Būtų labai gaila, jeigu kupolui – paskelbtas nuosprendis

Palangos tiltas, 2012-07-19
Peržiūrėta
2324
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Vitalius Bernardas LITVAITIS
Vitalius Bernardas LITVAITIS

Praėjusio  amžiaus 90-jų metų pradžioje Palangos miesto vadovas Danius Puodžius ir jo komanda ėmėsi žygių išspręsti įsisenėjusį jaunesniojo amžiaus moksleivių užimtumo klausimą. Po ilgų įtikinėjimų pavyko įrodyti Švietimo ministerijai, kad kurorte būtina turėti moksleivių užklasinės veiklos organizavimo bazę, tada vadintą pionierių namais. Apie 1985 metus buvo gautas Švietimo ministerijos leidimas tokio objekto projektavimui. Projektą rengė „Komprojekto“ Palangos skyriaus specialistai, architektas – šviesaus atminimo Gintas Likša. Postmodernistinio stiliaus pastatas turėjo būti dviejų korpusų, viename numatytos užklasinės veiklos kabinetai ir observatorija, kitas buvo skiriamas meno saviveiklos organizavimui su vaikų teatro patalpomis.

1986 metais prasidėjo taip laukto objekto statyba, deja, tik I-ojo korpuso, nes visam objektui ministerija nesurado investicinių lėšų. Tuometinė miesto vadovybė buvo susitarusi su Molėtų observatorija dėl teleskopo deponavimo Palangos pionierių namams.

Baigiantis statybai rangovai pareiškė, kad jie negali pagaminti teleskopo sukamo kupolo su užsklandomis metalo konstrukcijų. Palangos statybos valdybos subrangovas trestas „Prammontažas“ esą neturi specialių staklių didelių skersmenų metalinių profilių išlenkimui. Statybininkai siūlė atsisakyti observatorijos, o pastato bokšte įrengti apžvalgos aikštelę. Alternatyva – užsakovas pats susiranda kupolo konstrukcijų gamintoją. Projekto autorius Gintas Likša su siūlymu supaprastinti objektą nesutiko kategoriškai, prieštaravo tam ir miesto vyriausiasis architektas Laimutis Leonas Mardosas.

Leonas žinojo, kad aš bendrauju su Klaipėdos laivų remonto įmonės Nr.7 (dabar „Laivitė“) vyriausiuoju inžinieriumi Dovydu Grinhauzu ir paprašė pasiaiškinti galimybę kupolo pagaminimui šioje gamykloje. Tai nebuvo paprasta planinio ūkio sąlygomis, kai visi darbai numatomi metams į priekį ir kontroliuojami Jūrų laivininkystės valdybos administracijos. Dovydas mėgo Palangą ir surizikavo prisiimti neplaninį užsakymą.

Netrukus kupolo griaučiai buvo baigti ir statybininkai nakties metu su kelių inspekcijos palyda pargabeno negabaritinį krovinį į Palangą. Beliko konstrukciją padengti vario skarda ir kupolą pakelti į jam skirtą vietą.

Deja, pastatą užbaigus, pasikeitė miesto vadovai, nutrūko buvusieji ryšiai ir observatorijos įrengimas buvo atidėtas.

Labai gaila, bet ne įdėtų pastangų, o todėl, kad vaikai negalėjo realizuoti svajonę pažvelgti į žvaigždes, bent jau mano vaikystėje tai būtų visiems laikams įsimintinas įvykis.

Girdėjau gandus, kad dabar kupolo konstrukcijos jau yra pavojingai susidėvėjusios ir jį pradinės mokyklos vadovybė norėtų likviduoti. Nežinau ar tai tiesa, tačiau būtų labai gaila, jei tai ne gandai ir kupolui  paskelbtas nuosprendis. Gal dar galima surasti kokią nors išeitį ir suremontuoti ar atstatyti kupolą. Gal miesto dabartiniai vadovai, tiek daug padarę vaikams, sugalvotų ką nors, kad po daugelio metų padaryti tai, ką ankstesnieji nesugebėjo – įrengti observatoriją.

Miesto mažieji būtų laimingi ir didžiuotųsi savo mokykla bei didį darbą padariusiais dėdėmis.

Vitalius Bernardas LITVAITIS

Jūsų komentaras:

ona 2012-07-30 14:41 (IP: 78.61.27.187)
viska galima irengti, tik kad pinigeliu nera

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės Taryba patvirtino Palangos miesto savivaldybės 2023 metų veiklos ataskaitą.


Savivaldybės taryba patvirtino Palangos miesto savivaldybės 2024-2026 metų strateginį veiklos planą.


Palangos trečiojo amžiaus universitetas (TAU) trečiadienį, spalio 4-ąją, paskelbė naujųjų mokslo metų pradžią. Mokytis norinčių senjorų kurorte netrūksta, jų kasmet būna apie 500. Tai tik patvirtina, kad tokia veikla yra itin reikalinga ir laukiama. 


Palangos  770 metų gimtadienio proga Palangos moksleivių klubas organizuoja moksleivių piešinių konkursą ,,Vaikai Palangai”, kurio metu mokiniai savo darbuose kviečiami kurti ateities Palangos viziją.


Penktadienį, lapkričio 19 d., Palangoje lankėsi bei aktualius švietimo klausimus su Savivaldybės atstovais bei miesto ugdymo įstaigų vadovais aptarė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. 


 Lietuvos policijos organizuojamame teisinių žinių konkurso „Temidė“ etape, kuris vyko Kaune, varžėsi 10 geriausių moksleivių komandų iš visos Lietuvos. Klaipėdos apskričiai atstovavusios Palangos senosios gimnazijos komanda „Antanas ir Co“ užėmė garbingą II vietą. Palangiškius aplenkė ir I vietą užėmė komanda iš Panevėžio, o treti liko moksleiviai iš Elektrėnų.


Palangos miesto savivaldybė informuoja, kad šiuo metu iki gegužės 12 d. registruojami Palangos miesto 55-64 m. ir 45-54 m. amžiaus grupės gyventojai vakcinuotis nuo COVID-19 „Vaxzevria“ vakcina.


apkričio 28 d., ketvirtadienį, „Baltijos“ pagrindinėje mokykloje vyko 15 Vakarų Lietuvos savivaldybių regioninis forumas „Šiuolaikinis ugdymas: patirtinio mokymosi galimybės ir iššūkiai“ . Forumo organizatoriai – Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Nacionalinė švietimo agentūra, VšĮ Mokyklų tobulinimo centras ir ISM...


Praėjusio  amžiaus 90-jų metų pradžioje Palangos miesto vadovas Danius Puodžius ir jo komanda ėmėsi žygių išspręsti įsisenėjusį jaunesniojo amžiaus moksleivių užimtumo klausimą. Po ilgų įtikinėjimų pavyko įrodyti Švietimo ministerijai, kad kurorte būtina turėti moksleivių užklasinės veiklos organizavimo bazę, tada vadintą pionierių namais. Apie 1985 metus buvo gautas...


Nors mokslo metai prasidėjo rugsėjį, tačiau miesto savivaldybės taryba buvo priversta tikslinti  klasių komplektų skaičių miesto švietimo įstaigose. Nepaisant to, jog rugpjūtį valdžia patvirtino mokinių priėmimo į Palangos miesto savivaldybės bendrojo lavinimo mokyklas tvarką, tačiau pastarąją tiek Švietimo skyriaus tarnautojai, tiek bendrojo lavinimo mokyklų vadovai ignoruoja.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius