikta antrąja galimybe gyventi.
Erkių keliamos ligos
Erkinis encefalitas kartais dar vadinamas rusiškuoju arba Roslago encefalitu. Virusas aptinkamas kai kurių žinduolių, ypač nedidelių graužikų, kraujyje ir žmogui perduodamas per erkes. Asmuo, užkrėstas erkinio encefalito virusu, praėjus dviems ar trims savaitėms po erkės įkandimo, gali pajusti panašius į gripo simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Šie simptomai trunka apie savaitę. Po to dauguma žmonių pasijunta geriau. Kas trečiam užkrėstajam asmeniui virusas gali išplisti, pasiekti smegenų dangalus ir smegenis. Tokiu atveju po 2–7 dienų vėl pakyla kūno temperatūra, atsiranda smegenų ir jų apvalkalų sudirginimo požymių: stiprus galvos skausmas, vėmimas, galvos svaigimas, gali būti pusiausvyros, sąmonės sutrikimų, paralyžius.
Kita – erkių keliama liga yra Laimo. Tai bakterinė infekcija, kurios gamtinis rezervuaras yra laukiniai gyvūnai (nuo graužikų iki briedžių). Laimo ligos pernešėjas – erkė, o dažniausiai užsikrečiama – rudenį. Šią ligą dažnas įvardina klastingiausia ir mažiausiai suprasta mūsų dienų infekcinė liga. Vietoj Laimo ligos gali būti klaidingai diagnozuojama išsėtinė sklerozė, lėtinio nuovargio sindromas, fibromialgija, Alzheimerio liga, kitos ligos.
Požiūrį pakeičia tik liga
Pašnekovas R.Bartkevičius net negalėjo įtarti, jog jam teks kovoti su šia liga. Visuomet užtenka tik susidurti su bet kuria nelaime tam, kad įvertintum savo pažeidžiamumą. „Žmones labiausiai paveikia tik tiesioginis susidūrimas su liga, pavyzdžiui, suserga kas nors iš artimųjų ar bendradarbių, tuomet ir pagalvojama, jog verta pasisaugoti“, - patvirtino ir Palangos miesto savivaldybės gydytoja Lina Riaubaitė. Pasak jos, žmonėms įtakos daro ir minimi sergančiųjų skaičiai, kurie augdami ypatingai gąsdina.
„Mane staigiai „surakino“, tad, žinoma, kreipiausi į gydytojus, nors iškart nenustatė ligos“, - papasakojo apie patirtus požymius 44 metų erkinio encefalito ligos kamuotas vyras. Pasak R.Bartkevičiaus, jis visiškai negalėjo pajudėti, sunkiai ir kalbėjo, tris su puse mėnesio praleido reanimacijoje, tačiau pasireiškus akivaizdžiam pagerėjimui ir gydytojai ėmė prognozuoti geresnę ateitį.
Besiskiepijančių šiemet – daugiau
Pats R.Bartkevičius apie šią ligą šiuo metu jau gali papasakoti kur kas daugiau nei žinojo anksčiau. Visgi patirtis, net ir labai skaudi, pamoko. „Siūlau žmonėms pasiskiepyti, juk žmonių mirtys skaičiuojamos šimtais, ne tik nuo erkinio encefalito, bet ir Laimo ligos“, - paskatino pamažu sveikstantis vyras. Žinoma, skiepas, erkei įsisiurbus, jau nebepadės, būtina savo apsauga pasirūpinti anksčiau.
Šiemet pastebėta, jog besiskiepijančių nuo erkinio encefalito kur kas daugiau. Pavyzdžiui, kaip pateikė duomenis Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Regina Birutė Ščerbavičienė, Palangoje pernai sausio-balandžio mėnesiais viso nuo šios ligos skiepijosi vos 3 žmonės, o šiemet to paties laikotarpio skaičiai – jau aukštesni, pasiskiepijusių yra 21. „Geriausia skiepytis yra rudenį, tuomet apsauga būtų aktyvi visus metus, bet gerai ir dabar, ypatingai tiems, kurie dažnai būna gamtoje, pavyzdžiui, skautai, grybautojai, žvejai. Ši liga yra išties baisi“, - paragino gamtos mylėtojus specialistė, patarusi būtinai pasiruošti grybavimo sezonui, jog paskui neliktų pasekmių.
Ir mieste gali tykoti pavojai
„Juk pačioj Palangoj daug miškelių, kuriuose ir slypi erkių, net ir didmiesčiuose pasitaiko atrasti jų, juo labiau reikia pasisaugoti gyvenantiems čia“, - patarė Savivaldybės gydytoja L.Riaubaitė.
Žmonės, persirgę erkiniu encefalitu, įgyja imunitetą, išliekantį visą gyvenimą. Tik 30 proc. susirgusiųjų iš ligoninės išvyksta visiškai pasveikę. Kiti 30 proc. pasveiksta per 1–3 metus. Maždaug trečdaliui žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, visam gyvenimui išlieka psichoneurologiniai simptomai. 9 proc. susirgusiųjų tampa nedarbingi.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Kijevo vaikų regioninės ligoninės medicinos direktorius Evgen Sliepov: „Tokia rami ir dvasinga Palanga mums buvo kaip stebuklas“
Linas JEGELEVIČIUS, 2024 09 06 | Rubrika: Miestas
Vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ nutiesė tvirtą tiltą su Ukraina – sanatorijos direktoriaus Sauliaus Deveikio kvietimu, įstaigoje lankėsi ir gerosios patirties sėmėsi bei savąja pasidalijo Kijevo vaikų regioninės ligoninės medicinos direktorius, vaikų chirurgas, urologas Evgen Sliepov ir jo žmona, medicinos psichologė Oksana, dirbanti su vaikais, kuriuos karas...
