Ko reikia organizmui pavasarį: vitaminai ir jų šaltiniai
Atėjus pavasariui, organizmas šaukte šaukia, jog vitaminų atsargos per žiemą išseko ir jas reikia papildyti. Tai parodo sausėjanti oda, lūžinėjantys plaukų galiukai, susilpnėjusi imuninė sistema, bei kiti požymiai, dėl kurių galime jausti diskomfortą.
Todėl Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai primena gyventojams, jog, esant galimybei, reikėtų rinktis šviežias daržoves ir vaisius, taip pat praturtinti savo mitybą žuvies produktais ir kt. Pilnavertė mityba, kurios metu gaunama pakankamai vitaminų, makroelementų, mikroelementų ir kitų organizmui reikalingų medžiagų, suteiks jums ne tik stabilią emocinę, fizinę būklę, bet ir žavią išvaizdą.
VITAMINAS A:
Padeda akies tinklainei skirti šviesą, tamsą ir spalvą, būtinas normaliam kaulų ir dantų formavimuisi, normaliam augimui, dalyvauja nervų sistemos ir dauginimosi funkcijose.
ŠALTINIAI. Žuvų taukai, sviestas, kiaušinio trynys, menkės arba jautienos kepenys, pieno produktai, beta karotinas (iš kurio gaminasi vitaminas A) - morkos, moliūgai, pomidorai, kopūstai, špinatai, brokoliai.
VITAMINO STOKA. Šviesos baimė, pablogėjęs regėjimas prieblandoje (vištakumas), apetito stoka, nuovargis, sutrikusi skrandžio bei kepenų veikla, sausa ir pleiskanota oda, lūžinėjantys nagai, plaukų slinkimas.
VITAMINAS D:
Reguliuoja mineralinių medžiagų, kalcio ir fosforo, teikiančių tvirtumo kaulams ir dantims, apykaitą, gerina kalcio ir magnio pasisavinimą, saugo nuo osteoporozės.
ŠALTINIAI. Žuvų taukai, ikrai, sviestas, sūris, mėsa, kiaušinio trynys, menkės kepenys, lašiša, pienas. Žmogaus organizme jis susidaro veikiant saulės spinduliams.
VITAMINO STOKA. Rachitas, sutrikęs dantų augimas, dėmės dantų emalėje, susilpnėję raumenys, sumažėjęs atsparumas infekcijoms.
VITAMINAS E:
Tai antioksidantas, saugantis riebalus, vitaminus, fermentus nuo „laisvųjų radikalų” žalingo poveikio. Stiprina organizmo imunitetą, padeda viršutiniam odos sluoksniui išlaikyti drėgmę.
ŠALTINIAI. Aliejai, grūdai, žirniai, grikių kruopos, kukurūzai, kiaušinio trynys, pieno produktai, mėsa, menkės kepenys.
VITAMINO STOKA. Sutrikusi nervų sistema, virškinimas. Vyrams sumažėjęs lytinis potraukis ir sulėtėjęs spermatozoidų judrumas.
VITAMINAS K:
Palaiko normalų kraujo krešėjimą, skatina raumenų veiklą, regeneracijos procesus organizme, didina organizmo atsparumą infekcijoms, skatina žaizdų gijimą.
ŠALTINIAI. Špinatai, pomidorai, šermukšnio uogos, kopūstai, salotų lapai, žirneliai, morkos, žemuogės, bulvės. Šį vitaminą gamina ir žarnyno bakterijos.
VITAMINO STOKA. Pasunkėjęs kraujo krešėjimas, dantenų kraujavimas.
VITAMINAS B:
Dalyvauja perduodant nervinį impulsą raumenims, medžiagų apykaitos procesuose, padeda atstatyti nervų sistemą po didelio krūvio, svarbus ląstelių dauginimuisi.
ŠALTINIAI. Randamas beveik visuose maisto produktuose. Pagrindinis šaltinis - grūdų produktai, lapinės daržovės, ankštinės kultūros, riešutai. Taip pat kepenys, inkstai, mėsa, pienas.
VITAMINO STOKA. Nuovargis, sutrikęs virškinimas, apetito stoka, galvos skausmai. Vitamino gali trūkti dėl fizinio pervargimo, alkoholizmo ar lėtinių žarnyno bei kepenų ligų.
VITAMINAS PP:
Įeina į sudėtį daugelio fermentų, dalyvaujančių energijos gamybos ir kaupimo procesuose. Jis padeda funkcionuoti nervų sistemai, virškinimo traktui, veikia kraujo apytaką.
ŠALTINIAI. Vitamino PP yra daugelyje maisto produktų, ypač liesoje mėsoje, kepenyse, žuvies produktuose, žirniuose, pupose, grikių kruopose, rupioje duonoje, riešutuose.
VITAMINO STOKA. Apetito stoka, pykinimas, sutrikęs miegas, atmintis, galvos skausmas, depresija. Retais atvejais pelagra, nors Lietuvoje ši liga pasitaiko itin retai.
FOLIO RŪGŠTIS:
Svarbi baltymų apykaitai, dalyvauja ląstelių dalijimosi ir atsinaujinimo procesuose. Kartu su vitaminu B12 ji užkerta kelią anemijai. Folio rūgštis būtina nėščioms moterims.
ŠALTINIAI. Folio rūgšties yra petražolėse, špinatuose, salotų lapuose ir kt. Jo randama kepenyse, inkstuose, kiaušiniuose, motinos ir karvės piene, alaus mielėse.
VITAMINO STOKA. Viduriavimas, burnos, stemplės, skrandžio ir žarnų gleivinės uždegimai.
VITAMINAS C:
Daugelį biologinių medžiagų saugo nuo ardomojo deguonies poveikio, stiprina organizmo imunitetą, kraujagysles, skatina žaizdų gijimą, padeda pasisavinti geležį.
ŠALTINIAI. Erškėtuogės, šaltalankio uogos, juodieji serbentai, saldieji pipirai, rauginti kopūstai. Kiek mažesnis kiekis: švieži kopūstai, citrusiniai vaisiai, braškės, agrastai, pomidorai, bulvės, kepenys. Lietuvos gyventojams pagrindinis vitamino C šaltinis yra bulvės.
VITAMINO STOKA. Susilpnėjęs imunitetas, jautresnė gleivinė, sutrikęs miegas, depresija.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Širdies reabilitacija reabilitacijos centre – kada to reikia
2024 12 09 | Rubrika: Miestas
Širdies sveikata yra vienas iš pagrindinių geros gyvenimo kokybės veiksnių. Po sunkių širdies ligų, tokių kaip infarktas, ar sudėtingų operacijų pacientams dažnai prireikia specializuotos priežiūros, kad jų organizmas atsigautų, o gyvenimo ritmas sugrįžtų į įprastas vėžes.
Šventosios aikštėje netrūko mielinių blynų, šokių, muzikos ir puikios nuotaikos. Tokios triukšmingos ir galingos eisenos miestas dar nebuvo matęs. Kanapinis su šventojiškių pagalba nugalėjo lašininį ir pakvietė pavasarį į mūsų širdis ir kiemus.
Palanga nusipelnė geros architektūros, sako visą savo profesinę karjerą iki šiol šiame mieste praleidęs architektas Donatas Rakauskas. Keli jo darbai visuomenei bus pristatyti kurorte rengiamo atviros architektūros savaitgalio „Pastatai kalba. Palanga“ metu.
Seniūnaitijos dėmesio nestokoja, bet dėl kai kurių dalykų reikia pakovoti
Rasa GEDVILAITĖ, 2019 01 27 | Rubrika: Miestas
Palanga vis plečiasi, – taip būtų galima pasakyti, pasikalbėjus su kurortą apsupusių atokesnių seniūnaitijų seniūnaičiais. Tačiau tam, kad naujakuriai, o ir įsitvirtinę senieji gyventojai jaustųsi patogiai, būtina tinkama infrastruktūra. Pasidžiaugta, jog regimi teigiami pokyčiai, tačiau vis dar šio bei to trūksta. Tad kaip gyvena atokiau įsikūrę palangiškiai žiemos metu...
Kokių vitaminų trūksta pavasarį? 3
2017 03 09 | Rubrika: Sveikata
Nors pavasaris turėtų džiuginti jėgų antplūdžiu, dažnas ima skųstis pablogėjusia savijauta. Daugelį kamuoja nuovargis, mieguistumas, lūžinėjantys nagai ir plaukų galiukai, papilkėjusi veido oda, neaiškios kilmės skausmas, prastėjanti atmintis ir galybė kitų sveikam organizmui nebūdingų simptomų. Pasak medikų, viena dažniausių šių negalavimų priežastis – vitaminų ir...
Ko reikia statinio statybai užbaigti?
Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 01 06 | Rubrika: Miestas
„Palangos tilto“ redakcija nebe pirmą kartą sulaukia skambučių iš tų skaitytojų, kuriems aktualios statinio statybos užbaigimo procedūros. Kaip formuluoja patys skaitytojai: „Ko reikia, norint „priduoti“ namą? Kokius dokumentus reikia pateikti ir kokius veiksmus atlikti, kad statyba būtų užbaigta?“
Vitaminai pavasarį: gerti ar negerti?
Parengta pagal balsas.lt, 2013 04 04 | Rubrika: Sveikata
Kodėl pavasarį stinga vitaminų? Nes kaip tik pavasariop išsenka dauguma rudenį ir vasarą kauptų daržovių ir vaisių atsargų. O tos, kurios dar lieka rūsiuose ir sandėliukuose, būna praradusios didesnę dalį organizmui svarbių medžiagų. Vis dėlto neverta nusiminti. Visų pirma todėl, kad įvairių vitaminų esama ne tik sodo gėrybėse, bet ir kituose maisto produktuose.
Ko reikia organizmui pavasarį: vitaminai ir jų šaltiniai
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro inf., 2013 03 14 | Rubrika: Sveikata
Atėjus pavasariui, organizmas šaukte šaukia, jog vitaminų atsargos per žiemą išseko ir jas reikia papildyti. Tai parodo sausėjanti oda, lūžinėjantys plaukų galiukai, susilpnėjusi imuninė sistema, bei kiti požymiai, dėl kurių galime jausti diskomfortą.
Poledinės žūklės mėgėjai bei propaguotojai tęsią tradiciją sutikti kiekvieną pavasarį bei palydėti žiemą gražiu renginiu – poledinės žūklės varžybomis ant tvenkinių ledo.
Kviečiame žvejus- mėgėjus aktyviai dalyvauti!, 2011 03 02 | Rubrika: Kultūra
Poledinės žūklės mėgėjai bei propaguotojai tęsią tradiciją sutikti kiekvieną pavasarį bei palydėti žiemą gražiu renginiu – poledinės žūklės varžybomis ant tvenkinių ledo.
Pakinkyti vėją ir jūrą reikia kantrybės ir žinių
Ugnė RAUDYTĖ, 2010 08 25 | Rubrika: Miestas
Rugpjūčio pabaiga - geriausias metas plaukioti jūroje su jėgos aitvarais, žmonėms daugiau žinomais „kaito“ pavadinimu. Kadangi plaukioti su jais reikia tinkamo vėjo, reikia turėti kantrybės sulaukti tinkamų oro sąlygų.