Laisvi nuo centralinio šildymo palangiškiai ieško pigesnių šildymo būdų

Ugnė RAUDYTĖ, 2010-10-13
Peržiūrėta
2360
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Nors visi Palangos daugiabučiai yra šildomi Palangos šiluma UAB „Litesko“, tačiau nuosavų namų gyventojai net nenorėtų įsivaizduoti, kiek kainuotų išlaikyti namą šildantis centriniu miesto šildymu, nes Palangoje šildymas -  vienas iš brangiausių Lietuvoje. Todėl nuosavų namų gyventojai šildosi namus malkomis, durpėmis, akmens anglimis.

 

Perka 25 kubus malkų iš karto

Užkanavės gatvės gyventojas Donatas turi 400 kvadratų nuosavą namą su pirtimi ir jis kūrenasi namą malkomis. „ Aš perkuosi 25 kubus malkų iš karto, nes taip yra pigiau. Už juos aš sumoku 2500 litų ir man šių malkų užtenka ir visai šalčiausiai žiemai, ir vasarai, įskaitant su pirtelės kūrenimu“,- pasakojo Palangos miesto gyventojas Donatas.

Pasak jo, į mėnesį už šilumą jam tenka mokėti maždaug apie 400 litų. „Tai yra tikrai nedaug, nes mano namas yra didelis ir dar pirtis kūrenama dažnai, nes ją nuomojame. Praėjusią žiemą išgyvenome normaliai, neturėjome jokių bėdų dėl sukilusių kainų. Jei kūrentume namą centriniu šildymu, tai, ko gero, išeitume į bankrotą. Manau, kad už tokias Palangos šilumos kainas visa šeima į brangiausią šalį naujųjų metų švęsti galėtume išvykti, o ne už šildymą mokėti“,- svarstė Donatas.

Tačiau Palangoje Bangų gatvėje gyvenanti Aistė pasakojo, kad centrinis šildymas kasmet vis labiau gąsdina. „Mano butas yra šešiasdešimties kvadratų, o per vieną iš žiemos mėnesių man teko „pakloti“ daugiau nei penkis šimtus litų. Juk tai itin brangu. Manau, didesniems nuosaviems namams šildymas malkomis ar akmens anglimi yra žymiai pigesnis nei mano nedideliame butuke“,- dėstė palangiškė Aistė.

 

Malkas perka pagal skelbimus

Palangos naujajame „Bamo“ rajone kai kurie gyventojai už šildymą per mėnesį sumokėdavo net per šešis šimtus litų. O pavyzdžiui Klaipėdoje 77 kvadratų bute gyvenančiai šeimai šildymas per šalčiausią mėnesį kainavo iki 300 litų. „Mūsų bute nė karto suma neviršijo trijų šimtų litų net per šalčiausius praėjusios žiemos mėnesius“,- pasakojo Mogiliovo gatvės gyventojas Vidas.

Palangiškis Donatas pasakojo, kad malkas perka pagal skelbimus, vieno kubo (kietmetrio) kaina jam kainuoja šimtas litų.

„Aišku, geriausia malkas pirktis dviem žiemoms, nes tuomet bus ir pigiau, ir malkos bus tinkamesnės, tačiau aš neturiu kur laikyti tokio kiekio malkų, todėl perkuosi tik vieniem metams“, - kalbėjo Donatas.

Medienos tūrio apskaitoje naudojami dvejopi įprastiniai medienos tūrio matavimo vienetai: kietmetris (ktm arba m3) ir erdmetris. Kietmetris - tai vien medienos masė (1mx1mx1m) , o 30–50% erdmetrio (erdm) sudaro oras.

 

Šildosi įvairiai

Palangoje yra skelbimų, jog beržinės malkos sukrautos konteineriuose: 1 erdmetris kainuoja 140 litų. Pardavėjai gali sukrauti pagal norimą kiekį 1,5 iki 2 erdmetrių. Kitame skelbime už dešimt kubinių metrų (smulkūs sausi likučiai nuo staliaus darbų) prašoma penkių šimtų litų.

Taip pat galima įsigyti Palangoje ir dekoratyvinių keramikinių malkų biožidiniui: dešimt vienetų – 110 litų.

Nemažai naujos statybos namų Palangoje kūrenasi namus kuro durpėmis. Tai ekologiškai švarus kuras, tinkamas kūrenti kietam kurui pritaikytuose šildymo katiluose. Pagal šilumingumą jis prilygsta medienai. 1,3 m3 kainuoja 240 litų.

Besišildantiems akmens anglim internete galima rasti, jog 25 kilogramai akmens anglies parduodami už 550 litų. Pasak Palangos miesto gyventojo Donato, nemaža dalis jo kaimynų kūrenasi ir akmens anglimi. „Tačiau malkos vis tiek lieka populiariausios tarp nuosavų namų turėtojų, tai ir pigiausia ir patogu. Žinoma, nemaža dalis, kurie turi naujausius namus, kūrenasi ir skystomis dujomis, nes jos yra švarios, nėra tiek daug priežiūros kaip su malkomis. Tačiau kūrenimas dujomis tai pat yra labai brangus“,- kalbėjo Donatas.

 

Kerta savo mišką

Klaipėdoje galima įsigyti įvairiausių malkų kaladėmis ir skaldytas lapuočių medienos malkas. Malkų ilgis gali būti nuo 25 iki 50 centimetrų. Kainos svyruoja priklausomai nuo medienos rūšies bei kiekio nuo 65 iki iki 340 litų už erdmetrį.

Taip pat Užkanavės gatvėje gyvenanti Audronė pasakojo, kad jos vyras buvo išsipirkęs dar prieš keletą metų mišką ir taip prisikaupė malkų atsargų. „Vyras sumokėjo pinigus už jam reikalingus kubus, girininkas atžymėjo medžius būtent tame plote, kuris jam priklausė. Sužymėtus, nudžiūvusius sausuolius medžius jis nusikirto, pats susipjaustė ir taip mes turime prisikaupę malkų keleriems metams. Jei neklystu, jau trečią žiemą turime savo malkų“,- pasakojo moteris.

Darbėnų Girininkijos girininkas Vilius Perkamas pasakojo, kad šiais metai buvo apie šimtas žmonių, norinčių iškirsti sausuolius, taip išvalant mišką ir apsirūpinant žiemai. „Už kubą mes imame nuo šešių iki dešimties litų, tačiau tai yra tikrai nedidelė kaina. Kaina priklauso nuo malkos rūšies. Žmonės dažnai nori nusipirkti nuo dešimties kubų, mažiau kubų retai kas kertasi“,- pasakojo V. Perkamas.

Šis būdas yra itin paklausus dėl to, kad jis yra pigiausias ir dar be to – tai padeda girininkams, žmonės išvalo mišką. Tokiu principu galima įsigyti malkų Palangos, Šventosios, Darbėnų, Grūšlaukės, Kartenos, Klaipėdos, Lenkimų, Mikoliškių, Vėžaičių, Skuodo, Šernų bei Vaineikių girininkijose. Galima susitarti su girininkais, kurie nustatys, kuriame plote galima kirsti pažymėtus medžius, galima išsakyti pageidavimus, kokios rūšies medžių reikia.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Siekiant didinti energinį efektyvumą pastatuose ir mažinti išlaidas už energiją, gyventojai kviečiami teikti paraiškas daugiabučių namų vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų modernizavimui.


Nuo antradienio Palangoje pradedamas naujas šildymo sezonas, gera žinia vartotojams – kurorto gyventojams bei įmonėms šiluma šį sezoną bus pigesnė.


Palangoje yra 110 renovuotų daugiabučių namų, tačiau vienas jų – Sodų gatvės 30 – susilaukia ypač daug dėmesio ir neretai rodomas pavyzdžiui.


Nuo metų pradžios padvigubinus valstybės remiamų pajamų (VRP) dydį, taikomą būsto šildymo išlaidų kompensacijai apskaičiuoti, būsto šildymo kompensacijų gavėjų padaugėjo beveik 40 proc. Sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai kompensaciją gali gauti nepriklausomai nuo to, kokiu būdu šildosi būstą: centralizuotai, malkomis, dujomis, elektra ar kt.


Išaugus energetinių išteklių ir būsto šildymo kainoms, dalis žmonių susiduria su finansiniais sunkumais. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad sunkiau besiverčiantys šalies gyventojai gali pasinaudoti būsto šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jų būstas yra šildomas.


Dujų ir biokuro kainoms pasiekus rekordines aukštumas, Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus ramina miestelėnus, kad, jeigu šiluma kurorte ir brangs, kol kas neaišku kiek.


Liko be šildymo: sprendimo būdų paieškos

Rasa GEDVILAITĖ, 2016 10 27 | Rubrika: Miestas

„Faktas toks, jog jau prieš tris savaites prasidėjo šildymo sezonas, o aš šildymo namuose neturiu“, – keblią situaciją, į kurią papuolė, ėmė pasakoti palangiškis Vytautas Duonėla. Jo ir žmonos butas, kuris yra adresu Saulėtekio takas 4, įrengtas per du aukštus. Jame šeima įsikūrė prieš dešimtmetį. Ramiai...


Jau beveik šimtadienį nuo miesto šilumos ūkio perėmimo mininti savivaldybės įmonė UAB „Palangos šilumos tinklai“ energingai ruošiasi didžiausiam išbandymui: naujajam šildymo sezonui. Jau kitą savaitę bus pradėta testuoti naujoji biokuro katilinė, įmonės specialistai baigia likviduoti lokalizuotus testuojant gedimus šilumos trasose...


Nors visi Palangos daugiabučiai yra šildomi Palangos šiluma UAB „Litesko“, tačiau nuosavų namų gyventojai net nenorėtų įsivaizduoti, kiek kainuotų išlaikyti namą šildantis centriniu miesto šildymu, nes Palangoje šildymas -  vienas iš brangiausių Lietuvoje. Todėl nuosavų namų gyventojai šildosi namus malkomis, durpėmis, akmens anglimis.


Praėjusį penktadienį miesto valdžios iniciatyva suorganizuotas susitikimas su J.Janonio g. 16, Ganyklų g. 19, Gintaro g. 44 bei Jūratės g. 33 daugiabučių namų gyventojais. Jo metu Palangos miesto savivaldybės Administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas, Juridinio ir personalo skyriaus vedėja Daiva Zūbytė bei vyriausiasis miesto architektas Svajūnas Bradūnas informavo apie tai, kad...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius