Palangos talentai kūrė Kūlupėnų dvasingumo aurą

Palangos tiltas, 2016-02-18
Peržiūrėta
1897
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos talentai kūrė Kūlupėnų dvasingumo aurą

Naujai pastatytoje Kretingos rajono Kūlupėnų bažnyčioje pašventintas Kristaus kančios kelio simbolis – stacijos. Tai garsios palangiškės dailininkės Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės solidus darbas, kuris atskleidžia kasdienio mūsų gyvenimo sunkiai įveikiamus slenksčius.
Šios žmogiškos kančios apogėjus – pieta – motinos, ant kelių laikančios savo mirusio sūnaus kūną, neapsakomo skausmo išraiška.
„Iš visos serijos kūrinių – tai paveikslas (XIII stacija), kuris iš manęs pareikalavo daugiausia susikaupimo, jėgų ir kūrybinės įtampos“, – pasakojo G. Oškinytė-Eimanavičienė.
Gal todėl Kūlupėnų bažnyčioje, ne taip kaip visuose Lietuvos maldos namuose, atsirado kitokia stacija, kurioje vaizduojama Kristaus šermenų aplinka. Velionio kūnas apsuptas švaria drobule, prie jo budi artimiausi žmonės, čia pat indai su aliejais bei kitais kvapniaisiais skysčiais, skirtais kūno balzamavimui ir paruošimui amžinam poilsiui.
Kūlupėnų bažnyčios pastatymo sumanymas atėjo dar iš XX a. pirmosios pusės, nes vietiniai inteligentai šią idėja brandino jau ne vieną dešimtmetį.
Beje ir pačių Kūlupėnų pavadinimas taipogi susietas su akmenų prasme (žem. „kūlis“ – akmuo), todėl naujosios bažnyčios projekte, kurį sukūrė ir geranoriškai tikintiesiems padovanojo palangiškis architektas Leonas Laimutis Mardosas, vyrauja natūralaus žemaitiško akmens puošmenys.
„Kadaise Telšių vyskupui J. E. Antanui Vaičiui nedrąsiai pasisiūliau suprojektuoti kokią nors koplyčią Žemaitijoje, – dalijosi savo prisiminimais L. Mardosas. – O kai buvo konkrečiai pasiūlyta ruošti Kūlupėnų bažnyčios projektą, supratau, kad realybė pralenkė visas mano svajones. Pirmiausia mane žavėjo pačių kūlupėniškių subtilus skonis, novatoriškas požiūris ir filosofinis mąstymas. Pasiūlymas bažnyčios varpinę statyti toliau nuo pagrindinio pastato, paskatino tuos du objektus sujungti akmenine arkada. Balkonų projektavimas pasipildė 40-čia sėdimų vietų, dėl saikingo vitražų naudojimo bažnyčia tapo šviesesnė. Šoninių langų vientiso stiklo dekoratyvumą akcentuoja vos matomo kryžiaus kontūras su įstrižinių „šprosų“ puošmenomis. Kai užsakovas žino ko nori, gerokai lengviau projektuoti, tačiau mane labiausiai įkvėpė kulupėniškių troškimas įprasminti vyskupo Motiejaus Valančiaus asmenybę ir jo veiklą prilyginti apaštališkiems šv. Motiejaus darbams“.
Palangos kraštovaizdžio bičiulių klubo kolektyvas didžiuojasi savo kolegomis – dailininke G. Oškinyte-Eimanavičiene ir architektu L. Mardosu, kurių talentas realizavosi ir Kūlupėnų bendruomenės dvasinėje erdvėje.

Donatas ŽUOLYS

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos Stasio Vainiūno meno mokykla garsėja talentingais mokiniais, o tai dar kartą įrodyta XXIII Nacionaliniame Balio Dvariono jaunųjų stygininkų konkurse, vykusiame Vilniaus M. K. Čiurlionio menų gimnazijoje.


Iškiliausių pasaulio ir Lietuvos menininkų darbus, net ir po jų mirties, neretai graibstyte graibsto muziejai, privatūs kolekcionieriai ar miestų, kuriuose jie darbavosi, valstybės ar vietos municipalitetų remiami muziejai, tačiau Palangai, regis, nelabai rūpi žinomų miesto dailininkų kultūrinio paveldo išlikimo reikalai. Ypač jei tie dailininkai – jau Anapus.


Jau dvidešimtą vasarą Palangoje dirbanti dailininkė Anna Lopucha-Vinauskienė yra apdovanota neeiliniu talentu, rašo Julija Mackevičiūtė, delfi.lt žurnalistė. Moteris ir Lietuvoje, ir užsienyje yra žinoma dėl savo piešinių, jai niekuomet netrūksta užsakymų. Tačiau kokia, kaip asmenybė, yra Anna?


Įvairios gyvenimiškos patirties įgijęs Modestas Žukauskas – baigęs verslo studijas, net kelis metus skyrė dvasingumo studijoms, o tikrąją dvasingumo oazę sukūrė ne tik savo gyvenime – palangiškis gyvena namelyje šalia miško netoli Šventosios, bet ir Palangos miesto baseine. Jo tvirtas masažuotojo rankas jau įvertino šimtai...


Reprezentacinis Palangos krepšinio klubas „Palanga“ naująjį Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) sezoną pradėjo ne taip skambiai, kaip norėtasi (kol kas kurorto krepšininkų sąskaitoje – dvi pergalės ir keturi pralaimėjimai), bet klubo direktorius Arūnas Vaitulionis nenukabina nosies, nors neslepia, kad „surinkti“ komandą sezonui nebuvo...


Naujai pastatytoje Kretingos rajono Kūlupėnų bažnyčioje pašventintas Kristaus kančios kelio simbolis – stacijos. Tai garsios palangiškės dailininkės Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės solidus darbas, kuris atskleidžia kasdienio mūsų gyvenimo sunkiai įveikiamus slenksčius.


Fotomenininkai Palangoje kūrė „Pajūrio portretus“

"Palangos tilto" informacija, 2014 05 19 | Rubrika: Miestas

Po septynerių metų pertraukos Kurorto šventei trumpam – gaila, tik savaitei – atgimusiame Vasaros parodų paviljone tarp kitų septynių parodų šeštadienį pristatyta asociacijos Fotobienalė.LT surengto antrojo tarptautinio fotografų plenero, kurio šių metų tema – „Pajūrio portretai 2014“ paroda.


Liepos 6 dieną Palangoje startavo interaktyvus pažintinis turas „Tiškevičių bulvaras“, pristatantis miesto svečiams ir patiems palangiškiams 20 objektų, ne tik puošiančių kurortą nuo grafų Tiškevičių laikų ir pripažintų saugotinomis kultūros vertybėmis, bet ir tokių, kurie iki mūsų dienų neišliko. Šis projektas – lyg įžanga į...


Ketvirtadienį, balandžio 18 d., „Baltijos“ pagrindinės mokyklos lavinamosios „Draugų“ ir specialiosios „Vaivorykštės“ klasių mokiniai dalyvavo mokinių saviraiškos festivalyje „Kuriu ne tik sau“, kuris vyko Kretingos Marijono Daujoto pagrindinėje mokykloje.


Šeštadienį kūrybinės grupės „Mostas“ galerijoje virė intensyvus darbas, kurio rezultatas – dovanos, pradžiuginsiančios onkologinėmis ligomis sergančius vaikus. Palangos menininkai susirinko visi draugėn tam, kad sukurtų įspūdingas šilko skareles.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius