Vaikus auginančioms mamoms – tik keturios sienos

„Palangos tilto“ informacija, 2009-02-18
Peržiūrėta
2195
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Iki 2009 m. pradžios šios pajamos nebuvo draudžiamos socialiniu draudimu, todėl ir nedarė įtakos motinystės pašalpai. Nuo sausio situacija keičiasi ir motinystės pašalpa mažėja trečdaliu gaunamo autorinio atlygio. Nors nuskaičiavimų tvarka dar nėra apibrėžta juodu ant balto poįstatyminiuose aktuose, greitu laiku tai bus padaryta. Tai viešai paskelbė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) Socialinio draudimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vaidotas Kalinauskas.

„Motinystės (tėvystės) pašalpa yra mokama, jeigu žmogus nedirba. Jeigu žmogus kažkur įsidarbina, o dabar pagal autorinę sutartį jis yra pradėtas ir drausti, gauna darbo užmokestį, ir jeigu jis yra mažesnis už gautą pašalpą, tai „Sodra” primoka skirtumą iki pašalpos dydžio”, – aiškino jis.

Pajamos, gaunamos pagal autorinę sutartį, šiemet yra draudžiamos trečdaliu „Sodros” tarifo – 8 proc., kitąmet – dviem trečdaliais, o 2011 m. – visu įprastiniu 28,5 proc. tarifu. Taigi šiemet nuo motinystės pašalpos turėtų būti nuskaičiuojama trečdalis autorinio atlygio. Kad būtų paprasčiau orientuotis, pateikiamas ir pavyzdys: jeigu motinystės pašalpą gaunanti moteris, dirbdama pagal autorinę sutartį gauna 1000 litų, tai iš jos pašalpos bus atimamas trečdalis šios sumos – maždaug 330 litų. Nuskaičiavimus turėtų atlikti pati „Sodra“, kas mėnesį gaunanti informaciją apie sumokėtas „Sodros“ įmokas.

Tuo tarpu vaikus auginančios mamos piktinasi atimama galimybe prisidėti prie šeimos biudžeto. Vertėjaujančios, rašančios, ar kitais meniniais gabumais gaunančios pajamas mamos jau lieja pasipiktinimą – esą mamas siekiama tiesiog įkalinti tarp keturių namų sienų. „Jau ir šiaip, po motinystės atostogų yra sunku integruotis į visuomeninį gyvenimą, darbą, veiklą, o dabar iš manęs nori atimti ir paskutinį šviesulį – augindama dukrelę atrandu laisvo laiko, todėl verčiu tekstus, lavinu savo įgūdžius, kurių nenoriu prarasti, už tai gaunu honorarą. Tai ne tik labai reikalingi keli litai į šeimos biudžetą, bet ir man galimybė „neapsamanoti“, jaustis svarbia, naudinga, pasimėgauti kitokia – ne buteliukų plovimo, auklės veikla. Juolab, kad mano dukrytė rami ir man duoda laisvo laiko – aš nevagiu laiko iš to, kurį skiriu savo pirmajai pareigai. Valstybė padeda auginti vaiką tik iki trejų metų, o man jį reikės maitinti, rengti, auginti daugybę metų. Atimdami tokią laisvę iš mamos, jie ne tik niekina motinas, auginančias vaikus namuose, uždaro jas tarp keturių sienų, bet ir užkerta galimybę bent lašeliu prisidėti prie šeimos biudžeto“, - sakė vilnietė Agnė, šiuo metu auginanti pusantrų metų dukrelę ir atostogaujanti pas mamą Palangoje.

Daugelis mamų ne tik nežino apie numatomas „naujoves“, bet ir nesupranta, kam to reikia. Esą tokių, vos kelis litus užsidirbančių mamų – vienetai. Juolab, kad jos dažniausiai dirba kūrybinį darbą – darbą, nereikalaujantį darbo valandų, materialaus indėlio ar institucijos. „Bus betvarkė. Kaip ir su daugeliu mokesčių naujovių“, - teigia moterys.

Tai ne vienintelė naujovė, krintanti ant mažamečius vaikus auginančių tėvų pečių – valstybė užsimojo atimti ir vos 52 litus siekiančius „vaiko pinigus“, nubrėžė kitokią motinystės pašalpų skyrimo tvarką. Psichologai jau grūmoja – tokie abejotini sprendimai neigiamai paveiks demografinę Lietuvos padėtį. Esą valstybė rodo savo nemeilę ir priešiškumą tėvystės, motinystės atžvilgiu, skatina apsigalvoti tuos, kurie jau dabar norėtų susilaukti vaikų. „Dabar nematome to, kaip veikia vienas po kito priimami skuboti sprendimai. Bet metai kiti ir pamatysime, kaip pasikeis visuomenės požiūris į tėvystę ir tapsime bevaikių ar vienturčius auginančių šeimų valstybe“, - išsakė nuomonę Rita Šalašiūtė, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro psichologė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rudens atostogų metu kviečiame vaikus (7-10 metų) dalyvauti neuroedukaciniuose užsiėmimuose, kuriuose ne tik žaisime, bet ir išbandysime įtraukiančius emocijų pažinimo, išveikimo ir valdymo praktinius užsiėmimus.


Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla priims 44 vaikus ir dešimt mokytojų iš Charkivo Muzikos licėjaus, kad jie pirmą kartą galėtų susitikti ir muzikos mokytis „gyvose“ pamokose.


Praeitą sekmadienį su šeima apsilankėme Kar Kar vaikų parke Palangoje ir nustebome, kad jis buvo užrakintas. 


Prekybos tinklas „Maxima“ informuoja, kad šį rytą kilę kasos aparatų sistemos sutrikimai yra išspręsti ir visos „Maxima“ parduotuvės vėl dirba įprastu režimu.


Palangos vaikus nuo šiol treniruos ir užsienio specialistai iš Portugalijos, Alžyro bei Kamerūno. 


Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana Nausėdiene šeštadienį, liepos 27 d., Palangoje dalyvavo socialinėje akcijoje „Pasveikink jūrą Palangoje“. Pirmą kartą susitikti su jūra iš įvairiausių Lietuvos pakraščių atvyko apie 500 sunkiai gyvenančių šeimų vaikų. Linksmoji eisena nuo Grafų Tiškevičių alėjos, lydima...


Liepą patvirtinta, jog nuo šiol būstas ir aplinka gali būti pritaikomi visiems vaikams, turintiems sunkią negalią. Šeimos, auginančios neįgalų vaiką, gali įsigyti sensorines pagalbos priemones. Tad norintys pasinaudoti šia galimybe gali kreiptis į Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyrių.


Neįgalieji ar vaikus su sunkia negalia auginančios šeimos, jei reikia pagal specialiuosius poreikius pritaikyti būstą ar gyvenamąją aplinką, dėl paramos su prašymais gali kreiptis į Savivaldybę.  


Praėjusį pirmadienį Palangos viešoji biblioteka sulaukė svečių iš Klaipėdos labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“. Šis fondas įkurtas 2013 m. Steigėjai: Lietuvos muzikantas, prodiuseris, aktorius Andrius Mamontovas, Lietuvos agronomas, verslininkas, ūkininkas, politikas, mecenatas Ramūnas Karbauskis. Į susitikimą atvyko Seimo narys, Palangos...


Vaikus auginančioms mamoms – tik keturios sienos

„Palangos tilto“ informacija, 2009 02 18 | Rubrika: Miestas

Valdžia užsimojo nurėžti dar vieną, sunkiai išsikovojamą kąsnį. Mamos ar tėčiai, auginantys vaikus namuose ir gaunantys motinystės (tėvystės) pašalpas, nuo sausio nebegali išsaugoti visos pašalpos sumos, jei dirba ir pagal autorinę sutartį.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius