Palydovinis internetas visiems: realybė ar utopija?

***, 2021-04-06
Peržiūrėta
2894
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palydovinis internetas visiems: realybė ar utopija?

Nieko jau nebestebina, kokiais greičiais XXI a. tobulėja ryšio technologijos. Atrodo, kad pasaulis pasirengęs žengti dar vieną žingsnį į priekį. Palydovinis internetas gali tapti daugumos mūsų kasdienybe.

 Kuo palydovinis internetas skiriasi nuo antžeminio interneto?

Jam visiškai nesvarbi jūsų buvimo vieta. Jūs galite naršyti internetą būdami negyvenamoje saloje, jūroje, kalnuose, miškuose irbet kurioje šalyje. Svarbiausia, kad interneto greitis bus labai didelis.

Suvilioti tokių perspektyvų, į kosmoso lenktynes išsirikiavo žinomi verslininkai ir įvairios kompanijos. Tarp jų rasime Jeff Bezos su Amazon, Facebook, R. Branson ir jo Virgin kompaniją, Airbus, Google ir nemažai kitų. Tiesa, lenktynėse pirmauja Elon Musk ir jo projektas „Starlink“.

Technologija šiandien yra paremta daugybės nedidelių palydovų tinklu žemesniuose žemės orbitos sluoksniuose. Kol kas palydovinis ryšys yra labai brangus ir sąlyginai lėtas. Elon Musk tvirtina, kad jo kaina bus 99 doleriai mėnesiui, taip pat jis teigia, kad reikės įsigyti imtuvą, kainuojantį maždaug 450 dolerių.

Nors kaina atrodo nemaža, bet jau vyksta programos testavimas. Be to, nemažai šeimų JAV ir Europoje jau gali džiaugtis pažangiausia interneto technologija. Kiekvienais metais į kosmosą iškeliamų palydovų skaičius auga, o su juo didėja ir palydovinio interneto aprėptis bei greitis.

Starlink Lietuvoje?

Lietuvoje šis internetas galbūt ir nesusilauks didelio populiarumo. , Šalis ir taip daug metų yra tarp pirmaujančių antžeminio interneto srityje. Šiuo metu Lietuvoje diegiamas 5G ryšys turėtų ženkliai padidinti interneto greitį. Teoriškai, 5G bus dar greitesnis nei Starlink. Pasauliniu mastu daug svarbiau interneto ryšio prieinamumas nei jo greitis. Turite suprasti, kodėl internetinio ryšio patikimumas yra svarbesnis nei greitis.

Lietuviams šiuo metu aktualiausia turėtų būti diegiamas 5G ryšys, kuriam pasiūlymus bendrovės pateiks jau netrukus. Žinoma, jis gali kainuoti nepigiai. Jeigu patikimas ryšys jums gyvybiškai svarbus, o finansiniai resursai riboti, visada galite pasinaudoti Prekredit.com paslaugomis pavyzdžiui, kurie suteiks jums vartojimo kreditą palankiausiomis sąlygomis.

Palydovinio ryšio greitis ir paklausa

Interneto greitis turėtų siekti 50 – 150 megabaitų per sekundę, o delsimo trukmė turėtų būti labai maža – 20/40 ms.

Iš pradžių šis ryšys bus populiariausias tarp verslo atstovų, daug keliaujančių žmonių bei dirbančių jūroje ir sunkiai pasiekiamose vietose. Visgi, technologija neišvengiamai pigs, klientų daugės, ir paslaugos kaina gali nukristi iki mums įprastų kelių dešimčių eurų per mėnesį.

Kol kas aplink žemę skraido 900 palydovų – maža dalis iš visų planuojamų. Numatoma, kad jų bus 14 000, kad patenkintų visus planetos interneto poreikius.

Nereikia pamiršti, kad naudojantis palydoviniu ryšiu, jūsų internetas bus neribotas, kur bebūtumėte. Galėsite pamiršti megabaitų skaičiavimą būdami užsienyje, kadangi jūsų ryšio prietaisas jungsis tiesiai prie palydovų apeidamas vietinius ryšio operatorius.

Starlink trūkumai

Nors tikslai gražūs, ši technologija turi ir nenuneigiamų minusų. Astronomai teigia, kad daugiau nei 10 000 palydovų tiesiog uždengtų dangų ir būtų matomi plika akimi. Be to, mokslininkams taptų kone neįmanoma stebėti kosmosą teleskopais. Visgi kompanija bando rasti išeitį ir planuoja palydovus padengti specialia atspindinčia medžiaga, taip sumažindami 2,5 karto jų matomumą . Vistik mokslininkų bendruomenė į E. Musko užmojus žiūri labai įtariai. Ne paslaptis, kad už gražių lozungų pirmiausia slypi tikslas susikrauti milijardinius pelnus, o tik po to žiūrėti, kaip čia padėti pasauliui gyventi geriau.

Apžvalga

Trumpai apžvelgiant, galima teigti, kad visuotinis palydovinis interneto ryšys yra neišvengiama ateitis. Jis, ko gero, nepakeis mums įprasto (dabar 4G, ateityje 5G ar 9G) ryšio, bet bus nepamainomas keliaujant, dirbant, ir ten, kur antžeminis interneto tinklas yra labai silpnai išvystytas (pavyzdžiui, Indijoje). O didelė konkurencija tarp paslaugą teikiančių įmonių padės sumažinti ryšio kainas.

________________________________________

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Norite mėgautis greitu internetu ir patogiu naršymu be jokių rūpesčių? Išsirinkite sau patogų šviesolaidinio interneto planą – ir pirmyn!


  Nė nereikia sakyti, kad internetas yra itin svarbi daugelio gyvenimo dalis. Darbai, mokslai, apsipirkimai, įvairios pramogos – visa tai ir dar daugiau vyksta internete. Tačiau norint, kad naršymas internete būtų produktyvus, kokybiškas ir sklandus reikia išsirinkti sau labiausiai tinkantį internetą. Kaip tik šiuo metu svarstote, kokį internetą pasirinkti? Niekaip nepavyksta apsispręsti?...


Nieko jau nebestebina, kokiais greičiais XXI a. tobulėja ryšio technologijos. Atrodo, kad pasaulis pasirengęs žengti dar vieną žingsnį į priekį. Palydovinis internetas gali tapti daugumos mūsų kasdienybe.


Ir aš peršuoliavau lietuvių iš visų kraštų gabumus, darbštumą liudijantį Palangos gegužinį 2016 metų kermošių. Čia vartotina naujos kartos sentencija: „Susirinko visi Lietuvos „bogatyriai“. Analogija rusiškam „bogatyri“. Prasmė – panaši: „Galingas ir gerovėje gyvena tas, kas šventei jau...


Lietuva pasaulio futbolo elite: nepasiekiama svajonė ar realybė?

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2014 07 17 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ketverius metus lauktas ir mėnesį trukęs Pasaulio futbolo čempionatas baigėsi futbolo istorijoje dar neregėtomis sensacijomis.


Šalčio vis labiau kaustomą, baltu sniegeliu kiek papudruotos sausio pilkumos supamą Palangą šeštadienį viešbučio „Gamanta“ meno galerijoje atidaryta spalvomis užburiančia paroda nušvietė ir sušildė dailininkas Arvydas Martinaitis, pakvietęs pasinerti į „Spalvų zoną – realybę“.


Praėjusio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio metu miesto meras Šarūnas Vaitkus perskaitė septynių Tarybos narių pasirašytą siūlymą įtraukti į posėdžio darbotvarkę sprendimo projektą dėl Tarybos 2012 m. gegužės 31 d. sprendimo T2-162 1.1 punkto pakeitimo. Jeigu siūlymai, išdėstyti sprendimo projekte, būtų buvę priimti, palangiškiams vasaros sezono metu...


Ar politikų darbas miestui tėra utopija?  2

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 02 10 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Jei ne Seimo nario Prano Žeimio nusistatymas nedalyvauti šį rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose, būtų galima pagalvoti, kad šią savaitę paskelbti jo atviravimai apie didžiosios politikos užkulisius yra po truputį įsibėgėjančios rinkimų kampanijos dalis.


Ramybės užuovėjoje internetas nekainuoja

Miglė IVANAUSKAITĖ, 2009 07 04 | Rubrika: Miestas

Jaukioje ramybėje skendinti Palangos vasaros skaitykla – puikiausia vieta norintiems atsikvėpti ir pailsėti nuo J.Basanavičiaus gatvės šurmulio. Nuo birželio vidurio čia užsukęs lankytojas turi galimybę ne tik perskaityti mėgstamą spaudą ir literatūrą, bet ir nemokamai naudotis internetu.


Šunų viešbutis: utopija ar būtinybė?

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 06 20 | Rubrika: Miestas

Trečiadienio popietę J.Basanavičiaus gatvėje daugelio dėmesį patraukė dvi jaunos merginos. Viena jų pasikūkčiodama verkė. Merginos ką tik buvo išvarytos iš paplūdimio, nes čia apsilankė su šuneliu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius