Kokių vitaminų trūksta pavasarį?

Palangos tiltas, 2017-03-09
Peržiūrėta
3066
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gydytoja Eglė Marciuškienė
Gydytoja Eglė Marciuškienė

Nors pavasaris turėtų džiuginti jėgų antplūdžiu, dažnas ima skųstis pablogėjusia savijauta. Daugelį kamuoja nuovargis, mieguistumas, lūžinėjantys nagai ir plaukų galiukai, papilkėjusi veido oda, neaiškios kilmės skausmas, prastėjanti atmintis ir galybė kitų sveikam organizmui nebūdingų simptomų.
Pasak medikų, viena dažniausių šių negalavimų priežastis – vitaminų ir mikroelementų stygius, kuris itin aktualus pavasarį.Daugiausia vitaminų gaunama iš subalansuotos mitybos: vaisių, daržovių, mėsos, žuvies, pieno produktų, kiaušinių. Natūralu, kad daržovių ir vaisių pavasarį vartojame kur kas mažiau, dėl to ima trūkti kai kurių vitaminų ir mikroelementų.

Pavasarį išsenka vitamino D atsargos
Vitaminas D arba dar kitaip vadinamas saulės vitaminas yra vienas būtiniausių gerai organizmo funkcijai palaikyti. Kaip žinome, pagrindinės vitamino D atsargos gaunamos iš saulės – net iki 90 procentų vitamino D organizme pasigamina būnantsaulėkaitoje. Tačiau ilgair niūri žiema Lietuvoje neleidžia mėgautis saulės spinduliais, dėl to pavasarį sumažėja vitamino D kiekis organizme.
Pasak Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimųasociacijos valdybos pirmininkės, gydytojos Eglės Marciuškienės, vitamino D trūkumas mokslininkų siejamas su vis daugiau susirgimų ir jų simptomų: nuovargiu, nuotaikų kaita, kaulų ar raumenų skausmais, susilpnėjusiu imunitetu, padidėjusiu kraujospūdžiu ir kitais. „Vitaminas D dalyvauja daugybėje kūne vykstančių procesų ir yra viena reikšmingiausių medžiagų, kuri iki šiol nebuvo tinkamai įvertinta,organizmui. Tai ne tik rachito priežastis, bet turi įtaką ir daugeliui vėžio rūšių, abiejų tipų cukriniam diabetui, įvairioms imuninės sistemos ligoms, net depresijai ar Alzhaimerio ligai. Sureguliavus vitamino D kiekį organizme, mirtingumas nuo tam tikrų ligų mažėja, ypač nuo storojo žarnyno vėžio ir išeminės širdies ligos“, – teigia gydytoja E. Marciuškienė.
Gydytoja teigia, kad vitaminas D – uždegimų slopintojas, todėl jis labai svarbus peršalus, sergant bakterinėmis infekcijomis, gydant cukrini diabetą, alergiją, gripą, padeda organizmui įsisavinti fosforą, kalį, magnį, stiprina nervų sistemą ir imunitetą.Nereikėtų pamiršti, kad ne taip seniai net ir tuberkuliozė buvo gydoma saule bei menkių kepenų aliejumi! Todėl svarbu į savo racioną įtraukti kuo daugiau vitamino D turinčių produktų: riebios žuvies, ikrų, pieno, sūrio, sviesto.
„Geriausias būdas sužinoti, ar organizme yra pakankamas vitamino D kiekis, – atlikti kraujo tyrimą, nelaukiant pirmųjų ligos simptomų. Kai jau išretėja kaulai, vitaminą D tirtis yra per vėlu. Reikia nelaukti, kol situacija pablogės, o visada žinoti vitamino D kiekį ir, jeigu trūksta, imtis priemonių papildyti jo atsargas organizme“, – pataria gydytoja E. Marciuškienė.

Vitaminas B9 svarbus besilaukiančioms
Kraujo tyrimus atliekančios medicininių tyrimų laboratorijos pastebi, kad pavasarį pastebimas B grupės vitaminų stygius. Vienas jų – vitaminas B9 (folio rūgštis) – itin svarbus naujų ląstelių susidarymui, DNR sintezei bei raudonųjų kraujo ląstelių gamybai. Vitamino B9 trūkumas dažniausiai kamuoja besilaukiančias moteris, senyvo amžiaus, onkologinėmis ligomis sergančius žmones bei alkoholikus.
Pasak gydytojos E. Marciuškienės, folio rūgšties stoka – bene labiausiai paplitusi avitaminozė. „Dažniausiai vitamino trūkumas pasireiškia nėščioms moterims, kadangi folio rūgštį pirmiausia įsisavina augantis vaisius. Esant ryškiam folio rūgšties trūkumui, išsivysto anemija, jaučiamas bendras silpnumas, greitas nuovargis, anoreksija, viduriavimas, burnos, stemplės, skrandžio ir žarnų gleivinės uždegimai, galvos skausmas, nuotaikos kaita, irzlumas, depresija. Taip pat, sumažėjęs folio rūgšties kiekis didina priešlaikinio gimdymo tikimybę, vaisiaus apsigimimų, Dauno sindromo riziką“, – aiškina gydytoja.
Jeigu atlikus kraujo tyrimą nustatomas vitamino B9 trūkumas, jo kiekį galima padidinti sureguliavus mitybą arba maisto papildais. Folio rūgšties gausu žaliose lapinėse daržovėse, bulvėse, bananuose, melionuose, mandarinuose, mėsoje, kepenyse, inkstuose, grybuose, mielėse, varškėje.
Vitamino B12 stygius gali būti pavasarinės depresijos priežastis
Vitaminas B12 vienas svarbiausių elementų gerai nervų sistemos veiklai palaikyti.Todėl pavasarį, kai jaučiamas nuovargis ir nuotaikų kaita, būtina pasitikrinti šio vitamino kiekį kraujyje.
Gydytojos E.Marciuškienėsteigimu, vitaminas B12reguliuoja maisto energijos kaupimą ir kraujodarą, suaktyvina folio rūgštį, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje. „Neretai vitamino B12deficito požymiai sutampa su mažakraujystės simptomais: išblyškusia oda, bendru silpnumu, nuovargiu, mieguistumu, nemiga, sutrikusiapusiausvyra, koncentracijos stoka, prastėjančia atmintimi. Ilgalaikis vitamino B12 trūkumas gali sutrikdyti nervų sistemos veiklą, sukelti depresiją ir haliucinacijas, paranoją, atminties ir psichikos sutrikimus. Šio vitaminotrūkumą jaučia žaliavalgiai ir vegetarai, kadangi pagrindinis šio vitamino šaltinis – mėsos ir gyvulinės kilmės produktai: jautiena, kepenys, riebi žuvis, pienas, kiaušiniai“, – sako pašnekovė.

Magnis – ginklas prieš stresą
Kai kurie žmonės pavasarį ima jausti didesnį stresą – dažniausiai tai magnio trūkumo pasekmė. Šis elementas itin svarbus organizmui – magnis padeda palaikyti gerą širdies, kraujagyslių ir nervų sistemos veiklą, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, atpalaiduoja raumenis ir plečia kraujagysles.
Gydytoja E. Marciuškienė nurodo, kad pagrindinė magnio trūkumo priežastis – nevisavertė mityba, o magnio stygius organizme gali sukelti nemalonius pojūčius: nerimą, nemigą, raumenų traukulius ar skausmą, mėšlungį, galūnių tirpimą, širdies ir virškinamojo trakto veiklos sutrikimus, galvos skausmą. Taip pat magnis padeda organizmui įsisavinti kalcį, kalį, fosforą ir vitaminą C.
Norint padidinti magnio kiekį organizme, gydytoja pataria į savo racioną įtraukti pupų, žirnių, riešutų, chalvos, žuvies ir jūros gėrybių, morkų, abrikosų bei šokolado.

Druska būtina sveikam organizmui
Nors dauguma dietologų purtosi, kad būtina mažinti suvartojamos druskos kiekį, tačiau natrio trūkumas organizme gali sukelti nemalonių pojūčių. Natris itin svarbus skysčių pusiausvyrai, reguliuoja šarmų ir rūgščių balansą, gerina raumenų susitraukinėjimą, padeda gaminti energiją ir įsisavinti vitaminą D, kuris pavasarį nusilpusiam organizmui yra būtinas.
Anot gydytojos E. Marciuškienės, nepakankamas natrio kiekis sukelia hiponatremiją, kuri pasireiškia tokiais simptomais kaip nuovargis, dirglumas, galvos skausmas, apetito praradimas, pykinimas, vėmimas.
Natrio gausu daugelyje maisto produktų: mėsoje, sūryje, kiaušiniuose, duonoje, cikorijose, rūkytuose, sūdytuose, konservuotuose gaminiuose. Daugiausia natrio gaunama su valgomąja druska, tačiau vertėtų atkreipti dėmesį, kad per didelis natrio kiekis gali sukelti dehidrataciją.

Gyvybiškumo šaltinis – kalis
Pavasarį kamuojantis nuovargis gali būti ir kito svarbaus mikroelemento – kalio – stygiaus pasekmė. Kalis padeda palaikyti normalų kraujospūdį, gerina nervų sistemos ir širdies, medžiagų apykaitos veiklą, o nepakankama kalio koncentracija kraujyje sukelia raumenų mėšlungį, silpnumą, padažnėjusį širdies plakimą, padidėjusį kraujospūdį ir depresiją. Ypač kalio stygius jaučiamas pavasarį, kadangi pagrindiniai šio mikroelemento šaltiniai yra žalios lapinės daržovės, avokadai, pupelės, žirneliai, grybai, žuvis, neriebus pienas ir jogurtas.Visiems, jaučiantiems pavasarinio nuovargio simptomus, būtina atlikti kalio koncentracijos kraujyje tyrimą.
Pasak gydytojos E. Marciuškienės, pavasarį itin svarbu atsižvelgti į organizmo siunčiamus signalus. „Natūralu, kad po užsitęsusios žiemos ima trūkti vitaminų ir mikroelementų, sutrinka tam tikrų organizmo sistemų veikla. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kai organizmas, negaudamas gyvybiškai svarbių medžiagų, silpsta, neišduodamas jokių simptomų. Tokiu atveju aš visada patariuprofilaktiškai atlikti kraujo tyrimus ir išsiaiškinti, kokių medžiagų organizmui trūksta ir tik tada skubėti į vaistinę vitaminų ar papildų“, – pataria gydytoja.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacija

Jūsų komentaras:

Inga 2019-04-01 16:16 ([email protected] / IP: 78.61.50.131)
Energijos lygiui palaikyti pastoviai vartoju Bio quinone q10 ir D pearls:) Aišku reikia ir išsimiegoti ir kokybiškai maitintis:)

Valerija 2018-12-01 17:44 ([email protected] / IP: 78.61.50.131)
Lietuvoje saules daug neturime, as visus metus vartoju d pearls, dariausi tyrimus, viskas normoje

ATSAKAU: 2017-04-07 17:36 ([email protected] / IP: 84.15.180.84)
Visų ir visokių.

Taip pat skaitykite

Vitaminai, tai organiniai junginiai. Jie reikalingi sklandžiam organizmo vystymuisi bei tinkamam įvairių organizmo funkcijų atlikimui. 


Palangos viešuosiuose tualetuose nebeliko pinigų rinkėjų – jie nemokami, tačiau su daug įvairių trūkumų – neužsirakina, nėra karšto vandens, trūksta tualetinio popieriaus.


Lietuvos policijos ,,Facebook" paskyroje skelbiama, kada ir kokių reidų sulauksime šį mėnesį.


Palangos lankytojams labiausiai trūksta ne gero oro ar pramogų, bet patogesnių ir pigesnių automobilių parkavimo vietų. Tokį trūkumą minėjo ne vienas 15min žurnalistės pakalbintas kurorto svečias. Kitiems stinga prieinamesnių kainų, tretiems – tiesiog ramybės ar kinų maisto. Praeiviams buvo užduodami du klausimai: kokia yra jų mėgstamiausia vieta šiame kurorte ir ko čia vis dar...


Nors pavasaris turėtų džiuginti jėgų antplūdžiu, dažnas ima skųstis pablogėjusia savijauta. Daugelį kamuoja nuovargis, mieguistumas, lūžinėjantys nagai ir plaukų galiukai, papilkėjusi veido oda, neaiškios kilmės skausmas, prastėjanti atmintis ir galybė kitų sveikam organizmui nebūdingų simptomų. Pasak medikų, viena dažniausių šių negalavimų priežastis – vitaminų ir...


Tai, kad trūksta visos šalies gydymo įstaigose gydytojų, girdėti jau kurį laiką. Gydytojai sensta, o jauni jų pakeisti neatvyksta. Nors Palanga negali būti lyginama su savivaldybe gilioje provincijoje, jauni gydytojai į Palangą neskuba. „Jie čia tikriausiai nemato perspektyvų. Mūsų ligoninė nėra daugiaprofilinė, tad jie ieško kur galėtų geriau save realizuoti“...


„Ko mums labiausiai trūksta? Meilės Lietuvai. Šiandien mes labai jau linkę dejuoti ir verkti dėl to, kad neva „prastai“ gyvename, šiandien mums labai trūksta vienybės ir suvokimo, kiek daug Lietuva yra pasiekusi“, – Gedulo ir vilties dienos išvakarėse sako Laisvės kovų dalyvė Ona Veličkaitė-Gricienė ir nuo vaikystės tremtinės duonos...


Vitaminai pavasarį: gerti ar negerti?

Parengta pagal balsas.lt, 2013 04 04 | Rubrika: Sveikata

Kodėl pavasarį stinga vitaminų? Nes kaip tik pavasariop išsenka dauguma rudenį ir vasarą kauptų daržovių ir vaisių atsargų. O tos, kurios dar lieka rūsiuose ir sandėliukuose, būna praradusios didesnę dalį organizmui svarbių medžiagų. Vis dėlto neverta nusiminti. Visų pirma todėl, kad įvairių vitaminų esama ne tik sodo gėrybėse, bet ir kituose maisto produktuose.


Ko reikia organizmui pavasarį: vitaminai ir jų šaltiniai

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro inf., 2013 03 14 | Rubrika: Sveikata

Atėjus pavasariui, organizmas šaukte šaukia, jog vitaminų atsargos per žiemą išseko ir jas reikia papildyti. Tai parodo sausėjanti oda, lūžinėjantys plaukų galiukai, susilpnėjusi imuninė sistema, bei kiti požymiai, dėl kurių galime jausti diskomfortą.


Kaip pavasarį save atgaivinti?

Parengta pagal lrytas.lt, 2013 03 14 | Rubrika: Sveikata

Nuovargis, paūmėjusios lėtinės ligos, bloga nuotaika - visa tai rodo, kad jums trūksta vitaminų. Dėl to susilpnėja gynybinės organizmo funkcijos. Neužglaisčius vitaminų ir mineralų stygiaus, gali pablogėti regėjimas, pradėti kraujuoti dantenos ir sustreikuoti širdis. Kokių priemonių imtis?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius