Antys sulaukė pavasario

Lidija Umbrasienė, 2011-03-21
Peržiūrėta
2282
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Antys sulaukė pavasario

Palangos parko tvenkiniams išsivadavus iš ledo šarvų, sugrįžta į juos būriai didžiųjų ančių. Pilkaspalviai gaigalai, vestuviniais rūbais pasipuošę, žaliomis galvomis, su balta juostele ant kaklo, su plunksnų garbanėlėmis antuodegyje. Antelės rudai išmargintos. Abiejų lyčių paukščiai su baltomis juostelėmis apvedžiotais ryškai mėlynais sparnų „veidrodėliais“.

 

Prie tvenkinių dažnai ateina miesto svečiai ir vietiniai gyventojai, tėveliai su vaikais. Mažiesiems tai būna pirmasis prisilietimas prie gyvosios gamtos, kai paukščiai lesinami išlipa į krantą, nebijo žmonių. Kartais iš mažo delniuko paima duonos gabaliuką. Pavasarį antelės peri ant žemės, po krūmu, pernykščių žolių kupstelyje. Tarp šių paukščių yra ir aukštamėgių, kurios įsikuria apleistame varnos ar gandro lizde. Kol antelės peri, gaigaliukai tvenkiniuose šeriasi. Iškrenta gražiosios plunksnos, o poilsio rūbais jie beveik nesiskiria nuo patelių. Poros susidaro rudenį ir žiemą. Užšalus parko tvenkiniams, žmonių maitintos antys nesiruošia išskristi iš mūsų kurorto. Jos suskrenda į Rąžės upę. Paspaudus stipresniems šalčiams ir Rąžė pasidengia ledu. Paukščiai būriuojasi keliose likusiose properšose. Vienas kitas palangiškis atneša antims maisto – baltos duonos trupinių, obuolių, daržovių lupenų. Bet tai tik ašaros šimtiniams jų būriams. Išbadėję paukščiai skrenda į daugiabučių namų kiemus, arčiau žmonių ir sukrenta į purų sniegą. Kitos antys iškrypuoja ant šaligatvio ir net į gatvę. Gal čia sulauks lesalo?

Buvo rašoma ir sakoma, kad žiemojančių ančių nemaitinti. Tegu jos išskrenda į tolimąsias žiemavietes. Ši taisyklė tinka laukiniams paukščiams, kurie nebuvo lesinami vasarą ir rudenį. Palangiškės didžiosios antys jau tapo sinantropiniais paukščiais, priklausančiais nuo žmogaus. Be to, šiemet atšiauri ir snieginga žiema buvo ir jų žiemavietėse Vakarų ir Pietų Europoje. Ištvėrusios šaltą gruodį, antelės buvo išsekusios, grėsė baltasis badas. Į SOS signalą atsiliepė Botanikos parko direktorius. Nuo sausio 5d. Antanas Sebeckas parūpino šiems sparnuočiams 3 maišus pašarinių grūdų. Juos paukščiai noriai lesė. Plytų gatvėje visuomeniniais pagrindais maitino parko darbuotoja Sigita Vičienė, o prie pėsčiųjų tiltelių Basanavičiaus gatvėje ir Birutės alėjoje – savanoriai Alfredas ir Valdas Umbrasai. Nors paukščius maitinome vieną kartą dienoje, bet grūdų atsargos greit tirpo. Nuo sausio 26d. Palangos gyvūnų globos draugijos pirmininkė Marija Valauskienė atvežė antims 3 maišus visaverčių „Kretingos grūduose“ gaminamų pašarų. Jų granulės, išbrinkytos vandenyje, antims labai patiko. To pašaro užteko iki kovo 12d. Jau Rąžė išsivadavo iš ledo gniaužtų, pakrantėse atitirpo sniegas ir paukščiai gali lengviau susirasti maisto. Ančių vardu norime padėkoti A. Sebeckui, M. Valauskienei ir visiems palangiškiams, kurie nebuvo abejingi badaujantiems paukščiams.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


Didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“ ir vėl sugrįžta į prekybos ir pramogų centrus „Akropolis“.


Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) paskelbė atnaujintą Lyčių lygybės indeksą, kuriuo matuojama moterų ir vyrų lygybė Europos Sąjungos šalyse.


Didžioji pavasario šventė – šv. Velykos – gamtos atbudimo, pavasario džiaugsmo ir linksmybių šventė, o vienas iš reikšmingiausių šios šventės simbolių – kiaušinis, simbolizuojantis gyvybės atsiradimą. Šv. Velykoms skirti renginiai kurorte jau prasidėjo ir tęsis iki pat Prisikėlimo šventės. Kokie yra nauji šių metų šv. Velykų švenčių akcentai? 


Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, kartu su partneriais įgyvendindama ES struktūrinių fondų lėšomis bendrai finansuojamą projektą „Savivaldybės sėkmės kodas – lyčių lygybė“, kreipiasi į Jus prašydama padėti suformuoti dalyvių grupę Jūsų savivaldybėje organizuojamame informaciniame renginyje.


Nors orai pradėjo šilti vis dar galima rasti vandens telkinių apsitraukusių ledu. Per du pirmuosius šių metų mėnesius šalies ugniagesiai atliko 87 gelbėjimo darbus vandenyje ir ant ledo, tai net 74 proc. daugiau nei pernai per tą patį laikotarpį. Šių darbų metu jie ištraukė 11 skenduolių bei išgelbėjo 7 gyventojus. Tai rodo, kad gyventojai ne visada...


Kitaip nei kitos miesto aukšto sportinio meistriškumo komandos, kurorto ledo ritulio komanda Palangos „Riteris“, kovojanti Žemaitijos ledo ritulio lygoje, kol kas „baltųjų rūmų“ durų nevarstys. „Pirmiausia norime šį bei tą pasiekti, kad ko nors drįstumėme prašyti ar rodytis“, – sako komandos įkūrėjas Eugenijus Mažeika.


„I Love Palanga” sugrįžta į Palangą

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 07 01 | Rubrika: O man ne dzin

Kultūrinis projektas „I Love Palanga“ sugrįžta į kurortą savo antrajam sezonui. 2012 m. Palangos skulptūrų parko pievoje startavęs meninis, kultūrinis reiškinys, šią vasarą prasmingai papildys „Palanga – Lietuvos kultūros sostinė 2013“ renginių tinklelį, kviesdamas jaukiam ir nebanaliam laikui.


Antys sulaukė pavasario

Lidija Umbrasienė, 2011 03 21 | Rubrika: Miestas

Palangos parko tvenkiniams išsivadavus iš ledo šarvų, sugrįžta į juos būriai didžiųjų ančių. Pilkaspalviai gaigalai, vestuviniais rūbais pasipuošę, žaliomis galvomis, su balta juostele ant kaklo, su plunksnų garbanėlėmis antuodegyje. Antelės rudai išmargintos. Abiejų lyčių paukščiai su baltomis juostelėmis apvedžiotais ryškai mėlynais sparnų „veidrodėliais“.


Kad paukščiai sulauktų pavasario

Lidija Umbrasienė, 2011 01 17 | Rubrika: Miestas

Seniai nebuvo tokios žiemos kaip šiųmetė. Jau gruodį atšalo, prisnigo. Kasdien storėjo sniego patalai. Net senieji pajūrio gyventojai neatmena tokios žiemos, kad gruodyje žemę dengtų 50 – 60 cm sniego danga. Per Tris karalius vėjas skrabeno ledu padengtas plikų medžių šakeles. Žiema – sunkus išbandymas mūsų sparnuočiams. Trumpos, tamsios dienos ir ilgos, šaltos naktys, maisto stoka....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius