Iškilaus kunigo mirtis kartu parklupdė nesutaikomus politinius priešininkus

Linas JEGELEVIČIUS, 2010-12-13
Peržiūrėta
2502
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

87-erių metų kunigo jubiliato Liudo Serapino mirtis ir jo palydos šiandien į paskutinę žemišką kelionę – pokalbių temos, kurios pastarosiomis dienomis buvo daugybės palangiškių lūpose. Kuklaus, bet didele tikėjimo ugnimi degusio žmogaus dvasia, pagerbiant velionį, kartu parklupdė net nesutaikomus politinius priešininkus. Net tuos, kurie iki šiol niekada ar labai retai praverdavo bažnyčios duris, kad pasiklausytų kunigo L. Serapino gyvenimiška patirtimi trykštančių pamokslų. Kai kurie palangiškiai, paskambinę į redakciją, stebėjosi ne tik tokiu kai kurių miesto politikų veidmainiškumu, bet ir tai, kad iki šiol perėjoje, kur nutrūko kunigo gyvenimo siūlas, niekas neuždegė žvakutės ir nepadėjo puokštelės gėlių...

 

„Nereikia mistifikuoti nelaimės vietos“

„Kurio nors bandito mirties vietą užverčia gėlėmis ir surenčia paminklus, o miestelėnų mėgtam kunigui perėjoje net žvakutė nedega“, - stebėjosi užvakar į redakciją užėjęs laikraščio bendradarbis. Redakcija susilaukė ir palangiškių skambučių: „Negi tokiam dideliam žmogui nėra kam uždegti žvakelės prie perėjos?“ – stebėjosi žmonės.

Buvęs Palangos klebonas Algis Genutis sakė, kad jam, išvykusiam iš Palangos, „neetiška komentuoti“ kodėl L. Serapino nelaimės vietoje iki šiol niekas neuždegė žvakelės. „Nežinau, kodėl taip yra. Gal žmonės uždegs žvakelę toje perėjoje kunigo laidotuvių dieną? Aš dalyvausiu laidotuvėse, žinau, kad atvažiuos ir vyskupas, ir daug kitų kunigų. Laidotuvių dieną, prieš mišias, būtinai aplankysime tą perėją –gal tada žvakelę uždegsime, jei bus atitinkamas supratimas“, - sakė A. Genutis.

Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios klebonas dekanas Marius Venskus „Palangos tiltui“ sakė, kad jis „nesureikšmina“ vietos – perėjos – kur beveik nutrūko kunigo jubiliato gyvenimas. „Žvakutė kunigo atminimui dega ten, kur jis  spinduliavo ir sėjo gerumą – klausykloje. Vietos, kur jis buvo sunkiai sužalotas ar iškeliavo į amžinybę – perėjos ar ligoninės – aš nesureikšminu. Nereikia mistifikuoti mirties vietos“, - sakė M. Venskus.

Jis teigė, kad šiandien, prieš mišias, visi į Palangą į amžiną poilsio vietą atvažiavę palydėti L. Serapiną kunigai eis per lemtingą perėją iš klebonijos į bažnyčią. „Tai bus, tikiu, didelė, įspūdinga eisena, bet perėja – tik nelaimės vieta“, - sakė klebonas.

„Žvakutės ar gėlių padėjimas nelaimės vietoje nėra pagarbos žmogui išreiškimo ženklas. Bet, jeigu kai kurie palangiškiai mano, kad velionio gerumą gali liudyti perėjoje uždegta žvakelė, tai tuojau pat, pasitaręs su klebonijos žmonėmis, nunešiu prie perėjos žvakutę ir pats ją uždegsiu“, - sakė M. Venskus. „Bet pirmiausia – malda“, - jis pridūrė.

Vakar, popiet, prie perėjos jau buvo padėtas vainikėlis iš eglės šakų ir pastatyta žvakė.

 

Velionio atminimą pagerbė ir politikai

Ketvirtadienio popietę bažnyčios duris dažniau praverdavo palangiškiai, panorę atiduoti paskutinę pagarbą velioniui. Prieš tris bažnyčioje apsilankė ir būrys Palangos miesto Tarybos narių ir administracijos darbuotojų. Prie bažnyčios durų net didžiausi politiniai oponentai mandagiai baksnojo vienas kitą užleisdami kelią į vidų. Politiniai priešininkai kartu suklupo priešais velionio karstą – net tie, kurie bažnyčioje iki šiol buvo labai reti svečiai. Toks miesto politikų elgesys neliko nepastebėtas  - į redakciją paskambinę žmonės kai kuriuos politikus vadino „veidmainiais“.

„Visokių yra žmonių. Neetiška man būtų komentuoti, ar politikai elgiasi gerai, jei valdžios žmonės ateina į bažnyčią tik atiduoti paskutinės pagarbos kunigui. Tai – kiekvieno sąžinės reikalas“,  - sakė A. Genutis.

„Visi miesto politikai, atėję atiduoti pagarbą mirusiajam, turėjo vienokį ar kitokį ryšį su velioniu, kuris buvo dažnas svečias miesto renginiuose. Žmonių keliai įvairiai susikerta. Aš tikiu, kad Tarybos ir savivaldybės žmonės nuoširdžiai pagerbė velionį“, - sakė klebonas M. Venskus.

 

Kas atėjo pagerbti nuoširdžiai, kas ne?..

Atėjęs pagerbti L. Serapino atminimo Tarybos narys S. Simė „Palangos tiltui“ sakė, kad velionio asmeniškai nepažinojo. „Bet man jis atrodė esąs labai gyvybingas žmogus – visur jis dalyvaudavo, visur spėdavo. Matydavau jį dažniausiai einantį iš parapijos į bažnyčią“, - sakė S. Simė. Jis prisipažino, kad neatmenąs, ar kada nors dalyvavo L. Serapino laikomose mišiose. „Nedažnai nueinu į bažnyčią“, - sakė liberalcentristas. Jis girdėjęs, kad bandoma ieškoti nelaimės kaltininkų: „Kaltinami dabar visi – ir vairuotojas, ir komunalininkai, ir gamta, -  bet dabar per vėlu ieškoti kaltų“, - sakė politikas.

Kitas Tarybos narys, Šarūnas Vaitkus, sakė, kad daug metų pažinojęs velionį. „Mačiau ir bendravau su juo ne tik renginiuose, bet ir bažnyčioje – esu tikintis - kone kiekvieną sekmadienį dalyvauju mišiose. Ir savo vaikus mokau tikėjimo. Tik jam esu patikėjęs savo išpažintį. Esu kartą kunigą jubiliatą pasikvietęs ir į svečius savo namuose – jis man pasirodė esąs labai nuoširdus, geras, mylintis Palangą ir palangiškius žmogus“, - sakė Tėvynės Sąjungos – Krikščionių demokratų partijos Palangos skyriaus pirmininkas.

Apie kitus Tarybos narius ir savivaldybės darbuotojus, praeinančius pro bažnyčią pro šalį, bet atėjusius atiduoti pagarbą velioniui, Š. Vaitkus atsiliepė diplomatiškai: „Jie patys sprendė, ar jie atėjo pagerbti velionio nuoširdžiai, ar ne...“

Tarp atėjusių pagerbti velionio atminimą buvo savivaldybės vicemerai R. Garolis ir M. Vačerskienė, Tarybos nariai R. A. Kirstukas ir D. Želvys, savivaldybės administracijos darbuotojai.

 

Niekas vairuotojo nesmerkia

Ketvirtadienį velionio atmintį pagerbė ir L. Serapiną nubloškęs Palangos verslininkas Vidas Buzas. „Ketvirtadienį dalyvavau mišiose. Man dabar yra labai sunku. Niekas manęs nesmerkia – visi užjaučia, tada pasijuntu daug geriau. Mane  paguodė ir velionio sesuo. Ką ji man pasakė, kokiais žodžiais išreiškė savo paguodą, nesakysiu – tai labai intymu“, - sakė „Palangos tiltui“ V. Buzas. „Taip gali atsitikti kiekvienam“, - kartojo verslininkas. Jis sakė dalyvausiąs L. Serapino laidotuvėse ir mąstąs apie auką bažnyčiai.

Jis neigia kai kurių liudytojų tvirtinimus, kad per perėją važiavęs labai greitai ar kad lenkė perėjoje kitą automobilį. „Kai perėjoje pamačiau žmogų, iškart bandžiau stabdyti. Kai pamačiau, kad nesugebėsiu sustabdyti, pabandžiau jį apvažiuoti. Todėl aš jį partrenkiau dešiniu mašinos sparnu“, - prisiminė V. Buzas. Jis nelaimės priežastis aiškino ne tik prastomis gamtinėmis sąlygomis, bet ir tuo, kad nedegė lempa elektros stulpe prie perėjos. „Aš daviau tyrėjams parodymus, yra miesto kameros – viskas bus išaiškinta“,  - sakė verslininkas.

Jo nesmerkia ir A. Genutis: „Visiems visko pasitaiko. Teisėsauga turi išsiaiškinti ir įvertinti visas tragiško įvykio aplinkybes“, - sakė jis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo šiol kiekvienas skaitytojas, neradęs norimos knygos savo bibliotekoje, galės nemokamai ją užsisakyti iš bet kurios kitos Lietuvos bibliotekos.



Per kelias metų pabaigos savaites Lietuvoje užfiksuotas beprecedentis mirčių šuolis, daugėja mirštančių namuose. Palanga – ne išimtis: kurorte daugiausiai žmonių Anapilin šiais metaus iškeliavo lapkritį. Ir poliklinikos direktorė Jūratė Mikutienė, ir Palangos Laidojimo namų vadybininkas Raimondas Litvinas, ir Irena Biriukaitė, Palangos Globos namų...


Dabar jau net sunkoka žodžiais nusakyti nuotaikas ir potyrius iš 1990–1991 metų Laiko karuselės Palangoje ir Klaipėdoje. Ką ten karuselės! Kosmonautų rengimo centro centrifūgos, į kurią veiksmu panaši gal ir visiems žinoma skalbyklė. Ėjom, bėgom, žvalgėmės, smalsavom, kalbėjom... Užsirašinėjom. Stebėjom ir pamažiukais nebesistebėjom, nes daug kas, jei ne viskas...


Siekęs kunigo kelio tapo konfliktų sprendimų žinovu

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2015 11 02 | Rubrika: Miestas

Jau beveik penkerius metus Palangoje gyvenantis Kęstutis Trakšelys galėtų pasigirti itin ryškia gyvenimo istorija: siekęs kunigo kelio Telšių kunigų seminarijoje, o vėliau Romoje, studijas metė, aiškindamas, kad „kiekvienas mūsų tam tikru laiku sulaukiame kažkokių pašaukimų“, kurie vėliau gali išblėsti. Teologijos studijas į filosofijos...


Ar karo kirviai tarp konservatorių lyderio Šarūno Vaitkaus bei krikščionių demokratų vado ir vieno didžiausių Palangos verslininkų Vaido Šimaičio yra jau užkasti?


Giedriaus Šatkausko mirtis tarybos nesuvienijo  5

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013 05 30 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Ketvirtadienis išaušo be Giedriaus Šatkausko. Vakar gedulingame miesto tarybos posėdyje jo vietoje plazdėjo uždegta žvakutė su velionio portretu. Netikėta, staigi tik 45 metus išgyvenusio žmogaus mirtis visada yra keleriopai skaudesnė, nei lėtas gesimas sunkios ligos patale. Ypatingai ji palietė tuos, šalia kurių palangiškis trečiadienį mirė. Kurie...


83-ejų metų palangiškė Magdalena Ignotienė – guvi ir aristokratiškų, tarsi Anglijos karalienės, manierų moteris. Tačiau Palangos apylinkės prokurorei Nijolei Požarskienei ji – įkyruolė, kuri trukdo prokurorų darbą ir ramybę. „Prokuratūrai būtų geriausia, kad aš išleisčiau paskutinį kvapą – tuomet, nesant nukentėjusiems mano brolio kunigo žūties byloje, ji savaime būtų baigta“, - sako...


87-erių metų kunigo jubiliato Liudo Serapino mirtis ir jo palydos šiandien į paskutinę žemišką kelionę – pokalbių temos, kurios pastarosiomis dienomis buvo daugybės palangiškių lūpose. Kuklaus, bet didele tikėjimo ugnimi degusio žmogaus dvasia, pagerbiant velionį, kartu parklupdė net nesutaikomus politinius priešininkus. Net tuos, kurie iki šiol niekada ar labai retai praverdavo bažnyčios...


Kaip ir daugelį dešimtmečių, 87-erių metų altaristas kunigas Liudas Serapinas užvakar skubėjo į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią dalyvauti mišiose. Bet pėsčiųjų perėjoje, likus vos keliems žingsniams iki bažnyčios, ilgaamžį sielovadininką nubloškė atlėkęs visureigis „Mitsubishi Pajero“, kurį vairavo žinomas Palangos verslininkas Vidas Buzas. Senolį galingas...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius