Kas valdo savivaldą?

Dovydas BAJORAS, 2011-01-26
Peržiūrėta
1773
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Savivaldos reikšmė akcentuojama ir Europos vietos savivaldos chartijoje (1999m.) LR Konstitucijoje, kituose įstatymuose, tačiau kiek iš tikrųjų savivalda yra nepriklausoma ir pajėgi spręsti savo problemas, nuo ko tai priklauso? Ar kas ketverius metus renkami savivaldybių tarybų nariai gali įgyvendinti savo pažadus esant dabartinei sistemai?

 

Atsakymai paprasti - savarankiška savivalda yra tiek, kiek ji yra finansiškai nepriklausoma. Ko gero, pirma reikia paminėti pajamų rūšis, iš ko surenkami savivaldybių biudžetai: pirma, mokestinės pajamos (liūto dalis atitenka gyventojų pajamų mokesčiui GMP), antra, nemokestinės pajamos ir, trečia, valstybės biudžeto dotacijos, skirtos pajamų ir išlaidų skirtumui tarp savivaldybių išlyginti. Jei iš šių trijų pajamų į biudžetą surinkimo būdų dominuoja trečiasis, savivaldybė didžiąja dalimi gyvena iš valstybės dotacijų, tai ir savarankiškumo toje savivaldybėje bus nedaug, nes dotacijos skirtos tik valstybės perduotoms funkcijoms atlikti. Iš esmės visų Lietuvos savivaldybių galimybės reguliuoti savo pajamas, kas joms teiktų daugiau savarankiškumo, labai ribotos, priešingai nei užsienio valstybėse. Tačiau sistema yra sukurta, ją keisti gali Seimas, jei būsimieji savivaldybių vadovai atėję dirbti žinos, kokius įstatymų projektus Seimui teikti ir kaip juos ginti, tam, kad savivalda įgautu daugiau savarankiškumo ir visų pirma galėtų savarankiškai reguliuoti savo pajamas.

Mano nuomone, tinkamas savivaldybės pajamų reguliavimas gali duoti realios naudos visiems rajono gyventojams. Savivaldybės turėtų turėti teisę: lengviau refinansuoti paskolas mažesnėmis palūkanomis, labiau spausti savivaldybės įmonių vadovus, kad šie valdydami didelį kapitalą į biudžetą įneštų atitinkamus dividendus. Savivaldybė, kurianti investicinį projektą su paskaičiuota grąža ir sukuriamos pridėtinės vertės dalimi, taip pat rengdama projektus, dėl ko vėliau atpigtų vienos ar kitos paslaugos, mažėtų komunaliniai mokesčiai turi gauti išskirtines sąlygas skolinimuisi (pvz. ilgalaikės beprocentės paskolos).

Kartas nuo karto galvoje šmėsteli vizija, kad ateityje savivaldybės leis obligacijas, o gautas lėšas investuos į vertybinius popierius, taip susiformuos savo portfelius iš kurių kasmet gaus dividendus, bei sėkmingai uždirbs iš prekybos akcijomis, jų vertės prieaugio. Visos šios papildomos pajamos leistų atpiginti sveikatos paslaugas, finansuoti daugiau infrastruktūros projektų, būtų galima skirti daugiau lėšų aplinkos tvarkymui ir kitiems dalykams. Dar vienas iš būdų, suformuoti pradinį investicinį kapitalą, priimti įstatymą, jog į portfelį patektų dalis lėšų iš privatizavimo fondo, bet kol kas tai novatoriškos idėjos ir būsimieji siūlymai, bemąstant apie tikrai savarankišką savivaldą. Savarankiškai gautas pajamas savarankiškai būtų galima ir naudoti. Tada savivalda funkcionuotų neįsprausta į finansinių rodiklių rėmus ir galėtų atlikti daugiau funkcijų nei vien tas, kurias deleguoja vyriausybė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Ilgai dantį ant Šventosios seniūnės Veronikos Skeberdytės griežiantys  Palangos miesto savivaldybės vadovai kol kas lieka musę kandę. Nuo balandžio 1 dienos įsigaliojus naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymui, dviprasmiškai vertinamai V. Skeberdytei nereikės vasarą dalyvauti naujame konkurse – ji seniūne dirbs neterminuotai. Nors Skeberdytė buvo pašalinta iš TS-LKD dėl galimai...


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys 2019-2023 m. kadencijos metu.


Nuo balandžio 1 dienos įsigalios nauja redakcija išdėstytas Vietos savivaldos įstatymas, įtvirtinantis naują vietos savivaldos modelį. 


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) primena, kad artėjančiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose balsuoti už savivaldybių tarybas ir merus teisę turės tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai, savo gyvenamąją vietą konkrečioje savivaldybėje deklaravę ne vėliau kaip likus 60 dienų iki rinkimų. 


Lapkričio pradžioje Palangos miesto savivalda minėjo 90 metų sukaktį, tad jai paminėti Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kviečia į paskaitą apie vietos savivaldą Lietuvoje 1918-1939 m.


Valstybinės žemės valdymas miestuose ir miesteliuose bei lankstesnės galimybės vykdyti investicinius projektus suteiktų šalies savivaldybėms daugiau galimybių mažinti regionų atskirtį ir gerinti viešųjų paslaugų kokybę. Tai akcentavo šalies vietos savivaldos atstovai balandžio 20 dieną Vilniuje vykusiame kasmetiniame Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) narių suvažiavime.


Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Gerbiami Palangos miesto savivaldybės darbuotojai, tarybos nariai, seniūne, seniūnaičiai, visuomeninių organizacijų lyderiai ir visi miesto gyventojai, nuoširdžiai sveikinu Jus su Vietos savivaldos diena. Tai svarbi bendruomenės šventė, kadangi tik nuo mūsų visų priklauso, kokią savivaldą sukursime ir koks bus mūsų kurortas ateityje. Visiems linkiu daug naujų...


Švenčiant Lietuvos vietos savivaldos dieną, praėjusį penktadienį įvertintos ir apdovanotos didžiausią pažangą atskirose srityse padariusios savivaldybės bei apdovanoti žmonės, prisidėję, kad vietos savivalda taptų stipresnė, efektyvesnė ir artimesnė kiekvienam gyventojui. Pernai laimėjusi „Auksinę krivūlę“ švietimo srityje, šiemet Palanga liko be...


Kas valdo savivaldą?

Dovydas BAJORAS, 2011 01 26 | Rubrika: Miestas

Savivaldos reikšmė akcentuojama ir Europos vietos savivaldos chartijoje (1999m.) LR Konstitucijoje, kituose įstatymuose, tačiau kiek iš tikrųjų savivalda yra nepriklausoma ir pajėgi spręsti savo problemas, nuo ko tai priklauso? Ar kas ketverius metus renkami savivaldybių tarybų nariai gali įgyvendinti savo pažadus esant dabartinei sistemai?


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius