Sveikam poilsiui – miško ir jūros duetas

Palangos tiltas, 2024-10-25
Peržiūrėta
756
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Sveikam poilsiui – miško ir jūros duetas

Jodo ir deguonies prisodrintas pajūrio oras, pėsčiųjų ir dviračių takai pušynuose, reabilitacijos bei sveikatinimo paslaugos – Palanga yra sveikatai palankus miestas, kuriame gamta sukūrė tam puikias sąlygas.

Tylu. „Ir tobulai gražu“, – buvo spalio vidurys, kai po Birutės parką Palangoje vaikštinėjantys žmonės stabčiojo prie jame esančių tvenkinių, suko link Gintaro muziejaus, nuo jo – link Birutės kalno, po to – prie jūros. Jie susėsdavo ant kopose esančių suolų ir ilgokai stebėdavo bangų plakamą jūrą.

Palanga turi tai, ko nėra kituose kurortuose, – būtent jūrą ir nuo jos priklausantį sveikatai palankų klimatą. 

Galimybės rinktis. Palanga ištisus metus yra atvira svečiams. Vėlyvas ruduo turi savito žavesio, ir į šį kurortą žmonės dažniausiai atvyksta ramaus poilsio arba sveikatinimo paslaugų. Pasak Palangos turizmo informacijos centro direktorės Rasos Kmitienės, pajūryje tam yra sudarytos ypač geros sąlygos.

„Palangoje vyrauja jūrinis klimatas, kuris yra palankus sveikatai. Šiltos vasaros ir švelnios žiemos suteikia galimybę visus metus mėgautis gamta, o kartu ir gydomosiomis bei sveikatinimo procedūromis. 

Kurorte esančios sanatorijos bei reabilitacijos įstaigos yra paruošusios įvairių pasiūlymų – paslaugų paketų. Tam tikroms sveikatinimo procedūroms jose naudojamas jūros bei mineralinis vanduo, durpių purvas. Jos padeda atsipalaiduoti, turi teigiamą poveikį įvairioms sąnarių bei nervų sistemos ligoms. 

Svarbiausia, kad kiekvienas mūsų kurorto svečias gali pasirinkti tai, kas jam priimtiniausia. Tai gali būti ir ramus poilsis viešbučių SPA centruose ar sanatorijose arba aktyvus poilsis šiaurietiško vaikščiojimo grupėse, mankštinantis gamtoje. Palangoje gerai išplėtota infrastruktūra – yra daugybė ir pasivaikščioti, ir pasivažinėti dviračiais skirtų takų“, – kalbėjo R.Kmitienė. 

Miško terapija. Anot Klaipėdos universiteto ligoninės Palangos reabilitacijos ligoninės laikinai direktoriaus pareigas einančios Eglės Virkutienės, didelį teigiamą poveikį sveikatai pajūryje turi ir miško terapija. Į tokios terapijos seansą, kurį vedė psichologė-psichoterapeutė, miško gidė dr. Alicija Juškienė, ji yra pakvietusi ir medikų, kad jie išbandytų miško poveikį.

A.Juškienės teigimu, miško terapijos užsiėmimai teigiamai veikia psichinę ir fizinę sveikatą. Maždaug 3–4 miške praleistos valandos, ypač pajūrio pušynuose, sustiprina imuninę sistemą. Ją suaktyvina fitoncidai, kurių ypač daug išskiria spygliuočiai.

Nuolatinė miško terapija gali padėti sureguliuoti kraujospūdį, gliukozės kiekį kraujyje, mažinti stresą, nerimą, depresiją. Taip pat ji gerina miego kokybę ir mokymosi galimybes. 

„Buvimas gamtoje yra tarsi priminimas, kaip gerai mūsų kūnas jaučiasi natūralioje aplinkoje, kuri savaime gydo. Japonijos ir daugelio kitų pasaulio šalių mokslininkai įrodė, kad miško terapijos užsiėmimai teigiamai veikia tiek psichinę, tiek fizinę sveikatą. 

Miške žmogus sulėtina tempą, susitelkia į tai, ką užfiksuoja savo penkiais pojūčiais. Įvyksta tarsi susitikimas su savimi, pavyksta įsisąmoninti, kas mums yra svarbu, ko ilgimės ar galbūt ko mūsų gyvenime yra per daug. Gamta veikia kaip veidrodis ir padeda mums geriau suprasti save“, – teigė A.Juškienė. 

Jūrinis klimatas. Pasak Klaipėdos universiteto profesoriaus klimatologo dr. Arvydo Martinkėno, jūrinis klimatas – tai išskirtinis Palangos kurorto privalumas. Pajūryje nėra didelių temperatūros svyravimų, oras nuolat prisotintas deguonies, o tai daro teigiamą įtaką savijautai. 

„Kartu su fizikais ir medikais esame matavę Palangoje saulės aktyvumą per anticiklonus, kai atmosferos slėgis būdavo aukštas. Pasirodo, kad jos aktyvumas yra gerokai didesnis nei Pietų kurortuose, pavyzdžiui, Graikijoje, o tai daro teigiamą įtaką vitamino D gamybai. 

Vaikštant palei jūrą, kaip ir pajūrio pušynų takais ar Meilės alėja, kvėpuojama grynu oru, nes jūros bangos sukuria dulksną, kuri prisijungia prie taršalų ir juos pašalina. Jūros brizas švarų orą atneša iš vandens platybių. Jame daug deguonies, ypač rytais ir vakarais. Atvykę į Palangą žmonės pasakoja, kad išsimiega ypač gerai, o tai – deguonies poveikis“, – teigė A.Martinkėnas. 

Jodas, kurį fotosintezės metu išskiria jūros dumbliai, žmogui taip pat yra naudingas. Į organizmą jis patenka ir per orą, ir – maudantis arba procedūrų metu – per odą. Stipriausias jodo prisodrinto oro poveikis yra maždaug 150 metrų nuo jūros, todėl pravartu pasivaikščioti pačiu paplūdimiu ar pajūrio takais.

Jonizuotas oras turi gydomąjį poveikį, ypač sergant kvėpavimo sistemos ir kraujotakos ligomis. Esant ilgalaikei aeroterapijai sustiprėja ir nervų sistema, kuri padeda sėkmingai kovoti su depresija, miegas tampa ramesnis ir gilesnis, taip pat pastebimai pagerėja imunitetas. 

Pasak A.Martinkėno, pajūrio gamta kartu su sveikatinimo procedūromis – purvo, mineralinio vandens voniomis, mankšta ir kitomis – daro teigiamą poveikį sveikatai. „Net ir 3–4 dienos, praleistos kurorte, turi didelę naudą“, – patikino jis. 

Patrauklios ir paslaugos, ir jų kainos 

Palangoje medicininės reabilitacijos ir sveikatinimo paslaugas teikia ir seniau įkurtos, ir gana naujos sanatorijos. Nuo spalio iki gegužės jose teikiamų sveikatinimo paslaugų paketai kainuoja maždaug penktadaliu pigiau nei šiltuoju metų laiku. O ir kurortas ypač tinka žmonėms, kurie netoleruoja karšto klimato. Palangoje sveikatinimo centruose atliekama įvairių masažų – limfodrenažinių, anticeliulitinių, taškinių, tailandietiškų. Taip pat jų yra daug sportuojantiems žmonėms ar besilaukiančioms moterims. Gydomąsias paslaugas ar programas siūlantys centrai turi parengę antistresinių, padedančių atgauti ramybę programų. Taip pat – programų kenčiantiems nugaros skausmą, turintiems odos problemų, norintiems mesti svorį. 

Palangoje galima išbandyti masažą gintaro pintomis, SPA ritualus, kuriems naudojama kosmetika su gintaro dulkėmis, o čia veikianti natūralaus gintaro pirtis – didžiausia Lietuvoje. Yra centrų, kur gydomosioms procedūroms naudojamas geoterminis vanduo, kituose naudojamos gydomojo purvo sapropelio aplikacijos, gydančios odą, nugarą, sąnarius. 

„Palangos Linas“ yra daugiafunkcė sanatorija, teikianti ir medicininės reabilitacijos, ir poilsio paslaugas. Joje veikia Stuburo skausmų gydymo ir diagnostikos centras, kuriame taikoma IDD terapija – stuburo tempimas specialiu aparatu. Sanatorijoje taip gydomos nervų, kraujotakos sistemos ir kitos ligos. Taip pat siūlomas sanatorinis komercinis gydymas norintiems sustiprinti sveikatą pacientams. Jiems sudaromas gydymo planas – paskiriamos medicininės procedūros. 

Palangos „Gintaras“ – tai vaikų sanatorija, kurioje gydomos kvėpavimo, nervų, virškinimo sistemų ligos, ausų, nosies, gerklės ligos, judėjimo ir atramos aparato pažeidimai, psichikos elgesio sutrikimai. Vaikai medicininei reabilitacijai priimami ne tik su gydytojų siuntimais. Jo neturint yra numatyti paslaugų įkainiai. 

Respublikinės Klaipėdos ligoninės Palangos reabilitacijos filialas „Pušynas“ teikia ir sveikatos stiprinimo gydymą, kurį, sudarytą iš visų turimų procedūrų ir pakonsultavus gydytojui, galima išsipirkti visomis savaitės dienomis. Yra sudaromos individualios kūno svorio mažinimo, širdies ir kraujagyslių sistemos stiprinimo ar išeminės ligos profilaktikos programos.

Sanatorija „Gradiali“. Sanatorija turi mineralinio vandens gręžinį „Žvorūnė“, kurio vanduo savo druskingumu ir mineralizacija prilygsta Juodajai jūrai. Jis naudojamas procedūroms, inhaliacijoms, baseine ir gerti. Sanatorijos specializacija – judamojo atramos aparato pažeidimai, endokrininių, nervų, kvėpavimo, kraujotakos, virškinimo sistemų, ginekologinių ligų gydymas. Taip pat – sveikatos stiprinimas persirgusiems COVID-19 liga. 

Sveikatos centras „Energetikas“. Jame atliekamos medicininės reabilitacijos paslaugos pacientams, sergantiems įvairiomis lėtinėmis ligomis. Šio centro išskirtinumas – tai procedūros, mažinančios jonizuojančios spinduliuotės poveikį. 

„Energetikas“ yra parengęs ir įvairių sveikatos gerinimo programų rudeniui bei žiemai, kuriose numatyta įvairių procedūrų, – sauso povandeninio masažo, perlinės vonios, purvo aplikacijų, parafino vonelių ir kitų. 

Palangos sveikatingumo centras (PSV centras). Jame įvairiu metų laiku organizuojamos sveikatingumo stovyklos. Jų programos yra pritaikytos įvairaus amžiaus žmonėms, norintiems pagerinti savijautą ar turintiems sveikatos sutrikimų, – antsvorį, padidėjusį kraujospūdį, II tipo diabetą, aukštą cholesterolio lygį, persirgusiems onkologinėmis ligomis. Stovyklautojams sudaromos individualios programos, skirtos dėmesingumui padidinti, stresui sumažinti, savijautai pagerinti pasitelkus meditacijos sesijas, jogos ir kitokias treniruotes, masažą, įvairius užsiėmimus. 

Klaipėdos universitetinės ligoninės Palangos reabilitacijos ligoninė. Tai įstaiga, kurioje naujų gebėjimų padedama įgyti fizinę negalią turintiems žmonėms. Jiems yra sudaryta ir aktyvios reabilitacijos programa. Aktyvios reabilitacijos priemonės – tai šaudymas iš lanko, įvairių kliūčių, pavyzdžiui, bordiūrų, įkalnių, įveikimas vežimėliu, įvairūs žaidimai – smiginis, šaškės, šachmatai ir kiti. Negalios ištikti žmonės mokomi vežimėliu judėti ir patalpose, o edukacijos virtuvėlėje padeda išsiugdyti kasdienius veiklos įgūdžius. Specialiai įrengtoje rekreacijos saloje jiems organizuojamos ir aktyvaus poilsio edukacijos. 

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Palangos klinika. Jos specializacija – medicininė stacionari bei ambulatorinė reabilitacija, skirta ligoniams, sergantiems širdies ir kraujagyslių (kardiovaskulinėmis) ligomis, streso ligomis. 

Streso ligų skyriuje teikiamos psichiatrijos ir psichoterapijos dienos stacionaro paslaugos, atliekami miego sutrikimų tyrimai. Palangos klinikoje veikia ir ambulatorinių konsultacijų skyrius, kuriame konsultuoja kardiologai, endokrinologai, neurologai ir kiti specialistai. 

Landšafto terapijos ir rekreacijos centras. Jis įkurtas Mančiškėje, prie pat jūros. Gyvenimui yra pastatyti ir eksploatuojami nameliai, visiškai pritaikyti ypač sunkią negalią turintiems žmonėms. Pagrindiniame pastate yra patalpos, skirtos bendrauti, mokymams, įvairioms pratyboms. 

Centras šiltuoju metų laiku organizuoja stovyklas neseniai traumas patyrusiems žmonėms, kurios skirtos savarankiško gyvenimo įgūdžiams ugdyti. Negalią turintiems žmonėms rengiamos ir aktyvaus poilsio stovyklos. 

Palangos baseinas. Jo sveikatingumo procedūrų kabinete atliekami įvairūs kūno masažai bei kūno terapija, teigiamai veikianti visą organizmą. Raminamieji masažai padeda atsipalaiduoti, nusiraminti, grąžina jėgas. Gydomieji masažai gali numalšinti raumenų, sąnarių, galvos skausmus, pagerinti kraujotaką, virškinimą ir sustiprinti imunitetą. Sveikatingumo zonoje yra įvairaus dydžio baseinų, dvi garinės pirtys bei pirtis su natūralia Himalajų druskos sienele.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jodo ir deguonies prisodrintas pajūrio oras, pėsčiųjų ir dviračių takai pušynuose, reabilitacijos bei sveikatinimo paslaugos – Palanga yra sveikatai palankus miestas, kuriame gamta sukūrė tam puikias sąlygas.


Unikalus duetas: Erica Jennings (vokalas) ir Petras Geniušas (fortepijonas)


“Auksinis duetas” Aistė Pilvelytė ir Romas Bubnelis: „Mylėk mane“


„Kokia vasara, jei negrojai prie jūros?“, – šypsosi „Biplan“ lyderis Maksas Melmanas ir džiaugiasi, kad šie metai – ne išimtis.


Susirinkusius žiūrovus visuose koncertuose ant kojų pakeliantis duetas „Žemaitukai“ kviečia susitikti populiariausiame Lietuvos kurorte.


Pastaruoju metu Valstybinė miškų tarnyba iš miško savininkų sulaukia nemažai klausimų dėl žemės mokesčio. Teiraujamasi, ar pagal tikslius duomenis žemės mokestis jiems apskaičiuotas.


Palangoje baigiamas statyti pirmasis A++ energinės klasės poilsio paskirties ypatingas statinys, kuris čia įsikūrusius gyventojus džiugins itin mažomis sąskaitomis už šildymą. 


Šeštadienį, rugpjūčio 28-ąją, į Palangą atvyksta Zita Kelmickaitė ir Free Finga. Nuo 11 valandos aikštėje prie Palangos Kurhauzo duetas palangiškiams ir miesto svečiams ruošia išskirtinę programą su Vytauto Didžiojo universiteto kameriniu orkestru.


Palangos moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblio „Kikilis“ duetas – dainininkas Laurynas Baužas ir mokytoja Diana Šeduikienė– užėmus I vietą respublikiniame festivalyje – konkurse „Grįžulai“ 2021.


Neseniai Didžiojoje Britanijoje pasibaigusios olimpinės žaidynės dar iki šiol vietiniams gyventojams kelia ne tik pačių šviesiausių prisiminimų, bet ir teigiamų komentarų spaudoje audrą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius