Egzotinė antis Rąžėje

Lidija UMBRASIENĖ, 2013-03-14
Peržiūrėta
2314
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje stebėta miškinė antis.
Palangoje stebėta miškinė antis.

Kasdien vaikštome Rąžės krantine. Maitiname upėje žiemojančią laukinę žąselę ir didžiąsias antis.
Kovo 2 dieną ančių būryje pastebėjome retą paukštę – gelsvos spalvos mažą antytę raudonu snapeliu. Jos dydis, baltas akių žiedelis ir pakaušio kuodelis padėjo nustatyti, kad tai miškinės anties patelė (Aix sponsa). Paukštė buvo nebūdingos rūšiai spalvos.
Įprasta patelių spalva yra tamsiai pilka, o krūtinė ir kūno šonai išmarginti baltais taškeliais. Retą viešnią Rąžėje stebėjome visą savaitę. Ji vikriai sukinėjosi ančių būryje, lesė mėtomus baltos duonos gabaliukus, vaikė šalin „konkurentus“ – didžiųjų ančių gaigalus. Juos gąsdino ištiesusi kaklą ir pravėrusi savo mažą snapelį. Kartais ir pati nukentėdavo. Po sugrįžusių kovo šalčių matėme antelę su apledėjusiu snapeliu.
Miškinių ančių gaigalai – vieni puošniausių pasaulio paukščių. Jiems būdingos žalsvai juodos, vyšninės, gelsvos, baltos spalvos plunksnų derinys. Ryškus kuodukas – šalmas primena vasarinę kepurėlę, užmautą snapeliu nugaros pusėje.
Miškinių ančių tėvynė – Šiaurės Amerika nuo Kanados iki Meksikos, Kuba, JAV. Svetimžemiai egzotiniai paukščiai buvo įvežti į Vakarų Europą kaip parkų, zoologijos sodų, asmeninių kolekcijų papuošalas. Pabėgę iš nelaisvės sparnuočiai kartais veisiasi naujose žemėse ir plinta į kitas šalis. Peri Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Vengrijoje, Ukrainoje, Jungtinėje Karalystėje. Nuo 6 iki 10 kiaušinių antelės deda medžių drevėse, uoksuose. Po 31 dienos išsirita pūkuoti ančiukai. Dalis Vakarų Europoje perinčių paukščių žiemoja Šveicarijoje.
Lietuvoje miškinė antis labai reta. Žinomi tik 2 atvejai, kai buvo stebėti gražuoliai gaigalai – 2001 m. Šiauliuose ir 2009 m. Šilutės rajone, Kintų žuvininkystės ūkio tvenkinyje. Dažniau sutinkamos tos pačios genties nuostabaus grožio mandarininės antys, kilusios iš Rytų Azijos (Japonijos, Kinijos) ir taip pat įvežtos į Vakarų Europą.


 

Jūsų komentaras:

Gražioji mūsų... 2013-03-15 13:00 (. / IP: 86.100.60.112)
Palanga, Ronžė, antys, kaštonai ( buvę senieji, tikrieji protėvių išauginti kaštonai!)ilgimės jų !Tai neatskiriama dalis PALANGOS, gražiosios Palangos!...

Taip pat skaitykite

Prieš didžiąsias metų šventes, gruodžio 23-ąją, Palangos meras Šarūnas Vaitkus Vilniuje aplankė Prezidentūrą, Ministrą Pirmininką Gintautą Palucką, Seimo Pirmininką Saulių Skvernelį ir ir profesorių Vytautą Landsbergį.


Dovanos kasdien? Sukurtos pačios Karolinos Meschino? Ir dar beveik be pastangų? Taip!


Mieli pedagogai, kasdien, praverdami klasės duris, jūs įžengiate į ypatingą – mokslo ir žinių pasaulį. Įžengiate ne vieni – padrąsindami, patardami, pamokydami jūs kartu vedatės mūsų ateitį – vaikus. 


Sausio 27-29 dienomis Palangos gimnazistė Mūza Svetickaitė dalyvavo „Lietuvos tūkstantmečio vaikų” filmavimuose LRT. Ir, cha – ar jau ką nors nustebinsi? – laimėjusi I vietą vienuoliktokų pusfinalyje ir iškovojusi kelialapį į vienuoliktokų finalą, jame nurungė visus varžovus ir trečiąkart iš eilės tapo „Lietuvos tūkstantmečio vienuoliktoke”. Palangiškė mielai atsakė į „Palangos tilto“...


Antradienį, lapkričio 16 d., Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai Šventosios upėje tikrino versline žvejyba užsiimančius žvejus.


Atsakingi Palangos miesto savivaldybės administracijos specialistai kasdien vykdo tikslinius saviizoliacijoje esančių asmenų bei karantino sąlygų laikymosi patikrinimus patikrinimus.


Palaikyti nuolatinę švarą namuose gali būti sunku, ypač, jei turite vaikų, kurie, atrodo, kartais sukuria netvarką greičiau nei jūs spėjate ją sutvarkyti. Jei ir jūs su tuo susiduriate arba jei jums sunku laikytis kasdienio namų ruošos darbų tvarkaraščio, galbūt praverstų į savo kasdienybę įtraukti keletą paprastų dalykų, kurie palengvintų kasdienybę namuose bei padėtų...


Lietuviai – tikri išlaidautojai. Tyrimai rodo, kad lietuviai santaupų neturi, tačiau nepritekliaus taip pat nejaučia. Ypač prieš didžiąsias žiemos šventes pinigų negailima nei dovanoms, nei maistui, nei gėrimams. Net ir sunkiau besiverčiantys žmonės yra linkę paišlaidauti. Bet ar tikrai verta? Po Naujųjų metų šventės greitųjų kreditų bendrovės visada...


„Nežinau, kas sugalvojo pavadinimą jūsų laikraštyje prieš trejetą metų išspausdintam pokalbiui su manimi „Dailė – mano maloniausias apsėdimas“, bet mano potraukį dailei išties galima pavadinti apsėdimu. Nėra tos dienos, kad neeskizuočiau. Iš vienų eskizų išauga rimtesni darbai, kiti – patys kaip atskiri kūriniai, treti...


Egzotinė antis Rąžėje  1

Lidija UMBRASIENĖ, 2013 03 14 | Rubrika: Miestas

Kasdien vaikštome Rąžės krantine. Maitiname upėje žiemojančią laukinę žąselę ir didžiąsias antis.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius