Ūkininkai kviečiami sudaryti žemės valdymo sutartis

Palangos tiltas, 2018-04-26
Peržiūrėta
2221
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Ūkininkai kviečiami sudaryti žemės valdymo sutartis

Prasidėjus pasėlių deklaravimui vis dažniau susiduriama su problema, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis. „Žodinės žemės nuomos sutartys – tai plačiai paplitusi praktika, tačiau ūkininkas visuomet rizikuoja. Siekdami juos apsaugoti, raginame visus sudaryti rašytines nuomos ar panaudos sutartis. Taip sumažinsime riziką, kad žemės savininkas gali bet kada nutraukti žodinę sutartį. Šiandien daugiau kaip 50 tūkstančių ūkininkų yra panašioje situacijoje, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis “, – sako žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.
Būtent todėl Žemės ūkio ministerija šioje srityje siekia pokyčių ir ragina visus ūkininkus, dirbančius jiems nuosavybės teise nepriklausančią žemę, dėl tokio žemės valdymo sudaryti rašytines nuomos ar panaudos sutartis su sklypų savininkais.Ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir norintys gauti avansines tiesiogines išmokas, iki spalio 1 d. turi atnaujinti žemės ūkio valdos duomenis Valdų registre taip, kad tų ūkininkų, kurie deklaruoja iki 5 ha žemės, deklaruojami plotai sutaptų ne mažiau kaip 50 proc. su valdoje nurodytu plotu, o jeigu dirbama daugiau nei 5 ha, tuomet 70 proc.
Tokius pareiškėjus, kurių nurodyti valdomi plotai valdoje bus mažesni negu nustatyti procentai (pvz., deklaruojančiųjų iki 5 ha – 49 proc., deklaruojančiųjų daugiau kaip 5 ha – 69 proc.),deklaruojant pasėlių plotus, pasieks priminimas, įspėjantis, kadšiuos duomenis būtina ištaisyti iki spalio 1 d. Nespėjusieji to padaryti, valdų duomenis galės tikslinti iki gruodžio 31 d., tačiau tokiu atveju avansinė išmoka jiems bus mokama kartu su pagrindine.
Žemės ūkio ministerija atkreipia dėmesį, kad paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškosebei 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklėse numatyta, jog pareiškėjas pareiškia žinantis,kad prašyti paramos už deklaruotą plotą gali tik tuo atveju, jeigu turi ir Nacionalinei mokėjimo agentūrai (Agentūra) galės pateikti šio ploto žemės valdymo teisės įrodymo dokumentus, taip pat galės įrodyti, jog ūkyje (valdoje) vykdoma žemės ūkio veikla. Kitaip tariant, Agentūrai paprašius, pareiškėjas turės pateikti žemės valdymo teisės įrodymo dokumentus (nuosavybės, nuomos ar panaudos sutartis) ir įrodymus, kad deklaruojamuose plotuose vykdo žemės ūkio veiklą.
Nuo 2018 metų asmenims, laikinai naudojantiems valstybinę žemę, patiems nereikės pateikti sutarčių, pagrindžiančių valstybinės žemės sklypų nuomą, nes dokumentus dėl laikinojo naudojimo Žemės ūkio ir kaimo verslo centrui (ŽŪIKVC) pateiks Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.
Atkreiptinas dėmesys, kad žemės ūkio paskirties žemės nuomos ir (ar) panaudos sutarčių, kurios yra įregistruotos Nekilnojamojo turto registre, taip pat nereikės pristatyti ŽŪIKVC (Centras), šios sutartys Centrą pasieks automatiškai. Beje, visos žemės ūkio paskirties žemės nuomos ir (ar) panaudos sutartys gali būti pasirašytos laisva forma ir jos turėtų būti pateiktos deklaruojant žemės ūkio naudmenas.Pavyzdines nuomos sutarčių formas bus galima rasti Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos svetainėse bei Žemės ūkio ir kaimo verslo centro registro ir Ūkininkų ūkių registro portaluose.
Ūkininkai, išsinuomodami žemės sklypus arba dirbdami juos panaudos pagrindais be jokių dokumentų, neretai nėra apsaugoti nuo galimų rizikų: savininkas gali bet kada pareikšti pretenzijas į savo nuosavybę, tad ūkininkas gali patirti nuostolių. Sudarytos sutartys – puiki galimybė ūkininkui sutarti dėl konkrečių terminų, kiek jis valdys žemės sklypą, kiek galės investuoti į dirvožemio gerinimą, o ilgalaikėje perspektyvoje – spręsti ir sėjomainos klausimus. Be to, Žemės ūkio ir kaimo verslo centro tvarkomoje Valdų registro duomenų bazėje sukaupti žemės sklypų teisėto naudojimo sutarčių duomenys padės greitai išsiaiškinti asmenis, turinčius teisę valdyti plotus ir išvengti konfliktų, nagrinėjant ginčus dėl tiesioginių išmokų skyrimo.
Svarbu žinoti:
• Ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir norintys gauti avansines tiesiogines išmokas, iki spalio 1 d. turi atnaujinti žemės ūkio valdos duomenis Valdų registre taip, kad tų ūkininkų, kurie deklaruoja iki 5 ha žemės, deklaruojami plotai sutaptų ne mažiau kaip 50 proc. su valdoje nurodytu plotu, o jeigu dirbama daugiau nei 5 ha, tuomet 70 proc.
Tokius pareiškėjus, kurių nurodyti valdomi plotai valdoje bus mažesni negu nustatyti procentai (pvz., deklaruojančiųjų iki 5 ha – 49 proc., deklaruojančiųjų daugiau kaip 5 ha – 69 proc.), deklaruojant pasėlių plotus, pasieks priminimas, įspėjantis, kadšiuos duomenis būtina ištaisyti iki spalio 1 d. Nespėjusieji to padaryti, valdų duomenis galės tikslinti iki gruodžio 31 d., tačiau tokiu atvejuavansinė išmoka jiems bus mokama kartu su pagrindine.
• Nuo 2018 metų asmenims, laikinai naudojantiems valstybinę žemę, norint įregistruoti ją Valdų registre, patiems nereikės pateikti dokumentų, pagrindžiančių valstybės žemės sklypų nuomą, nes dokumentus dėl laikinojo naudojimo Žemės ūkio ir kaimo verslo centrui pateiks Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.
• Iki 2019 m. pasėlių deklaravimo pradžios ūkininkai turi visiškai atnaujinti savo valdos duomenis ir sudaryti žemės nuomos ar panaudos sutartis, jeigu dirba žemę, nepriklausančią jiems nuosavybės teise.
• Žemės ūkio ir kaimo verslo centras visiems pareiškėjams išsiųs trumpąsias žinutes, primindamas apie valdos duomenų atnaujinimą, todėl pareiškėjai raginami deklaruojant pasėlius atnaujinti ir savo asmeninius kontaktinius duomenis.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo 2024 m. sausio 1 d. įsigaliojo svarbūs valstybinės žemės valdymo, naudojimo ir administravimo pokyčiai – valstybinė žemė miestuose ir miesteliuose patikėjimo teise perduodama valdyti savivaldybėms.


Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Vyriausybės nutarimo projektą, kuriuo siūloma nuo 2024 m. sausio 1 d. perduoti savivaldybėms valdyti patikėjimo teise jų miestų ir miestelių teritorijų ribose esančius valstybinės žemės sklypus ar jų dalis ir žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotus.


Privačių žemės sklypų savininkai raginami tinkamai rūpintis savo nuosavybe ir, esant poreikiui, kuo skubiau susitvarkyti jiems priklausančius žemės sklypus, antraip sklypas gali būti įtrauktas į nenaudojamų, apleistų sklypų sąrašą. Tai grėstų didesniais – 4 procentų – žemės mokesčio ar žemės nuomos mokesčio tarifais. 


E. parduotuves atranda net mėsininkai ar bitininkai. Pradėti prekyba internetu dar niekada nebuvo taip lengva ir pigu kaip dabar.


Pirmadienį, kovo 23 d., posėdžiavusi Ekstremalių situacijų komisija kreipėsi į Palangoje veikiančių didžiųjų prekybos centrų vadovybę su prašymu sudaryti išskirtines apsipirkimo sąlygas labiausiai pažeidžiamai visuomenės grupei – senjorams.


Prasidėjus pasėlių deklaravimui vis dažniau susiduriama su problema, kai valdos duomenys nesutampa su deklaruojamų plotų duomenimis. „Žodinės žemės nuomos sutartys – tai plačiai paplitusi praktika, tačiau ūkininkas visuomet rizikuoja. Siekdami juos apsaugoti, raginame visus sudaryti rašytines nuomos ar panaudos sutartis. Taip sumažinsime riziką, kad žemės savininkas gali bet...


Sakoma, kad trečias kartas nemeluoja, tačiau uždara akcinė bendrovė „Pajūrio infrastruktūra“, kuri Palangos koncertų salės koncesijos (valdymo) konkurse dalyvavo ir anksčiau, rankas trina tik po ketvirtojo konkurso – „Švyturio“ arenos ir baseino Klaipėdoje bei Girstučio baseino Kaune valdytojai savo portfelį papildys ir Palangos koncertų salės valdymo...


Nuo pirmadienio žemės savininkus pasiekia elektroninės ir popierinės deklaracijos, kuriose pateikta informacija apie žemės mokestį. Klaipėdos AVMI duomenimis, šiais metais žemės mokesčio mokėtojai į Palangos m. savivaldybės biudžetą turėtų sumokėti apie 2 mln. 784 tūkst. litų žemės mokesčio - 70 tūkst. Lt mažiau nei pernai.


Praėjusį antradienį įvykęs savivaldybės Tarybos posėdis padėjo tašką mieste gyvoms spekuliacijoms dėl „Litesko“ ateities po 2016-ųjų, kuomet baigiasi su šia privačia bendrove Palangos sutartis dėl miesto šildymo. Taryba pakartojo apsisprendimą: sutartis su „Litesko“ nebus pratęsta, o palangiškius po 2016-ųjų šildys savivaldybės įmonė...


Šiemet kovo mėnesio pabaigoje Palangos miesto savivaldybė ėmė įgyvendinti veiklos valdymo sistemos diegimą ir procesų optimizavimą, kuriuos finansuoja Europos Sąjungos 2007-2013 m. struktūrinių fondų parama pagal Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programą. Šiuo projektu, kurį ketinama galutinai užbaigti po dviejų metų, siekiama gerinti į rezultatus orientuotą savivaldybės valdymą. Šiuo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius