7 simptomai, rodantys, kad organizme trūksta geležies
Geležis yra vienas iš svarbiausių mikroelementų, atliekančių nepakeičiamą vaidmenį žmogaus organizme. Ji yra būtina kraujo ląstelių gamybai, imuninės sistemos veikimui ir kovai su infekcijomis bei įvairioms kitoms organizmo funkcijos.
Net ir nedidelis geležies trūkumas gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Tačiau kaip žinoti, ar mums trūksta šio mikroelemento? Šiame straipsnyje aptarsime 7 svarbiausius simptomus, į kuriuos atkreipti dėmesį reikėtų kiekvienam.
Kas sukelia geležies trūkumą?
Geležies trūkumas gali būti sukeltas įvairių veiksnių, trukdančių organizmui jos gauti pakankamai arba neleidžiančių efektyviai ją įsisavinti.
Nepakankama geležies kiekis maiste. Mityboje stokojant geležies turinčių maisto produktų, organizmas paprasčiausiai jos pakankamai negauna.
Nesubalansuota vegetariška ar veganiška mityba. Augalinės kilmės maisto produktai turi neheminę geležį, kuri yra sunkiau pasisavinama organizmui nei heminė geležis iš gyvulinių produktų. Dėl šios priežastis vegetarai ir veganai turėtų atidžiau pasirūpinti subalansuota mityba.
Menstruacinis ciklas ir nėštumas. Intensyvios menstruacijos dažnai sukelia geležies trūkumą, kadangi kūnas jos išeikvoja daugiau nei spėja pakeisti. Geležies poreikį organizme gali padidinti ir nėštumas, kadangi ji yra būtina vaisiaus ir placentos vystymuisi.
Virškinamojo trakto sutrikimai. Tam tikros virškinamojo trakto ligos, tokios kaip celiakija arba Krono liga, gali sutrikdyti geležies pasisavinimą iš maisto.
Intensyvi sportinė veikla. Ilgalaikė intensyvi sportinė veikla, pvz. dažnos treniruotės ar pasiruošimas varžyboms, gali padidinti geležies poreikį organizme.
Norint išvengti geležies trūkumo, svarbu laikytis įvairios ir subalansuotos mitybos, kurioje yra pakankamai geležies turinčių maisto produktų. Jei pastebite geležies trūkumo simptomus, iš karto kreipkitės į sveikatos specialistą, patyrusius gydytojus rasite šiame puslapyje.
Geležies trūkumo simptomai
Nuovargis ir silpnumas. Vienas iš dažniausių geležies trūkumo simptomų yra nuovargis ir nuolatinis silpnumas. Geležis išnešioja deguonį organizme, o jos trūkumas gali lemti deguonies stoką, dėl kurios žmogus jaučiasi nuvargęs ir dažnai negali atlikti net paprastų kasdieninių veiksmų.Odos blyškumas. Geležies trūkumas gali turėti įtakos odos spalvai. Žmonės, kuriems trūksta geležies, dažnai būna išbalę, nes jų kraujyje sumažėja hemoglobino kiekis, kas paveikia odos pigmentaciją.Pasikeitę kvapo ir skonio pojūčiai. Žmonėms, kuriems trūksta geležies, gali atsirasti netikėtų pageidaujamų skonio arba kvapo pojūčių pokyčių.Plaukų slinkimas. Geležies trūkumas gali turėti neigiamą poveikį plaukams: sukelti jų slinkimą, trapumą ir netgi spalvos pasikeitimus. Taip yra dėl to, kad geležis yra svarbi medžiaga, dalyvaujanti plaukų folikulų sveikatei ir augimui.Dažni galvos svaigimai ir koncentracijos sutrikimai. Mažas geležies kiekis gali sukelti smegenų veiklos sutrikimus, įskaitant dažnus galvos svaigimus ir negalėjimą susikaupti. Geležies trūkumas taip pat gali paveikti smegenų funkcijas ir bendrą žmogaus psichinę būklę.Dusulys ir kvėpavimo sunkumai. Kadangi geležies trūkumas gali lemti mažesnį deguonies tiekimą į organizmo ląsteles, įskaitant ir plaučius, jis gali sukelti dusulį ir kitus kvėpavimo sunkumus.Trapūs nagai ir lūpų įtrūkimai. Geležies trūkumas gali paveikti ir nagų bei lūpų sveikatą. Nagai gali tapti trapūs ir silpni, o ant lūpų gali atsirasti skausmingi plyšiai ar uždegimai.Kaip kovoti su geležies trūkumu?
Tad, ką daryti, jei pastebite šiuos simptomus? Pirmiausia, užsirašykite pas gydytoją ir atlikite kraujo tyrimus, kurie patvirtins (arba paneigs) geležies trūkumą ir nustatyts jo mastą.
Labai svarbu į mitybą įtraukti geležies turtingus maisto produktus, tokius kaip mėsa, kepenys, pupelės, ankštiniai augalai, grūdai ir tamsiai žalios lapinės daržovės.
Gyvūninės kilmės produktai, kuriuose yra daug geležies: mėsa (ypač jautiena, kiauliena, veršiena), keptos arba virtos kepenys, vištiena, kalakutiena ir kita paukštiena, žuvies ir jūros gėrybių produktai (sardinės, midijos, austrės)Augalinės kilmės produktai kuriuose yra daug geležies: žalios lapinės daržovės (špinatai, kopūstai), ankštiniai augalai (pupelės, lęšiai, žirniai), grūdai (kviečiai, avižos, miežiai), šiešutai ir sėklos (linų sėklos, migdolai).Jei bus būtina, gydytojas gali paskirti geležies papildus. Juos vartokite tik po konsultacijos su specialistu, nes per didelis geležies kiekio organizme taip pat gali turėti neigiamą poveikį. Papildus geriausiai vartoti kartu su daug vitamino C turinčiais produktais, nes šis vitaminas pagerina geležies pasisavinimą.
Venkite kavos ir arbatos vartojimo su geležimi ar geležies turtingu masto, nes šie gėrimai gali trukdyti geležies pasisavinimui.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Požymiai, rodantys, kad jums yra reikalingas maistinis spausdintuvas
2023 10 25 | Rubrika: Miestas
Dėmesį verta atkreipti į tai, kad šiandien galime įsigyti ypač daug įvairių gaminių, tačiau kai pasirinkimas toks didelis, neretai nebežinome, kam teikti pirmenybę.
7 simptomai, rodantys, kad organizme trūksta geležies
2023 08 11 | Rubrika: Miestas
Geležis yra vienas iš svarbiausių mikroelementų, atliekančių nepakeičiamą vaidmenį žmogaus organizme.
Palangos viešuosiuose tualetuose nebeliko pinigų rinkėjų – jie nemokami, tačiau su daug įvairių trūkumų – neužsirakina, nėra karšto vandens, trūksta tualetinio popieriaus.
Kokie simptomai gali signalizuoti vėžį?
2022 07 07 | Rubrika: Miestas
Vėžys yra labai baisi ir pavojinga liga, kuri dažnu atveju yra paveldima. Apskritai vėžiu gali susirgti kiekvienas žmogus, todėl geriausia nuolat sekti savo sveikatos būklę.
Dovydas Petrošius, Prezidento Gitano Nausėdos aplinkos žmogus: Palangoje trūksta įvairesnių darbo vietų ir proveržio žaliosios energetikos srityje
"Palangos tilto" informacija, 2019 11 28 | Rubrika: Miestas
Buvęs emigrantas, asosiacijos Ex-emigrantai įkūrėjas ir prezidentas Dovydas Petrošius zuja tarp Vilniaus bei Palangos. Energingas jaunas vyras aktyviai patarinėjo Gitanui Nausėdai Prezidento rinkimų kampanijos metu, o ypač didelis Dovydo rūpestis – ekologija. „Palangoje trūksta proveržio žaliosios energetikos srityje,“ – sakė jis „Palangos tiltui.“
Poilsiautojai atskleidė, ko jiems trūksta Palangoje
***, 2019 09 06 | Rubrika: Skundų dėžutė
Palangos lankytojams labiausiai trūksta ne gero oro ar pramogų, bet patogesnių ir pigesnių automobilių parkavimo vietų. Tokį trūkumą minėjo ne vienas 15min žurnalistės pakalbintas kurorto svečias. Kitiems stinga prieinamesnių kainų, tretiems – tiesiog ramybės ar kinų maisto. Praeiviams buvo užduodami du klausimai: kokia yra jų mėgstamiausia vieta šiame kurorte ir ko čia vis dar...
Gydytojų trūksta, bet jauni medikai Palangoje nemato perspektyvų
Rasa GEDVILAITĖ, 2016 09 15 | Rubrika: Miestas
Tai, kad trūksta visos šalies gydymo įstaigose gydytojų, girdėti jau kurį laiką. Gydytojai sensta, o jauni jų pakeisti neatvyksta. Nors Palanga negali būti lyginama su savivaldybe gilioje provincijoje, jauni gydytojai į Palangą neskuba. „Jie čia tikriausiai nemato perspektyvų. Mūsų ligoninė nėra daugiaprofilinė, tad jie ieško kur galėtų geriau save realizuoti“...
Įdomesniam neformaliam ugdymui trūksta didesnio finansavimo
Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 05 05 | Rubrika: Miestas
Neretai galime išgirsti nuomonių, kad vaikas po pamokų laisvu metu neturi kuo užsiimti, tad dažniausiai pasirenka vienintelę veiklą – sėdėjimą prie kompiuterio. Tačiau radus kuo sudominti vaiką, neformaliojo ugdymo metu atsiskleidžia neregėti talentai. „Palangos tiltas“ domėjosi, ar kurorto mokiniai aktyvūs neformaliojo ugdymo veikloje, kokie popamokinio užimtumo...
„Labiausiai mums trūksta meilės Lietuvai, vienybės ir suvokimo apie pasiekimus” 1
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 06 12 | Rubrika: Miestas
„Ko mums labiausiai trūksta? Meilės Lietuvai. Šiandien mes labai jau linkę dejuoti ir verkti dėl to, kad neva „prastai“ gyvename, šiandien mums labai trūksta vienybės ir suvokimo, kiek daug Lietuva yra pasiekusi“, – Gedulo ir vilties dienos išvakarėse sako Laisvės kovų dalyvė Ona Veličkaitė-Gricienė ir nuo vaikystės tremtinės duonos...
„Sveikiausia nevalgyti iki vidurdienio-organizme vyksta valymosi procesas“
Viktorija ŠIMKUTĖ, 2012 11 23 | Rubrika: Sveikata
Vilija Rabecienė sportuoja nuo ketvirtos klasės ir jau 13 metų dirba kūno kultūros mokytoja. „Aš visą gyvenimą sportuoju, todėl be sporto tiesiog negaliu“, – sakė „Baltijos“ pagrindinės mokyklos mokytoja.