Atšilus orams dėl erkių įsisiurbimų į medikus kreipiasi daugiau palangiškių

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-05-10
Peržiūrėta
2293
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Atšilus orams dėl erkių įsisiurbimų į medikus kreipiasi daugiau palangiškių

 

Prasidėjus šiltajam sezonui, žmonės gamtoje susiduria ir su nemaloniais siurprizais. Pavasarį itin suaktyvėjus erkėms, šių gyvių namo parsineša tiek gyventojai, tiek jų augintiniai.

Palangos pakraštyje į pievas dažnai pavedžioti šunis vedantis palangiškis Juozas pakraupsta, kai grįžtant namo ant augintinių kailių pamato pilna parazitų. Kartais iš kailio ištraukia net ir po dešimt erkių. Ne visada padeda ir parazitams atbaidyti skirtos priemonės. Šį pavasarį ne kartą Juozas ir pats ant savo kūno aptiko ne vieną erkę, vaikinas džiaugėsi, kad visas pavyko greitai pastebėti ir nė viena nespėjo įsisiurbti.

Parazitai suaktyvėjo

Palangos pirminės asmens sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Egidijus Rimkus patvirtino, kad pastaruoju metu į įstaigą vis užsuka palangiškių su įsisiurbusiomis erkėmis.

„Mes jas ištraukiame, panaudojame atitinkamas medicinines priemones. Šiuo metu neturime pacientų su erkių įkandimų komplikacijomis, pernai taip pat nebuvo užfiksuota”, – sakė E.Rimkus.

Visuomenės sveikatos centro specialistai teigė, kad Palangoje erkės prabudo jau kovo mėnesį, pašiltėjus orams jos dar labiau suaktyvėjo.

Specialistai dar netikrino Palangoje esančių potencialių erkių vietų. Tai planuojama padaryti iki birželio vidurio.

Railioja ir paplūdimiuose

„Kol kas stebėjome Girulių miške. Šiuo metu yra daug vadinamų nimfų – nesubrendusių erkių. Pavyzdžiui, vieno kilometro miško ruože radome 21 nimfą ir 2 suaugusias erkes“, – „Palangos tiltui“ sakė  Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų proflilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Vilija Pečkauskienė.

Anot jos, erkės labiausiai mėgsta lapuočių miškus, drėgnas, nenušienautas vietoves, vengia saulės. Pastaruoju metu jų atsiranda ir paplūdimiuose ant smėlio. V.Pečkauskienės teigimu, šiuos parazitus į paplūdimius atneša po gamtą lakstę naminiai gyvūnai.

Pasak specialistės, geriausias būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepai. Išvis jų yra trys. Antras skiepas leidžiamas praėjus keturioms savaitėms nuo pirmojo, o trečias – po vienerių metų. Vienas skiepas kainuoja apie 80-90 litų.

Imunitetas erkiniam encefalitui įgyjamas 3-5 metams. 

 

Svarbu saugotis

Pašnekovė patarė į mišką eiti apsirengus šviesiais drabužiais, mat ant jų lengva pastebėti ropinėjančias erkes. Kelnių klešnes reiktų sukišti į batus ar kojines, gerai užsagstyti apykaklę, galvą pridengti kepure. Taip pat nubaidyti erkes padeda įvairūs specifinį kvapą turintys repelentai.

„Deja, skiepų nuo Laimo ligos nėra, žmogus turi pats save saugoti“, – pridūrė V.Pečkauskienė.

Jei parazitas įsisiurbė, jį reikia kuo greičiau ištraukti pincetu. Erkę patariama imti kuo arčiau galvutės ir staigiai traukti į viršų. Parazito pilvo negalima spausti, nes taip jo seilės gali patekti į žmogaus organizmą. Ištraukus tą vietą reikia dezinfekuoti spiritu. Atsiradus simptomams, kreiptis į gydytoją.

 

Gali sukelti komplikacijas

Įkandus erkei, žmogus dažniausiai suserga po 1-2 savaičių. Ligos pradžia primena gripą – pakyla temperatūra, skauda sąnarius, galvą, vargina silpnumas. Po kelių dienų žmogus gali pasveikti. Bet trečdalis užkrėstųjų po 3-7 dienų vėl sukarščiuoja. Antrasis temperatūros pakilimas būna stipresnis, nes virusas pasiekia smegenis ir sukelia jų uždegimą. Atsiranda  galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, mieguistumas, orientacijos, kalbos sutrikimas, rankų, liežuvio drebėjimas, sutrikusi pusiausvyra. Gali išsivystyti paralyžius, prasidėti traukuliai, sutrikti sąmonė, ištikti koma ar mirtis.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Įvairiuose miesto bei regiono renginiuose aktyviai dalyvaujantys bendrovės „Palangos vandenys“ darbuotojai šį savaitgalį maloniai nustebino sportiniais pasiekimais – šeštadienį įmonės  moterų irkluotojų komanda nugalėjo visas konkurentes ir tapo Plungės rajone vykusios Vandens sporto šventės Vikingų laivų varžybų nugalėtojomis. 


Palangoje yra 110 renovuotų daugiabučių namų, tačiau vienas jų – Sodų gatvės 30 – susilaukia ypač daug dėmesio ir neretai rodomas pavyzdžiui.


Palangiškiams teikiamos nemokamos kompleksinės paslaugos, skirtos visai šeimai.


Šventosios aikštėje netrūko mielinių blynų, šokių, muzikos ir puikios nuotaikos. Tokios triukšmingos ir galingos eisenos miestas dar nebuvo matęs. Kanapinis su šventojiškių pagalba nugalėjo lašininį ir pakvietė pavasarį į mūsų širdis ir kiemus. 


Šią savaitę paskelbta, kad du „Lietuvos pašto“ skyriai Palangoje po kelių dienų bus uždaryti, o vietoje jų bus atidarytas naujas viename prekybos centre. Tokia žinia itin papiktino ir palangiškius, ir miesto merą.


Pirmadienį, balandžio 20-ąją, posėdžiavusi Savivaldybės darbo grupė Pasiūlymams dėl priemonių, susijusių su COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo sukeltų ekonominių pasekmių mažinimu, rengti, numatė priemones, kurios padės kurorte sušvelninti karantino sukeltas neigiamas pasekmes Palangos gyventojams ir verslui. Darbo grupės siūlymus svarstys ir galutinius sprendimus kitą...


Palangos Botanikos parke – padidintas erkių aktyvumas

"Palangos tilto" informacija, 2019 08 09 | Rubrika: Sveikata

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento specialistai š. m. liepos 24 d. atliko erkių aktyvumo ir gausos stebėseną Palangos botanikos parke. Tyrimo metu buvo aptiktos 8 erkės. 2018 m. Palangos mieste buvo užregistruoti 23 erkių platinamų ligų atvejai (5 erkinio encefalito ir 18 Laimo ligos). Šių metų sausio–liepos...


Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Kvėpavimo sutrikimai, kamuojantys tiek vaikus, tiek suaugusius, turi įtakos tiek fizinei, tiek psichinei savijautai. Ir jeigu vaikai dažniausiai kenčia dėl padidėjusių adenoidų, kuriuos galima nesunkiai pašalinti, suaugusiesiems yra sunkiau. Kvėpavimo...


Trečiadienio pavakare Sporto gatvėje nuo komunalininkų genimų medžių krentanti šaka sunkiai sužalojo pro šalį dviračiu važiavusį 1948 m. gimusį palangiškį. Į ligoninę vežamas vyriškis labiausiai sielojosi ne dėl savo traumos, o dėl to, kad jo namelyje liks uždaryti augintiniai: šuniukas ir kačiukas.


Prasidėjus šiltajam sezonui, žmonės gamtoje susiduria ir su nemaloniais siurprizais. Pavasarį itin suaktyvėjus erkėms, šių gyvių namo parsineša tiek gyventojai, tiek jų augintiniai. Palangos pakraštyje į pievas dažnai pavedžioti šunis vedantis palangiškis Juozas pakraupsta, kai grįžtant namo ant augintinių kailių pamato pilna parazitų....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius