Užburiantys „Pajūrio ritmai“ suskambo „Gamantoje“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-05-29
Peržiūrėta
1593
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Užburiantys „Pajūrio ritmai“ suskambo „Gamantoje“

Trečiadienį viešbutyje „Gamanta“ atidaryta dešimt dienų trukusio šešių iškilių Lietuvos dailininkų: J. Daniliausko, V. A. Gurskio, R. Katiliūtės, A. S. Kliaugos, M. Skudučio ir G. Vitartaitės, – tapybos plenero „Pajūrio ritmai“ paroda. Čia pat, „Gamantoje“, improvizuota studija virtusioje restorano dalyje sukurti darbai bei į Palangą atsivežti anksčiau tapyti paveikslai pajūrio ir ne tik pajūrio ritmu užbūrė susirinkusiuosius į parodos atidarymą.

 

„Gamanta“ tęsia tradicijas

„Labai džiaugiuosi, kad Palangoje, kur daugybę kūrėjų aplanko mūzos, rengiama vis daugiau dailininkų plenerų, – prabilo į parodos atidarymą atėjęs Palangos kultūros skyriaus vedėjas Vygantas Rekašius. – Džiugu, kad į jų rengimą įsilieja vis daugiau viešbučių. O ypač džiugu, kad šis pleneras surengtas „Gamantoje“, kurios šeimininkai Alvydas ir Rita Meškiai pernai, kai Palanga buvo Lietuvos kultūros sostinė, patys pirmieji pasisiūlė įsilieti į renginių pynę ir ankstyvą pavasarį surengė puikią parodą. Smagu ir tai, kad gražios tradicijos tęsiasi, ir nuoširdžiai linkiu plenero organizatoriams: tebūnie taip ir toliau“.

A. Meškys, savo ruožtu pasidžiaugęs, kad net orai plenero dalyviams buvo palankūs – nors ir įnoringi, tai vėsūs, tai tiesiog karšti it tropikuose, jie pačiom įvairiausiom spalvom bei šviesom gražino Palangą, – ir kad patys dailininkai buvę itin darbštūs ir kūrybingi, ką geriausiai įrodo jų sukurti paveikslai, žodį perdavė plenero kuratorei menotyrininkei dr. Nijolei Tumėnienei.

„Turėjom labai gražų plenerą čia, Palangoje, kurią lietuvių dailininkai atrado ne taip ir seniai – tik prieš 100 metų, kai ji tapo svarbiu Lietuvai kurortu, – sakė N. Tumėnienė. – Pirmieji pajūryje pradėjo kurti Antanas Žmuidzinavičius ir Česlovas Janušas, į savo drobes perkėlę pajūrį, jūrą, dangų virš jos. Atvažiuodavo ir Petras Kalpokas, kuriam įdomesnė buvo pati Palanga – žvejų kaimelis, jo žmonių gyvenimas, nameliai ir net gėlės, žydėjusios prie jų, pavyzdžiui, piliarožės, kurios būdingos Žemaitijai“.

Didysis dailininkų antplūdis Palangoje prasidėjęs XX a. antrojoje pusėje, kai grafų Tiškevičių rūmuose įsikūrė dailininkų kūrybos namai. Palanga tada tapusi ne tik Lietuvos, bet ir visos Sovietų Sąjungos dailininkų įkvėpimo šaltiniu.

„Tačiau ne tik valstybė rėmė dailininkus. Aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje Palangoje plenerus, į kuriuos atvažiuodavo žymiausi Lietuvos menininkai, pradėjo rengti Vitalius Litvaitis, dirbęs tuometinio Palangos vandentiekio vadovu. Čia pabuvojo, klegėjo ir kūrė ne viena dešimtis dailininkų. Šis pleneras lyg pratęsia V. Litvaičio rengtųjų tradicijas“, – sakė menotyrininkė.

 

Skirtingi, individualūs, originalūs

Į plenerą „Pajūrio ritmai“ buvo pakviesti šeši žymūs Vilniaus tapytojai, kurie ir anksčiau yra kūrę pajūryje. Pasak N. Tumėnienės, visi jie labai skirtingi, individualūs ir originalūs. Jų tapyba – profesionali, jie gerbia natūrą bei aplinką, ieško joje kūrybos impulsų. Tačiau jų vaizdų pasaulis skiriasi, skiriasi ir tapymo būdas, kolorito ir stiliaus samprata.

„V. Gurskį įkvepia Palangos gamtos motyvai: jis ieško to, ko kiti neranda. Dailininkas pagauna net Palangos oro charakterį – vėją, jame dinamiškai besiplaikstančias pušeles, – ypatingą jos šviesą, erdvę. Jonas Daniliauskas – improvizatorius, Jį domina žmogaus aplinka, tai, kas jį supa, kas yra neatsiejama jo pasaulio dalis. Spalvos J. Daniliausko darbuose – ryškios ir kontrastingos, tačiau darnios. V. Gurskiui reikia gamtos: ar karšta, ar šalta, jis bėga į gamtą, jam reikia tiesioginio įkvėpimo. J. Daniliauskas viską fiksuoja atminty, jis kuria dirbtuvėje, vaizdus perleisdamas per savo fantazijos pasaulį“, – kalbėjo N. Tumėnienė.

Pasak menotyrininkės, Mindaugas Skudutis savo kūrybine nuostata yra artimas V. Gurskiui, tačiau jo paveiksluose spalvos dekoratyvesnės, potėpių ir linijų ekspresija primena pajūryje siaučiančias stichijas. Algimantui Kliaugai svarbiausia esanti spalva, ir tik per ją dailininkas išreiškia dinamišką gamtos prigimtį, jos judėjimą perteikdamas ne piešiniu, o spalvų kontrastais. Prie jų šliejasi ir Gražina Vitartaitė, kurios tapyba – plono sluoksnio, subtiliai niuansuota – ypač gerai perteikia virpančią plenerišką atmosferą: viskas persmelkta ypatinga šviesa, kuri tiesiog trykšta iš paveikslų.

 

Išsiveža temų kūrybai

„Toliausiai nuėjusi improvizacijos keliu iki pat abstrakcionizmo yra Rūta Katiliūtė. Jos abstraktūs paveikslai nėra nei dekoratyvūs, nei tušti, nors lyg ir nieko nevaizduoja. Tačiau įsižiūrėjus galima pajusti tokias vaizdo gelmes, tokius subtilius spalvų niuansus... Dangaus ir erdvės mėlis tarsi būtų gimęs čia, stebint jūros ir dangaus žydrynę, jų artumą ir kontrastą“, – sakė menotyrininkė, prisipažinusi, jog jai labai patinka ir visi į plenerą atvažiavę dailininkai, ir jų darbai, kuriuos jie sukūrė plenero metu: rezultatas esąs išties aukšto meninio lygio.

Ir A. Meškys, prisipažinęs, jog žiūrint į plenero rezultatus jam norisi pagarbiai nusikelti kepurę, ir R. Meškienė dėkojo dailininkams, savo buvimo metu sukūrusiems „Gamantoje“ tikrą meno Meką. Dailininkai gi savo ruožtu dėkojo ir plenero kuratorei, ir jo šeimininkams. Pasak R. Katiliūtės, mažai Lietuvoje yra tokių žmonių, kurie ir jaučia mena, ir jį globoja. V. Gurskis ir J. Daniliauskas pasidžiaugė ne tik nuostabiu priėmimu „Gamantoje“, bet ir dailininkams surengta ekskursija po Žemaitiją, kurios metu jie prisirinko tiek temų ir motyvų, kad galės ilgai namuose dirbti.

O kokie pajūrio ritmai pagavo dailininkus Palangoje „Gamantoje“ bus galima pasižiūrėti visą birželį.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Šie koncertai – tai kelionė, kuri sušildys širdį net šalčiausiu metų laiku“, – žada Nyderlanduose gyvenanti dainininkė Eglė Petrošiūtė, su brazilų grupe „Samba Me“ rengianti turą po Lietuvą.


Trečiadienį, rugpjūčio 14 d., Palangos paplūdimyje dėl geriausiųjų vardo susirungė pajūrio gelbėtojų komandos. Jau 17-tą kartą vykstančiame Lietuvos pajūrio gelbėtojų čempionate jėgas išbandė keturios komandos: Palangos, Neringos, Klaipėdos ir Smiltynės.


Šį savaitgalį Palangoje skambės šokti kviečianti muzika, o miesto skveruose suksis tautiniais kostiumais pasipuošusios šokėjų poros. Nuo rugsėjo 15 dienos kurorte prasideda septintą kartą rengiamas tradicinis tarptautinis liaudiškų šokių festivalis „Palangos miestely“.


Savaitgalį Palangoje vykęs, jau tradiciniu tapęs, labdaros renginys „Vilties žvaigždė“ subūrė pajūrio elito atstovus.


SBA ir pajūrio regioninis parkas telkia gyventojus į savanorišką talką, skirtą pajūrio kopų išsaugojimui – „Kopoms reikia tavęs“.


Pasak Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamento vadovės Laimutės Ežerinskienės, pajūrio medikai jau pradeda justi kartu su šilumos banga įsibėgėjantį vasaros sezoną.


Šiandien, pirmadienio popietę, įvyko Seimo laikinosios Lietuvos pajūrio bičiulių grupės posėdis. Nuotoliniame susitikime taip pat dalyvavo 6 pajūrio regiono merai: Klaipėdos, Palangos, Neringos miestų bei Klaipėdos, Kretingos Šilutės rajonų. Susitikimo tikslas - išklausyti ir aptarti Lietuvos pajūrio regiono savivaldybių merų informaciją apie savivaldybių ir šio...


Šiandien, antradienį, gruodžio 8 d., Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen pateiktas prašymas dėl laikinosios „Lietuvos pajūrio bičiulių“ grupės įregistravimo. Grupės pirmininku buvo išrinktas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Mindaugas Skritulskas, pavaduotoju – TS-LKD atstovas Arvydas Pocius....


Penktadienį Vasaros parodų paviljone atidaryta pirmoji asociacijos Fotobienalė.LT surengta ciklo „Fotografiniai pasakojimai“ paroda, skirta analoginei fotografijai. Jos metu pristatyta pirmoji Lietuvos analogines fotografijos asociacijos (LAFA) fotoparoda bei senų fotoaparatų ekspozicija. O kad parodos lankytojai patys pamatytų, kaip gimsta ne skaitmeniniais fotoaparatais...


Trečiadienį viešbutyje „Gamanta“ atidaryta dešimt dienų trukusio šešių iškilių Lietuvos dailininkų: J. Daniliausko, V. A. Gurskio, R. Katiliūtės, A. S. Kliaugos, M. Skudučio ir G. Vitartaitės, – tapybos plenero „Pajūrio ritmai“ paroda. Čia pat, „Gamantoje“, improvizuota studija virtusioje restorano dalyje sukurti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius