Kas yra tinklo neutralumas?

***, 2021-03-04
Peržiūrėta
2041
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kas yra tinklo neutralumas?

Tinklo neutralumo principas, kuriuo apibrėžiama, kad visi interneto naudotojai turi lygias prisijungimo ir ryšio spartos teises, buvo diskutuojamas ir ginčijamas dešimtmečius. Taigi, kas yra šis pamatinis standartas, nuo kurio priklauso, kaip kuriamas bei naudojamas turinys internete, ir ką jis lemia?

Ką reiškia tinklo neutralumas?

Tai „sausa“ ir techniškai skambanti frazė, apibrėžianti idėją, kuri tiesiogiai veikia visus, besinaudojančius interneto ryšiu. Tinklo neutralumas (angl. Net neutrality), kartais dar vadinamas atviru internetu, reiškia, kad bet koks ir visas srautas internete traktuojamas vienodai ir teisingai. Todėl jis kuo greičiau ir efektyviau patenka iš savo šaltinio į paskirties vietą. Kiekviena svetainė, pradedant „Netflix“ ir baigiant „WordPress“, įkeliama tuo pačiu greičiu ir kokybe.

Skamba paprastai, tiesa? Netgi atrodo keista apibrėžti tokį visiems suprantamą principą, lemiantį mūsų kasdienį naršymą. Tinklo neutralumas apibrėžia tai, kaip internetas veikia nuo pat pradžių. Visgi, 2015 m. vasario mėn. Federalinė ryšių komisija (FCC), kuriai vadovavo tuometinio JAV prezidento Baracko Obamos paskirtas Tomas Wheeleris, priėmė taisykles, kurios teisiškai apsaugo tinklo neutralumo principus.

Kas atsitiktų, jei tinklo neutralumas nebūtų reguliuojamas?

Atsakymas – nieko gero. Daugeliui interneto ryšį tiekia didelės telekomunikacijų bendrovės, kitaip vadinamos interneto paslaugų teikėjais (IPT). Sąlyginai jų nėra labai daug, nes sukurti infrastruktūrą interneto prieigai reikia didelių investicijų.

Tinklo neutralumo „mirtis“ leistų išplisti interneto „greitiesiems takams“. Taip jo paslaugų teikėjai galėtų reikalauti didesnių mokesčių iš turinio internete talpintojų tam, kad jų svetainės būtų įkeltos greičiau nei kitos. Taigi be tinklo neutralumą saugančių įstatymų galėtų būti sukuriamos nevienodos sąlygos, palankesnės turinio teikėjams, turintiems didesnes finansines galimybes.

Kas pasikeitė įsigaliojus tinklo neutralumo taisyklėms?

2015 m. įsigaliojus tuometiniams reglamentams, tinklo neutralumas tapo privalomas visiems interneto paslaugų teikėjams. Todėl jiems neleista sulėtinti interneto paslaugų teikimo dėl kokių nors priežasčių, išskyrus tinklo valdymą. Naujomis taisyklėmis taip pat uždrausta blokuoti bet kokias legalias svetaines arba apmokestinti greitesnį turinio pristatymą, taip užtikrinant, kad visas jis bus vertinamas vienodai.

Kodėl interneto svetainių savininkams turėtų rūpėti tinklo neutralumas?

Akivaizdu, jog internetas yra pagrindinė platforma, kurioje svetainių savininkai gali pateikti aktualią informaciją, bendrauti su auditorija, parduoti savo produktus ir paslaugas. Kiekvienas nori, kad jų svetainė vartotojus pasiektų taip pat greitai ir plačiai.

Vienas iš būdų tai užtikrinti – pasirinkti profesionalią domenų registravimo ir hostingo paslaugas teikiančią įmonę. Geriausi savo srities specialistai padeda pasirūpinti internetinio projekto sėkme, nesvarbu, tai būtų asmeninis tinklaraštis, jau egzistuojančio ar dar tik besikuriančio verslo svetainė. Jeigu šiuo metu jums kaip tik aktualūs domenai, jų registravimas ar kitos panašios paslaugos, paspaudę ant nuorodos, jomis galite pasinaudoti itin paprastai ir greitai.

Nuspėti tinklo neutralumo ateitį pakankamai sudėtinga – ypač, kai interneto naudojimas visame pasaulyje nuolat auga. Bet kokiu atveju verta žinoti, kad Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) stebi ir užtikrina, kad būtų laikomasi reglamento, įtvirtinančio atviros interneto prieigos politiką, nuostatų. Taip pat ji siekia, kad būtų sudarytos galimybės nuolat be išimčių naudotis prieiga prie aukštos kokybės interneto

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vasaros pradžią pajūryje pasitinka atveriamos prekybos tinklo „Rimi“ sezoninės parduotuvės. 


Palangiškė Danutė Kunčienė pajūryje atrado į žvejų tinklo raizgalynę įsipainiojusį „pingviną“. Išpainiojo ir paleido.


Projekto „Karjeros specialistų tinklo vystymas“ tikslas – užtikrinti profesinio orientavimo paslaugų teikimą įvairaus amžiaus mokiniams bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir kitose švietimo įstaigose. 



Pastarosiomis savaitėmis daug bendravome su Palangos sanatorijų ir reabilitacijos centrų vadovais, norėdami išgirsti jų poziciją dėl planuojamos Sveikatos priežiūros įstaigų tinklo reformos ir to, kokios perspektyvos lauktų šio mūsų kurortui svarbaus gydymo ir sveikatinimo sektoriaus.


Kas yra tinklo neutralumas?

***, 2021 03 04 | Rubrika: Miestas

Tinklo neutralumo principas, kuriuo apibrėžiama, kad visi interneto naudotojai turi lygias prisijungimo ir ryšio spartos teises, buvo diskutuojamas ir ginčijamas dešimtmečius. Taigi, kas yra šis pamatinis standartas, nuo kurio priklauso, kaip kuriamas bei naudojamas turinys internete, ir ką jis lemia?


Rytoj, ketvirtadienį, Palangoje ir dar po savaitės, birželio 4 d., Šventojoje atidaromos sezoninės „Rimi“ tinklo parduotuvės.


Šiandien, vasario 27 d., Vilniuje atidaryta fotoportretų paroda #AmžiusNesvarbu. Prie idėjos realizavimo prisijungusi parodoje eksponuojamų fotoportretų autorė, šventojiškė Neringa Rekašiūtė svajoja gyventi visuomenėje, kurioje kiekvienas žmogus būtų matomas, girdimas ir vertas pagarbos.


Socialinius tinklus užkariauja anoniminiai skalikai  16

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2016 12 22 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Anądien pirmą kartą surizikavau įsivelti į diskusiją grupę palangiškių vienijančioje vieno socialinio tinklo grupėje.


Praėjusią savaitę miesto Taryba pritarė miesto Savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinko pertvarkos 2012-2015 metų bendrajam planui. Progimnazija norėjusiai tapti Vlado Jurgučio pagrindinei mokyklai, vietos šiame plane neliko. „Nesijaučiame nei nusivylę, nei liūdni. Yra kaip yra. V. Jurgučio mokykla iki 2015 metų bus pagrindinė mokykla“, – laikraščiui sakė V....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius