Kodėl jauni mokytojai neina dirbti į mokyklą?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-12-03
Peržiūrėta
2518
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Jaunų mokytojų eilės prie Palangos mokyklų durų nesidriekia – kita vertus, jiems nelabai yra vietos.
Jaunų mokytojų eilės prie Palangos mokyklų durų nesidriekia – kita vertus, jiems nelabai yra vietos.

Toks klausimas kartais kyla rugsėjo pirmąją stebint mokytojus, kuriems mokiniai neša gėles. Su visa pagarba Palangos pedagogams – jaunų veidų jų tarpe nėra labai daug. Kodėl jauni mokytojai neina dirbti į mokyklą?

Noriai eitų
Beveik visi kalbinti Palangos mokyklų vadovai ar jų pavaduotojai teigė: nėra taip, kad jauni mokytojai nenorėtų eiti dirbti į mokyklas. Tiesiog Palangoje jiems nėra vietų.
„Mes nesusiduriame su problema, kad jauni mokytojai nenori eiti dirbti į mokyklą. Priešingai – susiduriam su tuo, kad jie nori, bet mes negalime pasiūlyti jiems darbo vietos“, – sakė Šventosios pagrindinės mokyklos direktorė Valda Šarkienė, vadovaujanti 22 pedagogų kolektyvui, kurių amžiaus vidurkis – apie 40 metų.
Pasak direktorės, kasmet pas juos praktiką atliekantys būsimieji pedagogai – o šiuo metu čia savo žinias tikrinasi būsimosios socialinė pedagogė bei istorijos mokytoja – neslepia, kad noriai eitų dirbti į Šventąją, bet – nėra kaip. Paskutinį kartą mokyklos kolektyvas nauju jaunu mokytoju pasipildė pernai – čia pradėjo dirbti šokių mokytojas Gintautas Venslovas.

Vietų nėra
„Pas mus dirbti jauni mokytojai gal ir norėtų. Tačiau nėra vietų – Palangoje moksleivių mažėja, o mokytojų – perteklius, ir jie dirba nepilnu krūviu“, – sakė „Baltijos“ pagrindinės mokyklos direktorius Alvydas Kniukšta.
Iš pradžių direktorius sakė net nebeatsimenąs, kada paskutinį kartą jo vadovaujamą per 60 pedagogų kolektyvą, kurių amžiaus vidurkis – apie 50 metų, papildė jaunas kolega. Paskui prisiminė, jog praėjusiais metais atėjo nauja jauna pedagogė, dirbanti su prailgintos dienos grupe.
„Norinčių dirbti jaunų mokytojų tikrai yra, kad tik jiems būtų vietos“, – antrino kolegoms Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorė Laimutė Benetienė, kurios vadovaujamoje ugdymo įstaigoje – 52 pedagogai.
Tiesa, ji pridūrė, jog buvo susidurta su sunkumais ieškant prancūzų kalbos bei dailės mokytojų. Bet tie sunkumai iš dalies susiję su tuo, kad, pavyzdžiui, dailės mokytoja buvo reikalinga laikinai – kol iš atostogų grįš vaikelio sulaukusi pedagogė.
„Labai džiaugiamės mūsų naujomis jaunosiomis kolegėmis – dailės mokytoja Rasa Kaune ir prancūzų kalbos mokytoja Živile Vaičiūniene. Beje, joms įsiliejus į kolektyvą, pasikeitė ir jo amžiaus vidurkis, tad dabar jo tiesiog nepasakysiu. O šiaip mūsų mokyklos kolektyvas keičiasi mažai“, – pastebėjo L.Benetienė.

Mokytojai nesikeičia
„Mes nejaučiame, kad jauni specialistai veržtųsi dirbti į mokyklą, – sakė Senosios gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymo reikalams Zinaida Bružienė. – Jeigu prireikia jauno specialisto, pavyzdžiui, jeigu kuris mūsų mokytojų išeina į pensiją, tenka ilgai ir nuobodžiai jo ieškoti“.
Kita vertus, gimnazijoje kadrų kaita labai nedidelė. Žmonės dirba po 20, 30, net 40 metų. Miestelis mažas, įsilieti į jį naujam jaunam žmogui sunku, ypač jeigu jis neturi čia būsto.
„Jaučiame, kad gali būti problemų, kai nemenka dalis mūsų pedagogų išeis užtarnauto poilsio. Daugumos amžius labai panašus. O jauni specialistai, kaip minėjau, eilėje prie durų nestovi“, – pakartojo direktoriaus pavaduotoja, pridūrusi, jog kolektyvo, kuriame darbuojasi 51 pedagogas, amžiaus vidurkis – kiek per 50 metų.
Tiesa, neseniai į gimnaziją atėjo jauna prancūzų kalbos mokytoja. Pretendenčių į atsilaisvinusią vietą buvo dvi.
„Reikia pripažinti, kad kolektyvas „atsinaujina“ ir „atsijaunina“ dažniausiai dėl vienintelės priežasties – kai vienas kolegų išeina pensijon. Didesniuose miestuose yra kiek kitaip – ten mokytojai išeina iš mokyklų radę kitą darbą. Arba savo mieste, arba, jeigu jaunesni, užsienyje. Ir tai nieko keisto: juk jaunas specialistas, tik atėjęs į mokyklą, uždirba tūkstantį šimtą ar tūkstantį du šimtus litų per mėnesį. Tad jauni žmonės gan skeptiškai žiūri į tokį darbą, kur įtampa bei atsakomybė išties didžiulė, o iš algos ant kojų nelabai atsistosi. Didesnį atlyginimą gauna mokytojai, turintys gerokai per dešimtį metų siekiantį darbo stažą bei atitinkamą kvalifikaciją“, – sakė Z.Bružienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Lietuvoje valstybės lėšomis finansuojamos penkios ligų prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos programos. Šiemet joms skirta daugiau nei 46 mln. eurų, tačiau net keturi iš dešimties gyventojų šiomis programomis nesinaudoja. Tad kyla klausimas: kodėl?


Palangos senosios gimnazijos biologijos mokytoją Daivą Urbštienę gyvenime sunku labai nustebinti, tačiau kai prieš karantiną, viename susitikime jai prisistačius mokytoja, vos ne visi ėmė sutartinai prisiminti savo mokyklas, mokytojus ir net atskirus dalykus, ji širdyje nusistebėjo: „Žmonės, baigę mokyklą prieš 30 metų ir daugiau, iki šiol prisimena ir kalba apie savo buvusius mokytojus.“


Nežinomybė – greičiausiai puikiai abiturientams pažįstamas jausmas, kuris it kirminas pradeda griaužti paskutiniais mokslo metais, kai reikia rinktis, ką veiksi toliau. „Nepasirinkti yra gerai ir su tuo „nepasirinkimu“ kurį laiką pagyventi labai naudinga. Mes dažnai save apribojame vienu pasirinkimu ir nebematome galimybių, kurios mus supa“, – sako...


Šiandien jauni žmonės dažniausiai veržiasi dirbti sau ar didelėse tarptautinėse kompanijose, tačiau kai kuriems svajonių darbdavys – savivaldybė. Juk toks darbdavys – bene patikimiausias, su visomis garantijomis valstybės tarnautojui. Šiais metais Palangos miesto savivaldybėje pradėjo dirbti du jauni ir gabūs žmonės: Janina Balužė, kuri užėmė Kultūros skyriaus...


Tai, kad trūksta visos šalies gydymo įstaigose gydytojų, girdėti jau kurį laiką. Gydytojai sensta, o jauni jų pakeisti neatvyksta. Nors Palanga negali būti lyginama su savivaldybe gilioje provincijoje, jauni gydytojai į Palangą neskuba. „Jie čia tikriausiai nemato perspektyvų. Mūsų ligoninė nėra daugiaprofilinė, tad jie ieško kur galėtų geriau save realizuoti“...


Širdimi visada jauni

Irena NENIŠKYTĖ, 2013 10 07 | Rubrika: Miestas

Spalio pirmoji – Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena.Ta proga Klaipėdoje veikianti „Pagyvenusių žmonių asociacija“ organizavo koncertą-vakaronę „Širdimi visada jauni“.


Turbūt nesuklysime teigdami, kad patys mažiausieji – lopšelinukai ir darželinukai, – itin myli mokytojus, kurie moko juos dainuoti. Tačiau pasirodo, jog dainuoti mažiausiuosius mokantys pedagogai dainai suburia ne tik savo auklėtinius, bet ir kolegas. Geriausias to įrodymas – praėjusį penktadienį lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ vykęs antrasis...


Laikraščiui „Palangos tiltas“ reikalinga(-as) maketuotoja(-as)-dizainerė(-is) dirbti redakcijoje pirmadieniais ir ketvirtadieniais. Būtina mokėti dirbti Adobe


Kodėl jauni mokytojai neina dirbti į mokyklą?

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012 12 03 | Rubrika: Miestas

Toks klausimas kartais kyla rugsėjo pirmąją stebint mokytojus, kuriems mokiniai neša gėles. Su visa pagarba Palangos pedagogams – jaunų veidų jų tarpe nėra labai daug. Kodėl jauni mokytojai neina dirbti į mokyklą?


Praėjusį trečiadienį lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ įvykusi Mini konferencija „Išeinu į mokyklą“ suteikė galimybę priešmokyklinių grupių vaikų tėveliams išrinkti tinkamiausią mokyklą savo atžaloms. Į ją susirinkę trijų mokyklų atstovai pristatė savo mokymo įstaigas, tikėdamiesi, kad rugsėjo mėnesį jų mokinių gretas papildys ir patys mažiausieji.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius