Pagerbtos žydų žudynių aukos

Palangos tiltas, 2023-06-30
Peržiūrėta
1416
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pagerbtos žydų žudynių aukos

Minint žydų žudynių Palangoje dieną, antradienį, birželio 27 d., prie Birutės parke esančio paminklo bei senosiose žydų kapinėse nužudytiesiems atminti uždegtos atminimo žvakutės bei padėti akmenėliai.

1941 m. birželio 22 d. Palangą užėmus Trečiojo Reicho karinėms pajėgoms, birželio 26 d. visi bendruomenės žydai buvo suimti ir uždaryti dviejose sinagogose. Vienoje – moterys, vaikai ir pagyvenusieji, kitoje – vyrai ir jaunuoliai. 1941 m. birželio 27 d. vyrai ir jaunuoliai (nuo 13 metų ir vyresni) buvo atskirti ir nuvesti link parko teritorijos. Pietinėje parko dalyje, už Birutės kalno buvo sušaudyta 111 žydų ir kitų tautybių žmonių, kaltinamų sovietų režimo rėmimu. Remiantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro atliktais istoriniais tyrimais, tarp nužudytųjų buvo 95 Palangos valsčiaus žydų bendruomenės nariai (93 vyrai ir 2 moterys) ir 16 ne žydų tautybės žmonių, kurių didelę dalį sudarė lietuviai.

1958 m. liepos mėnesį masinių žudynių vieta buvo atkasta ir nužudytųjų palaikai perkelti į Palangos miesto civilines kapines. Ten pastatytas bendras antkapis aukoms atminti.

1989 m. simbolinėje žudynių vietoje aukoms atminti Birutės parko pietinėje dalyje pastatytas paminklas – didžiulis akmuo.

Jūsų komentaras:

Atsiprašsu 2023-07-01 12:07 (IP: 162.158.102.67)
Padariau klaidą: nuotrauka yra iš senųjų žydų kapinių prie Naglio kalno. Ta prasme - ryšio su 1941 m. vasaros žudynėms Palaangoje nėra jokio.

Architektas 2023-07-01 11:31 (IP: 162.158.102.67)
Gerai, kad prisimename 1941 m. birželio 27 d. dabartinės poilsio namų (viešbučio) "Auska" teritorijoje sušaudytus 111 palangiškių. Ten sušaudyti yra 106 žydai vyrai ir 5 lietuviai vyrai. Apie tai liudija įrašas ant paminklinio akmens senosiose Palangos kapinėse, kur sušaudytieji buvo perkelti 1958 m. Todėl straipsnelio pavadinimas tik "apie sušaudytų žydų atminimą yra klaidinantis. Dar labiau klaidina šio straipsnelio foto nuotrauka, kurioje matome ne 1941 m. birželio 27 d. aukoms atminti skirtą akmenį, o prie Kunigiškių žvyro karjero 1941 m. spalio 12 d. sušaudytųPalangos žydžių moterų ir vaikų atminimo paminklą. Įvairūs šaltiniai nurodo skirtingą sušaudytų žydžių moterų ir vaikų skaičių - nuo 250 iki 400. Būtų gerai, laikraštis ištaisytų šią akivaizdžiai klaidingą informaciją apie 1941 m. vasaros palangiškių žudynės Palangoje. Tikrojoje palangiškių vyrų sušaudymo vietoje "Auakos" teritorijoje reikia pastatyti paminklą. Geriausiai būtų, jei Palangos savivaldybė į "Auskos" teritoriją, į tikrąją žudinių vietą perkeltų atminimo akmenį iš Palangos Birutės parko.

Taip pat skaitykite

Šiandien, spalio 11 d. pagerbtas tragiškas Palangos žydų: moterų, vaikų ir pagyvenusiųjų prieš 83-erius metus įvykdytų žudynių Kunigiškių miške atminimas.


Rugsėjo 23-ąją Palangos žydų bendruomenė kartu su Palangos Vlado Jurgučio progimnazija mokiniais ir Palangos miesto savivaldybė kultūros skyriaus atstovais paminėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. 


Rugsėjo 1 d. 14 val. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kartu su Palangos žydų bendruomene kviečia į žydų kultūros sekmadienį.


Kasmet sausio 27-ąją pasaulis mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Ta proga sausio 26 d. 11 val. Palangos žydų bendruomenė atidengia atminimo lentą, liudijančią Palangos žydų bendruomenės istoriją.


Minint žydų žudynių Palangoje dieną, antradienį, birželio 27 d., prie Birutės parke esančio paminklo bei senosiose žydų kapinėse nužudytiesiems atminti uždegtos atminimo žvakutės bei padėti akmenėliai.



Ketvirtadienio rytą, rugsėjo 23-ąją, minint Lietuvos žydų genocido dieną, Palangos mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas, mero patarėjas Pranas Žeimys bei Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistai visų palangiškių vardu uždegę atminimo žvakeles Palangos miesto kapinėse, ant Palangos žydų genocido aukų kapo.


Nykstančiais senųjų Palangos žydų pėdsakais

"Palangos tilto" informacija, 2019 01 27 | Rubrika: O man ne dzin

Palangoje daug žydų bendruomenės paveldo pėdsakų. Vieni veda rodomaisiais kelio ženklais į atmintinas, dažnai tragiškas, vietas, kiti – be jokio ženklo, tačiau nebyliai kalbantys tiems, kurie žino, – prarasta istorija. Pastaraisiais metais išleisti du vertingi leidiniai, skirti pažinti neatsiejamą Lietuvos istorijos dalį – Palangos žydų bendruomenės gyvenimą.


Lietuvoje nerasime miesto ar miestelio be žydų kultūros ženklų. Palangoje žydai gyveno nuo XV a. antrosios pusės. 1487 m. Palangoje jau veikė žydų laidojimo brolija Chevra Kadiša, todėl šis faktas leidžia teigti, kad miestelyje jau buvo žydų bendruomenė. XVII a. žydai sudarė nemažą Palangos gyventojų dalį, jie savo darbais stengėsi nedidelę gyvenvietę paversti klestinčiu miestu.


Vakar Palangoje lankėsi Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amir Maimon. Vizito metu buvo aptarti žydų paveldo saugojimo kurorte klausimai bei keltos idėjos, kaip į žydų istorijos išsaugojimą ir skatinimą domėtis istorija įtraukti Palangos vaikus ir jaunimą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius