Medikė Laimutė Ežerinskienė: „Atostogaujant svarbiausia – saikas ir atsakomybė“
30 metų Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamente išdirbusiai gydytojai Laimutei Ežerinskienei, kuri yra ir šios įstaigos vadovė, vasara reiškia ne tik atostogas, bet ir daugiau rūpesčių. „Kiekviena vasara mums – ypatinga, nes pacientų srautai pas mus padidėja tris ar net keturis kartus“, – žurnalui „Lietuvos pajūris“ sakė L.Ežerinskienė.
– Dėl kokių sveikatos bėdų atostogautojai dažniausiai kreipiasi į jūsų įstaigą, kurią žmonės pagal seną įprotį vis dar pavadina Palangos ligonine?
– Vasarą didžioji dalis mūsų pacientų – tikrai ne palangiškiai. Poilsiautojai dažniausiai atvyksta patyrę įvairiausių traumų. Žmonės per atostogas itin atsipalaiduoja – eina per gatvę nesižvalgydami, nemažai traumų sukelia, o ir patys patiria paspirtukų, dviračių, keturračių, motorolerių vairuotojai.
Patyrusių šilumos ir saulės smūgį, nudegusių saulėje – taip pat daug. Kai kurie žmonės greičiausiai galvoja, kad atvažiavę į Palangą per dieną ar dvi čia „sugriebs“ saulės už visus metus. Saulės vonias reikia dozuoti, o odą būtina saugoti. Ledai, vaisiai, saldūs gėrimai vilioja bites ir širšes. Įgėlus dalį žmonių ištinka alerginės reakcijos. Kai kuriems – labai stiprios, įvyksta anafilaksinis šokas. Įgelta vieta gali stipriai ištinti, skaudėti.
Ne paslaptis, kad nemažai bėdų kurorte įvyksta nesaikingai ir neatsakingai vartojant alkoholį.
Esant karštam orui, ypač lepinantis paplūdimyje, būtina gerti daug vandens, kad organizmo neištiktų dehidratacija.
– Iki šiol nepaminėjote pacientų su virškinamojo trakto nusiskundimais.
– Su tokiais pacientais susiduriame kiekvieną vasarą, bet jų palyginti – nedaug. Tokias bėdas sukelia nesaikingas valgymas, apsinuodijimai.
– Neretai pacientai jau atsiveža savo ligas į pajūrį.
– Iš tiesų, nemaža dalis mūsų pacientų – terapiniai, kuriems atostogų metu paūmėja lėtinės ligos. Atvažiavę į Palangą, jie neretai atsipalaiduoja, nesilaiko savo gydytojų nurodymų, režimo. Dėl to dažnai sulaukiame pacientų su širdies ritmo sutrikimais, hipertenzija, stenokardija, infarkto ir insulto atvejų.
Kai kurie atostogautojai atvyksta su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu, lėtine obstrukcine plaučių liga, astma. Neretai žmonės užmiršta atsivežti inhaliatorius.
– Žinau, kad itin jautri jūsų pacientų grupė – mamos. Ar galite jas nuraminti, kad, ištikus bėdai, jūsų ligoninėje vaikas gaus visą būtiną pagalbą?
– Vasarą didelė mūsų pacientų dalis – vaikai. Kai po 18 val. pirminės sveikatos priežiūros centrai užsidaro, tiek palangiškiai, tiek svečiai iš kitų miestų su vaikučiais atvyksta pas mus. Suteikti jiems paslaugas mums pavyksta sutelkus personalą bei pasinaudojant Palangos miesto savivaldybės remiamomis programomis. Visi vaikai pas mus gauna visą būtiną pagalbą. Kaip minėjau, turime budinčius pediatrus. Bet mūsų departamentas neturi vaikų ligų skyriaus – negalime vaikų guldyti į ligoninę. Tačiau esant bent mažiausiam įtarimui ar didesnei bėdai, mūsų budintis pediatras siunčia vaikus į kitas artimiausias ligonines Klaipėdoje, Kretingoje, kur gydomi vaikai. Esant blogesnei ar blogai būklei, visada kviečiama greitoji pagalba mažąjį ligonį pervežti. Kitais atvejais patys tėveliai vaiką nuveža į minėtas ligonines. Sprendimus priimame kartu.
– Matyt, ir iš kai kurių suaugusiųjų tenka jums išgirsti: „Vežkite mane į Klaipėdą“.
– Visko būna. Pacientas turi teisę pasirinkti gydymosi įstaigą. Kai pacientas pageidauja paslaugą gauti kitoje gydymo įstaigoje, rašome siuntimą – pacientas greitosios pagalbos automobiliu ar pats vyksta į ją.
– Ar vasarą sulaukiate medikų iš kitų savivaldybių, gydytojų rezidentų pagalbos?
– Taip. Vasarą įdarbiname budinčius pediatrus, turime daugiau slaugytojų.
– Ar Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamentas pastaruoju metu sulaukė naujų medikų? O kokių specialistų ieškote?
– Labai norėtumėme sustiprinti Ambulatorinio – konsultacinio skyriaus grandį. Kviečiame dirbti gydytoją endoskopuotoją, neurologą, chirurgą. Džiaugiamės, kad mūsų kolektyvą neseniai papildė gydytojas echoskopuotojas, kuris atlieka įvairių organų echoskopijas. Neseniai ligoninėje pradėjo dirbti iš Vilniaus į Palangą atvykusi gyventi gydytoja anesteziologė-reanimatologė.
– Jūs ligoninėje jau dirbate daug metų, tiesa?
– Palangos ligoninėje pradėjau dirbti 1991-ųjų lapkritį. Iki šiol gerai čia atsimenu savo pirmąjį pacientą. Apie devynerius metus dirbau vien reanimacijoje. Nuo 2000-ųjų esu Bendrosios terapijos skyriaus vedėja. Nuo 2016 metų vasaros užimu Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento vadovės pareigas.
– Neabejoju, kad kai kurios jūsų pacientų istorijos jums giliai įstrigo į atmintį.
– Tiesa. Skaudžiausios ir įsimintiniausios yra tos, kai žmogus dėl savo ar savo artimųjų neatsakingumo, neatidumo neteko gyvybės. Prisimenu, kažkuriais metais atvežė jaunuolį be gyvybės ženklų. Vaikino atgaivinti nepavyko. Teismo ekspertizė parodė, kad jis mirė nuo narkotinių medžiagų. Kito jauno paciento nepavyko atgaivinti po skendimo tvenkinyje Vydmantuose (Kretingos rajone, – aut. past.). Gerai prisimenu dvejų metų vaikutį, kuris, išgėręs močiutės vaistų, užgeso atvežtas pas mus. Įstrigo skendusio dvejų su puse metų vaiko istorija. Mama su vaikučiu ant rankų tiesiog išbėgo ant plento... Nors jį pradžioje mums pavyko atgaivinti, buvo skubiai išgabentas į kitą ligoninę, ko kelių parų jo gyvybė užgeso. Tai – tik dalis skaudžių, tragiškų istorijų.
– Jeigu leistumėte atmintinę, ko nedaryti atostogų metu, kokius įspėjimus būtinai į ją įrašytumėte?
– Svarbiausia – saikas ir atsakomybė. Jeigu įmanoma – visai atsisakyti alkoholio. Prisiminti, kad saulė gali būti ir priešas. Važiuojant – saugoti kitus. Vaikščiojant – likti atidiems ir žvalgytis, ypač vietose, kur pėstieji dalijasi taku su dviratininkais ar paspirtukininkais.
– Regis, COVID-19 – kaip nebūta. Ar dar turėtumėte rekomendacijų šiuo klausimu?Ar vis dar reiktų laikytis atstumo, ypač nuo kosinčių?
– Koronavirusas niekur nedingo. Išlaikyti deramą atstumą visada yra gerai. Ne tik koronaviruso pandemijos metu. Suprantu, kad kaukės kai kuriuos žmones erzina, bet visiems privalomai dėvint kaukes, gerokai sumažėjo kitų respiratorinių infekcijų. Patarčiau ir toliau laikytis rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo – prisidengti burną kosint ar čiaudint.
– Gal kas nors šiuo metu, kai kalbamės, jau dedasi krepšį kelionei į pajūrį. Kokias medicinines priemones, vieną kitą tabletę siūlytumėte įsidėti į jį?
– Nieko nauja labai nepasakysiu – kiekvienas yra skaitęs atmintines keliautojams. Nepakenktų, pavyzdžiui, pasiimti paracetamolio – jis tinka ir temperatūrai malšinti, ir nuo skausmo. Pleistrų, binto, kad, ištikus bėdai, jie būtų po ranka. Vieną ar kitą fermentinį preparatą sutrikus virškinimui, ypač turintiems lėtinių gastroenterologinių ligų. Kitam žmogui neprošal gali būti skausmą malšinantys preparatai – ilgiau pavaikščiojus, gali atsirasti sąnarių ar kitų skausmų. Vienos taisyklės nėra, kiekvienas žino savo individualias problemas.
– Ko palinkėtumėte visiems atostogautojams?
– Šiltos, gražios, saugios ir smagios vasaros. Ir būti sveikiems.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Medikė Laimutė Ežerinskienė: „Atostogaujant svarbiausia – saikas ir atsakomybė“
Linas JEGELEVIČIUS, 2022 08 06 | Rubrika: Sveikata
30 metų Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamente išdirbusiai gydytojai Laimutei Ežerinskienei, kuri yra ir šios įstaigos vadovė, vasara reiškia ne tik atostogas, bet ir daugiau rūpesčių. „Kiekviena vasara mums – ypatinga, nes pacientų srautai pas mus padidėja tris ar net keturis kartus“, – žurnalui „Lietuvos pajūris“ sakė L.Ežerinskienė.
Palangos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus specialistai kone kas savaitę gauna pranešimų apie ne vietoje, tiesiog ant šaligatvio sukrautus šiukšlių maišus ar stambiagabarites atliekas. Kaskart, gavus tokią informaciją, skubama į vietą ir, prieš išvežant ne vietoje paliktas atliekas į tam skirtą vietą, pirmiausia jos patikrinamos – siekiama nustatyti, kas tokiu būdu...
Dėl Palangoje vykusio festivalio sukelto triukšmo – administracinė atsakomybė
"Palangos tilto" informacija, 2021 02 11 | Rubrika: Miestas
Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokuroras priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą, kuris buvo pradėtas dėl triukšmo, sklidusio iš pernai metų liepą Palangoje vykusio festivalio. Tyrimas nutrauktas nustačius, jog nebuvo padaryta veika, turinti baudžiamojo nusižengimo požymių, tačiau festivalio organizatoriui gresia administracinė atsakomybė.
Dainius Želvys: „Įmonės „galva“ ir kaip ji dirba – svarbiausia siekiant efektyvaus valdymo“
Linas JEGELEVIČIUS, 2017 05 18 | Rubrika: Miestas
Efektyviame savivaldybės įmonių valdyme šiuolaikiški, turintys viziją ir iniciatyvūs įmonių vadovai – svarbiausia, įsitikinęs miesto savivaldybės Tarybos narys Dainius Želvys, kuris yra dviejų miesto įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) stebėtojų tarybos narys.
Ilonai Pociuvienei pasenti neleidžia mokiniai ir atsakomybė bendruomenei bei miestui
Linas JEGELEVIČIUS, 2016 03 21 | Rubrika: Miestas
Kai jau naktį po rinkimų į miesto Tarybą praėjusių metų kovą Ilona Pociuvienė, kuri Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus rinkimų sąraše buvo nieko viltingo nežadančioje 26 vietoje, gavo tekstinę žinutę-sveikinimą iš sūnaus – „Mamyte, sveikinu!“, pirmoji aplankiusi mintis buvo, kad vaikas sumaišė adresatą.
Nešiotis įbrėžtą monetą piniginėje – neblogai, bet atsakomybė skolinantis – svarbiausia
Vaidilė GEDMINAITĖ, 2016 01 11 | Rubrika: Verslas pinigai
Naujų metų proga ne vienas artimiems žmonėms linkėjome sveikatos, laimės, meilės ir kitų nematerialių vertybių, tačiau neretas neatsispyrėme pagundai palinkėti ir pinigų. Ir kaip gi kitaip – juk, nors sakoma, kad ne pinigai neša laimę, vis dėlto jie – savotiška gyvybinė energija, be kurios gyvenimas daugeliui pasidarytų sudėtingas. Turėdami sutaupytų pinigų...
Kofeinas – svarbiausia vartoti saikingai
2014 04 03 | Rubrika: Sveikata
Vidutiniškai žmogus per dieną suvartoja 300 mg kofeino, daugiausia – kartu su kava. Tačiau net ir nevartojantys kavos žmonės šios medžiagos gauna iš įvairių kitų produktų – arbatos, šokolado, gaiviųjų gėrimų, kai kurių žolelių, receptinių ir nereceptinių vaistų ir maisto papildų. Visi ne kartą girdėjome apie teigiamas ir neigiamas kofeino savybes....
„Kad palangiškiai moka „pašėlusiai“ daug už šilumą, atsakomybė tenka buvusiai valdžiai“
Linas JEGELEVIČIUS, 2011 12 15 | Rubrika: Miestas
Vaidotas Bacevičius, vienas jauniausių Seimo narių – pakliuvo į Seimą vos 33 metų – išrinktas į Seimą Kretingos rinkimų apygardoje, yra labai dažnas svečias ir Palangoje. Palangos meras konservatorius Šarūnas Vaitkus stengiasi optimaliai pasinaudoti puikiu Palangai „politikos žvaigždžių“ išsidėstymu – taip pat konservatorių V....
A. Kilijonienė: „Uždirbu daugiau už merą, nes man tenka didesnė atsakomybė“
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011 11 10 | Rubrika: Miestas
Bene „šilčiausia“ vietele galima vadinti darbą valstybės tarnyboje – laukia geras garantuotas darbo užmokestis, laisvi savaitgaliai, komandiruotės. Ar pagrįstai darbą savivaldybės įstaigose vadiname svajonių darbu? Kas daugiausiai uždirba Palangoje?
Įtarus krūties vėžį svarbiausia – nepanikuoti
Rasa GEDVILAITĖ, 2010 10 18 | Rubrika: Miestas
Visame pasaulyje spalio mėnuo minimas kaip kovos su krūties vėžiu mėnuo. Į šią kovą stoja vis daugiau moterų, o jei liga diagnozuojama laiku, tuomet įmanoma ją sustabdyti. Kaip patvirtino gydytoja akušerė ginekologė Svaja Kundrotienė, neabejotinai laiku pastebėjus ligą galima pagerinti gyvenimo kokybę, tačiau svarbiausia – nepamiršti savimi pasirūpinti. „Juk moters krūtis – pati...