Lietuvoje tik 0,65 proc. įmonių yra sukūrusios po daugiau kaip 250 darbo vietų, tačiau būtent jos sugeneruoja daugiau kaip trečdalį metinės apyvartos, rodo kredito biuro „Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė.
Vaistinėse nuo erkinio encefalito pasiskiepijo penktadaliu daugiau gyventojų
2023 05 09 | Rubrika: Sveikata
Vaistinių tinklas „Gintarinė vaistinė“ skaičiuoja, kad pirmąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, vakcinacijos nuo erkinio encefalito apimtys išaugo penktadaliu (20 proc.).
Gamtoje būkite atidūs: kaip apsisaugoti nuo erkių ir jų sukeliamų ligų?
2022 04 22 | Rubrika: Miestas
Erkinis encefalitas – paralyžių ir mirtį galinti sukelti virusinė liga, kuri pažeidžia galvos ir nugaros smegenis. Šia liga galima užsikrėsti vartojant termiškai neapdorotą pieną ir jo produktus arba įsisiurbus erkei, kurios šylant orams persikelia vis arčiau žmonių – į parkus, namų kiemus ar sodybas. Anot „Camelia“ vaistininkės Lauros Masiulienės, vaistų nuo šios pavojingos ligos nėra...
21-erių metų Marius Žostautas, prekybos centro „Maxima“ Palangos centre kasininkas-pardavėjas, pateko į didžiausio šalies maisto prekybos tinklo sausio herojų vienuoliktuką – už paslaugumą ir dėmesį klientams. Viena palangiškė nepatingėjo apie jai patikusį „Maxima“ darbuotoją parašyti jam padėką ir nusiųsti ją „Maxima“ vadovybei į...
Geriausias būdas išlikti sveikiems – galvoti ką valgome, kaip ilsimės, kaip gyvename
"Palangos tilto" redakcija, 2019 01 04 | Rubrika: Sveikata
Sukaupta ilgametė profesinė patirtis, stažuotės Lietuvoje ir užsienyje, domėjimasis medicinos naujovėmis – tokia yra ilgametės Palangos reabilitacijos ligoninės neurologijos vyriausiosios gydytojos reabilitologės, o šiuo metu – Palangos reabilitacijos ligoninės direktoriaus pavaduotojos medicinai, Juditos Daratienės kasdienybė.
Alzheimeris ar natūrali senatvė: kaip atskirti ankstyvuosius ligos požymius?
2018 07 12 | Rubrika: Sveikata
Nors Alzheimerio liga būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau pastaruoju metu ji vis jaunėja. Žmonės simptomus pradeda jausti ir nuo 40 metų. Pasak Kauno „Kardiolitos“ klinikų gydytojos neurologės Ligijos Silvos Mikalauskienės, dažnai pirmuosius ligos požymius artimieji linksta suvesti į charakterio keistenybes, o nežinodami kaip elgtis, sergančiuosius dažnai palieka vienus. Laiku...
„Vyresni žmonės pas mediką kartais ateina kaip pas kunigą“
Vaidilė GEDMINAITĖ, 2015 06 08 | Rubrika: Miestas
Viešosios įstaigos Palangos asmens sveikatos priežiūros centras (ASPC) šeimos gydytoja Sigita Didjurgienė – atidi, rūpestinga, komunikabili, maloniai bendraujanti. Ją gerbia ir pacientai, ir kolegos. Ji pastebi, kad prastėja jaunųjų pacientų sveikata ir ragina visus gyventojus dalyvauti valstybės finansuojamose prevencinėse programose. Anot gydytojos, daugelio ligų...
Erkių sukeliamos ligos: „užsislaptinusios“ ir dėl to dar pavojingesnės
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 05 20 | Rubrika: Miestas
Išties, gyvenimas pateikia daug staigmenų, kartais ir nelabai malonių. Reabilitacijos ligoninėje skausmo daug, tačiau ir vilties pagyti nepristinga. Kaip stebuklas atrodo tokia situacija, kuomet žmogus praleidęs reanimacijoje daugiau nei tris mėnesius, pagaliau atsigauna. Būtent tokioje padėtyje buvo atsidūręs Klaipėdos rajono gyventojas Raimondas Bartkevičius, gyjantis po erkinio...
Dantų protezavimas: išlaukti savo eilės, o tuomet, kaip „kišenė leis“
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 06 | Rubrika: Miestas
„Kuomet protezavimo paslaugos gyventojams buvo teikiamos nemokamai, mes tuomet aprūpinom tiek daug palangiškių“, - papasakojo odontologė Ligija Teresa Žliubienė, vadovaujanti VšĮ „Palangos odontologijos centras“. Pensininkams ir neįgaliesiems, sausio 13-osios dalyviams, vaikams iki 18 metų taikomos kompensacijos protezavimui, tačiau, kaip paminėjo L.T.Žliubienė, tai palyginti nėra tokia...