Ar apsaugosime Palangą nuo laukinio verslo invazijos?

Palangos tiltas, 2018-01-25
Peržiūrėta
2262
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ar apsaugosime Palangą nuo laukinio verslo invazijos?

Valstybės institucijos pusvelčiui parceliuoja Palangą – toks nevilties šauksmas praėjusią ir šią savaitę nuskardėjo šalies laikraščių puslapiais ir internetiniais naujienų portalais.
Šalia priekopės pušynų, netoli jūros esantį buvusio policijos komisariato pastatų kompleksą Turto bankas pardavė už 574 tūkst. eurų. Bala nematė tų sukežusių pastatų. Vis vien niekas jų nerekonstruotų, o verstų šalin su buldozeriais.
Visa jų vertė yra pastatams priskirtas beveik 1,8 hektaro ploto žemės sklypas, prie kurio privestos visos reikalingos komunikacijos: vandentiekis, nuotekų tinklai, elektra, dujotiekis. Nekilnojamojo turto ekspertų tvirtinimu, tokio dydžio sklypo kaina kelia juoką. Net įskaičiuojant ir pastatų vertę, vienas aras tesiekia apie 3,2 tūkst. eurų.
Pigiau grybo, sako ekspertai. Tačiau negali paaiškinti, kodėl už tokią menką kainą Palangoje parduodant tokį vertingą sklypą atsirado tik vienas pirkėjas? Dabar sklypą nupirkusio Vilniaus bendrovės „Stadt Property“ savininko Evgenijaus Khitererio teigimu, toks faktas leidžia manyti, kad objekto kaina buvusi net per didelė. Ir jis, reikia sutikti, yra teisus. Kitaip į šį objektą už 574 tūkst. eurų būtų pretendavęs ne jis vienas.
Kita vertus, už kiek savo turtą Palangoje pardavinėja valstybė, savivaldybei ir neturėtų rūpėti. Juo labiau, kad visi už šį objektą gauti pinigai atitenka kito valstybės turto – policijos komisariato Klaipėdoje statybai. Tai reiškia, kad Palanga negaus net pusės dalies už be pastatų vertės parduotą žemės sklypą.
Iš Palangos pozicijų vertinant, buvusio policijos komisariato pastatai galėjo būti parduoti net ir už vieną eurą. Tai vis geriau, nei teisingai ir brangiai įvertintas, bet metų metus dūlantys pastatai – vaiduokliai. Kas kad jie yra atokiau miesto centro, bet pravažiuodami pro šalį juos matytų visi.
Už buvusio policijos komisariato pardavimo kainą kurortui gerokai svarbiau turėtų būti, kaip greitai ir kokios paskirties objektas ten atsiras.
Policijos komisariato pastatų kompleksą iš penkto karto pardavęs Turto bankas iki šiol dejuoja, kad savivaldybė neleidusi tvirtinti detaliojo plano, kuris didelį sklypą numatė suskaidyti į tris, keičiant žemės paskirtį į rekreacinę. Tokia paskirtis čia leidžia statyti, pavyzdžiui, poilsio namus, kuriuos galima pardavinėti butais.
Visa pardavėjų bėda, kad jie nuo savivaldybės ir neslėpė tolesnių planų, kad šiuo sklypu besidomintis verslas šioje vietoje nori statyti daugiabučius namus. Kalbų nėra, kad tuomet pardavinėdamas tris atskirus objektus su galima daugiabučių statyba Turto bankas už juos gal būtų gavęs ir tris milijonus.
Palanga tokiems planams pasipriešino. Tiesa, teismai pasakė, kad savivaldybė privalo sutikti su žemės savininkų norais, jei tokius numato bendrasis planas ir įpareigojo Turto banko prašymą svarstyti iš naujo. Pardavėjai išrišimo nebelaukė ir objektą pardavė beveik du kartus sumažinę jo kainą.
Tačiau ta pati daugiabučių grėsmė išliko. E. Khitereris šiandien neatskleidžia, ką ruošiasi statyti nusipirktame sklype. Jis aptakiai kalba apie viešbutį su SPA, apartamentus ir žada dėl visų savo ketinimų geranoriškai tartis su savivaldybe. O jei nesusitars? Iš nekilnojamojo turto valdymo gyvenantis verslininkas šį sklypą nenusipirko ketindamas tenkinti miesto interesus. Jam svarbu yra jo nauda. Klausimas, kiek ji bus naudinga ir miestui?
Jei Palanga ir mėgins purkštauti prieš savininko sumanymus, R. Khitereris gali pasinaudoti tuo pačiu teismo sprendimu, kuris sako, kad savininkas žemės sklype gali planuoti viską, ko šioje vietoje nedraudžia bendrasis planas.
Iš tiesų, kurioje vietoje ir kokios paskirties pastatai gali atsirasti mieste, sprendžia ne žemės savininkai, o miesto valdžia. Tai realizuojama patvirtinus bendrąjį miesto planą, kuris rengiamas pritarus visuomenei.
Šiuo metu pagal bendrąjį planą buvusio policijos komisariato pastatų žemės sklypo paskirtis yra visuomeninė. Tai jo savininkui kiek suriša rankas, tačiau nedraudžia detaliuoju planu keisti žemės paskirties į rekreacinę ar komercinę. O tuomet jau laisvės verslininko fantazijai į valias.
O juk savivaldybė tokį scenarijų galėjo numatyti prieš keletą metų, kai policija dar tik kraustėsi į naują pastatą. Jei miestas tuomet šiame kvartale būtų atlikęs bendrojo plano korektūrą detalizuojant galimą sklypo paskirtį, tuomet investuotojas būtų priverstas čia statyti tai, ko pageidauja miestas, o ne verslas. Ir jokie teismai tuomet nepadėtų.
Tokia kvartalo bendrojo plano korektūra būtų išspręstas ir dar vieno kurortui strategiškai svarbaus netoli esančio vadinamo žiemos stadiono likimas. Jam priklausantis daugiau nei 2 hektarų ploto sklypas taip pat yra visuomeninės paskirties be gyvenamosios statybos. Ją taip pat detaliuoju planu leidžiama keisti į komercinę ar rekreacinę, o pasistačius poilsio namus, juos pardavinėti atskiromis patalpomis.
Šiame sklype savivaldybė yra parengusi detalųjį planą, kuriuo numatoma pramogų objekto – vandens pramogų parko statyba. Galima būtų pagirti savivaldybę, kad atsiradus investuotojui, jam nebereiktų gaišti laiko teritorijos planavimui. Vienintelis šaukštas deguto – pradėjus statybą šiame sklype bus reikalaujami brangiai kainuojantys archeologiniai tyrinėjimai.
Tačiau gal kada nors, kokiomis nors aplinkybėmis į privačias rankas šį sklypą perėmęs verslininkas tokį detalųjį planą galėtų keisti nauju, kuris jau tarnautų ne miesto, o greito pelno siekiantiems verslo interesams. Nuo tokio scenarijaus miestas būtų apsidraudęs, jei šią teritoriją saugotų griežtesni bendrojo plano sprendiniai.
Didesnių, valstybei ar savivaldybei priklausančių žemės sklypų Palangoje belikę tik vienas kitas. Jei jų toliaregiškai nesaugosime, ką po kelerių metų pasiūlysime į Lietuvos pajūrį dėmesį pagaliau atkreipusiems užsienio investuotojams?
 

Jūsų komentaras:

Kas yra ka? 2018-02-23 08:14 (cgjj / IP: 88.216.78.55)
Ar apsaugosime Palanga nuo valdzios neprofesionalumo, svogerizmo ir biurokratizmo?? Verslas- palyginti su Palangos valdzios "kombinacijomis"- tai kudikelis. Si valdzia yra "tikrasis kombinatorius"!

Dar vienas straipsnekas 2018-01-31 08:17 (ccv / IP: 78.60.62.146)
Cia dar vienas minties galiuno straipsnis. :))) prie ko cia laukinis ir verslas ir prie ko cia invazija? Galetumem pritaikyti lao dzi minti, kad upes teka isnaudodamos zemes pavirsiaus nuolydzius, taip ir verslas stengiasi isnaudoti jiems sudarytas galimybes ir spragas. Bet kas jas sudaro??? Ar ne valstybines institucijos? Tos nesamones kurios dedasi Palangoj labai didele dalimi sukurtos butent del valdzios sprendimu , nuostatu ir apskritai del ju mentaliteto.

Palangiskis 2018-01-30 08:20 (IP: 193.219.12.61)
Geresne antraste butu ar kada tapsime normaliu kurortu? Arba kada busim nebepencininku miestelis? arba ar musu vaikai turi ateiti Palangoje? Arba verslas palieka Palanga? Palangoje atliginimai mazesni uz minimuma....

Taip pat skaitykite

2024 m. gruodžio 10 d., Klaipėda. Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad smulkieji verslininkai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2025 metams. Palangos m. savivaldybėje verslo liudijimus šiais metais bent vienai dienai įsigijo 1778 gyventojai.


Šįvakar, spalio 10 d., iš Vilniaus į Palangą atkeliavo garbingas apdovanojimas – „Auksinė krivūlė“ už aktyvią pagalbą verslui, plėtojant ir skatinant verslo turizmą. Ją Palangos miesto savivaldybei skyrė Lietuvos verslo konfederacija.


Verslo vykdymas visada yra daugiau ar mažiau rizikingas, sako buhalterinės apskaitos, mokymų ir konsultacijų bendrovės „Žinius“ steigėja ir direktorė Rūta Ūsaitė-Duonielienė.  Tam, kad geriau suprastumėte rizikas ir pasirinktumėte tinkamą verslo formą, ji siūlo įsigyti video seminarą „Pradedu savo verslą: kurią verslo formą pasirinkti?“  www.zinius.lt – galėsite patys atlikti verslo...


Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas 2023 m. gegužės 10 d. 10 val. organizuoja mokymus, skirtus verslo naujokams „Pradedu verslą alkoholio prekybos srityje. Ką turiu žinoti?“.


Valstybės institucijos pusvelčiui parceliuoja Palangą – toks nevilties šauksmas praėjusią ir šią savaitę nuskardėjo šalies laikraščių puslapiais ir internetiniais naujienų portalais.


Ketinate įsigyti verslo liudijimą 2017-iesiems? Patariame, kaip tai padaryti!


Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) pastebi augančią verslo liudijimų apgyvendinimo paslaugoms paklausą: verslo liudijimų patalpų nuomos ir apgyvendinimo paslaugoms teikti pajūrio kurortuose šiemet įsigyta 10 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Verslo liudijimus „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“...


Nuo sausio pirmosios dirbantiesiems su verslo liudijimais vėl kyla mokesčiai, nes įsigaliojo lapkričio 29 d. Palangos miesto tarybos priimtas sprendimas, kuriuo nustatyti nauji fiksuoti gyventojų pajamų mokesčio dydžiai, taikomi įsigyjant verslo liudijimus 2013 metams vykdomai veiklai. Tiesa, tokio šoko, kurį vadinamiesiems patentininkams teko patirti pernai, kai Vyriausybės...


VšĮ Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centras Kurorto verslo skyrius surengė konkursą-parodą „Su gintarinėm Šv. Kalėdom, Palanga!“


Verslo liudijimai Palangoje yra populiarūs, ypatingai vasaros sezono metu. Kaip teigė Palangos biudžeto skyriaus vedėja Regina Garadauskienė, šiais metais minimalus verslo liudijimo mokestis už metus buvo 1440 litų. „Kaina priklauso nuo to, kokią veiklą nori vykdyti žmogus. Jei tai nuoma, tuomet žmogaus pajamos yra didesnės, todėl automatiškai ir verslo liudijimas kainuoja brangiau, jei...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius