Žemės diena kasdien: Lietuvos zoologijos sodas skatina teigiamus pokyčius

Palangos tiltas, 2025-03-21
Peržiūrėta
806
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Žemės diena kasdien: Lietuvos zoologijos sodas skatina teigiamus pokyčius

Šiandien minima Pasaulinė Žemės diena – skirta atkreipti dėmesį į aplinkosaugą, prisiminti jos pasiekimus ir ugdyti žmonių sąmoningumą apie būtinybę saugoti Žemės išteklius ateities kartoms. Ar kada susimąstėte, kaip zoologijos sodai prisideda prie šios misijos? Jie ne tik vietos, kur galima pažinti pasaulio gyvūnus – tai svarbūs biologinės įvairovės išsaugojimo centrai, formuojantys atsakingą visuomenės požiūrį ir aktyviai prisidedantys prie mūsų planetos išsaugojimo. Nykstančių rūšių apsauga ir veisimo programos, gamtamokslis švietimas, natūralių gyvūnų buveinių išsaugojimo iniciatyvos, tvarumo praktikos ir ekologinė atsakomybė, vietos bendruomenių įtraukimas ir savanorystės skatinimas – tuo kasdien gyvena Lietuvos zoologijos sodas.

Lietuvos zoologijos sode yra laikoma daugiau nei 200 skirtingų gyvūnų rūšių, iš kurių apie 50 yra įtrauktos į Pasaulinės gamtos apsaugos organizacijos Raudonąjį nykstančių rūšių sąrašą. Šiuo metu maždaug 60 zoologijos sode esančių rūšių įrašytos į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Aktyviai dalyvaudamas tarptautinėse nykstančių rūšių veisimo programose (EEP), zoologijos sodas prisideda prie genetinės įvairovės išlaikymo bei rūšių populiacijų atkūrimo laukinėje gamtoje. Tokios iniciatyvos yra strategiškai svarbios, siekiant išsaugoti gyvybės įvairovę.

Zoologijos sodas, kartu su partneriais, taip pat yra įgyvendinęs ar toliau tęsia įvairius vietinius nykstančių rūšių veisimo projektus: didžiųjų apuokų, balinių vėžlių, raudonpilvių kūmučių ir niūriaspalvių auksavabalių. Tokie projektai reikalauja ne tik žinių, profesionalumo, bet ir ypatingo atsidavimo bei kantrybės, nes rūšių išsaugojimas yra ilgas ir kruopštus procesas. Dažnai prireikia metų ar net dešimtmečių, kol pastangos pradeda duoti apčiuopiamus rezultatus. Šiame komandiniame darbe kiekvieno specialisto indėlis yra svarbus – nuo gyvūnų priežiūros iki mokslinių tyrimų ir visuomenės edukavimo. Visi nykstančių rūšių veisimo projektai ne tik prisideda prie konkrečių rūšių išsaugojimo, bet ir didina visuomenės supratimą apie nykstančių rūšių svarbą, skatina atsakingą požiūrį į gamtą. 

Verta pažymėti, kad Lietuvos zoologijos sodas, kartu su partneriais, įgyvendina naują tarptautinį projektą „LIFE Osmo Baltic. Senųjų ąžuolų kelias auksavabaliui Lietuvoje ir Latvijoje“, kurio tikslas – apsaugoti niūriaspalvius auksavabalius, kuriant ekologinį tinklą, jungiantį Lietuvos ir Latvijos populiacijas. Niūriaspalvis auksavabalis yra vienas rečiausių vabalų Lietuvoje ir visoje Europoje. Šis vabalas saugomas dėl to, kad tai indikatorinė, skėtinė rūšis – jis užtikrina galybės kitų organizmų išlikimą toje pačioje aplinkoje. Niūriaspalviui auksavabaliui sudarius palankias gyvenimo sąlygas, išsaugojus senus didžiuosius medžius, ypač ąžuolus, jos pagerėja ir kitiems organizmams, kuriems reikalingi tokie medžiai: europiniui plačiaausiui šikšnosparniui, didžiajai miegapelei, naminei pelėdai, aštuoniataškiui auksavabaliui, žvaigždėtajam pseudoskorpionui ir kt.  

Siekiant sėkmingai išsaugoti šią rūšį, Lietuvos zoologijos sodas susiduria su iššūkiais – tinkamų medienos trūnių (puvėsių) paieška, nes būtent juose niūriaspalvio auksavabalio lervos vystosi apie 4 metus. Šiuo metu zoologijos sode žiemoja apie 1 tūkst. šių vabalų lervų, kurių dalis antroje pavasario pusėje bus paleista į laisvę. Gamtoje jos tęs savo vystymosi ciklą, virstant lėliukėmis, iš kurių vėliau išsivystys suaugę vabalai, taip prisidėdami prie šios nykstančios rūšies populiacijos stiprinimo natūralioje aplinkoje.

Aplinkosauginė veikla neatsiejama nuo švietimo. Per pastaruosius metus Lietuvos zoologijos sodo edukologai skyrė apie 1,2 tūkst. valandų lankytojų edukacijoms ir ekskursijoms. Didžiausio susidomėjimo sulaukė edukacijos apie vabzdžius, roplius ir graužikus – tokių surengta net 459. Populiariausia ekskursija – pažintis su zoologijos sodo Egzotariumu per praėjusius metus surengta 282 kartus. Šios programos lankytojams padeda gilinti žinias apie gyvūnų elgseną, jų buveines bei išsaugojimo iššūkius, o interaktyvūs užsiėmimai puoselėja gamtai draugišką mąstyseną. 

Lietuvos zoologijos sodas taip pat skatina bendruomenės įsitraukimą – praėjusiais metais čia savanoriavo 369 asmenys, kurių amžius svyravo nuo 16 iki 40 metų. Be to, zoologijos sodą kaip praktikos vietą pernai pasirinko daugiau nei 30 studentų iš skirtingų studijų programų. Šie faktai rodo ne tik stiprėjantį žmogaus ryšį su gamta, bet ir naują atsakingos visuomenės kartos augimą.

Lietuvos zoologijos sodas kviečia kiekvieną prisidėti prie gamtos išsaugojimo kasdieniais veiksmais: rūšiuoti atliekas, mažinti vienkartinio plastiko naudojimą, rinktis ekologišką transportą, taupyti energiją, atsakingai pirkti, atsakingai vartoti gamtos išteklius ir dalintis žiniomis apie aplinkosaugą su aplinkiniais, skatinant tvarius sprendimus savo bendruomenėje. Maži pokyčiai kasdienybėje gali turėti didelį poveikį Žemės ateičiai.

Lietuvos zoologijos sode apsilankyti galima kasdien 10.00-20.00 val. (pirmadieniais nuo 11.00 val.). Bilietus įsigyti galima iš anksto https://bilietai.zoosodas.lt/ arba kasose.

Atrask, pažink, išsaugok!

 

Gintarė Dočkienė

Lietuvos zoologijos sodo 

viešųjų ryšių specialistė

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiandien minima Pasaulinė Žemės diena – skirta atkreipti dėmesį į aplinkosaugą, prisiminti jos pasiekimus ir ugdyti žmonių sąmoningumą apie būtinybę saugoti Žemės išteklius ateities kartoms.


Lietuvos zoologijos sodas (sutrumpintai LZS), įsikūręs didžiausiame Europoje miesto teritorijoje esančiame ąžuolyne, Kaune, yra viena svarbiausių neformalaus gamtamokslio švietimo įstaigų šalyje.


Vilniaus zoologijos sode „Zoopark“ gimė du plonauodegių surikatų (lot. Suricata suricatta) jaunikliai. Šiuo metu mažyliai jau drąsiai tyrinėja aplink esantį pasaulį, susipažįsta su prižiūrėtojais ir lankytojais.


Jau beveik metus Kretingos muziejuje pasigirdus telefono skambučiui, ragelyje dažniausiai skamba vienas klausimas: kada bus atidarytas Žiemos sodas?


Kylančios elektros kainos į neviltį varo tiek paprastus gyventojus, tiek šalies verslus. Štai Klaipėdos zoologijos sodas sulaukė net trimis tūkstančiais eurų didesnės sąskaitos nei buvo iki šiol, o elektra varomų autobusų administratoriai jau prakalbo, kad šių išlaikymo kaštai beveik prilygsta dyzeliniams. Maža to, elektros kainų kilimą jaučia visa Europa ir Europos Komisija jau svarsto, kaip...


Žemės diena „Ąžuoliuke“

Lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“ auklėtoja Aušra Pališaitienė ir auklėtoja metodininkė Milda Valantinienė, 2013 03 28 | Rubrika: Jūros vaikai

Minėdami žemės dieną darželyje „Ąžuoliukas“ pedagogai organizavo ekologinę savaitę „Švari aplinka – sveikas žmogus“.


Žemės dieną plazdėjo Žemės vėliava  1

Palangos moksleivių klubo inf. , 2013 03 21 | Rubrika: O man ne dzin

Palangos moksleivių klubo vaikai trečiadienį, kovo 20-ąją, rinkosi paminėti pasaulinės Žemės dienos. Ją Jungtinės Tautos paskelbė 1971 metais, o Lietuva oficialiai prie šios akcijos prisijungė 1992 metais. Žemės dienai buvo pasirinktas pavasario lygiadienis – nuostabus laikas, kai dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio taškuose. Ši diena...


Konkurencijos taryba, baigusi Ministro Pirmininko prašymu atliktą tyrimą dėl maisto produktų kainų pokyčių, šio tyrimo išvadas pateikia Vyriausybei ir visuomenei. Šiuo tyrimu siekta įvertinti, kas sąlygojo mažmeninių maisto produktų kainų pokyčius pastaruoju metu. Tyrimo išvadose išdėstytos nustatytos faktinės aplinkybės, pateikta mažmeninių maisto produktų kainų pokyčių ir šiuos pokyčius...


Žemės dieną palydint

„Palangos tilto“ informacija, 2009 03 21 | Rubrika: Sveikata

Kovo 20 dieną minima pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose.


Švęskime Žemės dieną

Palangos m. savivaldybės informacija, 2009 03 18 | Rubrika: Kultūra

Kovo 20 d. minima pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, Žemės dienos iniciatorius Johnas McConnellis kreipėsi į mūsų tautą, ragindamas taip pat tapti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius