Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena

Palangos tiltas, 2024-10-02
Peržiūrėta
943
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangoje paminėta Lietuvos žydų genocido atminimo diena

Rugsėjo 23-ąją Palangos žydų bendruomenė kartu su Palangos Vlado Jurgučio progimnazija mokiniais ir Palangos miesto savivaldybė kultūros skyriaus atstovais paminėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Net šešios progimnazijos klasės dalyvavo atminties kelyje, kuriuo 1941 metais buvo vedami Palangos žydai vyrai sušaudyti. Prie simbolinio paminklinio akmens Palangos Birutės parke (tikroji žudynių vieta yra už kelių šimtų metrų – vilos „Auska“ teritorijoje) mokiniams papasakojome apie šios dienos ir vietos svarbą, o jie pagerbė aukas skaitydami nužudytųjų pavardes. 

Prisiminėme ir didvyriškus gelbėtojus, kurie rizikuodami savo ir savo šeimų gyvybėmis gelbėjo žydus. Jų drąsa ir pasiaukojimas išlieka šviesos spindulys tamsiausiomis mūsų istorijos akimirkomis. Tegul šių žmonių atminimas gyvena mūsų širdyse, įkvepia mus siekti vienybės ir supratimo.

Palangos miesto savivaldybė kartu su Palangos žydų bendruomene kiekvienais metais pamini Lietuvos žydų genocido dieną bei pagerbia žuvusiųjų atminimą. Praėjusiais metais žvakutės uždegtos bei atminimo akmenukai padėti ant kapo Palangos žydų žudynių vietoje, Kunigiškių miške, kur 1941 m. spalio 12 d. buvo nužudyta apie 200 Palangos žydų bendruomenės moterų ir vaikų. Taip pat žvakutės, atminimo akmenukai kasmet padedami simbolinėje vietoje Birutės parko teritorijoje prie paminklinio akmens nužudytiems žydams atminti bei Žydų perlaidojimo vietoje Palangos miesto civilinėse kapinėse.

1817 m. Palangoje buvo 688 gyventojai. Iš jų 233 – valstiečiai. Daugiau nei pusė palangiškių (439) buvo žydai (tarp jų 220 moterų, 219 – vyrų) ir sudarė 64 % visų gyventojų. 1850 m. Palangoje surašyti 729 žydai. 1863 m. įkurta žydų prekybininkų gildija. 1897 m. Palangoje buvo 2149 gyventojai, iš jų – 925 žydai ir sudarė 43 % visų gyventojų. XIX a. pabaigoje žydai Palangoje gyveno aktyvų visuomeninį gyvenimą, veikė apie septynios gintaro parduotuvės ir dirbtuvės. XX a. pradžioje ir tarpukariu jų įsikūrė daugiau – iš viso apie 12-13. Tarpukariu žydai užėmė pareigas Palangos valsčiaus ir miesto savivaldybės administracijoje. Palangoje veikė žydų smulkaus kredito bankas, hebrajų pradžios mokykla, religinė mokykla – chederis, sinagogos.

Masinės žydų žudynės Palangoje prasidėjo 1941 m., Vokietijai užpuolus Sovietų Sąjungą. Birželio 27 d. ir spalio 12 d. vykdyto holokausto aukomis tapo daugiau nei 300 Palangos žydų bendruomenės narių.

Palangos žydų bendruomenė ir jos pirmininkas Vilius Gutmanas dėkoja mokiniams, mokytojams ir visiems dalyvavusiems už parodytą pagarbą ir vienybę. Tegul šių žmonių atminimas niekada neužgęsta.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 23-ąją Palangos žydų bendruomenė kartu su Palangos Vlado Jurgučio progimnazija mokiniais ir Palangos miesto savivaldybė kultūros skyriaus atstovais paminėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. 


Balandžio 26 d. Palangoje, Kurhauzo koncertų salėje, paminėta Lietuvos medicinos darbuotojų diena.


Kasmet sausio 27-ąją pasaulis mini Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną. Ta proga sausio 26 d. 11 val. Palangos žydų bendruomenė atidengia atminimo lentą, liudijančią Palangos žydų bendruomenės istoriją.


Vėliau kartu su Vlado Jurgučio progimnazijos istorijos mokytojos Daivos Lotožienės ir geografijos mokytojo Egidijaus Šalkauskio vadovaujamais 7-9 klasių moksleiviais apsilankė Birutės parke, prie Žydų žudynių atminimo akmens.


Palangos miesto savivaldybė kiekvienais metais pamini Lietuvos žydų genocido dieną bei pagerbia žuvusiųjų atminimą.


Ketvirtadienio rytą, rugsėjo 23-ąją, minint Lietuvos žydų genocido dieną, Palangos mero pavaduotojas Rimantas Antanas Mikalkėnas, mero patarėjas Pranas Žeimys bei Savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus specialistai visų palangiškių vardu uždegę atminimo žvakeles Palangos miesto kapinėse, ant Palangos žydų genocido aukų kapo.


Tradiciškai kariuomenės diena Palangoje minima itin garsiai. Vyksta koncertai, valgoma kareiviška koše, kareiviai, šauliai ir civiliai žygiuoja eisenose, šaudomos salvės… Tačiau šiemet, atsižvelgiant į situaciją Lietuvoje ir pasaulyje, kariuomenės diena paminėta ramiai. Pirmadienį, lapkričio 23 dieną, Jūros šaulių vyrų choro atstovai...


Rugsėjo 23 dieną Palangos senosios gimnazijos bendruomenė paminėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną. Tą dieną 1943 metais buvo likviduotas Vilniaus getas.


Trečiadienio rytą, rugsėjo 23-ąją, minint Lietuvos žydų genocido dieną, Lietuvos Respublikos vėliava ties Palangos miesto savivaldybės pastatu buvo gedulingai nuleista. Taip atiduota pagarba genocido aukoms.


Vakar Palangoje lankėsi Izraelio valstybės nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvai Amir Maimon. Vizito metu buvo aptarti žydų paveldo saugojimo kurorte klausimai bei keltos idėjos, kaip į žydų istorijos išsaugojimą ir skatinimą domėtis istorija įtraukti Palangos vaikus ir jaunimą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius